monitor dechu | A co když zahouká…

Hezký den 🙂 . Ráda bych, aby se na blogu čas od času pořád objevovaly i články pediatrické nebo s touto tématikou. Takže dnešek je jedním z nich. Ukážeme si monitory dechu, povíme jaké typy známe a nebude chybět ani recenze typu „jak jsem to měla já“. Tak mužem?

Jako včera si pamatuju den, kdy za námi poprvé přišla Nelinka. Ne za námi s manželem. Za mnou a za Julinkou. Do porodnice. Samotných příchod Nelinky už je starý víc jak tři roky, ale stejně je to jako…no předevčírem :-). A stejně jako jejich velké dny si moc dobře pamatuju první těhulení. S druhým už těch zážitků tolik není, protože nějak nebyl čas se na ně soustředit, ale první pupendo si pamatuju dobře.

První výbava byla důkladná, připravili jsme si doma vše co bylo potřeba a tehdy vyvstala i otázka zda pořídit monitor dechu či nikoli. Já tehdy byla lehce proti a říkala si, že ho pořídíme pokud bude důvod. Tedy pokud se nám narodí Nelinka předčasně, pokud bude mít nějaké potíže s poporodní adaptací, pokud nastane nějaký problém v porodnici, prostě těch pokud bylo dost a tak jsme monitor primárně nepořídili. Překvapením pro nás tedy bylo, když jsme ho dostali po příchodu z porodnice darem.

Byla to pro mě psychicky asi dost úleva. Ani tak jsem neměla strach, že se něco nastane, ale spíš jsem cítila, že když ho máme, tak na nějaké „stane se“ nemusím myslet. Navíc každá z nás, která se chystá rodit v porodnici, tak tam ten monitor dechu u miminka mít bude, takže od samého narození Nely jsem na něj byla zvyklá. A tak se stalo, že ač jsem monitor neplánovala, měla jsem ho.

Domů jsme si přivedly holky obě zdravé, bez nejmenších problémů s čímkoli a ještě ulehly na tu spešl desku :-). Julinku jsme navíc měli i doma ještě na tři měsíce ve vypůjčené postýlce, na kterou jsem byla zvyklá z porodnice. Bylo to super a za sebe jen doporučuji. Dala se polohovat, skrz plast jsem na ni vždy viděla, Nelinka ségru vozila po bytě a já ji měla vždy při sobě, když se mi zrovna chtělo.

Jestli samy zvažujete monitor dechu, za sebe dnes říkám ano. Dodal mi neskutečně na klidu a navíc svá opodstatnění má i u zdánlivě zdravého dítěte. Je pravda, že dřív monitory nebyly a vyrostli jsme, jenže dřív nebyly ani autosedačky a to neznamená, že je dnes nepořizujeme. Každý dělá v dané době z bezpečnostního hlediska maximum a je rozumné s touhle dobou jít. Proč?

Monitor dechu není povinné pořizovat a s nejvyšší pravděpodobností se vašemu miminku ani nic nestane. Míru pravděpodobnosti s jakou se našemu dítěti nic nestane ale nemůžeme měřit a zástava dechu, která miminko ohrožuje na životě se může vyskytnout bez předchozího varování.

Velkým argumentem proč ANO je strašák známý jménem Syndrom náhlého úmrtí, který je definován jako náhlé a neočekávané úmrtí kojence do 1 roku, který byl doposud zdráv a nepodaří se objasnit příčinu úmrtí. Pod tento pojem však spadají i úmrtí způsobená zabořením obličeje do polštáře či deky, hračky, vdechnutí při ublinknutí, vdechnutí hračky či zástavě dechu z důvodu nemoci…

To jsou případy, kde monitor dechu má své opodstatnění a v případě, že zahouká, vy máte možnost svým zásahem život miminka ovlivnit. Bez monitoru dechu o tuto možnost „včas zasáhnout“ přicházíte. I v případě, že spíte s miminkem v jedné místnosti, zástavu dechu miminka nezaznamenáte, neprobudí vás.

Výběr v monitorech je poměrně velký, já bych ráda napsala jen hrubé rozdělení a pak ukázala jak to bylo u nás.

Druhy monitorů dechu

Plenkový monitor dechu

pomocí speciálního klipu se připne miminku přímo na plenku

plus: je dobře přenosný – využijete i v kočárku či autosedačce

mínus: nepohodlný při pohybech miminka, může omezovat v pohybech a jakmile dítě přikryjete, snižuje se také jeho slyšitelnost vlivem překrytí

Deskový monitor dechu

všechny ostatní – je považován za tu klasickou variantu monitorů

2 části – snímací deska, která se umístí pod matraci – může být jedna, případně dvě. Plus vyhodnocovací jednotka, kterou zavěsíte na okraj postýlky. Jejím prostřednictvím se monitor ovládá. Tyto dvě části jsou propojeny jedním či dvěma kabely – podle množství desek, který monitor obsahuje.

plus: monitory dechu samy o sobě nevysílají žádné radiové signály – i pro citlivé dítě jsou naprosto neškodné, jsou pohodlné – dítě se nedostává do žádného kontaktu s monitorem a logicky ho tedy ani neomezují v pohybech

mínus: nepraktický pokud potřebujete často přenášet (postýlka – kočárek)

Pokud máte děti dvě, nikdy nejde snímat obě jedním monitorem tak, že zakoupíte monitor dechu se dvěma deskami a pod každé dítě dáte jednu. Každé dítě musí mít svůj vlastní monitor dechu (pozn. pro maminky dvojčat)
My o výběru monitoru tedy nerozhodovaly, ale dostali jsme tento – Babysense 1. Je to monitor dechu deskového typu, je doplněn jednou deskou. Přesně stejný jsem měla v porodnici, takže s užíváním problém nebyl a znala jsem.
Vyhodnocující jednotka se přidělává na postýlku dítěte nebo někam, kde ji budete mít snadno při ruce. Zároveň jste omezeni dosahem kabelu, protože tato jednotka je pomocí něj spojena s deskou /deskami.

 

Snímací deska se umístí pod matraci, ne pod prostěradlo. Pokud máte jednu, dáte ji do míst, ve kterých bude miminko v postýlce spát. Jestliže se miminko již začíná pohybovat a víte, že v postýlce cestuje, je rozumné přikoupit samostatnou desku navíc.

My se do této fáze nedostali. Monitor dechu jsme měli do 6 měsíců, pak už jsme ho dál nevyužívali, protože riziko SIDS se s věkem nad 6 měsíců razantně snižuje, navíc se zvyšuje výskyt falešných alarmů.

Na vyhodnocovací jednotce jsou dva „otvory“ pro dva kabely. Jelikož tenhle typ je monitor jen s jednou deskou, druhý otvor zůstane prázdný.

Na vyhodnocovací jednotce se pak monitor zapne stisknutím tlačítka a v případě, že je vše jak má být, zeleně problikává kontrolka. V případě, že nezaznamenává monitor dechovou aktivitu, spustí se alarm.

Důvody spuštění alarmu

 • vyndala jste miminko na kojení a zapomněla monitor vypnout
 • zakoupili jste bazarový monitor dechu
 • ger – reflux
 • apnoické pauzy miminka – Apnoe,
 • SIDS – syndrom náhlého úmrtí dítěte  do této doby zdravý novorozenec či kojenec je nalezený v postýlce bez známek života, příčinu úmrtí neobjasní ani pitva

A co když dojde na nejhorší, monitor houká a miminko ve své postýlce leží a nedýchá? Monitory vám pomohou zasáhnout v době, kdy je miminko překryté peřinou a dostaví se zástava dechu, pak stačí kolikrát jen samotný alarm, kdy se miminko uleknutím nadechne, případně stačí vaše rychlá pomoc, kdy z něj odstraníte deku či hračku.

Pokud ale kojenec nedýchá, je potřeba reagovat a i to se snažím učit na kurzech první pomoci, které pravidelně každý měsíc pořádám.

 

Resuscitace novorozence

 • U dětí do 1 roku věku zahajujeme resuscitaci vždy 5 úvodními vdechy
 • Následuje střídání srdeční masáže s vdechy v poměru 30:2
  • srdeční masáž
   • 30x stlačení hrudníčku dvěma prsty na spojnici bradavek – uprostřed na hrudní kosti
   • hloubka stlačení by měla být alespoň do 1/3 hrudníčku
   • frekvence stlačení 100 za minutu (Znáš písničku Rolničky, rolničky? Tak v v jejím rytmu jsi na správné frekvenci)
  • 2 vdechy – miminku zakryjeme svými ústy pusinku i nos současně a vdechujeme obsah svých úst – zbytečně nepřefukujeme
  • opět následuje 30 stlačení a další 2 vdechy
 • Takto provádíme resuscitaci 1 minutu, poté voláme RZS (jsme-li doma dva, jeden volá ihned jinak má přednost resuscitace po dobu jedné minuty před voláním)
 • Pokračujeme v resuscitaci až do příjezdu RZS
 • Podívejte se resuscitaci kojence i většího dítěte podrobně, v kurzu na comamdelat.com

 

Tak pořídit nebo ne? Ať tak či onak, je to dobrý pomocník. Je dobré vědět a znát pár základů co se může stát, co mám dělat, ale zase netřeba denně googlit a stresovat se vším možným.

V současnosti jsou živé kurzy z důvodu vládních opatření zrušené, to ale nevadí, pojďte se mnou na www.comamdelat.com

MUDr. Michala Knězková

All posts

71 Comments

 • Anonymní 25.11.2016 at 23:42

  Opět přínosný a skvělý článek! My jsme monitor dechu měli v plánu půjčovat z porodnice, hlavně protože dcera od příchodu z porodnice spala ve svém pokojíčku a tak pro náš klid. Tento týden jsme monitor vrátili (dceři je už půl roku) a dál jsme jej nechtěli půjčovat. Docela mě překvapilo, jako má tento monitor časovou prodlevu, když se zapomene vypnout. Navíc nás překvapil fakt, že ačkoliv má kontrolu na vybité baterie, tak jsme je během toho půl roku neměnili – ikdyž prodleva alarmu se občas prodloužila, ale nebrali jsme to příliš v potaz. A když jsme baterie vytahovali, manžel jen kontroloval měřením stav nabití baterií a zjistil, že jsou téměř vybité, ačkoliv to monitor nesignalizoval. Každopádně i tak jsme byli rádi za tenhle výdobytek moderní doby.

  Co se týče otázky, mne by zaujal kurz na téma psychomotorický vývoj dětí a jeho odchylky, neboť to je ta část, která je bohužel často pediatry opomíjená či nějaký seminář o správné výživě dětí a prevence civilizačních chorob (třeba v širokém pojetí od prvních příkrmů až k racionální stravě). Nejblíže bych to měla do Ostravy, případně Olomouc, kdybychom si udělali nějaký menší výlet.

  Prosím nezahrnovat mne do losování, monitor bychom již nevyužili. Měla jsem jen potřebu odpověď na otázku. 🙂

  Marie K. /Kubáčová Marie/
  geby.maruska@seznam.cz

 • Anonymní 25.11.2016 at 23:43

  Jee teda Miso vy jste skvela. Moc dekujeme, ze myslite i na nás s briskem. Moc ráda bych zkusila tu vaši první pomoc po novem roce a za mě Praha. Dobrou noc

 • Monika Vágnerová 26.11.2016 at 3:17

  Libila by se mi prvni pomoc v Usti n.L.
  🙂
  vagnerovamonikaz@seznam.cz

 • Michaela Kratochvílová 26.11.2016 at 6:31

  Super článek,monitor dechu jsme měli pujceny a pro druhé mimco které máme v plánu by se určitě hodil nový 🙂
  Na semináři první pomoci jsem byla a mohu jen doporučit😉
  Líbil by se mi nějaký seminář o nemocech které mohou děti potkat a také o správné výživě dětí a místo Praha 😃
  MK.Michaela@seznam.cz

 • Anonymní 26.11.2016 at 7:30

  Super by byl kurz ve Zlíně o první pomoci. Uvažovala jsem nad ním po narození dcery, ale nakonec z toho bohužel nějak sešlo. Monitor jsme používali a určitě chceme použít i pro druhé mimčo.
  Lenka Valová valova.lenka@email.cz

 • Anonymní 26.11.2016 at 7:36

  Mne by se libil seminar o první pomoci pro deti (predskolni), jak třeba osetrit také spaleniny apod., Dobříš.
  k.hubickova@seznam.cz
  FB Kateřina Michlová

 • Iva Zahradníková 26.11.2016 at 7:40

  Myslím, že seminář o první pomoci dětí je užitečný vždy o pro všechny a určitěbych ho využila třeba v Praze. Monitor dechu jsme využili u obou holek na první půlrok jejich života a jsem ráda, že jsme ho měli, byla jsem klidnější.
  ivazahradnikova13@gmail.com

 • Petuleee 26.11.2016 at 7:50

  Na seminář první pomoci bych se moc rada někdy dostala, vypadá to moc pěkně a hlavně prakticky! Pokud se tematu týká, zajímala by me výživa kojenců/ děti případně spánek 😉 petra.hlavackova@email.cz

 • Anonymní 26.11.2016 at 7:51

  Krásný článek 🙂 Všichni mi před narozením prvního syna říkali, kak je to zbytečné, pořizovat monitor. Když byl syn na světě a dala jsem ho spát, tak první, o co se starali bylo, jestli jsem zapnula "pípák" 😀
  Líbil by se mi seminář o první pomoci a pak o aktivitách s dětmi ve stylu Montessori ve východních Čechách, ideálně Chrudim-Pardubice. klarkakrejcova@seznam.cz na fb jako Klára Zindulková

 • Vendula Janků 26.11.2016 at 8:02

  Já bych byla pro kurz první pomoci ve Zlíně
  Sdílím na FB jako Vendula Janků
  kutrovavendula@seznam.cz

 • Miso, opet moc uzitecnych informaci…monitor jsme meli a budeme mit zase a rozhodne jsem nemela odvahu ho v pul roce vyndat :-D…nesoutezim, necham soutezni fleky tem, co ho potrebuji a na seminar prijedu jednou do Brna <3

 • Veronika Kružíková 26.11.2016 at 8:40

  Dobré dopoledne Míšo, děkuji za skvělý článek. V únoru čekáme miminko a stále přemýšlíme, zda si monitor půjčíme nebo ne. U prvního mimča jsme ho měli a byla jsem taková klidnější, i když mě spousta kamarádek od něj odrazovala, že spustil alarm bezdůvodně a akorát zbytečně vyplašil. Já bych se ráda zúčastnila semináře první pomoci – kdyby byl v Jihlavě 🙂 Dál by se mi líbilo třeba téma: Jak si uspořádat čas na mateřské. S tím věčně bojuju. A dál třeba příkrmy a výživa dětí.

 • Pavla Válková 26.11.2016 at 8:58

  Kurz prvni pomoci v olomouci.pavla konecna na fb.pavla.valkova@post.cz

 • Anonymní 26.11.2016 at 9:04

  Dobré ráno, cekame druhe miminko a u prvniho jsme meli monitor dechu pujceny od zname, abych byla klidnejsí. Urcite ho pro klidnejsi spanek budu alespon první mesice vyuzivat zase.

  Co se týče kurzu, urcite by se mi libil kurz prni pomoci v Ceských Budejovicich.
  Fb: Claire De Lune, yeemanjaa@gmail.com

 • Eva Dozbabová 26.11.2016 at 9:11

  U prvni jsme měli půjčený a za ten pocit bezpečí k nezaplacení teď se chystáme koupit. Vůbec mě nenapadlo ze js em mohla předávat do kočárku, já jsem.vzdycky zastavovala a kontrolovala jestli dýchá byla jsem fakt vyplašená minimálně první dva měsíce a obávám se že jak porodům bude to zase stejně, toho strasaku se fakt bojím 🙁 Mám zájem o kurzy v Brně a témata jako, jak připravit sourozence na příchod miminka, Montessori aktivity, jak skloubit rodinný život s tím pracovním, a rozhodně by mě zajímalo z psychologického hlediska, jak je to s kroužky, které jsou v hodně pro menší které rozhodně ne. Eva.dozbabova@gmail.com

 • Jana K 26.11.2016 at 9:28

  Prvni pomoc pro deti, urcite 🙂
  V Prelouci..

 • Kateřina Šikýřová 26.11.2016 at 9:58

  Kurz první pomoci by byl fajn v Pelhřimově.
  katka.sikyrova@gmail.com
  na FB sdílím jako Katka KaTka

 • Zuzana Černá 26.11.2016 at 11:23

  Monitor dechu jsme neměli, teď čekám druhé a asi by se hodil – bude to větší fičák doma, tak pro klid duše. Seminář bych si vybrala kurz první pomoci a v Praze.
  zcernala@gmail.com

 • Michaela Mazálková 26.11.2016 at 12:18

  Já jsem těhotná poprvé a jsem ten typ člověka, co je rád připraven, takže by se mi líbil Kurz první pomoci a to v Brně 🙂

  jabornikova.m@gmail.com

 • marunka 26.11.2016 at 12:36

  Zajem bych mela prave o kurz prvni pomoci, pokud mozno v Olomouci. bbudulinek@centrum.cz

 • Mys-mus 26.11.2016 at 12:39

  Dekuji moc za clanek o monitoru dechu, uvazuji o porizeni. Krome prvni pomoci pri zastave dechu bych uvitala i rady, co delat pri reznych ranach, popaleninach atd. a bezpecna manipulace s ditetem. Michala Kartuskova michalkakkk@yahoo.com

 • Bohumila Filgasová 26.11.2016 at 13:57

  Prvni pomoc a seminar v Kroměříži nebo Zlině.. Sdileno i na fb…fbonytka@gmail.com

 • Bohumila Filgasová 26.11.2016 at 13:57

  Prvni pomoc a seminar v Kroměříži nebo Zlině.. Sdileno i na fb…fbonytka@gmail.com

 • Anonymní 26.11.2016 at 14:44

  Kurz první pomoci pro miminka, vše ostatní jde najít na internetu a není to tak důležité.
  Uh. Hradiště.
  U prvního miminka jsme měli monitor půjčený a druhého od někoho určitě půjčíme také.
  lucie
  eiben@post.cz
  (fb lucie eiben)

 • Luciiiii 26.11.2016 at 16:39

  Díky za článek, sdílela jsem kamarádce, které by se monitor možná hodil 🙂 Lucie.dolezalova84@gmail.com

 • Kuk Cvak 26.11.2016 at 18:30

  Tento stejný monitor dechu jsem měla u syna půjčený a byli jsme s nim moc spokojeni. Ted by se nám hodil, v červnu čekáme miminko a nějaký monitor budeme muset pořídit 🙂 Určitě by se mi líbil kurz první pomoci, myslím že to je důležité a málokdo ví, jak na to 🙂 No a nejlépe někde na Vysočině 🙂 majkik.c@seznam.cz

 • Unknown 26.11.2016 at 18:31

  Dobrý den, kurz první pomoci či správně plenkování (pro zdravé kyčle) v Ostravě :-). Gabriela Přemyslovská

 • Michaela 26.11.2016 at 19:22

  Ahoj Miso, ja bych chtela navštívit kurz prvni pomoci nebo kurz zaměřený na řešení běžnějších zdravotních potíží, tj napr jak spravne na horečku, co delat pri záchvatu laryngitidy, kdy jet v jakých případech k dr a kdy je to jeste zbytečné apod. V Praze.
  FB Michaela Moravcová
  Michaela_moravcova@centrum.cz

 • Anonymní 26.11.2016 at 19:55

  Monitor dechu doma nemáme, ale miminko očekáváme. Tudíž by se hodil. Na první mimčo jsem ho měla půjčený a naštěstí houkal, jen když jsem vyndala miminko a nevypnula monitor 😀 Jaký kurz? To je těžká otázka. Jsem pravidelně proškolovaná jako zdravotník zotavovacích akcí a příprava na miminko…možná by mě zajímala více i přes to, že už jedno mám 🙂
  endyna@seznam.cz

 • Jitka 26.11.2016 at 19:57

  Další super článek a budu sdílet pro šíření 🙂 monitor dechu jsme měli a jsem za něj moooc ráda 🙂 prosím, nezařazovat do losování 🙂 monitor máme a sama jsem zdravotník 😉 díky Jitka

 • Kristýna Bernátová 26.11.2016 at 19:58

  Kurz prvni pomoci se vzdycky hodi. Idealne Kladno nebo Praha.
  bernatova.k@seznam.cz

 • Anonymní 26.11.2016 at 21:30

  zdravim, kurzu prvni pomoci mam par za sebou, ale jednak je to delsi dobu a za druhe, ne specialne pro deti. a vzhledem k tomu, ze doma dve mam, tak bych to urcite uvitala, idealne v brne. jana siva (fb- jana siva saula), email. jasana@email.cz

 • Anonymní 26.11.2016 at 21:39

  Děkuji za skvělý článek!! Kéž by si aspoň část soutěžících maminek přečetla článek celý.. Jsem také dětská lékařka a děláme kurzy první pomoci pro nastávající rodice a souhlasím se vším, co jste napsala.. U malého jsme také monitor první měsíce využívali, potom se přesunul (navzdory mému původnímu predsevzeti) k nám do postele ☺ Myslím si, že monitor je dobrá věc, ale znalost resuscitace je věc důležita pro všechny rodiče..
  Díky za Váš blog, moc rada ho čtu.
  Iva C. (prosím do soutěže mě nezařazujte, monitor máme a nějaké nastávající mamince se určitě bude hodit)

 • Tereza 26.11.2016 at 21:55

  Super článek. Zrovna nedávno jsem narazila na článek o SIDS a říkala si, že jsme ten monitor dechu měli pořídit. Zejména, když budeme brzy nuceni přesunout tříměsíčního syna z ložnice do pokojíčku, protože roste jako z vody a košík, který mám u postele, mu začíná být dosti malý. A velkou postýlku bohužel do ložnice nedostaneme 🙁 Takže je pravděpodobné, že monitor dechu nakonec ještě do výbavy zařadíme – bude se mi usínat i spát o něco lépe, než kdyby zůstal sám a navíc bez "naprosté kontroly".
  Na kurz první pomoci se chystám – myslím, že by něco takového měla absolvovat každá maminka, aby si v případě potřeby věděla rady. Za sebe bych se pak ještě přimluvila za zmiňovaný kurz o dětských nemocech a jejich příznacích, ideálně v Praze (ale to asi nebude takový problém). Hezký víkend! Tereza (tereza.divisova@centrum.cz).

 • Anonymní 26.11.2016 at 22:28

  Rodila jsem v Nemecku a tam nam v porodnici zadny monitor dechu pod dite nedali 🙂 domu jsem ho ale poridila, AngelCare, z druhe ruky. O plenkovem monitoru jsem nikdy drive neslysela. Kurz bych navstivila rada, ale muselo by to byt na Morave kolem Vanoc, takze bohuzel asi nic 🙂 ina.bay@post.cz (FB: Ina Ba)

 • Renáta Vyk 27.11.2016 at 8:14

  Mně by se taky líbil kurz první pomoci, ale jsme až z Havířova, takže Ostrava?? 🙂 😀 renwas@seznam.cz

 • Adela Vejvodova 27.11.2016 at 8:34

  Olomouc a zajímaly by mě nemoci v dětském věku a jak si s nimi doma poradit.

  vejvodova.adela@seznam.cz

 • Jitka Křížková 27.11.2016 at 9:14

  Moc hezký článek,Míšo. Když se měla narodit naše holčička, také jsme monitor nekupovali, s tím, že se narodila v termínu a zdravá. po asi 2 měsících mi jednou přestala dýchat, naštěstí mi zrovna usnula v náručí, takže stačilo s ní zatřást a ona se nadechla. Tehdy jsme hned jeli do nemocnice, pravděpodobně šlo o spánkové apnoe, ještě ten den jsme si monitor půjčili. za dva dny dostala malá vysoké teploty přestala jíst, vzali nás do nemocnice. Nakonec to byla jen viroza a po pár dnech jsme šli domů, ale v nemocnici nám dvakrát ještě v noci houkal monitor (nejspíš se jí jen prodloužil dech, ale i tak přiběhly rychle vystrašené sestřičky). Takže tehdy to apnoe bylo nejspíš takovou předzvěstí nemoci. Od té doby už byl klid a hlavně já jsem byla v klidu, že monitor máme (byl to taky baby sence). Když se teď narodil syn, hned jsme si ho v porodnice půjčili domů na půl roku, teď má 4 měsíce a já přemýšlím, že půjčení ještě o půl roku prodloužím. Sice se nám to prodraží, ale stojí to za ten klid. Dnes už ho doporučuji všem maminkám v okolí.
  Ohledně semináře, moc by se mi líbil o první pomoci malým dětem, nebo možná nějaký o očkování a příkrmech atd. Ideálně Olomouc 🙂 Pěkný víkend Jitka (smallion@seznam.cz)

 • Michal V. 27.11.2016 at 10:12

  Morava je pro vaše holky sice daleko 🙂 , ale i tady by taková přednáška našla hodně příznivců 😉 nadavymolova@seznam.cz

 • Anonymní 27.11.2016 at 12:08

  Rozhodně by se mi libil kurz prvni pomoci někde poblíž Ostravy. Petr Vykrent (petr.vyk@seznam.cz)

 • Petra Setničková 27.11.2016 at 12:31

  Monitor dechu jsem si pro prvni mimi zapujcila,abych byla klidnejsi. A urcite jej hodlam pouzivat i pro druhe mimi. Ze seminaru by me hodne zajimala prvni pomoc. Citim,ze v tomto smeru mam velke rezervy.

 • Denisa Bnešová 27.11.2016 at 15:17

  Moc Vám děkuji za pěkný článek. Momentálně se o miminko snažíme, takže monitor dechu bude na prvním místě seznamu 😀 . Článek je moc pěkně napsaný ale vyzkoušet si to přímo by bylo lepší. Jsem z Mostu takže v Ústeckém kraji by to bylo super 🙂 (denybeny@seznam.cz)

 • Anonymní 27.11.2016 at 15:25

  Ja bych brala prvni pomoc, sice mam doma uz syna,ale na zadnem kurzu jsem zatim nebyla a za chvilku se narodi sestricka,tak bych rada par rad pro jistotu,i kdyz treba nebudou potreba. A za me urcite Praha.
  FB Jana Dušková
  Janca.Duskova@email.cz

 • Anonymní 27.11.2016 at 18:55

  Míšo díky za super článek. Já bych uvítala jako téma kojení a vše kolem. U prvního prťouse to moc nešlo, teď v únoru čekáme přírůstek a ráda bych se proto vyvarovala všech chyb. FB Radka Fejksová, radka.fe@centrum.cz

 • Anonymní 27.11.2016 at 22:46

  Míšo, díky za článek. Ze seminářů by se mi líbila první pomoc v Praze. Zuzka ( zuzanavankova@post.cz )

 • Markéta Kuzebauchová 28.11.2016 at 7:24

  Opět perfektní a zajímavý článek. Určitě by mě zajímala první pomoc a jak se připravit na příchod miminka, ale např. v odpoledních hodinách, aby se mohl zúčastnit i pracující lid 🙂

 • Anonymní 28.11.2016 at 7:35

  Ahoj Míšo, tvé články čtu hrozně ráda, protože se v nich vždy dozvím něco užitečného. Líbil by se mi kurz první pomoci ve Zlíně…
  p.werunka@seznam.cz

 • Anonymní 28.11.2016 at 8:01

  Líbil by se mi kurz první pomoci ve Zlíně. Monitor dechu jsme používali a spokojenost.
  Preji hezky den Pavla Kašparová
  cermakovapavla@seznam.cz

 • Jane 28.11.2016 at 16:05

  Jéé, monitor zrovna řešíme. Za mě první pomoc v Praze, to je tak podstatné téma, že snad podstatnější není. Díky.
  siberia06@gmail.com

 • Anonymní 28.11.2016 at 18:50

  na prvni pomoci jsem byla uz nekolikrat, ale je to tak dulezita vec, ze mam stejne stale pocit, ze bych si nevedela rady a ze by mi vse vypadlo z hlavy. moc rada bych si prvni pomoc znovu zopakovala, a to v praze.

  zu.srumova@gmail.com
  facebook: zuzana srumova

 • Alice G. 28.11.2016 at 19:19

  Kurz první pomoci v Olomouci. Monitor dechu budeme zase potřebovat s příchodem dalšího potomka 😉
  alice.gazarova@seznam.cz

 • Anonymní 28.11.2016 at 19:37

  Zájem jsem měla v těhotenství a po porodu právě o první pomoc u novorozence a kojenců. Jenže tenkrát jste ještě školení nepořádala. Nyní by mne zajímalo, jak se vyrovnat například se záchvaty vzteku a různé rady ohledně chování. helena.xxxxx@seznam.cz (Helena Kotrchová)

 • Ziii 28.11.2016 at 19:38

  Monitor jsme u starsi poctive pouzivali pul roku, u mladsiho jen sestinedeli, protoze po zdokonaleni "materskeho sluchu" me budilo (a budi stale) byt jen sebemensi povzdechnuti. Urcite je to dobra vec a ma svoje opodstatneni. Pisu jen nazor, do souteze zaradit tentokrat nepotrebuji, prenecham sve misto pro ty, ktere to potrebuji. A kdyby byl seminar v Liberci, tak prijdu i bez souteze 😉

 • Adéla V. 29.11.2016 at 8:39

  Monitor jsem vůbec nepoužívala, vždy jsem se probudila chvíli před tím, než dcera začala hladově pofnukavat. Ale kdyby byla nedonošená nebo se vyskytly při porodu nějaké komplikace, určitě bych babysense koupila nebo si půjčila v porodnici.
  Přednáška o první pomoci se hodí vždy! Vím, že jsi jich teď v Praze několik měla, jen se mi s pupkem už teď v posledním měsíci nikam moc nechce vyrážet. 🙂
  adela.prsalova@gmail.com

 • Mária Kaňovska 29.11.2016 at 13:11

  Určite by som ocenila seminár na tému Prvá pomoc pri rôznych úrazoch v Ostrave. Pri deťoch človek nikdy nevie a je lepšie byť pripravený.
  Monitor dychu som si u prvého syna prenajala na pol roka a čoskoro sa nám opäť bude hodiť k druhému miminku 🙂
  luberdova.maria@seznam.cz / Mária Kaňovská

 • Anonymní 30.11.2016 at 11:55

  Velmi přínosný článek, tak jako vždy 🙂 Jsem moc ráda, že jsem se (na Vašem semináři) dozvěděla o tomto blogu.
  Při prvním miminku jsme monitor dechu neměli. Teď čekáme druhé a nejspíš si monitor koupíme nebo půjčíme.
  Na Vašem semináři o první pomoci jsem již byla a byl moc přínosný. Zajímaly by mě semináře o očkování a o psychomotorickém vývoji miminek/dětí. Semináře preferuji v Brně.
  Lucie K. Johaníková
  johanikova.l@email.cz

 • Renata Pavlíková 30.11.2016 at 14:54

  Zaujalo by mne skoro vše, ale aby to bylo ve Frýdku-Místku 😉 PavlikovaRenata@seznam.cz

 • Anonymní 1.12.2016 at 12:43

  Super článek, opět hodně přínosný. První pomoc u miminek je velmi důležitá, ale zajímalo by mi i očkování a v Plzni. andrea.salvetova@hotmail.com FB Andrea Ajca Salvetova

 • Anonymní 2.12.2016 at 8:42

  Urcite prvni pomoc, manzel me na to porad posila, abych si dokazala poradit, kdyby neco…. a monitor je take dobra vec, sice si myslim, ze ho vezsina zdravych novorozencu nepotrebuje, ale klidnemu spanku prvorodicky prida stoprocentne, takze k nezaplaceni 🙂
  Adela, adecer@centrum.cz

 • Anonymní 2.12.2016 at 15:11

  Mne by zajímala správná manipulace s miminkem, kojení a první pomoc. A místo Ostrava nebo Brno. 🙂
  Lenka Poníková l.ponikova@seznam.cz

 • Eva Dudíková 3.12.2016 at 10:00

  Me by zajímaly všechny – manipulace, priprava na miminko, prvni pomoc a misto v Brne nebo třeba v Kroměříži 🙂 chs.mandarins@gmail.com

 • Kateřina Vítů 3.12.2016 at 11:54

  Jelikož jsem teďka těhotná, zaujala by mne přednáška o tom, na co všechno se připravit až přijde miminko na svět 🙂 A za mě ideálně město Jihlava, ale i do Brna bych klidně dojela…

 • Anonymní 3.12.2016 at 12:31

  Mne by urcite zajimala prednaska o vyzive deti a o detskych nemocech, a urcite v Praze. Dekuji zuzankat@seznam.cz fb Zuzana Zuntova Tymlova

 • Anonymní 3.12.2016 at 20:04

  Kurz by se mi líbil na téma dětské nemoci. T+E (radim73a@seznam.cz – FB: Joel Te)

 • Aneta Patikova 3.12.2016 at 20:12

  Monitor rozhodně doporučuji. Přesto, že se nám narodila zdravá holčička, 2x nám doma houkal a malá v tu chvíli byla jako hadrová panenka. Takže díky za takové "vymoženosti". Soutěž sdílím pro svou sestřenici, která je právě v očekávání a rozhodně by se jí hodil. Jinak přednáška by se mi líbila nemoci u dětí (bojujeme často se záněty středního ucha,…) a severní Morava. Anet (patikova.aneta@seznam.cz)

 • Iva 3.12.2016 at 20:27

  Zajímavý článek. Líbil by se mi seminář o psychomotorickém vývoji nebo o výživě nebo o nemocech. V Brně. Iva iva.kanarkova@seznam.cz

 • Dida 3.12.2016 at 22:12

  Za mě by to byl kurz první pomoci, Praha. dita.brezinova@seznam.cz

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×