Teplota dětí a jak ji dokonale monitorovat

Ani ne týden ve školce a jeden týden doma- takové je naše skóre. Nela přitáhla domů chorobu dřív než jsem čekala. Juli si to samozřejmě nasadila se zpožděním jedné noci. Takový byl náš víkend. Holky obě odpadly a bohužel krom nudle vyskočily i teploty a začalo se tady naplno kašlat. Prvně jsme vyzkoušeli nový teploměr iThermonitor, a protože se mě často ptáte na názory ohledně teploměrů hlavně bezkontaktních, mohl by vás zrovna tenhle zajímat, takže tady je.

Poslušně čekal v krabičce na první teploty. Je to teploměr, který je přesný opak toho bezkontaktního. Tenhle má na sobě dítko přilepený a dokáže monitorovat průběh teploty, aniž by to díte omezovalo, obtěžovalo nebo budilo. Ano, holky ho mají i v noci a já na svém mobilu můžu koukat, kolik v kterou chvíli mají.

 

Pokud jich máte více, můžete v jednom telefonu pozorvat až dětí 8 :-). Já vím, to asi nikdo nemáte, ale právě tahle funkce se využívá v některých dětských nemocnicích.

 

Neřeším tedy večerní vstávání, buzení dětí a přeměřování teploty. V mém mobilu se díky aplikaci vykresluje graf, vidím přesně teplotu a na noc si nastavím upozornění, že jakmile přesáhne teplota 38°C, zazvoní.
Vypadá to možná složitě, ale není. iThermonitor, přesněji řečeno teplotní čidlo má na sobě jen destička, která je velká zhruba 5*3 cm. Ano, je to ta kovová tečka na bílé destičce. Zbytek věcí v balení je jen příslušenství. Náplasti, kterými se teploměr na dítko přichytí, kolečkem se otevírá kryt pro uložení baterie a samotný iThermonitor s čidlem.

 

 

Celý princip je založený na tom, že po nalepení teploměru do podpaží dítěte, spojíte iThermonitor pomocí Bluetoothu s aplikací ve vašem chytrém telefonu. To je celé.
Největší věda je asi v samotném nalepení, kdy je třeba umístit iThermonitor co nejvíce do podpaží dítěte, ale zároveň tak, aby ho neomezoval a nepřekážel. Aby měřil co nejpřesněji, je potřeba ho nalepit na bok dítěte, aby nebyl přiložen ani na svalech zádových, ani na svalu prsním. Zároveň je potřeba, aby teplotní čidlo bylo v přímém kontaktu s pokožkou a nebyla pod ním žádná vzduchová bublina. Nic těžkého.

 

Jakmile pomocí náplastí přilepíte iThermonitor k pokožce dítěte, spojí se okamžitě s aplikací ve vašem mobilu. Toto propojení uvidíte i jako modře blikající světýlko na iThermonitoru dítěte. Zařízení je zdravotnickým prostředkem.

Nalepen může být klidně 3-4 dny, náplast by to měla vydržet. Já ho dávám holkám na noc, abych je nemusela budit, případně k nim vstávat. Jako dětská lékařka shledávám obrovskou výhodu v tom, že rodiny s dětmi, trpícími febrilními křečemi tu mají neuvěřitelnou možnost prevence. Další výhodou je i pořizování záznamu během celého měření, takže pro anamnézu u lékaře dokonale přesné výsledky.

 

Pro pediatry jsou zprávy ohledně teplot důležité a tady je máme nejen přesně změřené, ale i přesně zaznamenané v časové ose. 
V mobilní aplikaci pak vypadá měření takto. Po celou dobu vidíte aktuální teplotu. Zadáte si údaje dítěte a dokud bude mít iThermonitor v podpaží, tak dlouho budete dostávat informace do mobilního telefonu.
Telefon by neměl být od dítěte dál než 3 metry, aby vás spolehlivě informoval o nástupu horečky, takže my to máme tak, že starý mobilní telefon bez SIM karty leží v pokoji u Nely a na můj klasický telefon, který mám u sebe, se mi přeposílá pomocí wi-fi veškeré údaje a já můžu být ve vedlejším pokoji, ale klidně i mimo domov.

 

 

Co se týče přesnosti měření. Pokud je iThermonitor nalepen správně, je přesnost téměř maximální možná. Měřila jsem Nelu záměrně klasickým teploměrem. V tuto chvíli má v levém podpaží nalepený iThermonitor a v pravém klasika Hartmann teploměr. Vidíte, že teploty jsou téměř shodné (aplikace vs. Hartmann)

 

 

A zatímco Nelinka spí (konečně, protože kašlem poslední dvě noci skoro nenaspí nic)…

 

…já mám informace tady.
 

Takto vypadají záznamy z mobilního telefonu.

První fotka
V grafu je vidět postupné stoupání teploty po přilepení na tělíčko dítěte. Než se dostane teplota na reálnou teplotu, zabere to asi 5-7 minut. Po 8 minutách už máte v aplikaci přesnou teplotu, kterou iThermonitor naměřil. Na cestě v grafu vidíte bílé kolečko – to je záznam, kdy jsem podala Nele antipyretika. Panadolový prášek dostala ve 22 hod. To se v aplikaci také snadno zadá. Po podání je krásně vidět účinek paracetamolu. Teplota postupně klesá.
Druhá fotka
Na obrazovce vidíte aktuální teplotu i tu nejvyšší.
Třetí obrázek
Kdo není nadšenec do grafů, nemusí se na ně ani moc dívat. Aplikace vypisuje pod grafem přesnou historii toho, co se děje. Je tam tedy údaj o podání antipyretik a pak si můžete přečíst postupný záznam o teplotě. U nás v noci teplota po prášku krásně klesala a už se nevracela.

 

A kdo naopak grafy milujete nebo je anamnéza nemoci taková, že ji chcete u lékaře sdělit přesně, můžete si nechat snadno v aplikaci exportovat údaje za měřenou dobu. Můžete je lékaři poslat nebo si je vytisknout a máte je při ruce. Zní to trochu jako sci-fi a možná to vypadá složitě, ale stačí že nalepíte iThermonitor a zapnete aplikaci v mobilu. Víc vy neděláte nic.

iThermonitor je k dostání na webu výrobce ZDE

 

Takže jestli se někdo zeptá na další bezkontaktní měření, neodpovím nijak konkrétně. Já tyhle teploměry moc nemusím, protože v ně nemám dvakrát velkou důvěru. Zkuste si s ním změřit v jednu chvíli teplotu třikrát za sebou a většinou bude každá teplota jiná. Cokoli kontaktního je tedy pro mně ideálnější variantou.

Účinné srážení teploty u dětí

V první řadě bych ráda zdůraznila to, že teplota je obraným mechanizmem organizmu. Je přirozená a správná a pokud ji budeme srážet, vždy bráníme organizmu v přirozené reakci. Do 38°C bychom měli nechat tělo dítěte, aby se bránilo aniž budeme zasahovat medikamentózně.
Pokud teplota přesáhne 38°C naměřených v podpaží (případně 38,5°C rektálně), je dobré pomoci bojujícímu tělu. Na trhu jsou antipyretika s účinnou látkou paracetamol (obsahuje ji Panadol či Paralen) a pak ibuprofenum (obsahuje ji lék Nurofen). Zajímají nás obě tyto látky.
V případě vysoké teploty podáte lék jedné účinné látky, například Panadol. Teplota dítěte by měla klesnout. Další tabletu či čípek může dostat dítě za 6 hodin. 
Pokud ale teplota dítěte vzroste zpět dříve než za daných 6 hodin, není možné podat lék se stejnou účinnou látkou. Tedy nemůžete již použít ani Panadol, ani Paralen, protože ty se dávají jednou za 6 hodin. Musíte sáhnout po léku s druhou účinnou látkou. Dáte tedy Nurofen.
Kdyby teplota stoupala pomalu a vyšplhala se nad 38°C až za 6 a více hodin, můžete podat opět lék se stejnou účinnou látkou. Pokud vyšplhá dříve, použijte lék s druhou účinnou látkou.

 

 

Antipyretika volte nejen podle účinné látky, ale berte ohled samozřejmě i na lékovou formu. Pro nejmenší děti jsou nejvhodnější čípky. Od tří let je možné dávat i tablety. Na trhu jsou dostupné též antipyretika ve formě sirupů.
MUDr. Michala Knězková

All posts

16 Comments

 • Martina BARABASCA 17.10.2016 at 5:21

  Skvely clanek. Diky za nej. 🙂 Martina

 • Anonymní 17.10.2016 at 5:50

  To je úžasný článek, zrovna nakupuju lékárničku pro miminko, které čekáme. Přemýšlela jsem o bezkontaktním teploměru, o tomhle jsem vůbec nevěděla. Děkuju za inspiraci. Dana a Medunka

 • Magič 17.10.2016 at 6:42

  Díky za erudovaný článek o nových možnostech! M.

 • Anonymní 17.10.2016 at 17:27

  Miško dekujem. Když si vzpomenu jak jsem budila Matyldu, abych ji v noci mohla přeměřit, jak se uplne zbytecbe probrala a ja ji dalších 10 minut uspavala. Tohle je napadite.

 • Anonymní 17.10.2016 at 19:05

  To už je vážně "magořina". Tohle jsou hračky pro rodiče, kteří mají radost, že si mohou koupit zase něco nového. V čem dítěti prospěje, když je neustále sledované jako v nemocnici? Stačí prostě v noci občas vstát a dítě zkontrolovat, rozhodně i bez teploměru poznáte, kdy má horečku na Panadol, a kdy má jenom teplotu. Na desetině stupně opravdu nezáleží. A při vysoké horečce ho prostě stačí jednou přeměřit a ujistit se, jestli to není na zábal. Tohle je přesně příklad přetechnizovaného rodičovství pod heslem: "Když za to hodně zaplatím, dělám pro svoje dítě to nejlepší" – absence intuice a zdravého rozumu. Budete za pár let svoje děti opatřovat čipem, abyste měli přehled o jejich pohybu, teplotě, myšlenkách…? Nestačí je prostě mít rád, být s nimi, povídat si s nimi a věřit samy sobě, že máte vyvinutý mateřský pud a umíte se o svoje děti postarat? A když jsou nemocné, tak k nim prostě čas od času vstát místo čekání na alarm z mobilu?

  • Míša 17.10.2016 at 19:16

   Určitě máte pravdu, koukam na to hodně z hlediska profesního a nevím zda Vaše deti někdy měly febrilní křeče, ale verte ze pohled to hezky není a nejdůležitější je prevence. Opakuji se v každých teplotách a ve chvíli, kdy poznáte rukou horečku je pozdě. Mateřská intuice je správná a netřeba všemožných vymoženosti, ja jsem za možností téhle doby ale ráda a neznamená to, že budu své děti opatrovat čipem.Mominko není možné měřit moc jinak než rektalne a u Julinky to třeba možné nebylo ze zdravotních důvodů. Tohle mi dovoluje ji změřit a nedávat léky zbytecne. Chápu ale, že pokud má někdo doma zdrave dítko, vystačí i z klasika vstanim a sáhnutim. My s holkama spime v jedné posteli a také poznám, kdy teplotu mají, ale musím byt kvůli křečím mnoho ostrazitejsi. Hezký večer

  • Anonymní 25.10.2016 at 13:07

   Dobrý den, teplota v konečníku se neměří již nějakých pár let.Pouze u novorozenců po narození k zjištění průchodnosti anu. Jinak se teploty měří digitálním v podpaží nebo bezkontatním teploměrem.U bezkontaktího taky nemusíte dítě budit,aby se zjistila teplota.A pokud vím,že moje dítě trpí na febrilní křeče určitě mu nenechám nastoupat teplotu a raději se snažím jí "srazit" všemi dostupnými prostředky.Určitě ne vždy se to povede a stejně může prodělat febrilní křeče.A když máte tohle nalepené i 5 dnů jak víte,že to třebas nepoškodí kůži, která je třebas u novorozenců velmi náchylná?A nevím jak Vy,ale jak má moje dítě horečku tak ho kontroluji pravidelně a ale nikdy jsem nebudila.A stejně když bude mít horečku musíte vzbudit a podat antipyretika.Ale to je jen můj názor,…Hezký den

 • Presne tak Miso, komentar a jeste k tomu anonymni, mi prijde trochu prehnany a v zaveru i dusledku celkem mimo misu. Kdo ty krece nezazil, nedovede si to ani trochu predstavit. My tenhle teplomer mame a ja jsem rada, ze zijeme v 21.stoleti se vsemi jeho vymozenostmi a neprijdu si jako pretechnizovany rodic. Naopak! Jsem stastna, ze muzu pouzivat chuvicku, monitor dechu, teplomer, pampersky i robota v kuchyni, lednici, pracku se susickou a vysavac. V neposledni rade taky elektriku a plynovy kotel :-D. Anonym asi nic z toho nepouziva, protoze to k zivotu nepotrebuje. Kazdy at si to dela podle sveho, ze?

 • Michaela 18.10.2016 at 9:00

  Ahoj Míšo, dekuji za rozsireni obzoru, takovy teploměr jsem neznala. Ale teda nedovedu si představit, jak si ho na sobe nas maly divoch necha prilepeny 😆

 • Anonymní 18.10.2016 at 18:43

  Moc děkuji za skvělý článek. Hned se začínám shánět po teploměru. Syn prosel velmi silný záchvat febrilnich křečí. A to i přes to ze teplota dlouhodobe nepřesáhla 38.5 dokonce byla nižší. Malého kontrolují kvůli teplotám téměř každý den. Pokud má teplotu zvysenou jsem jak na trni a u horeček ani nemluvim. Po tomhle šikovné teploměru bych sáhla všemi 10 vůbec se mi to nejeví jako "hračka pro rodiče" spis naopak zrovna v našem případě bych se cítila lip a treba i něco při takových nocích napsala. Bohužel má intuice není takova abych pouze rukou zjistila jestli má syn 38 nebo 38.5 kdy mu musí byt podány léky proti křečím. Za me sikovna masinka a moc užitečný článek. Děkuji Míšo. Kamila

 • Anonymní 21.11.2016 at 19:28

  Ahoj Mišo. chcem sa spytat či dcerke nevadil teplomer. nesnazila sa ho "strhnut"? napad je to zaujimavy len ten dosah tri metre…nemas to vyskusane ci je signal spolahlivy napr.ked su dvere zatvorene a pod. nahradny telefon nemam. dakujem Diana

  • Míša 16.2.2017 at 22:15

   Ahoj Di, dosah je tri metry, ale ja to udelala tak, ze si davam k holkam stary telefon a pres nej se mi to prevadi wifinou primo do mobilu, i kdybych byla zrovna u sousedu nebo nekde daleko. Takte staci mit doma cokoli co umi wifi a bluethoot zaroven a da se to takto prenest. U holek mam pak jen stary telefon. Meri nam to dobre 🙂

 • Anonymní 16.2.2017 at 9:14

  Dobrý den, skvělý článek. Mohu se zeptat, myslíte si, že je používání teploměru bezpečné, resp. že nic nevyzařuje, když je spojen přes Bluetooth s aplikací v telefonu a navíc čidlo má v sobě baterii? Momentálně o tomto teploměru hodně přemýšlím, ale tohoto se bojím. Děkuji za odpověď. Daniela

  • Míša 16.2.2017 at 22:13

   Dobrý den Dani, já si myslím, že ano. Tyto teploměry se využívají i pro monitoraci dětí na dětském oddělení v několika nemocnicích, takže předpokládám, že musí splňovat patřičné a přísné normy. 🙂

 • jaroslava morová 26.2.2017 at 18:38

  Pěkně napsaný článek Míšo, a ikdyž CRP test nemám a nezkoušela, náš dětský lékař naštěstí antibiotika dětem hned necpe (no upřímně, mým dětem je 14 a 11 a ještě nikdy antibiotika neměli, a v mnoha případehch jsem je odmítla a spustu věcí léčím cibulí a česnekem na všechny možné způsoby), asi i klika. a Je super, že už takové věci vůbec existují.

 • Anonymní 13.3.2017 at 20:52

  Miso,opět se vracim k tomuto článků….Na toto doporučení jsem teploměr zakoupila,trošku mi vadí,ze u nej nebyl český návod,ale proč píšu…jak jsi se vyrovnala s teplotní odchylkou? Přeci jen,přesná je v podpaží a tam se ani náhodou s čidlem nedostanou,když je uprostřed. Me třeba odchylka dělala i pul stupně od rtuťového teplomeru,a to jsem se opravdu snažila co nejblíže podpaží. Ono to hraje pro me velkou roli v otázce dat nebo nedat antipyretika…díky za zkušenost:-):-) Lenka debbie@post.cz

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×