Podzim k sežrání

23.10.2016 in Aktivity, Hraní, Patlací - 3 Comments
Na podzimní barvy se těším rok co rok. Dřív jsem se upínala k létu, protože to znamenalo teplo, vodu a triko se sukní. Dneska už si najdu na každém ročním období něco a lásku k podzimu ve mně probudil hlavně fotoaparát. Skrz něj a fotky jsem našla tu krásu barev, kterou už si umím užít i bez objektivu. Letošní podzim pro mě ale začíná až teď. Po návratu od moře jsme marodily, Nelinka pak nastoupila do školky a vydržela tam tři dny než přišla další nemoc. Takže o nějakém extra tvoření jsme si mohly nechat zdát a konečně je tady.

Největším důvodem, proč tu delší dobu nebylo naše hraní je, že jsem přišla o parťáka. Vím, mám tu ještě Julinku, ale já se tak těšila, že Nelinka se blíží věku, kdy spolu budeme moci tvořit, lepit si spolu i její vlastní album a radovat se z toho, že už jen netrhá a neničí :-). Jenže jakmile do tohohle věku odrostla, sebrala si ji pro tvoření školka a já tu mám doma 18 měsíců starého trhače :-D. Super regres. Trochu mi to sebralo vítr z plachet a s Juli jsme za nehezkého počasí vytáhly hry odsud z blogu, které jsem kdysi dělala i s Nelčou.
Minulý týden jsme se ale válely dom, protože Nelí byla nemocná, takže jsme vymyslely zábavu a vyzdobily podzimně i náš byt. Julinka obstarala tu venkovní část zábavy, tedy sběr, protože Nela ležela a spolu jsme pak všechny patlaly a vázaly a navlékaly…a jaký podzimní věnec letos máme my? Nooo, myslím, že jedlý podzimní věnec je jen u nás :-).

 

Podzimní závěs „skoro k sežrání“

V pokoji mají holky od narozenin teepee a u něj je tak luxusní místečko, které si už delší dobu žádá o vyplnění. Opustila jsem tedy myšlenky na výrobu ježečků z listí a řekla si, že zkusíme něco do prostoru. Vyrobily jsme s holkama závěs, který se krásně hodí do týpkového rohu a jednou se z něj bude skvěle uzobávat (i když hladové a mlsné krky už si na ně brousí špičáky i dnes).

Co k tomu:

 • dva silnější klacky
 • provázek – já vybrala přírodní motouz, vypadá k přírodnímu materiálu skvěle
 • 5-6 šišek
 • tempery či akrylové barvy
 • podzimně laděné doplňky – my máme korálky, které doma běžně navlékáme
 • něco pro mlsné jazyky – my máme křížaly od babičky 🙂

Jak na to:

 • prvním úkolem vás a vašich dětí bude zprznit šišky do podzimního designu
 • Juli vyfasovala paletu všech prachatých – plato od vajec, do kterého jsem vyprskla kus žluté, oranžové a hnědé – nedělala jsem si příliš velké iluze, že tam ty barvy vydrží hezky i při malování a taky ne, ale šišky dopadly skvěle
 • holky se toho zhostily parádně, a protože vím, že Nelinka je tvor klidný a spořádaný, ji už do žádných výtvarných zástěr a igelitů nemotám. S Julinkou by to nedopadlo až tak božsky, takže vyfásla kazajku, se kterou normálně jí
 • to jí asi trochu nutilo ochutnávat každou barevnost na paletě, ale brzy pochopila, že tudy cesta nepovede
 • první větší štetcohrátky zvládla Juli parádně – doteď se patlala hlavně s pastelkama, voskovkama, rukama… tempery a štětec drží prvně a děsně se jí líbí, že dokáže prznit věci s odstupem délky štetce
 • jakmile děti pomalují sebe, stůl a hlavně ty šišky, stačí je nechat chvilku zaschnout a jede se dál
 • dva klacky, které jste sebrali venku, očistěte a svažte je provázkem do tvaru písmene X
 • na svázané klacku budeme zavěšovat podzimní „hady“ z provázků
 • na každý provaz si navlékněte v libovolném pořadí své nasbírané doplňky
 • my střídaly šišky (přírodní i holkama zprzněné), korálky a jablečné křížalky
 • každý korálek i křížalu jsme upevnily jedním uzlem a s odstupem asi 10cm jsme na provázky řadily další ozdůbky
 • celkem jsme si vytvořily 4 navlečené provázky, které jsme zavěsily na ramena písmene X

 

Pár věcí, téměř vše bylo doma a marody to zaměstná na polovinu dopoledne. Do pokojíčku za teepee holkám přibyl tenhle podzimní závěs a já doufám, že tam vydrží alespoň než ta zima přijde. U nás se o něj budou prát hned tři kousky. Kočka to bude chtít rozhodně setřást a rozcupovat každý kousek klacku i provazu a holky? To je asi každému jasné, že ty půjdou po křížalách.

 

Vidíte ty ruce nenechavý? Výš už to pověsit nešlo, takže dokud si nepřitáhnou zesle, aby se na to mohly vydrápat, máme vyzdobeno. Asi proto jsem vám to vyfotila hned první den, protože ráno už to možná nebude tak barevné a pestré, jak bych si přála :-D.

 

A prevence? Tou může být tak maximálně náš letošní podzimní věnec. Pokud někdo máte tak báječné babičky jako my a suší pro vás ovoce, máte vystaráno. Pokud ne, zvládnete to jistojistě i sami :-). Vybrat hezká jablíčka, nakrájet, nasušit a pak už jen navléct na podzimní stuhu, umístit na stůl a doufat, že to vydrží alespoň dva dny :-). Jedno po druhém si jablíčka loupete a aby byl věnec stále lahodící oku, stačí utahovat stuhu :-). Jooo jak opasky před Vánocema :-).

 

Mějte se krásně, posílejte vaše podzimní inspirace a těším se, že si tu zas spolu přes dlouhou zimu a podzim budeme hrát. I když jak říkám, čekejte na blogu spíš trochu regres, protože můj tvořící společník ještě neudrží (moč a stolici neřeším 😀 na to má ještě plenu) nůžky a spíš je to zas trhač než tvořič. Ale však my něco vymyslíme :-). A stopro zas brzy přijde nějaká ta školková nudle, takže i tu Nelinku tady s námi zahlédnete.
Krásný den a nezapomeňte si hrát 🙂
Vaše
MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • MakaArt 24.10.2016 at 9:50

  Opäť skvelý článok, čarovná atmosféra, úžasné zábery! ❤

 • Markéta Beránková 24.10.2016 at 12:21

  Super nápad hned ho vyzkoušíme s dětma a maminka v našem mateřském centru.

 • Učitelka Hanička 2.11.2016 at 10:15

  moc hezká inspirace 😉

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×