Zdravíme z poloviny pracovního týdne 🙂 . Venku to nevypadá zrovna vábně, tak vás dnes naladíme trochou té modré oblohy. Nenechte se ale mást, venku jsme měli úctyhodných -11°C, takže i přes brýle na nose nám byla většinu výletu slušná kosa na vše, co nebylo ukryté pod vrstvou oblečení 😀 . Tohle byl náš druhý den v Rožnově pod Radhoštěm a od rána bylo dokonale. Jo, právě tenhle den by ty Pustevny vypadaly úplně jinak (naši Sibiř na Pustevnách najdete tady – klik) 🙂 .
Fotogenických mínus -11°C
Po snídani jsme se zabalili a abychom se vyhnuli turistům (chachááá ten byl dobrej, zas jsme tam byli sami 😀 ), vyrazili jsme dopoledne do Valašského muzea v přírodě, které je v srdci samotného Rožnova. Dnešní počasí rozhodlo, že bez pochyby začínáme Dřevěným městečkem, které je božské.
Děti byly poprvé a ano, zase by bylo lepší trefit se do jara a léta, kdy vesnička ožívá a muzeum se mění na živé.
Ani tak to ale nebylo zbytečné. Dřevěná vesnička není nikterak rozsáhlá, s dětmi si ji zvládnete hezky projít a když se holky pořádně zachumlaly do všeho teplého, co jsem jim vezla, byly sluneční brýle takovou vtipnou třešničkou 🙂 .
Na druhou stranu ale jasné, že jsme je měli i my velcí (přiznávám, že já je sundala hned, špatně se mi v tmavých brýlích fotí 😀 ), protože slunce a bílý sníh, to je skvostná kombinace. Pokud pojedete do Rožnova, vesničku vřele doporučujeme. Děti tam utaháte, prohlédnete si tradiční obydlí, kostel, radnici, hospůdku (bylo zavřeno 😀 ), prolezete několik interiérů a když budete chtít, dost se toho o tehdejším životě dovíte.
Valašské muzeum v přírodě – část „dřevěná“
Dřevěné městečko prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny devatenáctého století až po první čtvrtinu století dvacátého. V době hlavní sezóny v městečku probíhají programy, připomínající obřady, obyčeje a dovednosti našich tehdejších obyvatel. Můžete pak spatřit ruční výrobu tradičních kamenných brousků či dlabání drobných domácích výrobků ze dřeva 🙂 .
No a ač se paní pokladní drobet divila, že tam vážně chceme jít, chtěli jsme 😀 . Spojit utahání dětí s procházkou v tak malebné vesničce se nedá jen tak přejít. Úsměvné bylo, že holkám vlastně ani nepřišlo na vesničce nic moc zvláštní. Naše chaloupka v Česko-Saském Švýcarsku je totiž taky takováhle dřevěnka, takže je vnést do doby dávno dávno před námi, nebylo vůbec lehké 🙂 .
Ne každý domek byl otevřený pro veřejnost, ale ten který byl, ten zato stál. Omrkli jsme výrobu střechy, zkusili si poznat nástroje, které k tomu byly třeba (no, jeden jsme nepoznaly a doteď netušíme o co šlo 🙂 ), omrkli spoustu dobových fotografií a vždy se alespoň trochu ohřáli.
Tři Marfušky a Ivan v Beskydech
I tak jsme tam ale chodily všechny tři, tváře rudé jak z Mrazíka a chudák Julinka venku poplakávala, že je jí zima na obličej. Zase jsme to vyřešili nákrčníkem ve stylu „arabská žena“ a bylo na chvíli dobře, ale hloupé je, že v takových teplotách vám na zimu nepomůže ani pohyb.
Jakýkoli pohyb, skákání a bobování akorát umocňuje vítr, který dětem fouká do tváří, takže jsme se vesničkou pohybovali šnečkózním tempem, a tak hodinku a kus si tam dali. Pokud se do vesničky vydáte s průvodcem, zabere vám 45 minut. Po organizované prohlídce v Národním muzeu už ale víme, že na holky je ještě moc brzy, takže už chodíme všude jen bez průvodců 🙂 .
A máme ho! Pohyb, kterým se Julinka spolehlivě zahřála, jásala a ještě jim tam odvedla veřejně prospěšnou činnost 😀 . Nejsem si úplně jistá, zda tohle náčiní patřilo k místní době, ale asi to znáte moc dobře 😀 . Uvaříte skvělou bramboračku, ke které dáte dětem chleba a rázem je z toho „maminko ten chleba je tak dobrýýý“ 😀 . Tak tohle bylo něco podobného. Muzeum bylo na místě druhém.
V Dřevěné vesničce Valašského muzea v přírodě je i dřevěné hřiště. To ale bylo komplet pod sněhem, takže jsme jen hádali, co tam asi bylo. Tuším, že písek a houpajda tam bude, plus nějaké otáčecí kostky a la puzzle. Nám postačila tahle funkční houpačka, která měla stříšku, vešly jsme se pod ní všichni čtyři a užívali sluníčka.
Tradiční interiéry aneb „bejvávalo“
Zase jsme se s holkama dostali na téma VČELY, kterému je na blogu věnovaná celá sekce (tady – klik), protože si u místní radnice můžete prohlídnout unikátní špalkové úly.
Od nich je to už je pár krůčků k místní Rožnovské radnici. V první přízemní místnosti je obchod. Uvidíte jak vypadaly kupecké krámy malého města. Ve druhé místnosti je stará pošta z přelomu 19. a 20. století (1890 – 1910) s luxusním telegrafem (Kdo ještě pamatuje morseovku?) Přes sezonu tady uvidíte živého pošťáka, který přijímá a odesílá vnitrostátní i mezinárodní psaní.
A pozor pozor, místní pošta provozuje poštovní služby, takže si odsud můžete poslat pohled se speciálním razítkem 🙂 .
Samotné „courání“ vesničkou by nebyla ta pravá zábava. Opravdu nejvíc holky bavilo nakukování „Kam nás ještě pustěj?“ a zkoumání, kam se v chaloupce dostanou a kde už jsou dveře zamčené 🙂 .
To pravé dobrodrůžo pro ně bylo, když se dalo někam vylézt až pod střechu, takže děkujeme, že nás interiéry dokázaly spolehlivě zahřát 😀 .
Já jsem asi po hodince vzala Julinku do vnitřní části Valašského muzea, ale táta s Nelinkou si to ještě líp prošly a vyprávěli, co kde bylo nej. Tak kdyby nevyšlo počasí, určitě nepřehlédněte výstavy v tzv. Sušáku. Obě ale byly moc fajn, takže vám je sem brzy dám na blog samostatně. Ohřejete se tam, něco se dovíte a taková krojová výstava je pro děti mile uzpůsobená.
Řekla bych, že Nela, které už bude brzy 5 roků si začíná podobné druhy kultury oblibovat a Julinka, ta je bohužel ten sourozeneček, který musí být občas starší než ve skutečnosti je. I tak si ale myslím, že se snažíme, aby nebyla samorostem, který se musí podřídit a vždy spolu nějakou alternativu najdeme 🙂 .
Buďte tady jako doma
Pokud byste navštívili vesničku v sezóně, máte tady nejednu možnost kde se občerstvit. My potkali hned několik (zavřených 😀 ) stánků, ale i větších restaurací. Takový Hostinec u Vašků vás pozve dál, poslouží k pohostinským účelům a patří mezi nejosobitější hostinské interiéry. A když už tady tečou sliny, tak vůbec největším pohostinstvím je Hospoda Na posledním groši.
My měli naštěstí všechno jídlo v batůžku (ok, s apetitem dětí je to spíš krosna), ale uznejte, nebyla by Julinka slušnou hospodskou? 😀
Jestli máte větší štěstí než my a máte to do Rožnova pod Radhoštěm jen kousek, určitě doporučuju prohlédnout si jejich vzdělávací program na letošní rok. Lednový barvíř modrotisku už se nestíhá, ale rozhodně budou super Velikonoce na Valašsku, dubnový program Z plátna sukně, červnové včelky nebo Jak si hrávali valášci malí 🙂 .
Je milé, že nestojí vesnička jen tak jako atrakce, ale opravdu se o ní místní starají a každoročně muzeum oživí. Mít to blíž, vymetali bychom tam akce v každém případě. Celý rozpis akcí na rok 2018 najdete tady – klik.
Soukromá mše a alou do tepla
Naše vesničková konečná byla v překrásném kostele. I zvenčí vypadá a je dominantou celé vesnice, ale uvnitř… no posuďte sami. Holky z ní byly paf. Nelinka dokonce zasedla do lavic a že prý jak na to „madlení“ 😀 .
Kostelík je volnou kopií kostelíka z Větřkovic u Příbora, který vyhořel. Při severní straně kostela najdete zděnou sakristii, místnost s expozicí přípravny kněze, ta je k nahlédnutí z venku. Okolo kostela se rozprostírá tzv. Valašský Slavín se symbolickými hroby osobností, významných svým vztahem a přínosem ke kulturnímu povznesení regionu Moravské Valašsko.
A jestli vám zima v Dřevěném městečku přijde posmutnělá, tak modré nebe, barevné děti, jejich rudé tvářičky a i kousek té přírody, nám to celé krásně rozsvítily 🙂 .
Tak co říkáte? Je to dálka nemalá, ale za návštěvu to rozhodně stálo. Holky už se moc těší, až tohle dopíšu, protože ví, že následuje společné čtení článku a prohlížení fotek. To mají obě moc rády. Je to vždy takový návrat zpět na výlety. Další repete pak přichází s Project Life albem, když se mi podaří výlety a dovolené dětem do alba nalepit. Tam si ale hýčkám svůj luxusní nestíhací skluz 😀 .
Praktické info: Dřevěné městečko. Rožnov p.R.
webová stránka Dřevěného městečka – tady klik
Facebook Fun page – tady klik
adresa městečka – Palackého 147, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
otvírací doba – leden až březen 10-16, ostatní tady – klik
ceník vstupného – do 6 let zdarma, dospělý 80 Kč, rodinná (2+4 děti 🙂 ) 160 Kč
časová náročnost – cca 1,5 hodiny
doprovodný program – tady – klik
Mějte další krásný den tohoto týdne a připomínám, že tu máme ze včerejška narozeninovou soutěž o audioknihu Justýnka a asistenční jednorožec – klik 🙂 . Moc děkuju všem za krásná přání a až do konce týdne se ještě můžete zapojit 🙂
11 Comments
Má to v zimě také krásné kouzlo. V Rožnově jsem byla již 🙂 dvakrát, ale určitě se tam ještě někdy vydáme, jak Emma trochu poporoste.
Páni, vypadá to nádherně. Škoda jen, že to máme taky dost z ruky… ale třeba někdy do těchto končin na dovolenou zavítáme. Zaujalo mě, že rodinné vstupné myslí i na početnější rodiny než klasika 2 + 2 🙂 (my máme děti tři).
A k tomu, jak Julinka občas musí být starší, než ve skutečnosti je… to taky znám. A při větším počtu dětí je ještě větší fuška sladit program tak, aby to bylo pro všechny. Moje holky jsou o fous starší než Vaše, těm větším je 5,5 a necelé 4 roky, tam už to docela sladit dohromady jde, ale ještě k tomu máme jednu slečnu, které budou brzy 2. Takže některé činnosti prostě musíme dělit (např. do divadla jsme ještě celá rodina nevyrazili 🙂 ).
Rožnov a tohle muzeum je naše srdcovka… Zavítáme sem minimálně 2x do roka. Máme to ale pravda mnohem blíž, protože jsme z Uherského Hradiště :D, ale je tady opravdu krásně, snad v každém ročním období… pokud mohu pro příště doporučit, tak si vyhlédněte nějakou akci, kterou mají v kalendáři a každoročně se opakují. Opravdu to stojí za to! Musíte se smířit se spoustou lidí, návštěvnost bývá opravdu veliká, ale zase, jak píšu, stojí to za to. V horní vesničce probíhá každoročně nádherné předvánoční akce, Mikuláš, jak se dříve slavily Vánoce, v létě zase jarmarky, stavění májky a teď už se jistě chystají na Velikonoce 🙂 Na ty se těšíme my 🙂 S pozdravem Janka
Moje dětství, jako malá jsem měla Dřevěné městečko nejraději, teď u mě zase vede Valašská dědina 🙂 Ráda se tam vracím, se synem jsme byli, když mu bylo nějakých 8 měsíců. V zimě mi ale Valašské muzeum stále uniká, tak snad někdy…
Jako dítě jsme jezdili asi 5 let s rodiči na Valašsko (i když to máme stejně jako vy z Prahy daleko) a pokaždé jsme navštívili skanzen v Rožnově. Nejradši máme Valašskou dědinu, ale Městečko je taky nádherné. Moc to tam mám ráda a doufám, že se tam s dcerkou a manželem taky v budoucnu vypravíme. Jen škoda, že se tam člověk díky dálce nedostane vícekrát ročně, ty akce vypadají moc lákavě.
Krásný článek z mého rodného města 🙂 nechci být hnidopich ale je to „dřevěné městečko“, ne vesnicka. Jako rodákovi který tam vyrostl, mi to řve oči 😀
Rožnovský skanzen je nádherný! Jezdíme od Opavy několikrát za rok – i na přelidněné akce i v klídku v létě jen tak na nasátí atmosféry. Všichni 4 jsme se měli narodit přesně v takové době – syn by byl nadšený pomocník pana učitele, už v 6 by měl naštípané dřevo na celé dopoledne ve škole, hlavně, aby se nemusel zbytečně učit a já bych mu to tááák přála! Na vánoční prohlídku jezdíme i s dětmi naší speciální školky v Ostravě a je to nádhera! Jen mi taky razí do očí, když se píše o „Městečku“ jako o vesničce. To jste asi ještě neviděli část, která se jmenuje Valašská dědina, protože to je teprve krása!!!!
Děkuju za poznámku a nenapadlo mě se na to soustředit, i když vím, že se jmenuje právě městečko. Takže ještě jednou díky, je to tu alespoň pro ostatní maminky 🙂 . Paní u pokladny nám v tom mrazu dědinu vymluvila a nejspíš udělala dobře, to městečko bylo akorátní :-).
Tak máme alespoň důvod se vracet.
Míša
Ahoj Míšo,
tento článek mě zahřál u srdce. Pocházím z Palkovic (kousek od Frýdku-Místku) a do skanzenu jsem jezdila několikrát v roce. Vy jste si prošli Městečko, doporučuji pakhlavně Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu. Nejlépe na jaře, je to krásná procházka, výhledy na hory. Spousta expozic, kovárna, mlýny , škola, hospůdky, zvířátka, zahrádky před chaloupkami. Po areálu se mnohdy prochází krojovaná babička, či pan kovář, mlynář, učitel….. V každé chaloupce se něco peče, nebo ukazuje řemeslo. Celý areál miluju ,zatím jsem ho s mým 3letým synem nenavštívila, protože jsme se přestěhovali do Ústeckého kraje,ale po tomto článku jsem si ho zařadila jako výlet na léto 2018 🙂 Děkuju Vám a těším se na další putování!!!
Nadhera.Taky by me nenapadlo,ze to tam bude v zime tak krasne.To kouzlo tomu dodava ten snih a tvare Nelinky A Julinky 😉
A pokazde kdyz ctu tvuj clanek tak premyslim,jestli PL albicka jeste tvoris,kdyz hodne mas zaznamenano tady na svem blogu.A hlavne jak to stihas?Ja mam taky sileny sluz a nechapu jak to dozenu.
Moc ti děkuji:) těším se!