Zdravím a vítám Vás všechny, kteří dnes chcete nakouknout do mého „fotolabu“.
S fotografií se dají dělat velké věci a použít se dá velké množství programů, ale dnes bych chtěla ukázat můj běžný postup od samotného vyfocení, přes drobnou úpravu, nakolážování, vyvolání až po založení do kapes. Tak pojďme rovnou na to :-).
- CVAKNUTÍ
Fotografie je pro mě v Project life to nejdůležitější. Proto vlastně alba tvořím. Chci si prostřednictvím fotek uchovat co nejvíce okamžiků, a proto se fotkám ráda a asi poměrně hodně věnuji. To ale neznamená, že každý z Vás si zakládá na pěkných fotkách a vůbec to nevadí. Někdo dělá PL album proto, že rád zdobí kartičky a hraje si s papírem a samotná fotografie je spíše doplňkem. Ať je to ve Vašem případě jak chce, je dobré vědět, že k pěkným fotkám není cesta těžká a dokáže jí docílit naprosto každý.
- PicMonkey – webový fotoeditor, kde si můžete pohrát s fotkou, vytvářet koláže a mnoho dalšího. Nevýhodou tohoto programu může být, že je v angličtině. Nicméně je vskutku intuitivní a rychle se v něm každý najde.
- Picaso 3 od Google – můj TOP. V tomto programu dělám naprosto vše. Upravuji fotografie, používám různé filtry, tvořím koláže i popisky na fotky a to vše snadno a rychle, protože je program plně v češtině a též velice intuitivní. Zbytek článku tedy bude postavený na úpravách a práci právě v tomto programu. Zdarma si ho můžete stáhnout na webu a pustit se do toho spolu se mnou :-).
2. TŘÍDĚNÍ A ORGANIZACE V PC
3. DROBNÁ ÚPRAVA
- Jakmile v editoru otevřete některou z fotografií, zobrazí se Vám vlevo panel, na kterém je vše pro úpravu fotek. V první záložce jsou základní funkce jako Ořez fotografie, odstranění červených očí a vkládání textu do fotografií. Vše naprosto jednoduché. Vždy stačí jen na ikonu kliknout a program vás sám navede.
- Jas, kontrast, stíny (druhá záložka na horní liště) – pokud máte fotografii, která je příliš tmavá, nemusíte hned zoufat. Spousta fotek jde zachránit tím, že si pohrajete se světlem v PC. V Picase jen jezdíte posuvníkem, nic nenastavujete a jednoduše jakmile se Vám bude fotka líbit, dáte uložit. Ano, opravdu jen intuice stačí a máte hotovo. Zabere to maximálně 30 sekund a fotku to posune na jinou úroveň. Za sebe doporučuji nebát se přidat světlo. Na monitoru mám často fotky až přesvětlené a je to záměr. Každé vyvolání fotografie totiž fotku ztmaví. Takže si světlo na fotce povytáhnu a jakmile fotku vyvolám, dostanu optimální výsledek. Ale to časem vypozorujete sami.
Před a po úpravě světla na fotografii. |
- Filtry (třetí až pátá záložka na horní liště) – program umožňuje použít spoustu filtrů, některé jsou moc pěkné a často mohou zachránit fotografii, která v originále není úplně zdařilá a vy ji chcete použít. Nejčastěji používám:
- ČB: Černobílá fotografie – používám v momentě, kdy je fotka trochu mázlá, barevně nepovedená, případně se barevně absolutně nehodí mezi ostatní fotky na stránce. Toho jsem využila u víkendové stránky, kterou jsem chtěla ladit do černo-červena, ale bylo mi líto některé fotky nepoužít. Stačilo je tedy dát černobíle a hned krásně pasují.
- Doostřit – skvělá funkce. Ne vždy vám doostří vše, ale pokud máte fotku mázlou jen trochu, tak dokáže zázraky. Navíc fotky, které dáváte do koláží jsou pak menší, takže si můžete dovolit použít i fotky s mírným romazáním a není to po vyvolání poznat.
- Nákres tužkou – neobvyklá funkce, dá se využít nejen do alba, ale i na jiné projekty. Já třeba využila na visačky na Vánoční dárky, aby mohla má dcera dárky rozdávat i přesto, že ještě neumí číst. Každý měl visačku s fotografií upravenou právě tímto filtrem. Stačilo jednou kliknout na fotku, pak už jen vytisknout, nalepit a efekt originální a přitom tak jednoduchý. Letos jsem si tak vytvořila i titulní stránku do našeho PL a naše podobizny „nakreslila tužkou“ 🙂
4. KOLÁŽE
- Vyberu fotky, které chci v koláži mít – stisknu klávesu Ctrl a myší si kliknu na fotky, které přijdou do koláže.
- Kliknu na ikonu „Vytvořit koláž“. (na přiloženém obrázku označena černou šipkou)
- Zvolím si Formát stránky = rozměr koláže. Volím nejčastěji 10*15 cm a to právě z důvodu vyvolání. Nemáte pak žádnou starost s tím, zda je fotka ve správném poměru a zda ji náhodou některý z fotolabů špatně nevytiskne. Pokud byste však chtěli formát jiného rozměru, stačí si tuto funkci „rozbalit“ a zakliknout si jiný rozměr. Můžete tak vytvořit například fotku čtvercovou, kruhovou, atypický poměr stran, panoromatické fotky apod. Ale těmto atypům mám v plánu věnovat článek samostatný. Dnes jen základ, i když už teď je toho koukám dost. 🙂
- Program Vám sám vytvoří návrh koláže – v levém menu si můžete zvolit způsob, kterým chcete fotky skládat, já používám Mozaika = fotky se seřadí každá v jiné velikosti a vytvoří přirozenou koláž, fotky nijak neořeže a máte je tak, jak jste je do koláže vložili. Ale nebojte se experimentovat a zkusit i něco jiného.
- Posuvníkem v levém menu si nastavím vzdálenost = Mezery mřížky, kterou chci mít mezi fotkami a já osobně volím funkci Vykreslit stíny – přechod mezi fotkami hezky vystínuje a působí to přirozeně. Stačí „zafajfkovat“ políčko viz.přiložená fotografie.
- Pod vytvářenou koláží vidíte ještě tlačítko Promíchat fotky – necháte tak na programu, jak Vám fotky seřadí. Pokaždé když kliknete, program fotkami zamíchá. Pokud ale máte svou představu, stačí „chytnout“ fotku myší a přetáhnout na jiné místo. V tu chvíli se Vám s danou fotografií ta Vaše vymění. Takto si můžete fotky umístit kam chcete, dokud nejste spokojeni.
- Teď už jen stačí kliknout na Vytvořit koláž a máte hotovo 🙂
- Nakonec si můžete na fotku přidat nějaký nápis a to opět zcela jednoduše v základním menu. Hned v první záložce je ikona Text, na ní kliknete a program už Vám v našem rodném jazyce ukáže co dál. Kliknete na fotce na místo, kam chcete text umístit, ale můžete kliknout kamkoli, hotový text se dá kdykoli přetáhnout na jiné místo. Zvolíte si písmo, barvu i velikost a po napsání jen stisknete uložit. Celé kouzlo :-).
- Výsledkem je hotová koláž, kterou stačí doma vytisknout na fotopapír, případně vyvolat ve fotolabu a jen strčit v albu do kapsy 🙂
- Označíte si dvě fotky, které chcete použít.
- Kliknete na ikonu Vytvořit koláž.
- Formát stránky máte nastavený na 10*15 cm.
- Fotky vám program sám umístí vedle sebe.
- Kliknete na Vytvořit koláž.
- Necháte ve fotolabu vytisknout.
- Fotky řezačkou či nůžkami rozstříhnete a je hotovo :-).
5. VYVOLÁNÍ vs. TISK
Po dnešním dni máme za sebou 3 díly našeho seriálu a je čas dát si pauzu. Po každých třech dílech Vás nechám vydechnout a na příští týden si pro Vás připravím ukázku z mého aktuálního alba a poté budou následovat další tři díly našeho/Vašeho seriálu PL Krok za krokem 🙂
3 Comments
Parádní, přesně tohle jsem potřebovala na začátek,děkuji
Dobrý den, muzete nam poradit nejaky fotolab, se kterým máte dobré zkušenosti? dekuji
Dobrý večer, chtěla jsem se učit pracovat s fotkami paralelně s návodem, ale zjistila jsem, že Picasa, která mě z článku hodně oslovila, již zanikla. S čím tedy pracujete v současnosti (s také zmíněnou PicMonkey?)? Díky. Adéla