Národní muzeum V NOCI | Noemova archa

12.3.2018 in Výlety, Za kulturou - 6 Comments

Kulturní okýnka vy rádi, takže mám radost, že přidávám další. Aneb další článek ze série Praha pod střechou. To je tak, když se vám nechce ven neb se tam dějou zimní nebo podzimní nepěknosti 🙂 . S holkama jsme si na únor nedali žádné představení v Divadle Minor, protože jsme si rezervovaly speciální doprovodný program Národního muzea – Noc v muzeu 🙂 .

Národní muzeum - Noemova archa

Přírodovědecká expozice: Noemova archa

Už samotná expozice Noemova archa je prostě parádní a ta noční verze mě nadchla moc, takže jsem si na ní chtěla počkat. Holky se běžně v šest večer koupou, a tak lézt místo do vany do zvířecí říše v muzeu, to byl zážitek už cestou tam 😀 .

Pokud pojedete do Prahy na výlet a máte děti (ideál) 5 plus, tuhle noční výstavu doporučuji. Vy se nemusíte bát, že by skončila, jde o stálou expozici, kterou najdete v Nové budově Národního muzea na Václavském náměstí. Právě tady je v patře nádherný prostor pro dřevěnou Noemovu archu.

Putování po kontinentech

Putovat se začíná po kontinentech a vždy se před vámi rozsvítí jeden konkrétní kus světa a v něm zajímavá místní zvířena 🙂 . Pokud ale půjdete na výstavu přes den, můžete si po muzeu lítat dle libosti 😀 . My v té tmě museli jít tak trochu spořádaně 🙂 .

A protože naše prohlídka byla speciální a všude byla tma, cestovali jsme muzeem ve skupince asi 10 maminek a 4 dětí. Výstavou nás provázel milý průvodce a tuhle jedinou část výstavy už příště vynecháme. Na 1,5 hodiny poslechu jsou holky ještě moc malé, takže pochopitelně prohlížely zvířátka, občas něco poslechly a užívaly si tmy v muzeu.

Na mou obranu 😀 , Noc v muzeu nejde absolvovat bez průvodce.

Informací byla ale spousta a třeba děti okolo osmi let už se hodně zapojovaly, poslouchaly a my se tak trochu vezli na jejich dialogu s průvodcem 😀 . Jak ale podle fotek vidíte, většinu pozornosti holkám zabrala vitrína a obzvlášť Julinka si vybírala to „nejpodstatnější“ zvířectvo archy 😀 .

Mami, koupíme si suvenýr?

Výstava je rozdělená do dvou pater a horní bylo pro holky asi nej. Velká krásná zvířata, muzeum bez lidí a velkou část zvířátek tam znaly. Hodně pozornosti si zasloužila kočička, u které se Julinka nejprve ujišťovala pevným stiskem mého stehna (klíštěcí úchop jistě znáte 😀 ), že není skutečná a pak se na ní vrhla.

Prý škoda, že tohle dole v suvenýrech není 🙂 .

Expozice vás provede přes soutěsky a horské vrcholy, po ostrovech Karibiku či Madagaskaru, tajuplným podmořským světem, severskými pastvinami i dalšími kouty naší planety, které obývají nebo obývali nejrůznější tvorové.

A jak už to tak chodí, i my jsme měli ve skupince výjimečnou osobu, ze které byl zpocený každý včetně pana průvodce 😀 . Kantorka biologie v důchodovém věku, která u každého tvora buď opravila nebo doplnila informace našeho muzejního mentora 😀 .

A když k tomu nebylo co dodat, nezapomněla na kvíz pro děti, kde po správné odpovědi suše poznamenala, „vidíte jak jsou ty dnešní spratci šikovný“ 😀 . No, umíme si vybrat termín. Naštěstí byly holky v tranzu, že v sedm večer nejsou v posteli, ale běhají po tmě v muzeu, takže protáhnutí výkladu (nejen) pana průvodce nebyla překážka 😀 .

Mami, už tam budem?

Tuhle znáte nejen ze Shreka, ale určitě i z auta 😀 , my nově i z muzea. Takže berte ponaučení, s předškoláky bez prohlídky, se školákem už si užijte klidně i ten výklad 😀 .

Poslední zastávku si dala v patře Julča u interaktivního mega-tabletu (holky ani my ho nepoužíváme doma, takže jsou z toho pak všude značně vydřený) a hurá dolů do nižšího patra 🙂 .

Z patra dolů

Jestli už jste z téhle stálé přírodovědecké expozice viděli nějakou fotku, byla to asi tahle. Něco tak velkého zaujme každé dítě a jestli máte doma dinosauří literaturu, budou jí doma chtít děti hned po příchodu z muzea 😀 (my žádnou nemáme, takže uuuf, do pelechu 😀 ).

Děkuju, že Národní muzeum má pro děti pestrý program, snaží se je zapojovat do výstav a přirozenou a zábavnou formou je vzdělávat. Tahle výstava mezi takové programy rozhodně patří a doporučuju se podívat na doprovodné programy, které NM pořádá.

Programy najdete tady na webu NM – klik.

A jestli jsou vaše děti starší, tak zajímavou možností je i oslava narozenin v Národním muzeu. Věřím, že i dnes jsou děti, které si to užijí a nepotřebují nutně herny, koutky a cukrárny. Já si ukládám i tuhle možnost a v budoucnu si na ní snad vzpomenu 🙂 .

O možnosti narozeninové oslavy se dočtete tady – klik.

A když už jsem u těch odkazů a tipů, mrkněte i na možnost Pracovních listů, které pro malé návštěvníky NM nachystalo. K jednotlivým expozicím si totiž lze takové listy stáhnout a vytisknout a najdete tam právě i kategorii „pro mateřské školy“.

Veškeré pracovní listy od Národního muzea najdete tady – klik.

Někoho bych z archy vysadila bez váhání

A když jsme u té archy 😀 .Taky máte favorita, na kterého by ta archa vlastně vůbec čekat nemusela? Můj by byl rozhodně tenhle fešák (mého muže přehlédněte 😀 ). V těchhle chvílích jsem tuze ráda, že jsem se narodila v liberecké kotlince a té naší malé republice, kde mě jako malou trápilo, že není moře 😀 . Aspoň mě tohle nohaté nenavštíví v létě na chaloupce.

Spodní prostory jsou nádherně zpracované a chodíte celou dobu vlastně v trupu velké dřevěné archy. Rozsvícené expozice mají kouzlo a najdete tu další várku známých i těch méně známých tvorů.

Tenhle fešák, toho jste možná viděli ještě za jeho života, jde totiž o  ledního medvěda Alíka z pražské ZOO.

Prostor pro dětské hraní

A kdyby to dětem přišlo celé málo interaktivní a jen „koukací“, najdete ke konci výstavy místnost, kde si pohrají. Holky si točily kormidlem, přikládaly magnetky, vybarvily komix, vkládaly zvířátka ke kontinentům. Koutek je to ale malý, takže to hlavní je opravdu ta výstava 🙂 .

Ti, kteří nežijí na žádném kontinentě

A že jsem zmiňovala na začátku putování po kontinentech? Na konci je výjimka potvrzující pravidlo. Místnost, kde najdete všechny tvory, kteří nežijí na žádném kontinentě 🙂 . Jde o podmořský svět. Pro mě osobně veliká krása. Děti už byly v tuhle dobou ale v koutku, takže netuší o světě pod vodou zrovna mnoho 😀 .

Praktické informace k výstavvě

webová stránka výstavy – tady klik
Facebook fun page s novinkami – tady – klik
adresa Nové budovy NM – Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1
vstupné na výstavu – děti do 6 let zdarma, dospělý 200 Kč, doprovodné programy 30 Kč navíc
otevírací doba výstavy – tady – klik
doprovodné programytady klik
pracovní sešity k této výstavě: Kocábka plná zvířat (MŠ), Vítej na palubě (MŠ)

SUPER TIP: Pokud jezdíte do Prahy často nebo jste dokonce místní, určitě se vyplatí rodinná permanentka do Národního muzea, která stojí 900 Kč a platí na velké množství objektů Národního muzea včetně této přírodovědecké expozice Noemova archa.

Chystáte se do Prahy a hledáte co tady? 

Další tipy v mapě, odkud se snadno prokliknete do dalšího článku. Zeleně označené jsou výlety do pražské přírody, modrá vás dovede za kulturou a poznámím. Červený domeček je pak recenze na ubytování v tom naše Hlavním městě 🙂 . Mějte krásný týden.

Mapu si myší libovolně zvětšíte a oddálíte 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

  • Karolina 12.3.2018 at 8:19

    Míšo, díky moc za tip. Děti mají tento týden jarní prázdniny, tak si nimi asi vyrazím na výlet.

  • Martina Eignerová 12.3.2018 at 9:32

    Zrovna nedávno jsem byli normálně přes den a Maki 2 a půl si to skvěle užívala.Tohle mě přesvědčilo, že je možné chodit do muzeí s takhle malými dětmi. Jediné co mne mrzí je, že se po celém muzeu i v „dětském koutku“ nesmí jíst. což je pro menší děti obtížné pokud strávíte jako my v muzeu více než 2 hodiny.Takže já osobně doporučuji sváču, než vejdete do muzea 🙂

  • Klára Toša 12.3.2018 at 12:25

    Hezký typ 😉

  • Petra Jones 12.3.2018 at 23:44

    Akorát jsme zde byli v pátek 9.3. odpoledne. Nikde nikdo, jen Japončící a my. Byla to skvělá výstava. Emma ( 22 měsíců ), si výstavu užila. Hlavně se jí líbilo koružit kormidlem. Ale na to, že zvířata byla vycpaná, tak se ji líbila a zvuky napodobovala. Nám dospělým se líbilo celé pojetí výstavy.

  • Vanda 13.3.2018 at 21:59

    Tak tento článek si musím někde viditelně uložit, muzeu vypadá lákavě, jen si budeme muset aspoň rok počkat a pak vyjedeme z kraje do středu republiky ☺️ A mapka je úžasná!!!👏✨

  • Eliška Gřešková 21.3.2018 at 20:00

    Míšo, to je nádhera. Píšu si do notesu další kulturu a už se těším až tam budu moct s dětmi jít. Na to si budu muset, ještě nějaký ten rok, dva počkat.

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×