Dětské království #7 | Sedím správně?

V pokojíčku se to zase trochu pohnulo. Konečně. Jde to pomalu, seká se to na nás, na dodacích lhůtách, ale tím, že jde jen o šoupání a výměnu nábytku, nijak zvlášť se tím nestresujeme. Do dvou týdnů už by snad mělo být vše u nás, vše hotovo, tak nám držte palce. O víkendu jsme holkám dodělali sezení. V pokoji už tak mají i svůj velký stůl a pořádné židle, které měly jen u stolu v jídelně. Už je nemusíme přenášet, sezení máme vyřešené. A Julinka mi dnes pomohla a spolu s ní vám ukážu takový židličkový foto-film, jak ano a jak ne :-). Těšíte se? :-D. Ona byla děsně důležitá a ráda, že se zapojuje a pomáhá, takže já jí moc děkuju :-).

Výběr židliček jsem měla poměrně ulehčený v tom, že jsem věděla co hledám. Na našem trhu jich je poměrně dost, cenově si jsou hodně blízké a jsou to dřevěné rostoucí židličky. Na každém semináři, pro maminky nastávající, si povídáme o tom, co dětem určitě nepořizovat spíš než co pořídit, ale na židličku nezapomenu nikdy. Pro správný vývoj zad a zdravé sezení je nejpodstatnější opora pod nohy. Ty by nikdy neměly dítěti viset a dítě by tak nemělo sedět a houpat při tom nohama.

Definitivně jsem se rozhodla pro židli až na Dětském festivalu Mini, kde měla stánek Chytrá židle Sedees. Byla to první česká židlička, kterou jsem viděla v reálu, mohla si ji ohmatat a holky na ní posadit. Jinak mají doma v jídelně Stokke židličky – sezení na stejném principu.

Chytré židle SEDEES, úlovek z Dětského festivalu Mini
Pokud židli vyberete správně, je docela fajn vědět, že i sezení na zdravé židli má nějaká pravidla v nastavení židličky, aby se sezení dalo prohlásit za opravdu správné. Židličky jsou to rostoucí, takže je třeba dbát na to, aby nerostlo jen dítě, ale aby se s časem měnila i židle. Julinka vám tady zamodelovala na pár obrázcích.

První údaj, který je důležitý pro kontrolu je v podstatě daný výškou stolu. Dítě by mělo mít v loketním kloubu vždy pravý úhel. Tedy mezi pažní kostí a předloktím by měl být pravý úhel. Ten je většinou v pořádku, protože stoly jako takové jsou již „správně vysoké“ a židle k nim jednoduše pasují.

Správně nastavené sezení u stolu podle horních končetin.
Daleko důležitější pro správné nastavení je právě podpora pro nohy. Stejně jako v loketním kloubu tady platí, že mezi stehenní kostí a kostí holenní, by měl být pravý úhel. Jak dítě roste, tenhle úhel se mění a je na vás, abyste vždy včas změnili polohu podpěry.

Desku pod nohy nastavte tak, aby byl dodržen pravý úhel v kolenním klubu a aby dítě mělo na podložce celé plosky – stejně jako je tomu na přiloženém obrázku.

 

Správně nastavená podpěra pro nožky.
Pro vaši představu – jak NE. Na obrázku vlevo je podpěra pro nožky moc nízko. nejsou na podložce celé plosky a v kolenním kloubu je patrný tupý úhel – tedy větší než 90°.

Na druhém obrázku bylo možná správné nastavení při koupi židle, ale jak dítě rostlo, nerostla židlička s ním. Správně je tedy potřeba vzít podpěru pod nohy a posunout ji o několik úrovní níž, aby se vyrovnal úhel v kolenním kloubu z ostrého úhlu (menší než 90°) na úhel pravý.

Ukázka případů, kdy je židle nastavena špatně!

Ona to žádná moc věda není, ale je fajn mít v podvědomí, že rostoucí židlička je správná, když roste s dítětem. To samé bude platit i u dalšího rostoucího nábytku. My dětem žádný jiný nepořídily. Stůl už mají veliký, díky židlím to není problém a ostatní vybavení pokoje už je také „dospělácké“, když nepočítám hračky a dekorace :-).

V současnosti nás čeká ještě výměna topení za užší a menší, takže tím získá každá z holek svou plochu cca 80cm.

Zatímco do židliček jsme zainvestovali, stůl jsme zatím vyřešili provizorně, ale tak, aby dával dětem dostatečný prostor pro hraní a malování, zároveň aby měla každá z nich i nějaký úložný prostor. Stůl je koupený v IKEA, je to sestavený stůl ALEX/LINNMON (což mi vyhovuje, že nám krásně do pokoje sedl) z dvou zásuvek (Alex) a bílé desky, která má 2 metry (Linnmon). Holky ho mají pod oknem a zabral místo přesně mezi postelemi. Na každé straně je tedy zakončen šuplíčky, které nahrazují tak trochu stolky noční.

V budoucnu je v plánu stůl na míru, který bude zakončený policemi vedle postýlek, aby měly holky větší odkladovou plochu u postele. Pokud takový nábytek na míru plánujete, Atelier Girafa je nejen navrhuje, ale i vyrábí. Podrobnější info je vždy závislé na materiálu a provedení, který si kdo vybere.

Šuplíky Alex mají 5 zásuvek. Jsou hodně prostorné, takže jsem jim nechala dvě horní, ve které budou všemožné pastelky a věci „ke stolu“. Spodní tři jsem jim proměnila v takový šatník v nočním stolku. Obě na něj dosáhnou, můžou si samy vybrat co chtějí a mají v něm věci označené pomocí samolepek od Mamiee. Designově pěkné, názorné, že i Julie ví, kde co najde a díky nim si holky snadno vemou či uklidí spodní prádlo, pyžama a pak věci na doma. Já vybrala neutrální barvu, ale pro holky je krásná i hráškově zelená a růžofka :-).

Tři šuplíky mají šatní. Spodní prádlo, pyžama a domácí oblečení (kalhoty a trika na doma).

A co bude dál? V týdnu mi přišly nějaké dekorace k postýlkám, takže přes Velikonoce nás čeká dozdobení spacích koutů pro holky. Nějaká ta polička, nějaký obrázek a bude finito :-). Takže další pokojíčkový článek bude právě o spaní, postýlkách a těchhle mazlících, které si holky vybraly.

Ač jsem byla překvapená, Julinka chňapla obrázek s medvědem, i když běžně razí teorii „co je větší, to je moje“ 😀 a Nelinka se bez hádek ujala ladné srnky. Tak já beru kladivo a jdu bušit 🙂
Mějte se krásně a všem maminkám, které máte malá miminka, případně všem co je ještě plánujete a pijete Caro, vám doporučuju úterní článek se soutěží v hodnotě 3000 Kč – TADY.
Krásný den 🙂
MUDr. Michala Knězková

All posts

8 Comments

 • Pepe Peťula 12.4.2017 at 7:17

  Opet dekuji za zkusenost,nikdy jsem se tolik o problematiku sezeni nezajimala.Starsi kope nohama neustale,coz je spatne…jdu se porozhlednout po te spravne zidli 🙂

 • Anonymní 12.4.2017 at 7:55

  Míšo, díky moc za super článek, přišel mi vhod 🙂 Zrovna pro dceru vybíráme rostoucí židli, mám v hledáčku Jitro, o Sedees jsem netušila, ale hrozně moc se mi líbí, takže fakt díky za tip :* Trošičku jsem doufala, že na konci bude soutěž, zrovna by se hodila, ale nevadí 😀 😀 Těším se na další článek o pokojíčku a holkám závidím takovou kreativní maminku a krásný pokojíček 🙂 Iva.

 • Jana Kumstarova 12.4.2017 at 9:50

  Sedees mame uz dva roky a velka spokojenost��

 • Alenis - Dětský blog 12.4.2017 at 13:31

  Také budeme takovou židličku pořizovat. Přijdou mi prostě dokonalé.

 • SiMatula 12.4.2017 at 21:32

  Dievčatká budú mať krásnu izbičku:) Výborný tip na stoličku – práve takéto niečo hľadáme:):)Ďakujem

 • Michaela Moravcová 6.9.2017 at 12:25

  Tenhle článek jsem nejak přeskočila v rámci pokojickovyho seriálu a byla to chyba. Opet skvělá inspirace a jsem rada, ze židle mame vyresený dobre 😊

 • Verča 29.1.2019 at 23:43

  Dobrý den, řeším zrovna také stolování/sezení v dětském pokoji. Dcera (skoro 2 roky) má rostoucí židličku už v kuchyni, sama si ji odsune, vyleze si na ni, ale nepřisune se. Zajímalo by mě, jestli tohle vaše děti zvládnou, případně od cca kolika let toho byly schopné. Děkuji

  • Míša 2.2.2019 at 0:47

   Dobrý den,
   holky zvládaly obě od cca 3 let, do té doby jsem je vždy přisouvala. Záleží ale na podlaze, máme parkety, takže je to vcelku snadné 🙂 . Na koberci by tohle nezvládly, jen Nela už ano.

   Krásný víkend

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×