Dětské království #6 | Umělé světlo

Tenhle článek už píšu pekelně dlouho. Zjistit si toho o světlech dost, aniž by nebyly údaje zkresleny sortimentem, který daný zdroj informací samozřejmě prodává, to není úplně hračka. Než se do něčeho pustím doma, vždy se snažím najít nějaké tipy od osob, které o tom něco vážně vědí. Přestavba dětského pokoje pro mě navíc není takový detail, protože tenhle pokojíček by měl holkám posloužit na hodně dlouhou dobu. Minimum miniaturního nábytku, velké postele i matrace a v neposlední řadě světla. Nechci je měnit rok co rok, chci aby byla hezká a hlavně, aby bylo světlo z nich to správné a bylo ho dost.

Z každého zdroje jsem se snažila vybrat objektivní informace a dnešní suma sumárum přehled by měl pomoci každému, kdo bude dělat dětský pokojíček. Berte si z něj tedy to důležité, pro doplnění na fotkách vidíte, jaké to světlo budou mít v pokojíčku holky.

Už i Julinka chodí do pokojíčku spát, zatím tedy jen po obědě, ale nějaká ta zvykačka už probíhá a věřím, že se bude těšit i na své první nocování po boku Nelinky a všech těch světýlek, které jim tam pokoj nejen osvětlují, ale i zdobí.

Každý dětský pokoj by měl obsahovat víc svítidel různého druhu. Je jedno, zda mají děti v pokoji jen maličké okno nebo měli to štěstí, že mohou mít střešní okna i ta menší klasická. Jakmile přijde večer, v každém pokoji začne být šero. Obzvlášť v zimě máme doma tmu už po čtvrté odpolední, a to mají holky do večerky ještě tři hodiny. Z hlavy vás k osvětlení asi hned několik napadne, ale stejně tu je malý souhrn.

Stropní svítidlo

Hlavní zdroj světla v pokoji, by měl být vždy na stropě. Dává dítěti celkovou prostorovou orientaci a všeobecně platí, že se u umělého osvětlení snažíme vybrat takové, které je co nejvíce podobné dennímu světlu. Dbát bych měli na stropní svítidlo s rozptýleným světlem a dostatečnou intenzitou.

Podobně jako u těch ostatních svítidel, je dobré vzít v potaz i velikost místnosti. Holky mají pokojíček velký 5*4 metry a my nakonec zvolili lustry hned dva. I díky tomu se jim rozdělil velký pokoj na „spací část“ a na část „herní“. Takže večer, když jdeme spát, může už být na jedné zhasnuto a „herna“ vypadá odděleně, i když vlastně v pokoji extra místa není.

Lustry jsem vybírala bez holek, protože jsem nechtěla, aby tam skončil princeznovský, který za chvilku budeme měnit. V IKEA jsme sáhli po tom nejvíc obyčejném, bílém, plastovém ale moc hezkém svítidle FILLSTA. Je to jedno z nejlevnějších stropních svítidel a za mě má body za design a taky světlo, které umí udělat. Pokud plast časem nebude žloutnout nebo nějak jinak měnit, troufám si říct, že tam holkám vydrží hodně let.Pokud bydlíte v paneláku nebo domě, který má hodně nízké stropy, doporučuje se zvolit svítidlo spíše přisazené, které „nebude viset“. Nabídka těch dětských je naprosto neskutečná. Podle barvy, tvaru, vzoru, druhu…no myslím, že najde každý to své.

Shrnutí stropního svítidla:
musí být v každém pokoji
hlavní zdroj světla v místnosti
přisazené / lustr dle výšky stropu
nesčetně designů na výběr

výsledné světlo co nejblíže k podobě denního světla

Lampička k postýlce

Na nějaké čtení před usnutím jsou holky ještě malé, ale ani tak by nemělo nějaké světýlko u postele chybět. Nejčastěji se volí nástěnné světýlko, my zvolili variantu na noční stolek. Pokud mají děti problém s usínáním, může to být taková ta berlička, když budou nemocné nebo se v noci probudí s pláčem. U předškolních dětí u něj můžete společně číst pohádky a děti školní už s ním budou trávit čas samy jen s knihou.

Já ho opět vybírala tak, aby posloužil Julince jako světlo do nepohody, ale Nele už na čas s knihou. Objednala jsem noční světýlko ZAZU, je to prstenec se sovičkou. Každá část lampičky může svítit samotná a každá část se dá navíc i regulovat. Takže když rozsvítím na max prstenec, dá se u něj hezky číst. Sovička je taková Julinky povídací kamarádka před spaním, i když téhle řeči rozumí jen ony dvě :-D. Jde na ní zapnout i funkce, kterou zatím nepoužíváme a to, že se lampička sama tlumeně zapne při pláči dítěte (v noci) a po pěti minutách zase sama pozvolna zhasne.

Holky nikdy žádné noční děsy ani buzení neměly, takže nepoužíváme. Navíc si dost dobře umím představit, jak v noci při cestě na záchod Nela předstírá pláč, aby se jí ukázala soví kámoška :-D. Jakmile ale nastoupí další Moribundus a to se holky v noci budí častěji, využijeme i tohle.
Shrnutí postelového svícení
tohle světlo být v pokoji vůbec nemusí
je fajn jen tlumené nebo regulovatelné světlo
s výhodou volte LED osvětlení
doporučuji vždy s adaptérem do zásuvky

Orientační lampa

Tak prý se jim tak fakt říká. Orientační lampa má význam předškoláků, kteří si chodí v noci sami na záchod nebo za vámi do ložnice. Je to takové to světlo, které nemá dítko vedle hlavy, takže ho nebudí, neruší spánek a odpočinek malých kebulek, ale když se dítě probudí, samo se zorientuje kde je a kudy jít. 

 Je pravda, že my máme v bytě večer hrobovou tmu. Někdo jste to možná šikovně vyřešil bodovkama nebo jiným světýlkem ve vedlejší místnosti, taky super orientační osvětlení, které pak nemusí být vůbec v pokoji dětském.Holek „světýlko“, které je vlastně značně maxi, tak to postává u dveří do pokoje, tedy na opačném konci pokoje než ony samy spí. Slouží Nelince zatím jen jako usínací, dost ho vyžaduje, ale zase víme, že jde jen o spaní doma. Jakmile jedeme na chalupu nebo do jiného prostředí, usne, aniž by musela nějaké světlo na noc mít.

V cizím prostředí ale necháváme přes noc někde svítit. Takže například v bungalovu ve Dvoře Králové, kde jsme hladily a krmily žirafy, tam jsme nechávali celou noc svítit v koupelně a jen nechali přivřené dveře. Nela nás v noci nebudí, jde si sama na záchod a někdy i dvakrát, takže světlo je dost nutnost.

 

Tahle králičice Miffy je pro holky top dárkem z Vánoc. Věnoval nám ho eshop Bebis a je takový holek sourozenec. Nevím jestli tuhle knižní postavičku znáte, ale má to být slečna. U nás jí holky říkají Hopííí a jak jinak než že s tím přišla Julča :-D.Asi jen díky němu mě Juli s radostí opustí v ložnici a vrhne se na usínání spolu s Nelinkou. Přes den je to kámoš na hraní, večer jim svítí před usnutím. Lampa je LEDková, má adaptér do zásuvky a hlavně tlumení, takže na noc svítí takovým tím příjemným umíráčkem :-).

Souhrn k orientačnímu světýlku
nemusí v pokoji být
vhodné pro předškoláky trousící se po bytě v noci
ideálně LEDkové
určitě s adaptérem do zásuvky

s výhodou, pokud lze tlumit a měnit intenzitu světla

Další světýlka

Na psací stůl

Tři základní skupiny světýlek do dětských pokojů jsou za námi, ale jakmile začnete nějaké vybírat, uvidíte, že je jich do pokojíčků ještě mnohem víc. Většina toho zbytku jsou lampičky k psacímu stolu – tam je důležité, aby měl školák světlo vždy ze druhé strany, než kterou rukou píše a aby světlo, které lampička vydává, bylo opět co nejblíže světlu dennímu. To ovšem není záležitost lampy, ale žárovek, které do lampičky vybíráte.

U lampy koukáme jen na to, aby do ní šly úsporné žárovky a ledky – takové totiž dítě nespálí, ani když na žárovku sáhne. Lampička u stolu by měla být flexibilní. a doporučuje se volit stolní svítidlo s hodnotou intenzity osvětlení 500 lx. Starší školáci navíc ocení u lampičky ohebné kloubní rameno, že si lampičku jednoduše nastaví dle svých potřeb. To jsem poznala s nástupem vejšku, kde polovina učebnic byla psána na křídovém papíře a z učení mě bolela nejen hlava, ale taky oči byly unavené desetkrát rychleji, protože veškerý odlesk mířil do nich.

Poznámka: intenzita světla se udává v luxech (počet vysavačů na metr čtvereční? 😀 ). Udává jaká míra světelného toku (lumen) dopadne na jeden metr čtvereční. V každé místnosti je potřeba jiná intenzita osvětlení. Zatímco na schodiště stačí 30 lx, v kuchyni bude třeba 250 až 300 lx. Osvětlení pro ruční práce si vyžádá dokonce 700 lx. Pro dětský pokoj vyžadujeme u stolu 500 lx.

Dekorační světýlka

Dekorační osvětlení – to jsou pak všemožné svítivé kuličkové řetězy, které jsou teď hodně populární, jsou v různých barvách, akorát jste často nuceni do nich ládovat baterky. Já měla takový kuličkový řetěz na Vánoce a jak jinak, že holky vždy světýlka zapnuly a nezhasly a mě Vánoce stály asi 12 tužkových baterek během těch 10 dnů volna :-D.

Mráčky, kuličky, medvídci, zase tyhle dekorace najdete v různém designu i cenové třídě. Můj oblíbený a dlouho chtěný je tenhle bílý lightbox. Holky ještě psát ani číst neumí, takže já jim ho s úspěchem kradu a ne zřídka ho mám v ložnici :-D, ale hlavně je to asi taková oblíbená vychytávka blogerů, kde si jednoduše napíšete nadpis k článku nebo pointu k fotce a tyhle srandičky já mám moc ráda, takže krásné cílený dárek, se kterým si hraju a dělám holkám fotky do alba. Zrovna teď už jim pomalu složím narozeninové textíky na focení :-).

V jednom z článků se objevil dotaz na abecedu k lightboxu. Tak tu jsem si sama nevyráběla, různé abecedy se dají dodatečně dokoupit a včetně znaků stojí okolo 300 Kč.

Svítíme si podle věku

 Kojenec – postačí malé světelné rozptýlení nad postýlkou nebo přebalovákem.

POZOR: u kojenců nedávejte rozptýlení (hračky, světýlka) na stěnu za přebalovák, pokud má dítě stěnu za hlavou. V takovém případě nutíme dítě do velkého záklonu, aby na hračky vidělo a to po  něm vývojově přesně nechceme.

Batole – tak se označuje díte od 1 roku do 3 let. Doporučuje se světýlek více. Nemělo by ale dítě oslňovat, takže při pohledu vzhůru by nemělo zírat do žárovek. Vhodné je LED označení například boxů na hračky, kdy se prý dítě daleko více soustředí a zapojuje do úklidu – to jsme doma neměli, takže nedokážu posoudit :-D. Určitě bych ale LED páskem zvýraznila například schody, pokud máte patrový dům a děti chodí po schodech i v noci.

Předškolák – pro ty už platí klasika všechno osvětlení, které jsme dnes popsali.Školák navíc vyfasuje ještě lampičku na stůl, aby se mohl kvalitně „učit“ a psát úkoly.

Výběr žárovek

Poslední skok v rámci svítícího článku bude výběr správných žárovek. Světlo většinou vybíráme podle vzhledu, s žárovkou už by to tak být nemělo :-). Pokud je u vás vybírá manžel, body pro vás :-). U nás tedy ano, ale kdyby tu náhodou byla maminka, která na to bude sama, třeba tenhle odstavec ocení.

1. Teplota světla

Při výběru světla to nejdůležitější, protože to je to, čemu my ženy říkáme „fuj to je žluté“ nebo naopak „tady je světlo jak v márnici“ :-D. Chlap většinou kulí očima, protože má šestý smysl na výběr přesně opačného světla, než které chceme :-D. Taky to tak doma máte?: My už se po dvanácti letech soužití shodneme, ale dalo to zabrat :-D. Zatímco manžel jde za žlutou, já si razím to své nemocniční zářivkové a la márnice :-D. Vždy nějaký ten kompromis najdeme.

Na přiloženém obrázku je hezky vidět, kde je umístěné denní světlo. K tomu se snažíme přiblížit. Na žárovkách si tedy snadno zjistíte kolik Kelvinů dané světlo má a snažíte se ho směrovat co nejblíže ke světlu dennímu.

2. Úspornost

. U nás vybírá a nakupuje tyhle věci zásadně manžel, ale i já vím, že vybírá LED žárovky. Máme je všude. Jsou úsporné, nepálí při dotyku a dnes už se dají vybrat i různé barvy tohoto světla.

A máme to zase za sebou. Doufám, že až budete jednou světla vybírat, použijete i nějakou tu informaci, kterou jsem si ke světlům zjišťovala já, a kterou tady máte stručně sepsanou.
A nezapomeňte, že až do konce tohoto měsíce (31.3.2017) se můžete na mém facebooku zapojit do soutěže o krásnou LED lampu, podobnou právě našemu Hopííímu.

Lampu věnoval do soutěže obchod Atelier Girafa, tak kdo ještě nesoutěžil a chtěl by, najdete soutěž TADY.

Krásný den

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

5 Comments

  • Anonymní 23.3.2017 at 11:07

    Perfektní článek. To mi opět připomnělo, že nutnost vyměnit světlo v obýváku už odsouvám nebezpečně dlouho…zatím jsem si nebyla schopná vybrat. Ale! Mám pro tebe tipy. Prvně: na přebalování v koupelně jsem používala led světýlko s vypínačem do zásuvky. Aby svítilo jemněji, polepila jsem ho washi páskou. A za druhé: nejlepší na světě jsou světýlka Spöka z IKEA. Máme je 6 let a celkem je jich už 6. Dvě doma a po dvou u rodičů a na chalupě. Jsou přenosné, roztomilé, nabíjí se ze zásuvky. Používám denně a i po těch 6ti letech nabíjím max. jednou měsíčně. Máme jak modrou tak červenou variantu, říkáme jim Bubák. Stisknutím hlavičky se rozsvítí a pak plynule mění barvu – odstínech modré resp.červené. Barvy jsou jemné. Druhým stiskem hlavičky se zastaví barva, kterou si vybereš. Při růžové se dobře hledá, tmavě červená je nejmíň rušivá. Používám je když v noci někdo pobrekává, když jdu potmě přikrývat, kontrolovat, něco hledám, doprovázím na záchod…Modrý je velký asi jako hrnek…děti oba milují…já vlastně taky. Nosím je v ruce místo baterky. Jsou silikonoví.
    Klára Č.

  • Hraboška 23.3.2017 at 23:28

    Pěkně sepsáno :-). Zaujal mě pojem "orientační světlo". To vůbec nemáme, neboť noční orientační osvětlení za nás řeší lampy na ulici, stačí nechat vytažené rolety :-)). A do cizího prostředí bereme takové malé přenosné světýlko (velké asi jako pěst), je na baterky a dá se na něm nastavit buď nepřetržité svícení nebo rozsvícení při pohybu.

  • Dida 26.3.2017 at 21:32

    Pěkně přehledný článek, soví lampička je boží, ale už máme minnie lampičku, která je též úžasná neb s ní dítě může volně chodit – tedy vzít si ji např. sebou na záchod….https://www.svet-svietidiel.sk/philips-71883-57-p0-detska-lampicka-disney-minnie-mouse-led-0-1w-usb/. Lehce se dá přibalit i do tašky, když někde cestujeme.

  • Gabča 30.4.2017 at 7:27

    Opravdu podrobný článek a spousta nových informací. O mnohých druzích světel jsem ani nevěděla, až budeme mít děti ve věku, kdy budou přecházet od nás do vlastního pokoje, určitě se budou hodit. Nyní u nás jako noční orientační světýlka slouží různé spotřebiče po cestě na toaletu, třeba televize, wi-fi.
    Na počítači mám aplikaci, která po západu slunce změní barvy na více teplé. Má to šetřit oči a připravovat tělo na spánek. V návaznosti na to, přemýšlím o změně žárovky v lampě u postele na teplejší barvu, než mám teď.

  • Novák 29.7.2019 at 10:09

    Zajímavý článek děkuji

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×