PL krok za krokem: Start

Možnost být v Design teamu pro ScrapArt je pro mě nejen potěšením, ale též výzvou. Atmosféru máme mezi sebou velice příjemnou, přátelskou a tak pro mě nebylo překvapením, že i ve volbě článků pro Vás budu mít volnou ruku a bude na mně, co budu mít chuť prezentovat.

Tak toto byl můj první nákup 🙂 …jak říkám, spousta z toho je navíc, ale počkejte až poznáte tu radost, když zazvoní pošťák a vy otevíráte svůj balíček :-).

Chvíli to trvalo, ale nakonec jsem se rozhodla pro trochu atypické přispívání. Mé články nejspíš nezaujmou „v lepení zběhlé PLkáře“, ale ráda bych pro Vás udělala pravidelný páteční „Krok za krokem“ světem Project life. A proč jsem se tak rozhodla? Nedávno tu byl začátek roku a s ním se k nám přidala spousta nových tváří a spousta nadšenců, kteří od ledna s PL začínají. A jelikož já sama teď slavím roční lepící výročí, moc dobře si na své začátky pamatuji. Doslova jsem byla jak Alenka v říši divů a jen zírala na tu spoustu materiálu, druhů materiálu a článků, které o PL hovořily. Pamatuji si na svůj první nákup  a dnes vidím, že byl zbrklý a kolikrát plný chyb a zbytečností, ale bylo to pochopitelné.

A já se tedy rozhodla věnovat Vám, Vám všem, kteří letos začínáte a nevíte si rady, nevíte co je třeba a co je již zbytečnost. Ráda bych pro Vás připravila takový miniseriál toho, co vše ten náš svět PL zahrnuje, co vše je nutné. Postupně se dostaneme i k věcem, které již nezbytné nejsou, ale každá časem rychle pochopíte, že Vaše PL si rozhodně nevystačí jen se základem. Tvoření je nakažlivé, každá se ráda inspirujeme pohledem na stránky jiných a vždy nás zaujme něco, co prostě mít musíme :-). A tak samy brzy pochopíte, že ten jeden šuplík, ve kterém teď máte své zásoby, ten se brzy zvětší na jeden stůl, jednu polici a u některých časem i na jednu místnost. Tak pojďme do toho!

Ráda bych jen upozornila na jednu věc. Článků o začátcích s PL je hodně, jsou napsané krásně a podrobně a v tomto miniseriálu nebudu zmiňovat výčet všeho co svět scrapu nabízí, ale to s čím mám svou zkušenost či se mi osvědčilo ba naopak.

Můj první nákup aneb začínám

Ráda bych vám představila takovou partu opravdových nezbytností, bez kterých se podle mě rozhodně neobejdete. Věřte nebo ne, ale k tvoření to prostě stačí. Zbytek už je nadstavba a je jen na Vás, jak chcete své album tvořit a zdobit a vymazlit.

 1. album
 2. dělené kapsy
 3. kartičky do kapes
 4. pomůcky: nůžky, lepení, foťák, mobil …prostě cokoli, co zachytí Vaše události

 

ALBUM

Tady je možností rovnou několik a hned v úvodu je třeba si uvědomit, jaký druh alba chcete tvořit. Na trhu jsou alba různých od výrobců, z různých materiálů, s různým druhem vazby a samozřejmě alba různých velikostí.
Pro PL je nejtypičtějším rozměrem album o velikosti 12×12 palců = 30,5cm x 30,5cm. Mně se osvědčilo nejvíc a letos začínám již třetí a velikost měnit neplánuji.
Ve své první objednávce jsem měla vyloženě kliku. Sáhla jsem po albu koženkovém a až v průběhu roku jsem zjistila, že nebylo lepší volby. Spousta PLkářů je nadmíru spokojená i s albem látkovým, ale já znám sebe a svou dceru a u nás by toto album dlouho nevydrželo. Koženkové album si troufám říct, že vydrží snad vše. Od tvoření, zapatlání, rozlití barev a inkoustů až po zapatlané ruce dcerky, když po albu hrábne po svačině :-).
Látkové album má tu nevýhodu, že tyto nehody se z něj špatně dostávají a věřte, že to pak nemálo zamrzí. Za mě se tedy rozhodně vyplatí trochu připlatit a pořídit album koženkové.
O vazbě jen minimum. Jsou alba, která drží pohromadě díky šroubům (za mě velké ne – je nutné je rozebírat pokaždé, když chcete kapsy vložit a rozdělat takové album není úplně jednoduché) a pak tzv. D-ring alba, tedy vazba kroužková. Rozhodně to nejpraktičtější a nejjednodušší řešení.

 

DĚLENÉ KAPSY

Abyste měly kam fotky a kartičky zakládat, jsou nezbytností plastové kapsy. Jsou dělané různými výrobci a ve své podstatě se tak zásadně neliší. Při nákupu si jen vyberete, které dělení se vám líbí a zdá být tím nejpraktičtějším. Mezi ty nejčastěji používané patří určitě tyto, ale je jen na Vás, které se Vám líbí a budou vyhovovat. Není na škodu ani na první nákup koupit balení, kde jsou tyto kapsy různě namixované, alespoň si vyzkoušíte, jak se s kterými pracuje a příště již pořídíte cíleně.

KARTIČKY DO KAPES

Každý již asi ví, že album se plní nejen fotkami, ale též kartičkami. Opět jich je na trhu neuvěřitelné množství, neuvěřitelných designů, barev… Je dobré myslet na typ alba, který tvoříte. Jinak budou vypadat kartičky do alba svatebního a jinak do rodinného PL. A ještě jinak pokud jste hrdou majitelkou syna nebo naopak dcerky :-).
Kartičky však nemusíte nutně kupovat, ti šikovnější z Vás si je můžou doma vytvořit, stačí vám čtvrtka a kvalitní nůžky či řezačka a kartičky si můžete dle libosti vyrábět. Časem však zjistíte, že některé sady kartiček nejsou vůbec marné. Obzvlášť pak ty tématické. Bývají to sady dle ročních období, dle pohlaví miminka, sady zvířecí, které ocení každá ZOO-milující rodina :-), já osobně mám ráda i sady jako Den matek, cestování apod…. je jich spousta, ale jak říkám, tento díl je věnovaný nezbytnostem a to tyto kartičky nejsou ;-).

POMŮCKY

Poslední skupinou v kategorii „nezbytností“ jsou některé pomůcky.
Psací potřeby – já si naprosto vystačím s černou tužkou s hrotem o velikosti 0,1mm a 0,3mm (čím užší hrot, tím více toho na kartičku napíšete). Jsou nejlepší na psaní událostí a popisky = journaling. Určitě nedoporučuji psaní propiskou, nejenže se mažou, ale taky bude propiska vypadat na kartičkách jinak dnes a jinak za 10 let. Dobrá jsou též pera gelová. Ze zkušenosti už vím, že nejlépe vypadá, když píšete journaling všude stejnou barvou (nepočítám různé nadpisy apod., kde si ladíte vše ke kartičkám. Mám na mysli obyčejné psaní událostí), působí pak stránky krásně sladěně a úhledně.

Nůžky – rozhodně se neobejdete bez kvalitních nůžek. Já sama používám hned troje – jedny ostré na stříhání papíru či fotek, jedny „pracovní  – věčně upatlané“, kterými stříhám lepenku a podobně nečisté a lepivé věci a poslední jsou malé nůžky na nehty, kterými stříhám drobnosti a titěrnosti 🙂 Vyšším stupněm a dokonalým pomocníkem je pak řezačka (Řezačka papíru – FISKARS), kterou jsem si sama pořídila až teď, po roce tvoření a je pravda, že od té doby beru nůžky do rukou minimálně :-).

Lepidla – také záležitost nejednoho produktu.
Na lepení fotek je nejdokonalejší záležitostí tzv. rolátko. Je to lepicí páska v šikovné mašince, obsahuje 10m pásky ( …i tak si vždy říkám, „Kdo mi těch 10m zase ukradl?“), práce s rolátkem je čistá a hlavně neuvěřitelně jednoduchá. K sehnání je buď permanentní (červené) nebo přesouvatelné (modré – SNÍMATELNÉ LEPIDLO – REMOVEABLE ADHESIVE ROLLER), které vám fotku vlastně na papíru jen přidrží a kdykoli ji můžete posunout a doupravit. Do obou rolátek si pak už jen kupujete náhradní náplně (NÁPLŇ SNÍMATELNÉ LEPIDLO – REMOVABLE ADHESIVE DOTS ROLLER REFILL), takže doporučuji v prvním nákupu určitě koupit rolátko a pár náplní navíc :-).
Dalším lepidlem je mé nejoblíbenější Glossy Accent – je to lepidlo, které po zaschnutí zprůhlední, takže není na projektech vidět, když vám ujede ruka, nemáte tak nic upatlané a navíc stačí opravdu jen kapka a vše drží. Je to nejlepší lepidlo, kterým přilepíte každou ozdůbku i materiál. Jen pozor, že rychle schne, takže je nutné po aplikaci vždy uzavírat, ale i na to si rychle zvyknete. Lahvička jednoho lepidla mi vydržela na dvě celá alba, teď dělám třetí a jsem v polovině prvního balení, takže za sebe rozhodně veliká spokojenost.
Oboustranná lepenka – já sama moc nepoužívám, ale mám ji a čas od času ji využiji, naopak znám plno PLkařek, které by bez něj nemohly být, takže je jen na Vás, co Vám sedne a s čím se nejlépe sžijete.
Foťák či mobil – když už mluvíme o nezbytnostech, opravdová nutnost je jakýkoli aparát, kterým dokážete své momenty zachytit. Zbytek jako úpravy a vyvolávání fotek už je jen na Vás. Někdo rád tiskne doma, jiný raději svěří fotografie do rukou fotolabů.
Toť seznam nezbytností, bez kterých (alespoň dle mého) se prostě neobejdete. Těchto pár věcí je nutnost a zbytek už je pak na Vašich možnostech, tvořivém duchu a na schopnosti odolat všem těm krásám v e-shopu :-).
Těším se na Vás příště, u 2.dílu PL krok za krokem a doufám, že Vám do začátku alespoň k něčemu bude. A pokud by měl kdokoli cokoli na přání, pokud byste měli návrhy na témata, která vás budou zajímat, tak neváhejte napsat komentář, ráda do článku cokoli zapojím :-).
Míša

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

 • EvaHav 27.9.2015 at 21:10

  Ahoj Míšo, chtěla jsem se zeptat, jak jsi spokojená s touto řezačkou od Fiskars? Řeže i tvrdší karton? Předem díky. E.

  • Míša 8.10.2015 at 4:12

   Evci za me super, jen doporucuji pak dokupovat titanove hroty…ty jsou neznicitelne, strasne dlouho ostre a rozriznou skoro vse 🙂

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×