Konečně se to podařilo! Po kratší pauze dnes můžeme pokročit dál. Ve čtvrtém díle miniseriálu PL krok za krokem, bych ráda shrnula několik způsobů, jak můžeme v Project Life albech zdobit a krášlit své stránky. Už jen při pohledu do e-shopu vidíme, že scrapbookové obchody nabízejí vskutku bohatou škálu všech ozdob, pomůcek a vymožeností. V některých e-shopech už pak najdete přímo škatulku Project Life.
Ne každá ozdoba je pro PL vhodná. Opět bych ráda upozornila, že píši čistě svůj názor a i tentokrát bude obsah článku značně subjektivní záležitostí a netřeba se ničím řídit. Prostě Vám jen ukáži, jak a proč to dělám já :-).
Vybrat sprvné plastové kapsy, vyplnit je kartičkami a fotkami, to už každý jistě zvládne hravě. Co když ale chcete stránky ještě nějak vylepšit, ale nevíte čím a jak? Pro ty z vás, kteří se věnujete scrapbooku, případně už nějaký ten pátek Project Life tvoříte, to bude vše směšně jednoduché a rozhodně se nedovíte nic nového. Přesto bych i takové základy ráda popsala, protože si dobře vzpomínám, že já – neznalá ničeho krom nůžek – jsem netušila, co je svorka, průchodka, propisot, embossování …natož jak se cokoli z toho používá :-).
Škála „krášlítek“ je opravdu pestrá:
1. RAZÍTKA
2. SAMOLEPKY
Jsou naprosto skvělým doplňkem. Nezaberou téměř žádné místo, stačí občas někam – do rohu fotky, za nadpis…náhodně někam vlepím a i tak málo stačí. Barevně si tak můžete stránky sjednotit či zjemnit. Nikdy jsem nedělala klasický scrapbook, takže ani na zdobení extra nejsem. Ale enamelky, jooo to teda můžu 🙂 Zprvu jsem využívala jen ty typické – tečky (dots), dnes už s oblibou využívám i šipky, srdíčka, závorky – je fůra tvarů a je jen na vás, které se Vám líbí, hodí či „sedí“ do Vašeho PL.
4. PROPISOTY (Rub-on)
- z archu si vyberete obrázek, který se Vám hodí
- vystřihnete ho
- sloupnete spodní – často mléčně zbarvenou folii
- nalepíte na místo, kde chcete výsledný obrázek mít
- slavným „dřívkem od nanuku“ přes obrázek přejíždíte – nebojte se přitlačit
- opatrně sloupnete horní, transparentní fólii a je hotovo. Výsledný obrázek nelepí, nemějte strach na něj sáhnout či zasunout do kapsy.
5. WASHI PÁSKY (Dekorační pásky)
6. SVORKY (Brads)
- v místě, kde chcete svorku mít, uděláte jehlou, šídlem – čímkoli dírku
- ohebné, měkké plíšky zadní strany protáhnete dírou
- měkké plíšky z druhé strany rozevřete a tím svorku upevníte
Svorky můžete zvolit dle témat, ročních období,… |
7. VÝSEKY
- chipboard – ozdoby z kartonu
- papírové výseky
- výsekové raznice
8. KYTIČKY
Měla jsem v úmyslu zmiňovat jen ty ozdoby, které já sama často používám, nicméně mi to nedá. Kytičky jsem totiž dříve využívala a to hojně :-). Problém nastal s objemem. Proto již nákup kytiček, které jsou ovšem nááádherné, opravdu zvažuji. Vybírám si takové, které nejsou příliš objemné a vejdou se dobře do kapes a stránky pak do jednoho alba. Kytiček a to překrásných je nepřeberné množství, pozor však na jejich výběr pro tvorbu Project Life.
A co se mi osvědčilo?
- kytičky z papíru se nebojte vrstvit – efekt je výborný
- do prostředku kytičky se hodí kamínek, enamelka, perlička, svorka – cokoli se vám bude líbit
- myslete na to, že i když máte v albu místa hodně a chcete použít objemnou kytku, vždy se také musí vejít do plastové kapsy
Trocha mého „kytkohraní“ z prvního alba – tedy mé „slavné“ začátky 🙂 |
9. PROVÁZKY, STUHY, KNOFLÍKY
To vše je pro mě stále ještě výzvou. S provázky jsem něco málo sice vyzkoušela, ale byly to spíše malé pokusy a jelikož se mi provázky a stuhy líbí (zároveň nezabírají mnoho prostoru), chtěla bych vyzkoušet více, takže uvidíme. Na ukázku přikládám starší stránku, kde jsem pomocí provázku „orámovala“ některé kartičky a použila červené provázky jako doplněk pro lepší barevnost týdne :-).
Na knoflíky ovšem opět pozor. Některé přidají značně na objemu, jiné už jsou tvořeny přímo jako dělané pro Project Life. Naleznete dokonce knoflíky samolepící, případně jako chipboardy.
Stuh najdete určitě veliké množství a věřím, že si vyberete. Ať už jednobarevné či s potiskem. Jediné co jsem metodou „pokus omyl….a omyl …a omyl“zjistila je, že použijete suché lepidlo. Mám na mysli např. rolátko, oboustrannou lepicí pásku… Jakmile totiž (jako já) použijete glossy accent, hercules apod, lepidlo vám prosákne skrz stuhu a po zaschnutí bude vidět.
10. GELOVÉ FIXY
Co ale zaručeně nesmí na mém stole chybět, jsou gelová pera. Gelové pero vám bude držet na fotce, dopíšete s ním krásně diakritiku na samolepicí abecedy a tak zlatá, černá a bílá barva nesmí při tvorbě mého PL chybět – další má malá závislost.
Deset nej z mého krášlení je za námi. Bylo toho sice hodně, ale byl to naprostý základ a já věřím, že téměř pro všechny to bylo spíše zopakování toho, co již dávno víte. Další díly bych ráda věnovala tomu, co s kterým „krášlítkem“ dělám já a jak se dá v PL využít. V díle pátém začneme rovnou RAZÍTKOVÁNÍM. Jak, co s čím, kam….to vše se dovíte v dalším díle a já doufám, že se Vám bude líbit a opět si ho spolu se mnou pročtete.
Krásný víkend a příští týden zase „na přečtenou“.
No Comments