Když ze školky dojde i Moribundus?

Smekám před každým předškolákem, který přežil alespoň jedno roční období ve školce, aniž by musel ležet doma nebo brát ATB. Školkový Moribundus je zabiják, kdy nenápadná nudle skolí celou rodinu a z prvotní lítosti nad unaveným okem dítěte je boj o vlastní čehokoli-schopnost :-D. Taky to znáte? U nás se taková nemoc točí i čtyři týdny, protože úspěšně obleze všechny členy rodiny a kolikrát se ještě vrátí! Dá se s tím něco vůbec dělat? (To je spíš otázka řečnická, že? ). Pár tipů, jak se alespoň snažíme, my.

Že postačí dva dny ve školce už vím. I to byl důvod, proč Nelinka celou zimu do školky nešla. Marodili jsme celá rodina a pořád se to vracelo. Po třech týdnech doma zvládla Nela ve školce rekordních 5 dní, víc ne. Nemyslím, že by byla nějaký chcípánek s oslabenou imunitou, protože každou nudli fakt poctivě doléčíme, ale boj ve mně nastane už ve chvíli, kdy první den po úplném vyležení dojdeme do šatny školky, a už tam potkáme dvojčata, která mají zelenou nudli u nosu a rodiče na ně mrknou stylem „kašlej až budeme z budovy“. Smutná realita.

Vybírejte!

Abych nebyla za zlejše. Já samozřejmě chápu, že není reálné, aby si rodiče brali dovolenou kvůli každé nudli, ale je zase třeba chápat, že pak logicky každý vydrží v té školce minimum. Takoví rodiče maj holt posunutou laťku a děti nechají doma až když obdrží recept na antibiotika. A tak rada už v zárodku, pokud si vybíráte školku pro děti, protože máte ten luxus, že je jich v okolí víc, poptejte se maminek, které tam již mají děti. Posílají paní učitelky takové děti zpět nebo je tam nechají?

 

Ven i s rýmou?

Pokud to u vás funguje stejně jako v naší školce, nezbude vám než zkusit maximum doma. Dřív než nám děti nějaký ten Moribundus skolí. Četli jste to asi všude, ale já si myslím, že na tom vážně něco je, takže tuhle masírku „uslyšíte“ dnes i tady :-D. Choďte s dětmi ven. Čím častěji tím lépe.

Maminky se často ptají, zda nastydlé dítě s rýmou ven patří. Za sebe říkám ano. Pokud nemá teploty a ošklivou hnisavou rýmu, i takové dítě ven patří. Je ale potřeba uzpůsobit zábavu. V takovém stavu neberu holky do dětského kolektivu, to by mi maminy moc nepoděkovaly, nechodíme na své kroužky jako třeba plavčo, ale jdeme se prostě „jen projít“. Dvakrát denně na 20 minut úplně stačí a dětem to jen přidá plusové body v boji s tou školkovou mršinou.

Hodnotná svačina

Zase to už všichni znáte, ale zase je to maximum. Ať je léto nebo zima, cpěte do nich ovoce. My už ven ani jinak vyrazit nemůžeme. Kolikrát je mi líto, že už nemáme kočár, protože celé ty krabice s jídlem tahám v tašce :-D.

Pokud už děti nemocné jsou, často celé ovoce odmítnou, takže u nás moc dobře funguje, že jim ho mixnu a ony si ho vypijí. Stačí tyčák a máte hotovo za pár vteřin. Výsledek se dá brát i na „ozdravnou prochajdu). Platí osvědčená rada, že vždy je nejlepší sezónní ovoce, takže jablíčkům třikrát zdar :-D.

My si na ozdravný výšlap vyšly minulý týden. To už totiž Nela byla unudlaná, ale Julinka ještě ne. Pro Julii tak bylo rozhodně bezpečnější být venku než mezi zdmi pokoje s naší starší modrookou vironosičkou.

Super řešení a jako pojistka ještě zafungovalo, že zatímco si Nela štráduje po svých, Julinka nám ujížděla na motorce. Vůbec poprvé se mi navíc podařilo nasadit jí pořádně helmu, protože jsme trochu využily zimní kukly na lyže a začnu ji i na kolo používat častěji. Hlava není zpocená a holek čepice se pod ty helmy prostě nevejdou. Nikdy. Asi můj pech, že si vybírám čepky s velkýma ozdobama že :-D. Tuhle máme opět z Unua, stejně jako bundy. A tady alespoň vidíte, že tady nebalamutím reklamou, my ty softshelky milujeme a kukly jsou hned v závěsu.,

 Holky je šest, jdeme do vln!

Každý den v šest se u nás koupe. To je už od miminčího věku. Co ale stejné není, už nekoupeme v té teploučké vodě, kterou nás učili dávat už od porodnice. S přihlášením do plavání nám už od začátku plavací teta Monika říkala, že před dětmi není vhodné dávat najevo „jeee ta voda je ale studen“ nebo naopak moc teplá. Voda je jednoduše mokrá. Děti pak nenapadne protestovat. A měla pravdu. Holky se už koupou ve vodě, do které já bych měla problém vlézt a jim to nevadí. Nedávám jim teda studenou, ale takových 36st na začátku a postupně chladne. Jistá míra otužování je fajn a za nás je to spolu s větráním a vycházkama maximum. V zimě je do potoka dávat neplánuju.

Po koupání dobrá véča a hurá směr pelechy. Tady jen rada ohledně teploty. I v případě, že jsou děti nemocné, nepotřebují mít v pokoji větší teplo než mají běžně. Naopak. Krom větrání je fajn, když mají na spánek cca 22 °C. Jestli máte děti malé, co se hodně odkopávají, raději dejte lepší pyžamo, než to řešit zesílením na topení.

Suma sumárum

 

S tímhle vším, což ale jistě víte, by jsme měly být zdravé jako rybičky. A víte co? Já si vážně myslím, že nebýt těch nemocných jedinců, kteří do školky pravidelně chodí, stačilo by nám to. Důkazem může být i to, že za celé tři měsíce, které Nela do školky nešla, nebyla nemocná ani jednou.

 

A je tady zase. Školkový otravný Moribundus, který už v tuhle dobu sedí i na Julii a já rychle píšu článek ještě v sobotu večer, protože školkový hnus si nevybírá a zítra ho očekávám u sebe.

Vitamíny, homeopatika, …?

Na můj názor na homeopatii se mě ptáte hlavně v mailech. Nejsem proti ní, zároveň nejsem ani skalní vyznavač. Když jsme byla malá (mladá), můj táta ji držel dost striktně. Zní to jak dieta co? Tím myslím, že léčil pomocí homeopatik vše a to se mně, medičce v xtém ročníku, prostě nelíbilo. Dnes už se k tomu stavím trochu jinak.

Rovnou zmíním, že žádné Marťánky, ani jiné vitamíny z lékárny holkám nedávám. Vitamínu C mají z ovoce tolik (snědí těch jablek jen za dopoledne cca 5 a brambory jsou doma top příloha), že bych platila leda za drahou moč. Vitamínem C se dítě předávkovat nemůže, ale jakmile se tělíčko nasytí (což zvládne i stravou), odchází zbytek vitamínu močí z těla ven. Pro nás tedy význam nemá.

Hodně maminek dává dětem homeopatika jako přípravu na očkování, při vytrvalém pláči, při růstu zubů,… já doposud moc důvod neměla. Holky jsou povětšinou zdravé, o zubech jsem téměř nevěděla, očkování snesou bez jediné zvýšené teploty. Školkový Moribundus je ale „něco“. Jestli má tohle pomoct, chci to.

Doma máme Engystol. Nevím, zda ho někdo máte a pokud ano, budu ráda za vaše reference a případné zkušenosti, zda pomohl nebo ne. Co bych ale chtěla všem zdůraznit. I homeopatika jsou léčivem a jako takové, by vám měl doporučit odborník. Já byla totiž víc než překvapená, že příbalové letáky neobsahují informaci, k čemu se daný produkt užívá. Pokud si ho tedy koupíte v lékárně samy, nedočtete se nic. Už rozumím, proč je pak na FB skupinách tolik dotazů na dávkování a užíváni homeopatik. Prosím, pokud je dětem dávám, zjistím si nejdřív informace, ideálně ne z facebooku :-).

Engystol je tedy náš hokus pokus. Je určený především k prevenci, pomůže obranyschopnosti a zaujalo mě právě to, že se doporučuje dětem před nástupem do školek a škol. Tak držte palce. Nicméně sami se mrkněte, co vám sdělí příbalový leták, když se neporadíte s nikým homeo-znalým.

A zatímco Nelinka se čas doma krátí puzzlovanou, což je na vrcholu její zábavy od pátku, já bych se chtěla zeptat vás. Dáváte dětem homeopatika? A pokud ano, s kým se o nich radíte? Jestli k nim „přilnu“, ráda bych se v budoucnu naučila tolik, abych případně mohla radit i maminkám v ordinaci. Spíš než vlastní zkušenost mě k tomu ale vede fakt, že každá třetí maminka se na ně ptá. Uvítali byste to třeba vy, kdyby přímo váš lékař uměl poradit v oboru homeopatie?
 

Takže pojďme ven, dopujme se vitamíny, které ideálně nepochází jen z lékáren, otužujme děti, větrejme si doma a když Moribundus dorazí, držím palce hlavně zdravému zbytku rodiny, protože jakmile vás skolí, je z toho měsíc za domácími dveřmi.

MUDr. Michala Knězková

All posts

23 Comments

 • Sam 5.3.2017 at 9:19

  Tomík byl oproti svým starším sourozencům takové nedochůdče …. sice relativně otužilý /žijeme v domečku, kde topíme jen krbem/ a nenáchylný na alergie /start života měl na stavbě, máme spoustu zvířat/, přesto relativně často marodil … do doby, než chytil ve školce při plavání molusky 🙁 Cesta na kožní, bála jsem se seškrabávání … ale paní doktorka naordinovala něco jiného – hlívu ústřičnou – sice u ní v ordinaci nějaký preparát, který se platil, ale po konzultaci se známou lékárnicí jsme nasadili Imunoglukan – zhruba před třemi roky býval jen na předpis, teď už je ke koupi volně … a ejhle – zmizely molusky, zmizely nemoce … nemarodil ani v první třídě, kdy se mu vyměnil kolektiv a byly "nové" bacily … pokud něco zamešká, tak jen kvůli návštěvám zubaře :-)…. jsem proti dávání "umělých" vitamínů, ale musím přiznat, že ta hlíva mne dostala 🙂 🙂 🙂

  • Míša 5.3.2017 at 9:22

   Moc dekuju za tip. Imunoglukan znám a vím,že dosti maminam doma pomohl. S návratem do školky uvidíme a jestli se to bude pořád točit tak zkusíme. Slyším na něj chválu hodně. Hezkou neděli Sam 🙂

  • proprepiaf 5.3.2017 at 9:34

   Je fakt, že kolega mi v práci dal sušenou hlívu ústřičnou, namletou na prášek, ať si ji sypu na chleba s máslem nebo do čaje. Jsem silný ekzematik a prý to na to pomáhá. A on je na houby odborník. Chvilku mi trvalo si na tu chuť zvyknout, ale je pravda, že ekzém se mi zlepšil a nemarodila jsem (jakože mne nepotkala ani rýma či kašel přes zimu).
   Tak díky za připomenutí, zase ji zařadím do "jídelníčku" nejen sobě.

 • proprepiaf 5.3.2017 at 9:31

  Míšo, se školkou je to fakt velký problém. Žížu teda skolila v listopadu angína, kterou jsem chytila i já. Pak 14 dní ve školce a pak zase horečky, ale nic víc. Po týdnu od začátku horeček nateklé uzliny jak blázen. No což, někde chytil mononukleózu. A teprve v pondělí šel po 3 měsících do školky. A už zase kašle. Štěstí, že jsem na rizikovém (i když teda já bych tu radši byla sama, jak bídně mi je a ne se ještě starat o dítě 🙂 ), protože opravdu nevím, co by mi v práci jako řekli, pokud bych musela být doma s nemocným dítětem. Navíc na ošetřovačce bez finací. Je to těžký. Chápu, že nemůžou všichni rodiče být s každou nudlí doma a prostě to beru tak, že ta školka to tak má. Samo děláme pro zvýšení imunity vše možné i nemožné. A doufám, že ta školka je sice v tomhle ohledu fakt náročná, ale že se jim ta imunita tím posílí a naučí se na kdejaký bacil rychleji reagovat. A pak do školy budou odolní. Teda nejsem odborník, ale doufám, že to tak funguje 😉
  A homeopatika? Ty jsme měli pro Žížu, když mu rostly zuby (fakt těžce to nesl), nějaké přímo na zoubky a pak sirup Sedalia, aby lépe spal, když ho trápili. Obojí mám doporučila naše dětská doktorka a řekla jak přesně dávkovat a jak dlouho užívat. Nikdy jsem žádné sama neordinovala. Zda pomohly opravdu nevím, protože prostě nikdy nezjistíme, jak by vyváděl nebo nevyváděl bez nich. Každopádně jsme to všichni přežili! 😀
  Všem vám přeji, ať už se ty nemoci všem vyhýbají

  • Míša 5.3.2017 at 11:22

   Dani vy si tedy umíte užívat. Sama si moc neumím představit, jak tohle budeme řešit ve chvílích, kdy už budu v práci. Já to ani nebudu mít snadné s ošetřovačkou a neplaceným volnem, takže nevím. Momentálně doufám, že se z toho holky oklepou rychle.
   Musím ale říct, že Nela je nemocná častěji než Julča. Jde u nás sice jen o ty rýmy a kašle, nic horšího zatím ale stejně Juli budou dva a doposud byla nemocná asi třikrát. A to vždy od Nelči. Snad to pak tak zůstane i s nástupem do školky u Julinky.
   Vám držím moc palečky a strašně se těším, že se potkáme, takže dej vědět jak budeš v dubnu mířit směr "my" :-*
   Krásnou neděli

 • Monika Kociánová 5.3.2017 at 10:31

  moje zkušenost je s homeopatiky a jinými bioinformačními prostředky výborná, věřím, že nemoc přichází jako informace, zpráva pro nás, že není vše v pořádku a harmonii – emoce, výživa, čistota organismu apod. … vztahy v rodině, ve školce … co se týká školkového prostředí, tak pro nás byla ideální lesní školka, kde byl pobyt venku, dobrá strava a skvělé vztahové prostředíí, zároveň se dcera naučila víc, než kdekoliv jinde 🙂

  • Míša 5.3.2017 at 11:23

   Díky za koment Mony, to moc ráda slyším. Jsem s vámi za jedno v tématu psychosomatika, bez debaty. Ta je mocná a sama se o ni zajímám od doby, co jsem na mateřské. Zatím tedy víc ve spektru dospěláků, protože tam je to nabušené informacemi, ale moc ráda přejdu i do té dětské.
   Lesní školky jsou určitě fajn záležitost, jen musí být v dostupné vzdálenosti a je to prima. 🙂

  • Monika Kociánová 5.3.2017 at 13:23

   no ono to s dospěláky souvisí, ta dětská nemoc souvisí většinou s rodičemi

 • Monika Kociánová 5.3.2017 at 10:33

  po zkušenostech věřím na psychosomatiku

 • Lucie Kučerová 5.3.2017 at 11:18

  Syn je od narození (předčasného) často nemocný. Do 15m to bylo na troje antibiotika. Tak jsem začala hledat a paní doktorka co dělá homeopatii, je od nás 30km, jezdíme tam. Je to nepraktické, ale nechtěla jsem stále slyšet,, pro jistotu dáme ant." A to nemluvím o RTG. Syn teď v 5 dostal stejně Broncho-Vaxon. Ale jinak opravdu šlo hodně kašlíků a rýmiček zastavit včas, aby nebyl zápal. Taky nechám radši doma, jen co začne. Engystol teď doporučila paní doktorka nám všem. 🙂

  • Míša 5.3.2017 at 11:25

   Luci moc děkuji za komentář. Koukám, že už jste si užili dost, že? Děkuju taky za info s Engystolem, my jej zkoušíme poprvé a teprve se uvidí. Není to o tom, že poznám účinek po třech dnech, ale věřím, že třeba právě tohle pomůže, když to spojíme s tím vším, o co už se snažíme.
   Držím palce ať jste co nejdéle fit a přejeme s holkama krásnou neděli 🙂

 • Anonymní 5.3.2017 at 13:48

  Naše pediatricka je homeopatka s aktivnim zájmem o čínskou medicínu. Doteď jsem od ni žádná homeopatika nedostala s výjimkou malých děti po očkování. Při mém dotazu mi vždy odpoví,ze do 3 let se dítě vyvíjí a homeo jsou na delší běh a když už přijdu k mudre,většinou je pozdě na homeo. Co teda vždy je oscilococsinum,ale to je známé.na kašel prý je 30 homeo a každý NS jiný příznak a laik by to těžko davkoval,toz tak homeo a male děti od odbornice:-)Lenka

 • Anonymní 5.3.2017 at 17:45

  No, Míšo s tou školkou je to trochu složitější, protože paní učitelka nikomu nemůže říct, že si má dítě ze školky odvést, protože je nemocné. Může naznačit nebo rodiče požádat, ale pokud to rodič ignoruje, nemůže dítěti vstup do školky zakázat…takže je to na uvážení a slušnosti rodičů.
  Já mám moc dobrou zkušenost s čínskou medicínou. Máme "svou" paní, která studovala institut čínské medicíny a s ní nasazení léků konzultuji. Super je, že můžu nahradit i antibiotika třeba při angíně nebo zánětu středního ucha… Teď už čínou léčím nejen děti, ale i sebe. Ústup nemoci je možná pomalejší, zato trvalý. Na imunitu dávám Dračí sirup, což je taky čína. Kristee

 • Michaela Hofericová 5.3.2017 at 19:48

  Míšo, myslím, že jde jen o první rok ve školce… I když Toník mi nikdy nedonesl nic ze školky, i když děti okolo padaly. Naopak do čtyř let, co byl se mnou doma, jsme řešili, jestli není alergik, protože zimu co zimu přišla čirá rýma bez ničeho dalšího. Nakonec jsme zjistili, že to mají jen doma, u babičky byli úplně v pohodě (pokračovalo to pak i s Eliškou) a bude to nejspíš krbem… Jak topíme krbem a v noci přímotopama, je tu suchý vzduch a hrozně se víří prach… S nástupem do školky se to u něj zlepšilo a letos je se mnou doma kvůli rýmě až teď, kdy jsme zřejmě nevychytali počasí po bazénu…

  Nicméně homeo mi doporučila doktorka jen při kojení a neštovicích. Mám štěstí na doktorku, která mi doporučuje i přírodní sirupy a další možnosti a nedává atb, pokud opravdu nemusí…

 • Anonymní 6.3.2017 at 8:22

  Prcek je na školku ještě malý, takže nemám zkušenosti, o které bych se mohla podělit. Jen chci napsat, že kdyby pediatrička uměla poradit i ohledně homeopatik, byla bych ráda. Už se dlouho trápíme s malým kvůli nočním bolestem bříška, ale nic nezabírá homeopatika jsem tedy zatím nezkoušela. Ale kdyby mi je doktorka poradila, určitě bych neváhala.

 • Anonymní 6.3.2017 at 11:35

  Školkové choroby jsou zabijáci. Když mají děti rýmu, já z toho pak mám atb. K dětem ve školce…jako pracující matka to trochu chápu, i když neomlouvám. Příklad: ošetřovačka na jedno dítě se střevní chřipkou, za týden a půl na druhé s nachlazením a za týden s horečkami…už není jaksi na koho napsat. A dovolenou? Potřebujeme na prázdniny 🙁 Imunoglukan dáváme, pak máme Multisanostol a Müllerův sirup s jitrocelem a mateřídouškou. Dostala jsem tip na Dračí sirup, z čínské med., tak asi paní doktorku navštívím… Klára/Limetka

 • Lenka Pejšová 6.3.2017 at 12:59

  Ahoj. Tak já mám k homeopatikům rozporuplný názor. Znám spoustu lidí, kterým údajně pomohly. Já dávám dceři jen Cocculine proti kinetóze, protože ještě nesmí Kinedryl. Dceři moc chutná, volá "Boboon" (bonbon), když ji ho dávám, ale v autě to vrhne po deseti minutách úplně stejně jako bez něj. Jsem lékárnice a upřímně s homeopatiky mám problém i v praxi. Nedokážu s nimi moc poradit a na dotaz "Pomůže mi to?" nedokážu odpovědět vůbec. Určitě bych tedy doporučila radit se přímo s homeopatem nebo v lékárnách, které se na homeopatika zaměřují.
  Proti nemoci se snažíme hlavně bojovat pobytem venku, ovocem, zeleninou a přes zimu taky Imunoglukan, mám s ním moc dobré zkušenosti. 😀

 • Anonymní 9.3.2017 at 17:06

  Děkuji za tipy. Můžu se zeptat, ta teplota v ložnici myslíte 22 stupňů v době nemoci? Přijde mi to jinak docela dost, s ohledem na podporu imunity. Nám totiž pediatrička říkala, že je dobré spát při 18-20, tak držím 19 s teplým pyžamem a peřinou. Viky

 • Anonymní 29.5.2017 at 5:17

  míšo ty příbalové letáky u homeopatik jsou zakázány vyhláškou EU, stejnak jako u bylinek. aby se prodávaly chemické léky. je to takové pěkné lobby, abyse člověk neléčil sám. ted se řeší, že zakážou i homeo školy.

 • Petra 17.12.2017 at 22:16

  Milá Míšo,
  Mam dva syny, 4 a 1,5. Když šel starší ve 3 letech do školky byl ve školce cca 1 měsíc. Pak kolotoč antb. Můj mladší bohužel vše chytal od něj. Ve svém věku mel již 6 antibiotik. Těšila jsem se na léto, ale byli nemocní i v létě, hlavně mladší syn. Až nyní jsme zjistili, že angíny, které mívají způsobuje streptokok. I když jsme byli všichni na stěry, nikdo nebyl přenašeč. Nyní jsou na Imunoru, lék na podporu imunity. Mladší syn posledního streptokoka zvládl s homeopatiky a lichorerisnici. Doporučila nám je imunolozka. Starší ho jsem dala tedy do školky a myslela že máme vyhráno, za dva týdny spála způsobena streptokokem. Věřím tomu, že je tam přenašeč, kterému nic není a bohužel můj syn s oslabenou imunitou jeho bacily chytá. Tento týden jdeme již k homeopatce, první sezení. Jsem zvědavá, co nám na homeopatii doporučí. Za mě teda homeopatika určitě ano. Zabránily dalšímu podání antibiotik, které hrozilo mladšímu synovi. Nyní jsou mesíc zdraví a já doufám, že nám to vydrží do konce roku :-).

  • Míša 17.12.2017 at 23:26

   Milá Péťo,
   je to trápení a úplně chápu. Je to přesně jak píšete. Streptokoka má v dýchacích cestách poměrně velké procento dětí, kterým nepůsobí obtíže. Kolikrát se výtěrem zjistí, mamince nabídneme možnost přeléčení, ale ta pochopitelně svému dítěti nechce ATB dávat, když mu přeci nic není. Je to těžké. Držím palce a moc děkuji za další plus pro homeopatika <3 Krásnou adventní neděli přejeme.

 • Moribundus 18.4.2018 at 22:12

  Bohužel hodně lidí dítě do školky přivede i když ví, že je nemocné, aby měli chvíli „klid“. Děti pak nakazí další děti a je více škody než užitku.. Je to smutné, ale i takoví rodiče existují..

 • Zkušenost s homeopatiky 3.3.2020 at 15:16

  Milá Míšo, díky za Váš blog i skvělé články, moc ráda si je pročítám a čerpám inspiraci 🙂 Aktuálně jsem narazila na tento článek a Váš dotaz na zkušenosti s homeopatiky. Dlouhou dobu mi nevadila, nějaká jsem i vyzkoušela, ale převážně ,,bez efektu´´… Postupem času jsem ale slyšela od mých známých o negativním vlivu homeopatik, začala jsem se víc zajímat o to, jak se homeopatika ,,vyrábí´´, na jakém principu mají fungovat a co vůbec stálo u jejich vzniku…Už jen tyhle informace mi stačily k tomu, abych si ujasnila, že v tomhle způsobu ,,léčení´´asi není všechno úplně v pořádku..Doporučené video mě v téhle myšlence jen utvrdilo..
  https://www.youtube.com/watch?v=rZ5uzGaaDJI
  Za sebe tedy říkám homeopatii jasné NE, ale svůj názor nikomu nechci vnucovat – každý z nás se má právo rozhodnout svobodně 😉
  Mějte se krásně!
  Zdraví Petra

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×