Jak to vlastně funguje?

4.10.2016 in Knihovna - 10 Comments
Hurá, jupí, juch! Jsou jí dávno tři pryč a na Nelu přišlo poznávací období sebe sama. Což spolu s obdobím „a proč?“ je vážně zábava. Tuhle knihu už mám nějakou chvíli doma, je schovaná ve skříni a já jen čekám až tohle období přijde. A co je víc pro mámu lékařku, než že se její děti začnou o tohle téma trochu zajímat? Takže malý pomocníček do knihovny, ze série Malý průzkumník. Naše už třetí v této řadě. Zatím ji holky neviděly, ale je to krásný dárek pro Nelču. Svojtkovinka s okýnky!

Jako celá řada Malého průzkumníka nebo ostatních okýnkovek od Nakladatelství Svojtka, je tahle knížka „leporelová“, je tedy z pevného papíru, takže strany jsou tvrdé a zvládne s nimi zacházet už i malé dítko. Pokusila jsem se toho pro vás co nejvíc nafotit, takže si můžete od počítače udělat obrázek o designu, textu, informacích a o tom, zda tohle právě vaše ratolest ocení :-). Mé dva kousky „nastopro“.


Knížku seženete přímo u nakladatelství – TADY

 

Hachá, tak komu to bylo jasné? Nezlobte se za tu upřímnost, ale když si Nela ve vaně sedne a začne se „prolejzat“ a tázat, jsem nejednou vystavena otázkám „mamí tohle je druhý pupík? mami a to má Samík (Nelinky kamarád) taky? :-D“ …takže mě pochopitelně zajímalo, jak z tohohle vybruslí profíci, respektive jak nebudou bruslit a jak předají informace nezkresleně, ale se ctí a rozumem hodných rodičů.

 

 

Hmmm 😀 tak já se s tím nějak zase poperu sama. V knížce jaksi nesvlíkáte, ale rovnou řežete vrstvy, takže v trenclích i gaťkách přítomné slečny se dostanete s autorem rovnou pod kůži.

 

 

Hodně zajímavě a moc pěkně je zpracované v knize těhotenství. Nelince bylo 14 měsíců, když jsem otěhotněla a před druhými narozkami dostala Julinku. V průběhu druhého roku ještě nebylo období „a proč“, ale už jsme ji sami na příchod sestry připravovali, vysvětlovali jsme jí rostoucí pupík a bylo to jiné, než když vám roste pupek a doma už máte rozumného tříleťáka.

 

 

Pro všechny zvídavé děti a rodiče je tahle dvoustrana, která provede děti těhotenstvím a růstem sourozence. Mrknete se do pupíku, na stránce je i schéma jak vypadá plod v průběhu 9 měsíců, jak se jaký měsíc mění a vůbec povedeně se už malým dětem předávají reálné a realistické informace. Moc parádní, to by se mi tehdy hodilo.

 

 

Krom pouhé anatomie se v knize najde fůra fyziologie. Kdo by nebyl v termínech extra zajetý, tak anatomie je o tom „jak to vypadá“ kdežto fyziologie je „jak to funguje“. Malý průzkumník ukáže obojí a díky tomu se dá kniha směrovat nejen na ty úplně malé děti, ale i na větší, které už se ptají a dokonce na školáky, kteří už i vědí.
Tohle je vlastnost okýnkovek, které na nich mám tak ráda. Není to plastová kniha do vany, která děti bere měsíc a pak už ji vývojem překonají a jde se na jinou. Z těchhle knih se čerpá hodně dlouhé období a roky poslouží doma nejen jako „prohůlížecí kniha až se budu nudit“.

 

 

Příklad trochy té dětské fyziologie je třeba tady „na plicích“ :-). Nečekejte chemické reakce a výměnu respiračních plynů. Kdo by ale děti informovat chtěl, kniha tomu nebrání a naopak vás vede hezkou osnovou jak začít. Pak už není těžké jakékoli informace doplnit či podat po svém :-).

 

 

Tohle vysvětlení by mě nenapadlo, přirovnání je milé a věřím, že si tohle Nela bude umět představit. Za rok k tomu přidáme i nějaké informace navíc a bude za mě vzdělávat i Julinku :-). Stejně je to geniální ti sourozenci. Rodiče mají o tolik míň práce než když je jen jedno :-). Už teď za nás dělá dobrovolně a s potěšením dost Nelinka :-).

 

 

Nooo, tady tuhle stránku vememe s holkama důkladně. GIT nebo ošklivěji řečeno gastro-intestinální trakt je u nás nejzatěžovanější orgánovou soustavou a u holek jede na plné obrátky ve dne a určitě i v noci. Od čištění zubů, přes kousání a polykání, trávení až po výměnu Julči plen, už slyším ta „a proooč?“ :-D.

 

 

Celá edice Malého průzkumníka si zachovává stejně povedenou grafiku. Nepřeplácané, ale hodně informativní a není toho v knize vůbec málo. Zkusím vám nafotit i další dvě z téhle edice, které už máme, protože jsou neméně vydařené :-).

 

 

Jestli ještě doma žádnou okýnkovku nemáte, hodně se mi osvědčilo před darováním otevřít všechna okýnka. Když to neuděláte vy a necháte to na dětech, tak skončí kniha často špatně. První otevření je nejhorší, je potřeba „nervat“ se s tím jako Nela. Takže jestli pořídíte nějaké pod jedli, tak si dejte tu práci a minutku a všechna malým dětem určitě udělejte „předvotvírák“.

 

 

Ke stravě patří neodmyslitelně i pití, takže mezi trávením je na stejné straně i vylučování. Tuhle kapitolku už jsme s Nelou řešili několikrát, protože zbavit se plen jí trvalo dýl než klasicky vrstevníkům, ale opět se nám vyplatilo „netlač na pilu a počkej“.
Vůbec mi vlastní děti dávají hodně zkušeností do budoucí praxe, protože jsou s Juli hodně odlišné i v samotném vývoji, takže „čekej ona si na to přijde sama“ je lékařská rada k nezaplacení :-).

 

Mozku je věnovaná celá dvoustrana a k mému překvapení je hodně dobře zpracovaná. Sama bych asi na děti nevalila pojmy jako „prodloužená mícha“, ale ono vlastně proč ne. Děti se v tomhle období „učí“ nejsnáze, nasají informace jako houby a stačí přijít na to, jak jim to všechno předat.

 

 

Kolikrát si říkám proč to vysvětluju tak složitě, jenže kdo máte stejně staré děti nebo starší, jistě víte, že vysvětlit cokoli jednoduše fakt jednoduché není :-D. Možná jsou tyhle edice knížek nejvhodnější právě pro nás rodiče :-).

 

 

Takže učme se a staneme se mistry. Musí to být pravda, píše se to tu :-).

 

 

Smysly. Hodně vtipné a podařené jsou reakce na pravé stránce. Když například zvednete hlavu nažloutlému pánovi volajícímu fuuuj, najdete tak obrázek kde čichá ke své ponožce :-D.

 

 

Okýnek je tu až až. Vyfotit je, by mi trvalo fakt hodně dlouho, takže alespoň takhle jsem se pokusila o pár ukázek. Já jsem tím Nelince aspoň předotevřela všechny, přečetla si pár z nich a těším se, že si je spolu budeme prohlížet i s lékařských kufříkem domácí výroby, který jí pod jedličku chystám :-).

 

 

Anatomii jsme sfoukli, fyziologii taky a tady ještě špetka mikrobiologie a patologie :-). Po téhle knize budeme mít doma druhou doktorku :-D. Nemoci a úrazy, s čím se děti setkají nejčastěji, vše tu je shrnuté a na nic se nezapomnělo.

 

 

Hezky vysvětlená invaze mikroorganismy, graficky pojaté tak, že dětskému oku se budou malí bojovníci líbit a třeba to v těch hlavičkách dětem vydrží a uspokojí touho po odpovědích …aspoň na nějaký ten týden :-).

 

 

A nechybí ono „něco navíc“, které svojtkoviny vždycky mají. Tady je to péče. Jak pečovat o své tělo, jak jíst, proč pít, proč spát …spousta odpovědí na jedné dvoustraně.

 

 

Líbila? Na tuhle se pod jedličku tuze těším. Holkám už vybírám i za babičky a tety a strýčky, takže mě brzy bude čekat přerozdělování darů a z knížek se asi s nějakou vytasím už před Vánocema, protože díky zářijovým 35% slevám jich tu mám nasyslenou slušnou zásobičku :-).

 

 

Doufám, že máte tipy do knihovniček rádi a že se vám i takhle Svojtkovina z edice Malý průzkumník líbila. Já jsem ve svém lékařském živlu.
Krásný den a brzy zase na přečtenou.

 

 

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

10 Comments

  • Adéla V. 4.10.2016 at 7:57

    Diky za tip! Vypada perfektne! Ella ma uz nekolik mesicu "lekarske" obdobi. Misto pohadky chce vecer slyset o tom, jak funguje telo…a co dela ta krev a srdce a plice atd. Kdyz neco sni, zepta se, co na to asi rika pan zaludek…a velky hit jsou ted zlomeniny…co s tim pan doktor udela a tak…me znalosti uz jsou davno vycerpane a hlavne vubec netusim po kom tento zajem ma…nikdo z rodiny neni doktor. 😊

  • Martina Mikulášová 4.10.2016 at 8:04

    To je tak roztomilé a opravdu propracované. Klidně bych si to pořídila sobě pro radost! 😀

    • Míša 14.10.2016 at 21:12

      No že ano? 😀 To jsem přesně já :-).

  • Gábi 4.10.2016 at 8:32

    My mame doma z teto edice dopravni prostředky a jsou super! Jinak by me zajimal ten lekarsky kufrik,take ho nafotite?;-)

    • Míša 14.10.2016 at 21:12

      Gábi jak bude hotový, nafotím ho sem 🙂 Hezký víkend

  • Lenka Malinová 5.10.2016 at 20:20

    Neměla byste prosím tip, kde sehnat pro domácí použití stetoskop? Nemyslím žádný profesionální jako máte vy, ale taky zase ne hračku. Prostě, aby fungoval. Na internetu jsem něco našla, ale přiznám se, že nevím, podle čeho vybrat. Chystám se udělat dětem lékařský kufřík k Vánocům včetně oblečků, tak se mi tato vaše inspirace náramně hodí :)A jinak za nás mohu doporučit hlavně pro menší děti tuto knihu: http://knihy.heureka.cz/podivej-se-do-sveho-tela/

    • Míša 14.10.2016 at 21:12

      Leni děkuji za super tip a co se tyce stetoskopu, seženete ty nejobyčejnější a plně funkční v lékařských či pracovních potřebách, případně objednáte přes net. Tam poznáte, že je funkční a ne hračka, stačí najít za nejnižší cenu :-).

  • Bára 13.10.2016 at 14:08

    Od kolika knížka asi je?

    • Míša 14.10.2016 at 21:10

      Baru záleží, mou 18m Julii baví otevírání okýnek, ukazuje oči, pusu a vůbec části těla, ale potenciál knihy ještě nevyužije. Nicméně i ona už se s knihou zabaví a neničí ji 🙂

  • Lucie 11.11.2016 at 19:20

    Dobrý den! Jsem tady dneska poprvé a zato úplně nadšená! Taky jsem lékařka a taky mám dvě malé děti (o něco teda mladší, přesně dvouletého kluka a 9 měsíční holčičku) a tahle knížka je přesně to, co bych od takové publikace čekala. Můj syn už zcela nenuceně brává fonendoskop k vyšetřování medvídků, s gustem píchá injekce (stříkačkou bez jehly 😉 ) a ordinuje medicínky. Akorát se teda bojí doktorů, řekla bych, že má takový dětský syndrom bílého pláště. Můj kolega mi nedávno poradil, abych doma začala taky chodit v bílém, jinak to bude brát jako děsný podraz, že k té děsné partě mučitelů patřím taky, až se vrátím do práce 😀

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×