Naše další festivalová účast

Třetí ročník Festivalu kreativního a logického hraní se tak rozrostl, že letos zabral dokonce Střelecký ostrov. My se na něj i letos vydali a užili si parádní odpoledne. Festival už je bohužel za námi, tedy spíš za Vámi, ale i tak Vám chci pár fotek ukázat. Především ty, které mě zaujaly natolik, že je ukládám do pomyslného dárkovníčku a napíšeme o ně Ježíškovi. Takže tady pár tipů na šikovné kreativní hraní.

Agátin svět pořádá tento festival každoročně a jestli jste ho zmeškali letos, určitě se na něj vydejte další rok. Střelecký ostrov se totiž proměnil v jednu obrovskou hernu a mohli jsme si zkusit co se nám líbilo. Holky by ve svém živlu, doslova. Zapluly mezi první kostky a stavebnice a ne a ne je odtamtud dostat :-). A co zaujalo nejvíce?

 

Magnetická stavebnice

Ač se snažím holkám hračky i dárky poctivě vybírat, tahle stavebnice mě za celé tři roky mateřství úplně minula. Jestli ji znáte tak body pro Vás, protože je skvělá a u stánku s Magnetickou stavebnicí Smartmax jsme se zdrželi nemalou chvíli. Díky magnetům šly snadno spojovat díly i Julče, které je 14 měsíců, Nelinka si tam s dětmi už stavila větší haciendy a podle toho jakou máte sadu, můžete stavět třeba i kuličkodráhy, které u nás doma poměrně frčí.
Co jsem pochopila, stavebnice je vhodná pro děti od jednoho roku a zatímco jednoleťák dílky spíš spojuje a rozkládá, Nelinka a větší děti už staví do prostoru. Suprová věc. Není potřeba vynaložit extravelké úsilí a stavba roste dětem pod rukama. Ta radost z vytvořeného je pak skvělá. Nelince doma třeba z Lega dupla pomáháme domky stavit, tohle zmákne snadno sama a je tam hodně prostoru pro vlastní fantazii.
Julinka nezapomněla otestovat jakost a chuť pořádným oblíznutím, tak doufám, že si z fesťáku přinesla krom fůry zážitků i nějakou tu nudli…zatím to tak naštěstí nevypadá. 🙂

 

Časopis Raketa

Brouzdáním mezi stánky se našly i takové, které mé holky přešly, protože lákavější pro ně byly stánky obsypané kostkami a stavebnicemi. S radostí jsem tedy holky přenechala manželovi a vyrazila na obchůzku sama. Do oka mi padl časopis Raketa. Znáte?
Je to časopis určený právě dětem. Vychází jednou z dva měsíce a na světě je již sedm dílů rakeťáckého časopisu. Na časopise je nejedna věc sympatická. Nenajdete v něm například jedinou reklamu, kresby jsou autorské a na každém čísle vždy spolupracují jiní ilustrátoři. Každé číslo je vždy tvořené na nějaké konkretní téma, najdete v něm komiksy, kreslení, úkoly, příběhy, recepty, stolní hry… Rozhovor s autorkami časopisu najdete ZDE. Raketa je určena až trochu starším dětem, cca od 5 let, ale já si ji sem ukládám hlavně proto, abych na ni nezapomněla a jak holky dorostou, určitě budeme pravidelnými čtenáři.

Agátina herna

Tak tohle není moc velké překvapení :-). Herna pro nejmenší byla pro Julču jasná volba a jak jinak, Nela ji nenechala ve štychu a vlezla si mezi batolata k ní :-D. Fůra hraček, stavebnic a kostiček. Nejvíc ale zaujala tahle. Stavebnice Clemmy. Jsou to měkké stavební kostky pro nejmenší, jdou skvěle chytit do ruky a i Julinka z nich dokázala stavět krásný komín. Benefit pro nás je, že je může i v klidu okusovat 😀
Kostky jsou hezky barevné, dobře se drží, samozřejmě zdravotně nezávadné a dají se koupit ve více variantách. Třeba s kyblíčkem, do kterého se vhazují malými otvory. Některá balení mají na kostkách dokonce zvířátka, spodek kostky zůstává stejný, takže můžete zvířátka libovolně vkládat mezi kostky.

 

 Hlavo-lámání

 No a tak tohle mě zajímá. Jako máma dvou holek jsem samozřejmě nemohla chybět v tomhle stanu :-D. Myslím, že každá máma holek tam musela. Tak co tady máte, co je jen pro kluky? 😀 No nebylo to až tak klučičí. Stan plný hlavolamů a hraček pro chytré a koumavé hlavičky.

 

Takhle je sice až pro školáky, ale opět ukládám, protože na ní se stála fronta. Jmenuje se zákeřný virus. Ten napadl buňku lidského těla a Vaším úkolem je se ho zbavit.
Je psáno od 7 let, takže kdo má doma čerstvé školáky, určitě se na tohle podívejte. Kluk nebo holka. Hra baví a rozvíjí zároveň.
V tomtéž stanu další skvělá věc! Den a noc je dřevěná hračka, kterou rozhodně donese Ježíšek i k nám. Konečně super záležitost a dokonce pro věk mých holek. Krom toho, že se děti učí barvy a tvary, rozvíjí i prostorovou představivost a variabilita skládání je parádní.
V sešitku najdete spoustu předloh, podle kterých se děti snaží skládat.

 

Někdy to jde hůř, někdy líp a někdy vidíte na obrázku dokonce jen stín (viz originální obrázek) asi proto název hry Den a noc :-).

 

Protáhni se

No a aby se jen nesedělo ve stanech, mohly ráznější rodiče zavelet „vztyk“ a vyvětrat děti na místních prolejzkách :-). Nelča si na Střeláku střelila svou lanovou premiéru a přes první nedůvěru to odložila na příště 😀 … většinou na ni krásně platí starší děti.
Jakmile je vidí, chce po nich vše opakovat, tady to ale nevyšlo ani přes starší děti. Možná ta vidina stavebnic byla prostě lepší :-D.

 

 Sen každé dívky

Teď si asi říkáte „to těžko“. Netvrdím, že snem každé dívky je vláčkodráha, ale rozhodně je snem každého dítěte tak hračka, kterou doma nemá :-). To je u nás vláčkodráha. Odolávám, protože kolem sebe máme samé děti, které ji mají a jakmile přijdeme na návštěvu, Nelinka zasedne k vláčkům a je jako beránek. Trochu se bojím, že jak ji pořídíme domů, stane se z ní návštěvní satan :-D. Ale třeba ne. Tady byly k vidění Brio vláčky a mají to vážně vymakané.
Vláčkodráha byla vážně mega, i přesto se děti cpaly jedno přes druhé, alby chytl každý tu svou nej mašinu.

 

Nelča zrovna rváč není, takže byla spíš tichým pozorovatelem a koukala pod ruce zkušenějším strojvedoucím. Myslím, že je fajn mít pár takových hraček, o kterých víte, že dítě zajímají a domů je zrovna nepořizujete. U nás to tak zatím funguje a Nelinka ví, že ne všechno co se jí líbí si domů doneseme. O to víc se jí ale snažím nabízet místa, o kterých vím, že tyhle hračky k půjčení nabízí. A kdo o ví, třeba naši nedosažitelnou vláčkodráhu vystřídá něco jiného a vláčky časem taky pořídíme :-). Tyhle jsou moc fajn…

 

Jde se na svačinu

Mezi hraním se nesmí zapomínat na pravidelný přísun živin. Na to nezapomíná hlavně Juli, která nám nad každým kočárkem plným svačin nebo dítkem se svačinou pronese hlasité „ňam“, aby naznačila, že její rodiče by bylo vhodné udat sociálce pro malý přísun živin naší Julince. Fakt, že máme kočár k přecpání plný jídla je vedlejší :-). Svačinová koutek tu ale byl a děti to neměly bez práce. Stánek tu totiž měly Zážitkové kurzy vaření s dětmi. Co si uvaříš, to si sněz.

 

 Mazal se chleba, napichovalo ovoce na špejle, dělaly se samé mňaminy. Takového kurzu se mohou dokonce ratolesti zúčastnit přímo ve škole pro děti a já byla mile překvapena, že je dostupná už tříleťákům. Hmmm, že bych část domácích povinností už hodila na Nelču? 😀

 

A protože jíst musí každý, vystřídalo se ve stanu opravdu hooodně dětí :-). Vyčíhli jsme chvilku a jak bylo místo, šup s dětmi na výkrmnu. Super a moc milé kuchtice doporučujeme :-).

 

Jemná motorika jásá

A ještě jedna zajímavá zastávka. Běžně plastovým hračkám neholduji, ale jakmile převáží jejich benefit pro děti, plast neplast, zapisujeme do dárkovníčku. Skládačka Georello basic se nám líbila moc. Holky jsou zatím dost malé na principy ozubených kol, ale Nela si své našla a ideálně by si hrála až do večerníčku.
Skládačka má opravdu velké množství součástek a pro malé prstíky je ideální. Věřím, že časem se i nemotorné prstíky naučí jemné motorice a hlavně taky soustředění. Navíc se děti učí krom barev i kombinování a prostorovou představivost. Zatím doma máme pouze Lego duplo a ještě chci pořídit nějakou takovou stavebnici, která bude výzvou, bude děti rozvíjet a ideálně nebude po celém bytě :-D. Naivita mě už ale opustila a poslední podmínka je spíš povzdech, který jde u výběru stranou :-D.
A to byl on. Třetí ročník Festivalu kreativního a logického hraní, který pořádal Agátin svět. Děkujeme za milou akci a za rok zase. Tentokrát si na Vás ale necháme mnohem víc času, protože jsme už ve čtyři mizeli na plavání a Nelinka uronila nejednu slzu. Myslím, že v tu chvíli o nás věděli i lidi na šlapadlech. Ale jeden skok do vody vše napravil a zbytek dne byl zase s úsměvem. Krásný den
MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×