Včelí mlsání | Domácí chia chléb a lučinový mls

11.6.2017 in V kuchyni, Včely - 6 Comments

Plánovala jsem přidat do včelího seriálu už jen jeden poslední díl, o žihadlech a alergické reakci na všechny ty ďobance, na které se ptají maminky snad na každém semináři první pomoci, které už rok pořádám. Nakonec je ale všechno jinak a je tu ještě jeden extra díl. A když vám řeknu, že jsme byli na víkend u babičky, hned je jasné, čeho se to bude týkat :-D. Celá rodina mlsáme rádi a často, u dětí se snažíme mlsat hlavně s rozumem a myslím si, že se do daří. Co máme rádi hodně moc jsou medové svačinky, protože naše babička dělá medy ve velkém. Pampeliškový, sedmikráskový, smrkový, ale i bezový med jsme zkusili tenhle víkend. A zase jsme si upekli senzační domácí chia bagetu, kterou ocení i maminky celiaků a všechny dietářky, takže koho zajímá super včelí mlsání pro děti, najdete ho tu dnes.



Víkendy u babiček k dětem patří. My jezdíme do Liberce vždy všichni, protože se tam těší každý z nás. Jako správná babička nám zabaví děti, děda večer pravidelně přečte pohádku na dobrou noc a taky tam nikdy nezažijete hlad nebo kručení v břiše. 

Pro holky je v Liberci k tomu všemu i zvířecí zábava, takže celé dopoledne po příjezdu loví kočku a muchlí pejska. Pro nás s tátou to znamená nohy hore a pohodu. Poslední víkend se podařil, holky zvedaly náladu a do seriálu o včelkách se hodí všechen ten medík, který babička uklohnila a krmila nás s ním.


Domácí chia chléb bez lepku

 
Přiznám se, že v Praze si pečivo žádné sama nepeču. Zbaběle ho kupuju, domácí pekárnu bych neměla moc kam dát a užívám si návratu k rodičům domů, kde si chlebíky pečeme. Tentokrát je to recept mé mamky, která je povoláním kuchařka a tuhle senzační chia bagetu si můžete upéct nejen pro děti, ale i pro sebe na dietku, protože je to (na rozdíl od jiného pečiva) hlavně samá bílkovina.

Co k tomu:

 
200g eidamu – základ, který hmotu hezky spojí
2 cibule – tak tu já můžu ve velkym snad kdekoli 🙂
2 vejce – můžete zkusit nahradit jednou lžíci chia mouky a trochou mléka, pokud vajíčka nejíte
100g nasekaných ořechů – my máme nejradši mandle a vlašáky
2 pol.lžíce sušeného mléka – musí být sušené, jinak bude těsto příliš tekuté
2 pol.lžíce chia mouky – objednáváme přes internet, ale sežene se ve zdr.výživě
1 čaj.lžička drceného kmínu – patří do každého pořádného chleba 🙂
1/2 čaj.lžičky soli 

1/2 čaj.lžičky jedlé sody

 

Jak na to:

 
Eidam nastrouháme na jemném struhadle.
Cibuli orestujeme dorůžova a necháme vystydnout.
Přidáme celá vejce, nasekané ořechy, sušené mléko, chai mouku, drcený kmín, sůl a jedlou sodu.
Vše smícháme v těsto a vymodelujeme z něj šišku.
Na 180° pečeme v troubě 15 minut.
Snížíme teplotu na 150° a ještě 20 minut dopečeme. 
 
Domácí chia chlebík nebo chia bageta je super nasladko i naslano a úplně nejraději ji holky zobou se včelí lučinovou mlsotou, do které neodmyslitelně patří med. Do čaje ho s dětmi nepoužíváme, protože ten nasladko nepijí, ale na vaření nebo zdravé mlsání ho používáme často. Kdy ale s medem u dětí prvně začít? 

Kdy zařadit do jídelníčku MED?

Jak nám z miminek rostou děti větší, postupně je učíme a zvykáme na nové potraviny. Víte tak, že ne vše se dá dětem zařadit do jídelníčku během prvních týdnů na příkrmech a podobně je tomu i s medem. Napadlo mě, že když už tady spolu trávíme včelí týden, napíšu něco málo i k tomuhle tématu.
Med sice voní, chutná a může mít i léčivé účinky, ale může nám i nepěkně zkomplikovat život.
 
Dětem do 18 měsíců nedoporučuji med dávat vůbec.

Může být jednak alergenem, který dětem může způsobit potíže jako jsou nechutenství, průjem či zvracení nebo třeba afty v pusince, otoky sliznic, svědění, pálení, kýchání či ekzémy.

V některých případech se ale může stát, že med, který vypadá i voní nádherně, může být jedovatý. Stane se tak v případě, že včelky sbírají a vytváří med z květů rostlin jedovatých jako je třeba oleandr. U nás takové rostliny ale nenajdeme, takže med pocházející z našich končin jedovatý nebude.

 

Krom toho, že může být med alergenem, u dětí do 18 měsíců je rizikem možnost vzniku botulismu. Způsobit ho může bakterie tvořící nebezpečný botulotoxin. U starších dětí už ke vzniku toxinu nedochází, protože žaludeční šťávy jsou kyselejší a bakterie průchod trávicím traktem nepřežijí.

Botulismus je onemocnění, při kterém dochází k blokování správné nervové funkce a tím k ochrnutí svalstva. Největším problémem je v tuto chvíli dýchací svalstvo, kdy dojde k závažné dechové tísni až udušení.
 
 


Včelí mlsota z lučiny a ořechů

Perfektní je samozřejmě i z řeckého jogurtu, ale to už je výživově zase trochu jiná pecka 😀 takže my s úspěchem nahrazujeme lučinou. Když stíhám domácí, děláme si přes noc domácí, v jiném případě neřeším a kupuju.

Lučina kostka je úplně čistá, bez éček, takže zapadne do jídelníčku všem dětem, kde to rodiče nějako víc řeší. Je to trochu moje úchylka, ale snad mě mé povolání trochu omlouvá a třeba to dá holkám do života alespoň nějaké vzorce o správném stravování a nebudou bojovat s cukrem a dobrou uzeninkou jako já :-D.

Co k tomu:

Lučina kostka 1 ks
Oříšky, které máte rádi

Med jakýkoli máte, lepší než z klasika potravin je ten od včelařů 🙂

 

Všeobecně jsme po Lučině sáhli v době, kdy Nela nastoupila do školky a ač jí hodně a všechno, ve školce nastal problém, že dopolední svačiny tam nechtěla vůbec jíst a já netušila proč. Po nějakém týdnu, kdy celé dopoledne nejedla nám řekla, že tam mají ke každé svačině pomazánku. Barevné cosi na chlebu neznala a ani to tam nechtěla ochutnat.

Dala jsem si trochu práci, zašla do školky se vyptat, co přesně k sváče mají a začala jsem pomazánky dělat doma. Z tvarohu či lučiny tam mají každý den pomazánky jako pórková, lečová, zeleninová, česneková, mrkvová či celerová a fantazie kuchařek byla v tomhle bujnější než moje. Zkusili jsme je tedy zavést i doma a Nela se po měsíci ve školce rozjedla a „barevné cosi“ na chlebu už jí dneska nevadí. Zkusí ochutnat a když nechutná, nejí, většinou ale zhltne i přídavek.

Jak na to:

Nooo já teda foodblogerka rozhodně nebudu, takže obtížnost našich spatlanin je na jednu kuchařskou čepici a tři minuty vašeho času :-D. Sváču si snadno upatlají i děti. Lučinu celou vyklopíme do misky, přilejeme medu tak, aby nám vyhovovala sladkost, dosypeme tolik oříšků, kolik máme rádi a důkladně promíchám, až vidličkou mírně „našleháme“. To je celé. Pak už jen vesele napatláme na chlebík. Krom pečení chia chleba si tohle zvládnou udělat děti i samy.

 

 

A když zbude lučinová dobrota, s oblibou si do ní můžeme namočit ovoce, které si ke sváče holky uzobávají, a vytřít medovo-ořechovou misku takovou broskví, to je pro ně docela zážitek :-D. Julinka chlebík napoprvé statečně ochutnala (i když je v novinkách dost konzervativní) a chutná, takže můžete zkusit a svačit spolu s dětmi.

 

 

jdu teď poslat receptík své nutriční specialistce Katce, díky které jsem konečně dala pryč poporodní kila a za poslední rok mám za sebou rovných mínus 20 kg. Ale protože ještě pořád kus chybí, neustále konzultuju a pokukuju po něčem zdravém, co se mnou ale budou moct jíst i děti a já nebudu muset vařit a péct zvlášť pro sebe a zvlášť pro ně.Věřím, že tohle Katka nejen schválí, ale rozešle i jiným svým klientům a vůbec nevadí, že si osladím život medem, ten mám povolený a užívám si ho dopoledne poměrně ve velkém. Na blogu je z léta článek o mé nutriční poradkyni a vůbec celém tom poporodním procesu shazování, najdete ho tu :-).

 

My už teď máváme z Liberce, kde vám píšu článek v neuvěřitelné pohodičce ze zahradní houpačky, kde je klídek a o holky se mi na písku stará, naše mladá, babička. Tak takhle bych si to uměla představit často :-).

Mějte se krásně a jestli se do receptu dáte, určitě dejte vědět jak tohle zdravé mlsání dopadlo u vás. Chia chlebíkům třikrát sláva a medu dvakrát tolik.

MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

  • Anonymní 12.6.2017 at 6:39

    Recept na bagetku zni paradne, ja jako tez hubnouci,ji rada vyzkousim…akorat ja naopak cibuli nejim vubec,v nicem.. 😀 jde v bagetce necim nahradit? Petra P.

  • Michaela Hofericová 12.6.2017 at 17:42

    Moc děkuju za tip, určitě vyzkoušíme! My jsme na pomazánky zvyklí, ale slečna si jede svý každý den pořád to stejný… Už se ani neptám, co chce na snídani. 🙂

  • a a 12.6.2017 at 19:34

    Mnam, dostala jsem chut na chleba s maslem a medem.U nas je posledni mesic taky hodne oblibeny med. (Verca Sembolova)

  • lili 13.6.2017 at 5:46

    Dobry den, prosim Vas, cim by sa dslo nahradit mlieko?

  • Jarmila N. 13.6.2017 at 10:14

    Z nadpisu jsem se tesila na chlebik, cekala jsem chia seminka ne mouku, ale snad bych sehnala. Ale zarazila me ta cibule, protoze ji nejim… Citit tam asi neni kdyz na to davate med :-/ ale i tam to vyrazne zmensilo chut ho upect 🙂

  • Anonymní 14.6.2017 at 21:30

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně užívání propolisu u dětí? Díky, Eva.

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×