Dětské nožky | Měření a léto v botách

7.6.2017 in Botník, Tipy - 7 Comments

Včerejší dopoledne bylo skvělé. Jak už jsem psala na našem Instagramu, byly jsme s holkama ráno poprvé v salónu pro princezny, kde nám paní Bára upletla krásné copánky na vyhlášení MAMAblogu roku a mě napadlo, že jsem strašně ráda, že jsme nechytily s holkama ty nedávné tropy. Proč? Nejsem totiž na léto stran botníku ani trochu vybavená. Myslím teď na botky holek. Nějak je těžké na ty jejich široké a velké nožky něco sehnat, za druhé mi bylo líto do takových bot investovat, protože jsou jen na teplé měsíce a to ještě jen hodně výjimečně, protože holky se vyzují kdekoli se dá. Takže ani letos je zatím nemáme a nebýt včerejších sedmnácti stupňů, holky by se pařily. Napadlo mě ale téma, které se tu ještě nikdy neobjevilo a v komentářích se po něm ptáte. Jak řeším objednávání velikostí, když nemůžu botky vyzkoušet?

 Sehnat správně pasující boty je vcelku umění. Když už se člověk zorientuje, tak zjistí, že jeho velikost je naprosto všude vyprodaná (zase ten „márfi“) nebo po objednání bota nesedí a dítě s naším vypočteným nadměrkem nechodí zrovna dobře. Z tohohle hlediska byla děsně fajn doba capáčků. Ta už je i u nás pryč a doma měříme a počítáme, pak objednáváme a musím zaklepat, zatím jsem se sekla jen jednou a to jsem vzala botky o chlup větší… Nela si do nich ale v klidu doroste.

Jaké botky jsou nejlepší?

Pokud je teplo a děti zdravé, nejlepší jsou boty žádné :-). Pokud ale musíme nohu obléct, volme boty:

lehké
bez podpory klenby
maximálně ohebné ve všech směrech
bez vyvýšené paty
bez zvednuté špičky
dostatečně široké v oblasti prstíků
ideální nadměrek se uvádí 1,2cm u celoročních bot
do šířky by měla být vůle 1-2mm z každé strany.

Měření a délka nožičky

První měření nohy Nele u nás probíhalo hodně nepromyšleně. Postavila jsem ji na papír a jala se obkreslování její nohy. Moc jsem nepřemýšlela o tom, jak naklonit hrot tužky, jak moc blízko nohu obkreslovat a že by třeba nebylo špatné, přirazit nohu „na startovní čáru“. Dnes už jsem trochu moudřejší.

Pokud chcete dětem změřit nožky co nejpřesněji, je vhodné jim dát nohu na startovní čáru. Přirazíme ji k pevné opěrce (postavíme díte ke zdi, zarazíme o schod nebo jiný nábytek. Zajistíme si tak, že noha se nebude posunovat a před nejdelším prstíkem pak uděláme tužkou značku. Já si takto obkreslím prstíky – pozor, aby byla tužka ideálně kolmo k podložce, neobkreslujte prsty nakloněným hrotem, i těch několik milimetrů je pak v botě znát a chybí.

Vždy měříme děti při pohledu na neobutou a neoblečenou nohu. U menších dětí ponožka zakryje například krčení prstíků, které při stoji často mívají. Nožky vysvlečte a tlakem na prstíky se pokuste je narovnat, aby byl údaj o délce co nejpřesnější.

 

Pak už stačí, aby dítě seskočilo z papíru a vy si změříte nejdelší vzdálenost paty a špičky. Dostanete tak číslo, které je minimálním vnitřním rozměrem – délkou. Toto číslo pak najdete v e-shopech běžně v tabulce a vybíráte délku boty.

Aby to nebylo tak lehké, délka není jedinou důležitou neznámou. Hodně důležité je, aby mělo dítě v botce dost prostoru pro prsty a nebyla zbytečně stlačována v botě. To se bohužel stává hodně často a záleží na individuální noze, kterou se snažíme obout.

Boty se dětem kupují poměrně často a pokud nechcete nic riskovat nebo se stresovat, prodávají se i speciální měřidla, která vám délku nožičky přesně poměří.

Minulé léto vyhovovaly Nele Livie and Luca Pio Pio fuchsiapodrážka je u nich na začátku nošení tuhá, ale během pár minut jsem je večer u televize rozhýbala a změkne.

Měření a šířka nožičky

Na šířku nohy se v měření nahlíží úplně stejně. Ideální je postavit dítko opět ke stěně či schodu, s výhodou je ale použití i krabic od bot. Pokud dáte dítěti nohu do krabice – hezky do jednoho rohu tak, že se pata zaráží o krabici, můžete na jedno šlápnutí změřit dětem šířku i délku chodila :-). Na fotce je krásně vidět, jak má Nela v oblasti prstů nohu hodně širokou. I u nejširších bot jsme v její velikosti vždy hodně na hraně v šířce bot.

Pozor! Vždy musíme měřit obě nohy dítěte. Každá noha bývá jinak veliká a výslednou velikost bot vždy vybereme na základě nožky větší.

Nadměrek – pozor na léto

Pokud už koukáte na papír, kde máte zapsanou délku i šířku nožičky, zhodnoťte si, zda má dle vás dítě vysoký či nízký nárt. Tohle já posuzuji jen od oka a většinu dětských nožek dokážu zařadit na první pohled. Při výběru bot se tento údaj v e-shopech často dovíte.

Pokud se vybírají boty celoroční a nemáte úplně začínajícího chodce, je ideální velikost nadměrku 1-1,5 cm. To znamená, že k délce nožičky přičtete toto číslo a vybíráte velikost o 1-1,5 cm větší než je reálná velikost nožky dětí.

Pozor na léto! Nedoporučuje se vybírat letní sandálky příliš velké, naopak tady stačí nadměrek 0,7-1 cm. Boty se vybírají těsně před začátkem léta a v sandálkách je tento nadměrek dostačující a bota i noha v ní pak lépe funkční.

Veškeré boty jsem loňský podzim i letošní jaro pořídila na eshopu www.littleshoes.cz

Pokud by si někdo nevěděl rady a chtěl se poradit, napište a určitě se v měření a výběru dopátráme té správné velikosti :-). Já letos asi ještě risknu léto bez sandálků, protože mě nabídka na široké nožky holek moc neuspokojila a k šatům ještě budeme oblékat celoročky, které máme plátěné. Příští léto už ale holkám určitě nějaké ty balerínky nebo střevíčky vyberu.

Holky momentálně nosí Livie and Luca Peppy pink bow  Až budou trochu více ochozené a bude víc zkušeností, určitě je tady zase zhodnotím a nafotím podrobněji.

Mějte se krásné a zdravíme z Liberce, kam cestujeme zase za další skupinou maminek chtivých informace o první pomoci dětem 🙂

MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

 • Dana Š. 8.6.2017 at 8:24

  Dobrý den Míšo, je jasné, že většina lidí po republice tu možnost nemá, ale našla jsem 2 eshopy s kamennými prodejnami v Praze – bosoneboso a Svobodná chůze. No já mám problém, že ač jsou předpokládám zkušení a pomohli by s výbrem, tak mi nepomůžou s tím, že moje dcera začínající chodec si hystericky odmítá nechat změřit nohu (a samozřejmě i cokoliv obout na nohy).

 • Adéla V. 8.6.2017 at 9:06

  Díky za prima článek! Taky už musím nějaké botky na léto vybrat. 🙂 Několik sezón jsme byli spokojení se neoprenovymi sandalky od nike, tak asi budou i letos.

 • Žaneta Amélie Bašistová 8.6.2017 at 10:05

  Jeeee.Ty celorocky mame a jdou bozi….

 • Sylvie 8.6.2017 at 12:27

  Dobrý den Míšo,děkuji za super tip s měřením v krabici. Ještě bych se ráda zeptala, jak to máte s děděním botek mezi dcerami? Já mám holky od sebe 2 roky a 2 měsíce a oblečení po někom mi nevadí, ale boty bych bazarové nedala. Ale zatím jsem stále na vážkách, jak to udělat s botkama, které vím, že starší dcera příliš neunosila. Zatím stále váhat můžu, mladší je 9 měsiců :-). Jaký je prosím Váš názor? Moc děkuji a ještě jednou gratuluju k úspěchu v anketě. Sylvie

  • Renata Pekárková 8.6.2017 at 14:20

   my barefoot normalne dedime, neni tam co vyslapat, spis zalezi na tvaru nozicky, jestli budou mit stejne. mam holky taky o 2 roky ale boty uz dedi okamzite, jsou uz jen o cislo od sebe 🙂 vubec se bazarove nebojte.

  • Sylvie 8.6.2017 at 18:57

   Moc děkuji za názor. Co se týče tvaru nožky, tak zatím vypadaji podobné, ale uvidíme až jak se malá postaví. Mějte se krásně

 • Jaroslava 16.8.2017 at 21:16

  Děkuji za super článek, mohu se zeptat? Píšete „bez vyvýšené paty“, myslíte tím, že nemá mít „podpatek“,nebo tím myslíte, že botka nemá být zvýšená přes kotník? Vše ostatní je mi známé a snažím se dodržovat, jen u tohoto jsem si nebyla jistá jak myslíte. Tak jak mi řekla paní z oboru (rehablitační) je lepší bota vysoká nad kotník. Což se snažím také dodržovat, ale u letních bot to je v podstatě nemožné.
  Děkuji

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×