Adventní nadílka na Vinohradech…

4.12.2015 in Pro táty, Vánoce - 82 Comments

Krásný pátek všem, kteří jste se „k nám“ zase přišli podívat. Dnes je to trochu z jiného soudku, protože jsem tento týden trávila (stejně jako každý rok) většinu času nad adventním kalendářem, prvně pro dvě malé rebelky. A jako bonus Vám ukážu i kalendář pro mého manžela.

Už za mě i za manžela jsme to měli tak, že adventní kalendáře nosil Mikuláš, takže u nás se bude nadělovat až zítra :-). Naprosto si pamatuju ten první den, který byl ze všech nejlepší. Protože Mikuláš nenosí dárečky 1.12., mohli jsme si hned první den otevřít spoooustu okýnek :-D. Mňam!

Adventní vesnička

Holky jsou ještě malé, snažím se nedělat kalendář nikterak přeslazený ani dárečkový. Zaprvé tím ani Nelinku nekrmím a za druhé si myslím, že o tom kalendář být ani nemá. Udělala jsem tedy letos Adventní vesničku. V domečkách jsou spíš drobnůstky než velké dárky, aby pak byl hlavní událostí Štědrý den. Vloni měla Nelinka v kalendáři i nějakou tu malou knížečku a Štědrý den byl spíš takové plynulé pokračování v rozbalování adventního kalendáře.

Takže letos to je trocha sušeného ovoce, aktivity a malé úkoly, které budeme dělat společně, domácí pexeso z našich fotek, občas nějaké to razítko a v každém balíčku pak jedna malá dřevěná figurka, ze které nám postupně vznikne celý betlém…

Nejprve jsem si vytiskla na počítači šablonku domečku, abych ji nemusela malovat. A pak se pytlíčkovalo, skládalo, stříhalo a zase lepilo…

ŠABLONU kostela STAHUJ TADY

ŠABLONU DOMEČKŮ NAJDEŠ TADY

Podle toho jsem poskládala malé domečky, na které jsem nalepila číslice.
Do domečků jsem schovala pytlíčky a dárečky.
…a na závěr jsem rozložila celou vesničku. Domečky jsem podložila vatou, aby alespoň někde byly Vánoce bílé :-). Uprostřed vesničky je pak dřevěný základ, do kterého se vkládají jednotlivé figurky. Na Štědrý den by nám měl vzniknout krásný betlém. I když se zdá, že 2,5 roku je málo, mnohému už Nela rozumí a o Ježíškovi si tak můžeme říct víc než loňský rok.

A už dnes se moc těším, až zítra Nelinka najde kalendář a bude volat „mamííí domečky, mamíííí, mikujáš“ :-). A protože i Nelinka už ví, že nic není úplně bez práce, zpívá doma celý den a já sama jsem zvědavá, co před tou pohádkovou trojicí ukáže :-). Posuďte sami jestli si nějakou koledu vyzpívá :-).

Neobyčejně obyčejný kalendář

A protože u nás není Mikuláš jen dětskou záležitostí, podělím se s Vámi ještě o jeden. Já mu říkám „neobyčejně obyčejný“ kalendář. Ten mám letos připravený pro svého manžela. Dá se ale aplikovat i na dětské kalendáře, které jste dostali od babiček, nebo které se Vám sešly ve větším množství a vy byste radši, aby Vaše děti mlsaly ovoce a trochu toho cukroví namísto čokolád z kalendáře. Já mám to štěstí, že jedna naše babička nosí jen čerstvé ovoce a ta druhá nám zase suší jablíčka a švestky, takže já nemusím „punkovat“ kalendář dětem, ale můžu si vyhrát s tím pro manžela :-). A co je nejlepší, „zasáhnout“ můžete i teď, když už děti otevírají okýnka. Udělejte jim z kalendáře zábavnou hru!

Já dělala kalendář pro manžela. Hlavní úkol byl jasný, vybrat co nejtuctovější kalendář. Díky tomu bude to překvapení o to intenzivnější. Vybrala jsem tedy v obchode klasický, komerční, čokoládový kalendář. Ten mám v plánu darovat manželovi, který samozřejmě ze slušnosti nic neřekne, ale v hlavě mu poběží cosi jako „Ježiš to jako fakt? Vždyť tohle je pro děti.“.

A jde se na to! Aby mohl být kalendář čokoládkový, musel tam ty čokolády někdo nějak dostat. Na jednom konci tedy kalendář opatrně otevřeme. Pokud si vezmete ostrý nůž, půjde Vám to raz dva.
Kalendář je i uvnitř přilepený, doporučuju vsunout celou dlaň a opatrně odlepit. Dávejte pozor, abyste netlačili v místě okýnek. Mohlo by se některé snadno otevřít. Pak už půjde vnitřek lehce vyndat.

Je jen na Vás kolik čokoládek vyndáte a nahradíte něčím jiným. „Kalíšky“ jsou hodně mělké, takže doporučuju dávat hlavně lístečky se vzkazem. Dětem třeba s aktivitou, úkolem,… Já manželovi dávala osobní poukázky na všechno možné :-). A pokud chcete dát něco, co se dovnitř nevejde, napište jednoduše vzkazík, ať si dáreček dotyčný najde a k cíli ho nasměrujte.

První den otevře manžel vlastně 5 okýnek. Já nechala v prvních 5 okýnkách čokoládu, abych manžela utvrdila v tom, že bude otevírat onen trapný čokoládový kalendář. Šesté okýnko už ale schovává dáreček… a pak už jich bude víc a víc.

Já si zvolila malé lístky, do kterých jsem (tentokrát na PC, aby se vešlo hodně textu) napsala poukázky a samozřejmě i Mikulášské úkoly, aby nebyly odměny bez práce. Fantazii se meze nekladou.

Manžel najde například: 

 • poukaz na zabalení Vánočních dárků (což dělá nerad)
 • poukaz na masáž zad
 • na shlédnutí filmu se svou ženou (upozorňuji, že jde o film, který on miluje a já nemám ráda, takže to je vskutku DAR),
 • vzkaz mrkni do trouby (kde bude čekat překvapení) – tady pozor, zaznamenejte si do diáře kdy má kde co čekat, aby to tam opravdu bylo
 • voucher na svařáček
 • voucher na večeři ve dvou
 • vzkaz ať prohledá tašku do práce, kde bude čekat překvapení ….
 • …jak říkám, fantazii se meze nekladou!
Vyměňte libovolný počet čokolád za Váš vlastní obsah a pak kalendář opatrně zalepte. Věřte, že i když to nebudete mít dokonale zalepené, nikdo si toho nevšimne, protože tohle čekat nebude. Pokud ale budete chtít v budoucnu takový kalendář zopakovat, budete už muset být pečlivější :-D. A na závěr super zpráva … všechny vyndané čokoládky musí zmizet z domu :-D. Ach to tvoření mě baví!

Vloni měl manžel kalendář společně s Nelinkou a vouchery a úkoly měl také. A malý tip pro všechny PL-kaře. Rádi byste, aby Váš protějšek přispěl do rodinného PL alba, ale nevíte jak na to nebo se k tomu nemá? Dejte mu do kalendáře takový úkol, jehož výsledek si budete moct založit. Vloni měl manžel vzkaz „Slož básničku na téma Naše rodinné Vánoce a dáreček tě nemine“. Básničku složil, dáreček dostal a já si básničku založila do našeho alba. Spokojenost na všech frontách :-).

Ať už kalendář tvoříte, kupujete nebo žádný nemáte, protože tohle nepatří mezi Vaše zvyky, užijte si krásný adventní čas a pokud možno užívejte víc pohody než stresu z nestíhání a neuklizeného bytu :-).

MUDr. Michala Knězková

All posts

82 Comments

 • Stanislava Bicková 4.12.2015 at 10:05

  Míšo, opět nádhera, krásné nápady, skvělé provedení 🙂 tleskám, určitě bude velká radost 🙂

  • Míša 6.12.2015 at 7:44

   Staničko ja dekujiiii 🙂

 • Barbora Muchová 4.12.2015 at 13:25

  Mohla bych se prosim zeptat na odkaz, kde najdu sablonky na ten domecek? Dekuji. Krasny napad!

  • Míša 6.12.2015 at 7:43

   Baru pošlete na sebe email, zašlu Vám šablonu 🙂 Hezký den

   • Mirka 2.10.2017 at 2:23

    Dobrý den, můžu poprosit o šablonu. Děkuji Mirka

    • Mirka 2.10.2017 at 2:24

     miroslava.klapkova@seznam,cz

   • Alena 27.10.2017 at 14:11

    Mohla bych také poprosit o šablonu na domeček 🙂 Buchtova.a@seznam.cz

    • Míša 27.10.2017 at 14:59

     V článku ale i tady v komentářích jsou již odkazy 🙂 Hezký den

  • Anonymní 2.11.2016 at 13:58

   Miso, mohla bych Vas take poprosit o sablonky na domecky? Dekuji moc! email lu.klozova@gmail.com

  • Michaela Chlebounová 24.11.2016 at 23:53

   Já bych také moc prosila o šablony. Děkuji 🙂

 • Unknown 14.12.2015 at 12:41

  Dobrý den, děkuji, že jsem Vaši stránku objevila 🙂 Především chválím úžasný nápad s abecedou, to je paráda 🙂 Mohla bych Vás poprosit také o zaslání šablonek? Předem moc děkuji a přeji krásný adventní čas 🙂

 • Štěpánka Čechová 12.8.2016 at 16:02

  Nádherný nápad..I když je teprve srpen, já už blázním s Vánocemi. Ráda bych letos holkám také připravila tento adventní kalendář.. Mohla bych prosím poprosit o sablonku těchto domečku? Moc Vám děkuju..Štěpánka

 • Unknown 15.8.2016 at 12:25

  Dobrý den, to je naprosto úžasné! Prosím taky o zaslání šablon na mail iva.kanarkova@seznam.cz. Děkuji a užívejte léta! Iva

 • Anonymní 15.8.2016 at 12:32

  Dobry den, rada bych take pozadala o zaslani sablon. Moc dekuju.Sarka. saui.dj@seznam.cz

 • Jana 15.8.2016 at 13:00

  Uzasny, prosim o zaslani, diky moc

 • Anonymní 15.8.2016 at 13:13

  Také bych moc prosila o zaslání šablon. Míšo, ty jsi kouzelnice! Díky Gis
  gis-ela@seznam.cz

 • Anonymní 15.8.2016 at 13:13

  Mohla bych také poprosit o šablonu na email mischa.kusa@seznam.cz? Moc děkuji 🙂

 • Petra Grof 15.8.2016 at 16:37

  Misko prosím take o sablonky, petragrof@seznam.cz díky moc

 • Dadida 15.8.2016 at 18:09

  Skvělý nápad! Také bych chtěla letos vyzkoušet, prosím tedy i já o zaslání šablon na mail dagmar.fialova1@seznam.cz

 • Dadida 15.8.2016 at 18:13

  Skvělý nápad! Také bych chtěla letos vyzkoušet, prosím tedy i já o zaslání šablon na mail dagmar.fialova1@seznam.cz

 • Anet 15.8.2016 at 18:41

  Míšo, přidávám se ke všem ostatním a také prosím o zaslaní šablonky, děkuji (patikova.aneta@seznam.cz)

 • verca 15.8.2016 at 18:49

  Super napad 🙂 poprosila bych o zaslani sablony na veris@centrum.cz dekuji verca

 • Anonymní 15.8.2016 at 19:20

  Prosim moc o zaslani sablonky na kalendar 🙂 vypada uzasne! Beduinka@seznam.cz Děkuji

 • Anonymní 15.8.2016 at 20:00

  Také prosím o šablonou. PetraZnoj@seznam.cz Děkuji

 • Serafinka 15.8.2016 at 20:13

  Už asi měsíc přemýšlím, jaký bych dětem vyrobila adventní kalendář a toto je naprosto skvělý nápad! 🙂 Můžu také poprosit o šablonu na domečky? Děkuji! 🙂
  Franzovalucie@gmail.com

 • Vendula Karafiátová 15.8.2016 at 21:41

  Míšo, úžasné…Nechala jsem se letos vámi hodně inspirovat:-). A jelikož mám doma také dvě breberky, tak jsem začala přemýšlet a vymýšlet, co a jak, abych pak měla advent pohodu a klid. Ráda bych tedy poprosila o zaslání šablonek na domečky, myslím, že se budou velmi líbit. Předem moc děkuji. ve.karafiatova@seznam.cz

 • Martina Sedláčková 15.8.2016 at 23:14

  Míšo, moc děkuji za připomenutí tohoto článku. Vloni jsem už kalendář měla připravený, ale letos bych chtěla novinku. A takto to vypadá, že budu v předstihu 🙂 prosím o předlohu na mail sedlackova75@centrum.cz. Děkuji. M.

 • Martina Sedláčková 15.8.2016 at 23:15

  Míšo, moc děkuji za připomenutí tohoto článku. Vloni jsem už kalendář měla připravený, ale letos bych chtěla novinku. A takto to vypadá, že budu v předstihu 🙂 prosím o předlohu na mail sedlackova75@centrum.cz. Děkuji. M.

 • Anonymní 16.8.2016 at 5:21

  Prosim o predlohu. Kasova.lenka@gmail.com
  Dekuji

 • Market Hambalkova 16.8.2016 at 6:11

  Pěkně prosím o předlohu, ham.market@seznam.cz moc díky :-*

 • DARINA 16.8.2016 at 6:16

  Prosim o šablony dekuji moc dbrslica@seznam.cz

 • Anonymní 16.8.2016 at 7:46

  Dobrý večer,mohla bych taky poprosit o předlohu, kalendář je vskutku nápadity. Mooc děkuji! 🙂
  wladka@centrum.cz

 • Jeeee prosim prosim nam taky jeden foto@veronikakovackova.cz 🙂

 • Andrea Klimková 16.8.2016 at 9:15

  Já taky moooooc poprosím o šablonu na domeček. Děkuji za krásné inspirace.
  klimkova.a@gmail.com

 • Anonymní 16.8.2016 at 10:37

  Dobrý den, děkuju za upozornění na FB a prosím tedy ještě jednou o zaslání šablonky na kalendář (krásný, jednoduchý, super 🙂 ) na email bartova.barbora@email.cz Moc děkuji

 • Anonymní 16.8.2016 at 16:26

  Moc prosim take poprosim o sablonky na terezabrozakova@seznam.cz
  A mohla bych se zeptat odkud je ten dreveny betlemek? Dekuji a Vanocnim planum zdar 😉

 • Anonymní 16.8.2016 at 19:16

  Moooooc pěkné. Také prosím a Děkuji Jitka
  Jitkahrncirikova@seznam.cz

 • Anonymní 16.8.2016 at 21:08

  hezký nápad. Prosím o zaslání. lu-ma@post.cz

 • Pavlina Prokupkova 19.8.2016 at 6:29

  Krasa!prosim o zaslani na pavcaprokupkova@seznam.cz diky moc!

 • Anonymní 26.8.2016 at 10:51

  Domečky jsou super. Mohu také poprosit o zaslání šablony? VykoukalovaAndrea@seznam.cz Předem moc děkuji 🙂

 • Míša 29.8.2016 at 12:11

  VŠEM ODESLÁNO 🙂

 • Anonymní 31.8.2016 at 7:53

  Dobrý den, mohla bych taky poprosit o zaslání šablony na marketa13@gmail.com a o informaci, kde jste sehnala postavičky do betlému? Děkuji Markéta

 • Anonymní 6.9.2016 at 19:40

  Mohla bych Vás také poprosit o zaslání šablony, děkuji:-)
  lida.pruskova@post.cz

 • Jiřina Novotná 4.10.2016 at 7:55

  také prosím o zaslání šablon. Děkuji vagnerovaj@seznam.cz

 • Anonymní 4.10.2016 at 20:25

  Dobrý den, mohu poprosit o zaslání šablonek na domečky a předlohy k číslům..děkuji moc, adresa je tereza.verna@email.cz

 • Míša 4.10.2016 at 20:52

  Všem odesláno 🙂

  • Adriana 26.10.2017 at 22:44

   Dobrý den Míšo,
   Vaše stránky mám moc ráda, jsou inspirativní a máte super nápady!
   Pokud je to možné, chtěla bych Vás poprosit o šablonu domečků. Moc děkuji.

 • Le Mama 12.10.2016 at 11:12

  Prosím prosím, taktiež o šablonu. Vopred moc díky- za šablónu i za inšpiratívny blog. sojka22@gmail.com

 • Le Mama 12.10.2016 at 11:14

  Mozem sa este opytat, odkial mate tie drevene figurky? Moc díky!

  • Míša 29.10.2016 at 21:02

   Dobrý den, figurky jsem loni sehnala na Fleru 🙂 cca 250kč

 • Lucie Kučerová 17.10.2016 at 19:28

  Dobrý den, mohu poprosit také o šablonku domečku, odhodlávám se šít kornoutky, ale nějak nevidím, že bych stihla tolik kornoutků. Zatím stále děti stonají, tak asi budeme spolu radši lepit. Děkuji Lucie luciekucerov@gmail.com

 • Petra Hladká 20.10.2016 at 19:03

  Dobrý den, ráda sleduji vás blog, už v loni jsem se zamilovala do papírové vesničky – adventního kalendáře. Mohla bych vás také poprosit o zaslání šablony na domečky? V loni měla dcera dárečky v oytlickach se snehulakem z ikei tak by toto byla krásná změna. Moc děkuji! Moje adresa hladkpe@seznam. Petra

  • Míša 29.10.2016 at 21:06

   Peti moc děkuji za milý komentář 🙂 šablonky jsem odeslala a doufám, že se budou líbit :-). Krásný večer

 • Karcoolka 26.10.2016 at 6:50

  Dobrý den, také bych moc prosila šablonku domečku – tiskla jste rovnou na čtvrtku? Moc děkuji! karolina.kucharova@email.cz

  • Míša 29.10.2016 at 21:06

   Dobrý večer, ano tisk je na silnější čtvrtku klasicky A4ka z tiskárny :-). Přeju ať se dětem líbí 🙂 Krásný večer

 • Anonymní 29.10.2016 at 20:54

  Hezký večer, i já bych Vás chtěla moc poprosit o zaslání šablonek. Loni jsme měli kalendář z ruliček od toaletního papíru, letos bych chtěla povýšit kalendář na lepší úroveň. 🙂 Švadlenka bohužel nejsem, tak zbývá papírové tvoření.
  Předem moc děkuji a přeji příjemný zbytek večera.
  Zde je má adresa: katerina.finkova@seznam.cz

  • Míša 29.10.2016 at 21:07

   Kači děkuji za komentář – švadlenka jsem stejná jako vy, takže já letos zatím tápu a netuším, který kalendář bude u nás :-). Ať se dětem líbí :-). Hezké babí léto

 • Anonymní 8.11.2016 at 20:44

  Dobrý den,mohla bych také poprosit o šablonky na kalendář na email simonikovalucie@seznam.cz Moc děkuju

 • Anonymní 9.11.2016 at 8:33

  Dobrý den, krásný nápad, prosím prosím, zašlete mě také šablony na kalendář, děkuji, Iveta
  medif@email.cz

 • Anonymní 14.11.2016 at 14:26

  Dobrý den, mohu také poprosit o šablonu, mnohokrát děkuji. Helenabartulikova@seznam.cz

 • Amálka Wagnerová 16.11.2016 at 6:54

  Dobrý den, Míšo, moc děkuji za krásné tipy. Určitě je využiju, jak pro děti (tím Vás prosím i o šablony domečků catry@seznam.cz), tak pro manžela 😀 Mějte se krásně a užívejte s holčičkami podzimnězimní čas. Katka

 • Anna Krabsová 22.11.2016 at 13:23

  Dobrý deň, nedávno som objavila váš blog a tento advetný kalendár. Vyzerá to parádne, krásny nápad!! Hľadám niečo podobné pre mojich malých rarachov. Bolo by možné zaslať šablonu na domčeky? Majte sa pekne a prajem pohodový advent.

 • Klara Stojanová 24.11.2016 at 22:50

  Míšo mohla bych taktéž poprosit o šablonu, nemůžu žádnou takhle praktickou najít. Děkuji moc. klara.stojanova@seznam.cz 😉

 • Martina Hradzka 28.11.2016 at 7:25

  Dobré ráno Mišo, kalendář i zpívající princezna jsou úžasní. Mohla bych taky moc poprosit o tu šablonku na domeček? Tento rok jsem šila pytlíčky, ale na příští rok je to skvělá volba:) Moc děkuji. hradzka@seznam.cz

 • Petra Svobodova 30.11.2016 at 12:27

  Hezký den Míšo přeji, i já poprosím o šablonku domečku. Kde se prosím dají sehnat ty dřevěné figurky do betléma? Děkuji moc a přeji krasný advent. Email: cutekitty@centrum.cz

 • Anonymní 3.12.2016 at 20:41

  Hezký večer, Míšo, můžu rovněž poprosit o šablonku na domeček a čísla. Uložím si pro příští rok, chtěla bych si kalendář nachystat víc dopředu, abych pak nebyla jak uštvanej pes :O) Děkuji za tolik ispirace. Pěkný večer. Zuzka (zuzanablahova@seznam.cz)

 • Anonymní 1.2.2017 at 7:23

  Včera jsem tu s miminkem spicim v náručí strávila dvě hodiny nad starými články (ve volných chvílích mě to táhne k tobě na návštěvu:)). A musím se opakovat, ale ty jsi tak šikovná, kreativní a nápaditá, že nestíhám žasnout. Chtěla bych být tvoji dcerou 🙂 Maji pestré dětství a parádně zachycene do alb. Jste krásná rodinka. Ale to bych mohla psát pod každý článek 🙂 Vlastně jsem se jenom chtěla zeptat na to rodinné puzzle. Jak jsi ho tvořila, případně kde sis ho nechala vytvořit?

 • Adam 26.10.2017 at 10:59

  Dobrý den, rád bych Vás také požádal o zaslání šablony na domeček. Moc děkuji! adam795@seznam.cz

 • Adéla 26.10.2017 at 11:02

  Krásná inspirace, po loňském pytlíkovém advenťáku po 6 dětí, by tohle byla příjemná změna. Mohu poprosit o šablonu domečků? Moc děkuji a budu se těšit na další Vaše příspěvky. adina.dj@seznam.cz

 • Katka 26.10.2017 at 16:35

  Hezký den, Míšo, děkuji za úchvatnou inspiraci. Letos určitě vyzkouším s dětmi. Mohu se ještě dotázat ohledně čísel na jednotlivé domečky – na ty prosím šablonu nemáte? Děkuji a přeji krásné podzimní dny. Katka

 • Lenka 5.11.2017 at 22:28

  Mohu se prosim zeptat na ten betlemek? Kde jste prosim kupovala? Dekuji moc.Lenka

  • Míša 5.11.2017 at 22:56

   Milá Leni 🙂 je z fleru a urcite tam bude i letos 🙂 Krásný večer

 • Katka 24.11.2017 at 20:54

  Milá Míšo, zaujaly mě úkolové kartičky, které byly dětičkám přibaleny do domečků. Mohu se zeptat, zda byste prosím nenašla jejich PC verzi? Děkuji moc. Krásné předvánoční dny přeje Katka

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×