prosinec v posteli | Dvojí ATB aneb chytím vše co letí kolem

20.12.2018 in Dr. Máma, Tipy - 18 Comments

Ani bych nečekal, že se mě pár dní před Vánocema budete nejvíc ptát na nemoci 😀 . Čekala bych cukroví nebo třeba dotazy k vánočním knihám, ale proti gustu… 😀 . Děkuju všem, kdo jste nám přáli zdraví a ptali se na Nelinku. Neměla chudák ten poslední měsíc lehký. Prakticky školku neviděla a když, tak byla na dva dny a chytla další libůstku.

Co letí kolem, doletí k nám

A jak jsem se radovala, že jí bude brzy 6 roků a ještě neměla žádná antibiotika (ATB), tahle moje radost rychle zapadla po prvním receptem a následně hned dalším. Nejdřív k nám dorazila spála a na mě zánět dutin, tak mezi námi Julinka pendlovala po špičkách a podařilo se jí uchránit 🙂 . Jen co se ale Nelinka vyzdravila  ještě „raději zůstala týden doma“ než šla do školky. A první den 🙂 ? Chytla hned první den další libovost a se zánětem střední ucha v noci putovala na pohotovost. 

Mimochodem Thomayerovu nemocnici opět a zase doporučím. K dětem se chovaj fantasticky a ve dne v noci za nás palec vzhůru.

Užitečný zob do adventního kalendáře

S uchem se to po druhých ATB zlepšilo, ale vzdušné stále není. Proto co dva týdny jezdíme na ORL, doma nafukujeme balónky, ale nějak se to ne a ne zlepšit. Hodně se ptáte, jestli dětem nějak podporuju imunitu. Tak ano, už jsem o tom psala vlastně minulý podzim a pokračujeme v tom i dál. Holky mají na prevenci hlívový sirup a jiné vitamíny nám stačí z ovoce, kterého obě pojí mraky.

Často zmiňujete i céčko a jiné. Tam se přiznám, že nedávám. Holky jí hodně ovoce, ale i brambor, takže céčka máme opravdu hodně a koupením dalšího bych dotovala leda holkám drahou moč. Nadbytek vitamínů rozpustných ve vodě se totiž odvádí z těla močí pryč, takže nedokupujeme.

Aktuálně u nás: Laktobacily při cestování nebo ATB léčbě

Co jsem ale letos přidala, to jsou laktobacily. Nelince první antibiotika vymýtila co šlo a když měla vzápětí druhé, byla jsem ráda, že je doma mám. Dokonce i krátká léčba antibiotiky může zlikvidovat dobré bakteriální kmeny a změnit složení flóry na několik let 🙁 . Tak trochu jsem z nich udělala lákadlo, takže ani neví, že zobou užitečnost. Holkám jsem jimi totiž doplnila adventní kalendář 🙂 .

Tip: Lacto seven Kids – Žvýkací tablety s malinovo-jahodou příchutí, při léčbě ATB je vhodné brát 2 hodiny od podání antibiotika. Antibiotika, změny stravy a cizí bakterie během cestování mohou změnit střevní bakteriální rovnováhu, takže v tu chvíli jsou nejužitečnější. Neobsahují cukr, laktózu ani lepek. 

Zobe je i Julinka, i když ta naštěstí žádná antibiotika nepotřebovala. Jsou to žvýkací tablety, mají už i dobrou příchuť a pro holky, kterým nedáváme žádné bonbóny, je tak laktobacílek vrchol blaženosti 😀 . Zbytek okýnka mají vždy nějakou domácí křížalku, sponečky, gumičky nebo třeba razítka s vánočním obrázkem 🙂 .

Tip: Hodně se letos líbilo, že jsem rozstříhala prstové barvičky a do okýnek je různě schovala. Patlá se to doma o 106 🙂 .

Lepší zdraví než bohatého Ježíška

Já mám u holek štěstí, že mi jedí prášky i sirupy velice ochotně. A i přesto, že Nelču Amoksiklav úplně nadavoval, zvládala ho v ty 2 ráno docela statečně. Kdo ale máte problém do dětí cokoli dostat, tak tyhle laktobacily ani nepostřehnou, že jsou užitečné 🙂 .

Za mě se dětem vyplácí je dávat spolu s ATB léčbou nebo potom při cestování směr Afrika a jiná exotika, kde se dá předpokládat jakýkoli střevní dyskomformt 🙂 . Však my je v Africe jedly všichni čtyři 🙂 .

A ačkoli vím, že je trendy přát si bohatého Ježíška, já vám přeju hlavně zdraví. Nejen vašim dětem, ale i vám. Sama jsem si teď vyzkoušela jaké to je se zánětem dutin, když musím fungovat doma pro ostatní a vstávat v noci k Nele, abych do ní nacpala léky. Po spále a oušku si Nelinka střihla ještě pátou dětskou nemoc a to osypala se ve chvíli, kdy já byla festivale mini. Zděšení táty nemělo hranic 😀 .

Asi vám k těmhle pupínkům napíšu článek samostatný, ať víte co čekat 🙂 .

To zdraví je i pro nás na vrcholu všech přání a já věřím, že konec roku byl zádrhelem, který přeskočíme a bude to zase fajn.

Musí, protože my už si plánujeme lyže 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

18 Comments

 • Markéta P. 20.12.2018 at 20:55

  Přeji Nelice a celé Vaší krásné rodině, ať už Vás nemoci netrápí a užijete si krásné svátky i ty lyže!

 • Lenka 21.12.2018 at 10:20

  Vybrali jste si to aspoň na rok dopředu. Hlavně, ať máte klidné svátky a to zdraví taky. S dětmi si toho zdraví začne člověk opravdu vážit. Před dvěma dny jsem byla s roční dcerou na rentgenu kvůli pádu na hlavu a následnému bezvědomí, takže vím, o čem mluvím. Zdraví především. Výzdoba, cukroví a ozdobený stromeček jsou až někde daleko za ním!

 • Paja 21.12.2018 at 13:00

  Miso,přejeme i vam vsem hlavne zdravicko a neduhy,at se vam uz vyhybaji obloukem… a do noveho roku pravou!:)

 • Zuzana 21.12.2018 at 13:02

  Míšo, velice vám děkuji za tento článek a přeji pevné zdraví celé rodině.
  My jsme doma také již přes měsíc, nejdřív týden nachlazení jeden ,pk další týden druhý, pak týden Školka a pak dcerka spálovou angínu, dostala atb sirup, muž angínu, pak týden klid a teď syn příušnice, ale naštěstí to nakonec bylo něco jiného, asi virus nebo tak, takže můžeme mezi lidi. 😁
  Dávala jsem všem enterol, tak koupím ty žvýkací, to se jim bude líbit.
  😀
  Děkuji.
  Přeji všem krásné Vánoce plně pohody a zdraví, štěstí do dalšího roku.

 • Eva Janečková 21.12.2018 at 13:27

  Take preji hlavne zdravi a pohodu a lasku v cele rodine. I my, hlavne moje dcera, odstonala cely listopad a pulku prosince. Ted ji navic zjistili spatne fungujici stitnou zlazu, ve trech letech. Syn na stridacku vzdy po 14 dnech mel nejakou virozu. Snad uz je nejhorsi za nami.
  S detmi si ted uzivam domaci pohody, napecene pernicky uz mame skoro snezene, takze stesti, ze nas cukrovim budou zasobovat obe babicky.
  Preji pohodove, laskyplne Vanoce a stastny novy rok, Eva

 • Hana Procházková 21.12.2018 at 14:03

  Miso, ať vás všechny nepříjemnosti na dlouhou dobu opustí. Ale i to spatne je pro něco dobré. Jste všichni bohatsi o další zkušenost – i když nepříjemnou. Takhle se k tomu stavím já – k nemocem i k výchovným zadrhelum děti. Že ze mě bude v jejich 18 silná žena.:-))
  Krásné Vánoce a ještě hezčí čas strávený v kruhu rodinném.

 • Lucie 21.12.2018 at 14:45

  Tak to jste měli také výživné. U nás také dutiny a zuby. Uz od listopadu se střídame , přeji si taky zdraví. Dekuji vam za články a přeji do dalšího roku hodně zdraví a štěstí. Svátky pospolu a ve zdraví.

 • Věra 21.12.2018 at 14:48

  Také vám přejeme zdraví.
  Moje starší dcera nechodí do školky už dva měsíce. Napřed jsme všichni doma chytili od našeho nového člena rodiny plíseň – tatínek nám chtěl udělat radost a přinesl domů kocoura od někoho z práce. Po měsíci a něco šla dcera do školky a hned druhý den přišla s teplotou a kašlem. S bolavým uchem jsme také byli na pohotovosti, ale neštěstí nepotřebovala ATB.

 • Hanka 21.12.2018 at 15:12

  Klidné svátky a v novém roce hodně štěstí a hlavně to zdraví celé rodině 🙂

 • Katka Röslerová 21.12.2018 at 15:15

  No to je teda pěkný nášup jsem si říkala,když jste se o nemocech zmiňovala v nedávném článku. Teď jsem s oběma dětmi v nemocnici, ze školky si přinesly rotaviry a protože byla dcera dehydrovaná,museli jsme sem,po jednom dni přibyl i syn. Ten tu hned první noc spadl z postele (naštěstí bez zranění), dceři se přidal strašný kašel a dnes jí ještě zjistili oboustranný zánět středního ucha. Zítra nás snad pustí domů. Předvánoční přípravy máme letos dost specifické. Takže hlavně zdraví!!!

 • Lucie J. 21.12.2018 at 16:26

  Ahoj Míšo, vaše výbava léčiv mi připomíná tu naši. Také jsme od listopadu po dvojích ATB a měsíc doma, my jsme bojovaly se streptokokem. Takže vás úplně chápu, všechny ty vánoční akce nás minuly a už se těším na nový rok, že to bude za námi a my dlouho k žádným lékařům nepůjdeme. Držte se a přejeme hlavně to zdraví!

 • Veronika V. 21.12.2018 at 16:42

  Míšo, držte se, snad už u vás bude líp. U nás se celý letošní rok nesl ve znamení nemoci, tak doufám, že ten nadcházející bude lepší 🙂 Na článek o páté nemoci jsem zvědavá, zatím se u nás vytočila jen šestá a ruka-noha-usta…
  Přeji krásné a klidné prožití svátků a hlavně to zdraví a rodinnou pohodu.

 • Verča 21.12.2018 at 21:50

  Také vám přeju hodně zdraví po celé Vánoce i příští rok. Vůbec vám to nezávidím. Já měla radost, že dcera za poslední 2 měsíce neměla ani rýmu. No a je to tady, dneska ráno zvýšená teplota, večer horečka. Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat, snad se to stihne do Vánoc zklidnit.

 • Petra 21.12.2018 at 22:15

  Přeji také hlavně zdraví do nového roku. To je opravdu k nezaplacení.

 • Leni 22.12.2018 at 7:43

  Tak hodně zdraví na svátky! Mé starší dítě si také letos užilo ORL. Letos ani jeden měsíc nevynechalo jeho návštěvu.. Amoksiklav a Cefzil znám moc dobře. Ke konci roku se ještě přidala angína.. Teď má jen „zelenou rýmu“.. a tak jej láduji ovocem a probiotiky a budu doufat, že se to nerozjede. Naštěstí do školky půjde až po novém roce, ale co bude potom..? Tak hlavně to zdraví!!!!

 • Jana K. 23.12.2018 at 11:45

  Milá Míšo,
  s tím zdravím Vás naprosto chápu, to mi přijde nejdůležijtější. Tak Vám přeji, ať Vaše holčička je co nejdříve fit a hlavně zdravíčko po celý rok…
  Moc děkuji za překrásné články plné inspirace.
  S pozdravem J.

 • Pavlína 26.12.2018 at 15:50

  Míšo můžu se zeptat jaký konkrétní hlívový sirup dáváte? Děkuji

  • Míša 27.12.2018 at 23:38

   Pavli stale Hlíváček od Terezie 🙂

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×