24.díl PL Krok za krokem: Jak je to s KOPÍROVÁNÍM, opisováním a challenge jako bonus!

Znáte to. Nejednou se mi stane, že zahlídnu krásnou stránku, krásné PL kartičky nebo detail v Project Life někoho jiného. Tak moc se Vám líbí, ale zároveň je Vám tak moc hloupé dotyčného „kopírovat“. Ono ale vůbec nemusí! 🙂 No vážně. Ve scrapu totiž nic jako „kopírování či opisování“ neplatí. Ve scrapu jde o terminus technicus: LIFTování.


Liftovat znamená, že použijete nápad, stejný detail nebo layout někoho jiného. Slušností však je, že při zveřejnění Vašeho výtvoru tento fakt uveřejníte. Jednoduše prostě napíšete, že jste se od dotyčné/ho inspirovali. No není to senza? Už se nemusíte stydět cokoli „vypůjčit“. Naopak pro osobu, jejíž díla se liftují, je to velká čest. Myslím, že nikdo nebude dotčený, že jste jeho stránky „obšlehli“ naopak se může tetelit blahem, že je vlastně vzorem a inspirací ostatním :-).

Abych Vám ukázala příklad takového liftu, je tu pro Vás i nějaká ta ukázka. Frčí nejen u nás, ale i v zahraničí a je to prostě běžným jevem.

Na prvním obrázku je stránka, kterou liftovaly další dvě scrapařky. A já myslím, že víc než povedeně. Jak můžete vidět, i když si vypůjčily nápad od někoho jiného, rozhodně je jejich stránka naprostý originál. Pokud nemáte vyloženě stejné produkty jako dotyčný, nikdy KOPII nevytvoříte. A i když je máte, stejně se Vám nepodaří udělat duplikát. Každý do svých výtvorů dáváme něco svého, svůj rukopis, svá „papírová léta“. 

I mně se poštěstilo a bylo a vždy je mi ctí, když někdo použije i mé nápady. Naprosto vydařená a nádherná stránka je od Lucie M., která vytvořila do alba vzpomínku na slovíčka svého Šimonka. Inspirací ji byl Nelinčin slovníček.

Liftovat ale nemusíte jen velké stránky. Liftnout lze i plakát, který potkáte v metru, stránku v časopiseleták, který najdete ve schránce (i když neumím si představit moc Kaufland nabídek v našem albu 😀 ), liftovat se dá cokoli. I podařený font písma, který se nám líbí u naší kamarádky. Interaktvní kartičky pro Project Life,…

Nejen čistě papírová tvorba se liftuje. Inspiraci v zahraničních webech jsem našla i pro stojánky na alba. A ač jsem náplň udělala čistě podle sebe, nápad to můj nebyl a byla slušností to uvést. Nejmenovala jsem konkrétního autora, protože na pinterestu najdete těchto „ikea alb“ mnoho, ale alespoň uvádím, že inspirací mi byly právě pinterest a jiné galerie.

Prostě když se něčím inspiruji, na oplátku udělám radost tím, že „lift přiznám“. Ne vždy však znáte autora či autorku, někdy prostě jen natrefíte na stránku na webu, kde o autorovi nenajdete nic. I tak můžete uvést, že jste se inspirovali z webu… Tady další z příkladů. Má stránka inspirovaná fotografkou Magdou Mizerou.

Lifotvat se dá jednat tzv. do puntíku, tedy okopírujete do poslední enamelky a kaňky, nebo jen volně. Pokud při tvorbě spojíte dohromady hned několik různých stránek a výsledná stránka už vzhledově nemá moc co společného s tou původní, není třeba se o liftování zmiňovat. Myslím, že každý ve výsledku používáme mnohé, co nám uvízlo v paměti během naší pinterestové prokrastinace 😀

A protože liftotvání je velká čest, udělejme radost autorce předlohy pro naší challenge, Sixtine Thomas-Richard

LIFTOVACÍ Challenge

podmínky:

  • použijte jako předlohu níže uvedenou stránku
  • liftování je povoleno dle Vaší fantazie, netřeba vytvářet duplikáty
  • do 15.2.2016 zašlete Váš lift na email enamelka@seznam.cz
  • výherce vybere právě vy. Hlas lidu rozhodně prostřednictvím komentářů.
  • v pátek 19.2. vyhlásíme vítěze

 

Výherce s největším počtem hlasů od nás obdrží balíček, který obsahuje krásné metalické washi pásky, svorky, šablonu, samolepící kamínky, tužky, gumy a celofánové sáčky.

 

Těšíme se na Vaše krásné výtvory!

Děkuji za přečtení a za týden ahoj 🙂

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×