14.díl PL Krok za krokem: Jak vyzrát na formát fotek!

Rádi byste zkusili nějaké nové rozvržení plastových kapes, ale odrazuje Vás to, že byste museli vymýšlet jak vyvolat fotky, aby Vám do kapes pasovaly? Já dlouho „frčela“ jen na kapsách Designu A, ale když ony ty ostatní nevypadají ani trochu špatně, tak co s tím? Ty nejpoužívanější formáty jsem zkusila najít a přes mé oblíbené Picasa 3 se o ně ráda podělím.

Nejčastěji používané kapsy Design A obsahují dvě velikosti kapsiček. Vetší kapsa odpovídá 10*15 cm, tedy velké fotografii, kterou vyvolává každý běžně. Druhá velikost je přesně poloviční. Tedy 5*7,5cm. Logicky tedy stačí vytvořit koláž dvou běžných fotek a ty pak po vyvolání rozstřihnout.

 1. v programu Picasa 3 vyberu dvě fotografie, které plánuji umístit do menšího formátu kapes
 2. kliknu na ikonu pro vytvoření koláže (označeno na ilustračním obrázku černou šipkou)
 3. vytvořili jsme jednu fotografii o formátu 10*15 cm, po vyvolání jen rozřízneme a dáme do kapes

 

hotová fotografie připravená k tisku

Z malých fotek si pak můžete vytvořit celou stranu, i takové plastové kapsy jsou k dostání :-).

 

Čvercové kapsy

Základem tisku fotek ve čtvercovém formátu je seříznutí fotografie v poměru 1:1. Prostě v jakémkoli programu si z fotky udělejte čtverec:

 1. otevřete v programu Picasa 3 fotografii
 2. v levém menu zvolte ikonu „Oříznout“ (viz.černá šipka na prvním obrázku)
 3. v rolovacím menu (označeno šipkou na druhém obrázku) vyberte formát „čtverec“
 4. vytvoříte koláž

K vyvolání takového formátu máte dvě možnosti.

 • vyvolat ve formátu v poměru 1:1 – to znemaná, že Vám fotolab vytvoří čtvercovou fotografii, vy si jen určíte její velikost
 • vyvolat ve formátu 10*15cm – tady jen pozor, fotolab mívá více variant vyvolání. Ze zkušenosti jsem se setkala s vyvoláním
  • plný formát – tady vám fotku roztáhnou na onen formát 10*15cm, takže se nezachová Váš čtverec – TUDY CESTA NEVEDE
  • plný formát se zachováním poměru stran – zde už Vám zůstane čtvercový formát a okolí bude čistě bílé, to pak jen oříznete a můžete strkat do kapes (fotky, nikoly ruce, ty bude třeba u lepidla a tužky 😉
  • fotografie s bílým rámem – zde Vám navíc přidají bílý rámeček
Pokud jste udělali vše dle návodu a vyvolali fotografii ve formátu 10*15cm, vytvořili jste si čtvercové fotografie do plastových kapes na následujícím obrázku. Tedy 9 takových čtverců Vám zaplní celou stranu.
fotky: 1 čtverec vyvolaný na formátu 10*15cm
Ještě menší čtverce – pokud jste majiteli anebo přemýšlíte o následujících plastových kapsách, bude třeba vytvořit fotky ještě menší. Abyste se trefili do formátu, bude třeba vytvořit koláž o rozměru 10*15 cm, na kterou vložíte 2 čtvercové fotografie!
 

 

 

 1.  vytvořte si v Picasa čtvercové fotografie
 2. označte dvě fotografie a klikněte na ikonu pro vytvoření koláže (viz výše)
 3. v rolovacím menu tentokrát navolte „Hromádka fotek“
 4. program Vám libovolně vhodí dvě fotografie na bílou plochu
 5. obě fotografie roztáhněte na bílou plochu tak, aby byly vedle sebe a byly stejně velké – ze zkušenosti již vím, že roztáhnete fotku na 152%. Vždy když fotku roztahujete, vidíte vedle kurzoru procenta zvětšeni ;-). Takže stačí každou roztáhnout na 152% a pak je jen umístit takto vedle sebe
 6. vytvoříte koláž

 

takto vypadá výsledná fotka, kterou odesílám na tisk

Na ukázku opět několik takových starších stránek, kde jsem touto metodou vytvořila čtvercové fotografie pasující do zvolených kapes:

 

Tak co říkáte, pokusíte se vyjet z kojelí klasických Design-áčkových kapes? Pojďte si s námi začtvercovat :-).

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×