Vinohradské pistolnice

Dřív nebo později na ty zbraně prostě přijde a i když jsem je domů nikdy nechtěla, došlo na ně i u nás. A když už na ně došlo, zkusily jsme si s nimi hrát trochu jinak a potěšeno bylo nejedno dětské oko :-). Zase k tomu nepotřebujete žádné zázraky, vystačíte si s tím co doma máte, jen nějaká ta stříkací hračka bude třeba. Po Vinohradech se od minulého víkendu potloukají dvě malé pistolnice a já bych je rozhodně v noci potkat nechtěla :-D.

Minulý víkend byl uplakaný. Nemyslím tím proslzený, plakalo nám počasí, takže se toho až tolik dělat nedalo. Jakmile ale přestalo, neváhaly jsme, navlíkly nepromokavé gatě a vyrazily ven. Zase naše oblíbené „ne Nelinko, nepůjdeme na hřiště, je tam všechno mokré“. Zklamaný výraz ale vystřídaly zvídavé pohledy, když jsem z tašky vyndala pár zajímavostí. To se vždy holky slétnou okolo a nejradši by mi všechno ukradly a zkoumaly.

Dnešní patlačka bude takové slané kouzlení. Není toho potřeba moc a děti zůstanou čisté. Možná se někdo trochu zmáčí (chudák Julča 😀 ), ale jinak pak můžete vcelku slušně i mezi normální lidi.

Co k tomu:

 

 • čtvrtku, na kterou budete „malovat“
 • kuchyňská sůl
 • barvy v tekutém stavu – můžete naředit potravinářské barvivo, my využily barvy ve spreji
 • stříkací pistolka, stříkačka, cokoli čím půjde na dálku stříkat
 • voda – aby bylo vůbec čím stříkat
 • izolepa – pokud budete chtít papír pro akci pověsit – my nakonec jen opřely o strom

 

Jak na to:

 • kuchyňskou sůl jsem si doma odsypala do dvou malých sáčků – tolik sáčků kolik chcete mít barev
 • barvu jsme nastříkaly do sáčků a vytvořily si tak barevnou sůl – dejte tolik barvy, aby se sůl obarvila, bude z ní trochu kaše
 • barevnou sůl naplácejte na papír – nemusíte se snažit o žádnou moc pravidelnost, jak to pod ruku přijde
 • sůl se bude z papíru drolit, nebude tam chtít až tak dobře držet, ale hezky silou jí zkuste co nejvíce naplácat na papír
 • aby se nám všechna sůl nesesypala, opřela jsem holkám papír o strom, nelepily jsme izolepou
 • zbytek už je na dětech 🙂
 • holky vyfasovaly svou pistolku z vany a Nelinka se snažila trefovat na papír
 • barva začne postupně stékat po papíře dolů a díky soli začne krásně pracovat
 • líbí se mi, že tahle hra není jen patlačka, krásně rozvíjí jemnou motoriku a vyžaduje trochu soustředění, které mě u Nelči mile překvapilo, protože si vážně dala tu práci a trefovala se přímo do barevných slaných bobánků 🙂
 • ne vždy to vyšlo, odnesl to jen strom a Julinka, kterou ale před Nelčou zachránily nepromokavé gatě :-D.
 • a tady je první výsledek
 • po usušení papíru vznikl další z mnoha našich „mišmašů“ 😀
Cestou z parku mé malé pistolnice potkaly milovaného kamaráda Kryštůfka. Julinka se sním setkala poprvé mimo kočár a byla v totální euforii :-). Moc se jí líbilo házet balón, smála se kdykoli k ní Kryštof přiběhl a k jejímu velkému potěšení si jí Kryštůfek vybral. Miluje děti,  vždy si některé vybere a tomu svůj míček nosí.
A co s tím naším výtvorem? Opět padne kousek na nějaké to přáníčko, na to už jste asi zvyklí, krom toho jsem ale odstřižky využila i na stránku do našeho Project Life alba.
A aby to bylo co nejpříhodnější, vybrala jsem fotky právě Julinky a Kryštůfka, aby byly alespoň kousky výkresu na svém místě v ten správný čas. Takže netřeba každou patlaninu dětí vyhodit nebo založit hluboko do šuplíku, vždy jde alespoň kousek použít.

 

 V našem případě jsou to trojúhelníky na velké stránce z minulého týdne. A pokud něco takového budete dělat, můžete dát dětem takové barvy, které se Vám budou hodit :-). Pokud by si samozřejmě holky chtěly vybrat samy, tak s tím problém nemám, ale když po tom zrovna nezatouží, založím oranžovou a červenou někam hluboko a nabídnu jim ty mé oblíbené :-D., u kterych vím, že v albu vypadají parádně. V prvním momentě jsem chtěla použít stránku celou a na ní jen nalepit fotky a trochu dozdobit, pak mi ale došlo, že sůl bude možná na papíře časem reagovat a nevím, co by to s fotkama udělalo. Proto jsem použila jen kousky a zbylý kus papíru šel na přáníčka.

 

Mějte se krásně a hurá pro kolty, jde se střílet!
MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Jana B. 6.6.2016 at 12:38

  ta velká stránka je báječná!

  • Míša 6.6.2016 at 16:56

   Jani dekuju, byl to úplný pokus omyl a taky z ni mam radost. Chci ted zkoušet na velké psát i nějaký text a většinou to stránce moc nepřidává, tady prvne se mi to i libi 🙂

 • Paradni napad, kam ty na to chodis…zbrane teda mely doted k nam domu zakaz…no nic, zitra pro ne valime do hrackarstvi a budeme se opicit 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×