knihovnička | Lumír včelaří – giveaway

8.6.2017 in Knihovna, Včely - 2 Comments

Včelí série pokračuje dál. V pondělí jsme si ukázali knížku pro malé i velké, dnes tu mám jednu medovou krásku, která je spíš takovou učebnicí pro zájemce o vše medonosné a vůbec je v ní spousta informací, které jsem netušila ani já. Berte ji jako další inspiraci a třeba porovnejte s novou velkoformátovou knihou Včely, kterou jste tu mohli vidět. A jestli nechcete zůstat jen u literatury, vyleťte s dětmi do Včelího domu, který najdete v Hulicích a podrobně jsme o něm psali v úterý. Přejeme příjemné prohlížení a hurá za Lumírem.

Kniha Lumír včelaří je o medvídkovi, kde sám velký Lumír se stane včelařem. Knihu bych doporučila až velkým zájemcům a nadšencům o včelí život, i když se ilustracemi tváří, že je určená dětem předškolním. Už samotné představení knihy naznačí, že snadný na pochopení to nebude 😀„Medvěd Lumír provází čtenáře celým včelařským rokem, od podletí až po medobraní„. Dovíme se kde včely berou vosk ke stavbě svého díla, co je to propilis a k čemu slouží nebo jak funguje včelí společenství a kdo co v úle dělá.

Jestli si pamatujete na náš kvíz z facebooku, kde jsme se ptali, jaký host nám přiletí tento týden na blog, tak jste nad mé očekávání rychle uhodli, že jde o včelky :-). Lumír vás veme do včelařské školy a naučí, jak taková včela vypadá. Nezůstane ale jen u jedné, ukáže vám trubce, dělnice, ale i jejich váženou matku.

Ke srovnání jsem vám vyfotila ukázkovou stránku, která vypovídá o knize. Obrázky jsou nápadité, text trochu náročnější. Úly máte v obou knihách, tak můžete porovnat a vybrat si tu, která je vám i vašim dětem bližší.

První část knihy představila samotné včely, jejich úl a Lumír ukáže i své vybavení. Včelařské, pochopitelně :-D. Poslední částí první kapitolky jsou pak paraziti a jedlíci včel. Znáte je? Na dvoustraně se představí sršně, vosy, mravenci, hraboši, ale taky ropuchy, vůaštovky nebo sýkorky.

Zbytek knihy už se dělí na části podle včelařského roku. Podletí chápu jako babí léto (?) a nastává nám v knize podzim. Lumír se vrhne na zútulňování úlu, pečuje a čistí až je medník nachystaný na další včelí práci.

Aaaa konečně jsem se srozumitelně dověděla, jak se to má s tím včelím voskem a výrobou svíček. Koukala jsem, že je pro děti spousta možností, kde si můžou vyrobit vlastní svíčku, tak možná s dětmi zkusíme navštívit, třeba to bude holky už zajímat. Minulý rok u nich moc zájmu nebylo.

Věděli jste, že včelstvo a vše o něm už můžete dnes studovat jako samostatný studijní obor? Pamatuju si, jak mi jednou spolužačka líčila, že by se na tohle studium ráda dala a co my si tady ukazujeme na několika stránkách, dá se studovat několik let, tak kdo ví, třeba budeme mít doma někdo vystudované včelaře :-).

Podzim a zima za námi, předjaří a jaro čeká. V zimě včelstvo odpočívá a čím víc odpočinku Lumír včelkám dá, tím lépe. Běhěm zimy chodí Lumír včelky poslouchat a pokud to v úlu příjemně hučí, je vše v nejlepším pořádku.

Na jaře vykvetou sněženky a krokusy, ukáží se první bledule a sasanky a na Lumíra čeká fůra práce. Dokrmování včeliček po zimě je nezbytnost a v knize se dovíte o cukerném roztoku či těstě. Z výletu do Včelího světa v Hulicích už vím, že včely matky se bareně značí a pro letoček vyfasovaly barvu žlutou :-).

Na jaře se stihne ještě časté kontrolování včelstva a dočtete se vše o rojení včel. Rojení je přirozená vlastnost včel, z úlu vylétá roj se starou matkou a usadí se někde nedaleko. Joo zbylá práce, sesbírat je, je pak na chudákovi Lumírovi. Nevím jestli by mě tahle práce bavila :-D.

Jak se vám líbí ilustrace v knize? Můj šálek čaje to není, ale třeba holkám se to líbilo. Zas je to něco jiného a my si u knížky jen povídali právě podle obrázků. Na texty jsou holky malé a já bych jim to asi nedokázala překládat tak, aby to bylo srozumitelné.

Léto baví každého, kdo rád sladké. Léto je totiž dobou pro medobraní. Jakékoli braní mám moc ráda :-D. My se teď chystáme na jahodobraní, v srpnu na malinobraní a na podzim to nej nej vinobraní :-). Tak med, ten my jako můžeme.

Ke konci knížky si autorka k medu přidala i perníčky, takže získá srdce každého čtenáře :-D. Já jsem teď u rodičů v Liberci a jak je mamka nikdy nedělá, zrovna dneska se vytasila s krabicí voňavých perníčků, tak kafíčko a jdu na ně!

A jak už jsem zmiňovala, na našem facebooku byl rychlý kvíz, do kterého se dost z vás úspěšně zapojilo, takže tramtadadaaaa, moc gratulujeme a jednoho Lumíra vysíláme za

Lenhartovou Adélou 🙂

Takže děkujeme a poprosím o adresu do zprávy :-).

A tím se blížím se včelkama do finiše. Posledním dílem, který nás spolu čeká je ten velký strašák, když děti něco ďobne a ještě máte v rodině jednu alergii za druhou. Tak mrkneme spolu na žihadla, alergie ať se nebojíte léta :-)

Mějte se krásně.

MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

 • Anonymní 9.6.2017 at 11:56

  Další krásná inspirace, děkujeme. :)Kéž bych měla bezednou knihovničku. A peněženku taky. 😀 Lucie Skřejpková

 • Jitka 9.6.2017 at 13:58

  Krásná knížka 😍 to by si Kuba s dědou početli 🙂 asi nám přibude na lístek pro Ježíška 😊

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×