Dr. Máma o příkrmech | Masozelenina, ovoce nebo třeba lepek

Zdravím vás od druhého „čísla“ stravovacího seriálu. Posledně jsme si dali něco málo k začátkům, první lžičce a dnes se můžeme vrhnout na masozeleninu a ovocné přesnídávky. Nebude chybět pár řádků k lepku a na závěr adventní soutěž 🙂 . Že už jste s příkrmem začaly a rády byste něco další články? Najdete je na webu Hipp.cz zde, protože právě ve spolupráci s nimi články vznikly a já je moc ráda využiju a se svolením Hippu vkládám i sem, k sobě na blog 🙂 .

Masozeleninový oběd poprvé

Po vyzkoušení několika druhů zeleniny v rámci 1. seznamování s příkrmy začneme přidávat do jídelníčku dětí i maso krátce žijících zvířat (kuře, králík, krůta). Maso je důležitým zdrojem železa, bílkovin a mastných kyselin. Jednou týdně tuto dávku masa (20 g = 1 lžíce) vyměníme za důkladně převařený vaječný žloutek. Vaječný bílek dítěti do 1 roku nepodáváme vůbec.

Postupně se bude zvyšovat dávka příkrmu na úkor mléka, až se dostaneme (zhruba po 3 týdnech) na cca 150-200 g snědeného příkrmu bez nutnosti dokojení. Kojenec má před sebou dlouhou cestu. Bude se postupně seznamovat s potenciálními alergeny, bude muset zvládnout přechod na pevnější stravu s nácvikem kousání a vy mu buďte tím, kdo mu bude nápomocný 🙂 .

Nebuďte nervózní, pokud miminko odmítá příkrmy a preferuje mateřské mléko. Jakmile by dítěti mléko nestačilo, rádo se naučí novým chutím.

Ovocné dopoledne

Až zvládne miminko masozeleninový příkrm, můžete zařadit v rámci dopolední svačiny ovocné pyré. Začínáme uvařeným jablkem či hruškou a stejným způsobem jako u zeleniny zkoušíme nové druhy s následným dokojením. Po jejich poznání můžeme různé druhy ovoce kombinovat. Ovoce nikterak nedoslazujeme. Obsahuje již ovocný cukr (fruktózu) a přidáváním cukru řepného bychom organizmus dítěte zbytečně zatížili. Zvyšuje se tím i kazivost mléčného chrupu a sladké chuti dítě velice rychle přivykne, což se vymstí v následujících ochutnávkách.

Vždy volte ovoce, které se v našich končinách pěstuje. Exotické ovoce, ale i například mořské ryby, jsou častým potravinovým alergenem.

Pokud nemáte na vaření pro miminko čas nebo jste úzkostnější a bojíte se, že jídlo nebude pro miminko vhodně sestavené, nestyďte se sáhnout po příkrmech ve skleničce. Vybírejte však v obchodech pouze takové, které jsou určeny pro věk vašeho dítěte. Tuto informaci se vždy dočtete viditelně na obalu příkrmu.

V sortimentu vybírejte zprvu jednodruhovou zeleninu. Pokud začínáte s příkrmem v 6. měsíci, i tak volte pokrmy pro nejmenší (4m), protože právě ty jsou na začátek nejvhodnější jak složením, tak konzistencí.

Co je to lepek neboli gluten?

Jedná se o potenciální alergen. Lepek a gluten jsou synonyma, která označují skupinu složitých a nestravitelných glykoproteinů, které se vyskytují ve většině trávovitých rostlin. Příkladem může být pšenice, ječmen, žito, oves a mnohé další obilniny. U části populace se pak projevuje nesnášenlivost lepku neboli gluten senzitivní enteropatie, kterou znáte pod pojmem celiakie a řešíme ji dietou s absencí lepku.

Jak a kdy zavádět u kojenců lepek?

Současné doporučení na zavádění lepku do výživy kojence vychází z postoje Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu. Není vhodné podávat kojenci lepek dříve, než ukončí 4. měsíc.  Zároveň by první setkání s lepkem nemělo být později, než v 7. měsíci života. Zavedení glutenu během kojení snižuje riziku rozvoje celiakie nebo oddaluje její začátek.

Zavádění lepku má být postupné. Na začátek nabídneme malé množství lepku (< 7,5 g/den), které postupně navyšujeme. Ideální doba pro první ochutnání je, u dětí s přiměřeným psychomotorickým vývojem,  17. – 26. týden života.

Do zeleninového příkrmu tedy přidáme 2 čajové lžičky pšeničné mouky (tj. 6 g lepku), případně se nebojte dát na zavedení lžíci kuskusu do oběda 🙂 . Podle výzvy www.1000dní.cz se stále doporučuje podat 2 piškoty (tj. 6 g lepku), což je jednoduchý způsob, který se dá ale udělat lépe.

Lepek můžete zavádět i pomocí kaše, kuskusu, zahuštěním jídla moukou, přípravou domácí vločkové kaše apod. Během dne však i nadále preferujte svačinky bez lepku a cukru.

Zavádění masozeleninových příkrmů, ovoce a lepku: Shrnutí

Kdy: U kojených dětí po uk. 6. měsíci/ U nekojených dětí mezi uk. 4.-6. měsícem. U lepku mezi 4.-7. ukonč. měsícem.

Co: Příkrmy se zeleninou a masem z krátce žijících zvířat (kuře, králík, krůta).  1x týdně dávku masa nahradíme vaječným žloutkem. Lepek přidáme do zeleninového příkrmu jako 2 čajové lžičky pšeničné mouky, nebo jako 2 piškoty do dopolední ovocné svačinky.

Příprava: Čisté ruce, umytá mělká plastová lžička bez ostrých okrajů a další nádobí, vidlička na rozmačkání příkrmu do formy kaše nebo pyré.

Délka krmení: 15-20 minut, po 3 týdnech současného dokrmování mateřským mlékem postupně podíl mléka snižujeme, až není potřeba dokrmovat vůbec a kojení a příjem mléka ke pro dítě doplňkem, ne hlavní složka jídelníčku.

Tip: Dejte přednost surovinám, které pocházejí z našich zeměpisných šířek. Exotické ovoce, ale i mořské ryby jsou častým potravinovým alergenem.

ADVENTNÍ OKÝNKO: 3x kniha od úžasné Báry

Jestli mám něco moc ráda, jsou to všechny knihy, které maminky inspirují v tom, jak děti krmit lépe, pestře a chutně. A protože se mi líbí kniha Máma v kuchyni a její polévka z červené čočky je nepřekonatelná chuťově i časem tráveným v kuchyni 😀 , je tu pro vás. A já se těším na odpovědi v komentářích 🙂 .

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na blogu dole v zápatí, kde vyplníte email do políčka tabulky o zasílání novinek. Blog vám pak pošle zprávu, kdykoli se tady objeví nový článek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: Je nějaké jídlo, které milujete, ale doma nevaříte kvůli dětem? (U nás je to bohužel kopračka – mňáááám 😀 )

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí ve středu 5.12.2018,  výherce vyhlásíme na blogu v tomto článku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

348 Comments

  • Buroška 26.11.2018 at 3:41

    Ahojky Míšo 😊 Cipískovi budou zakrátko 2 roky a ještě donedávna bych ti napsala, že naštěstí ne, ale už má i neoblíbené jídlo a to šulánky s mákem (po kterých jsem se teď, ve druhém těhotenství já mohla utlouct) 😂 a opět krásný tip, dnes a denně nevím, co uvařit a jedeme stále stejná jídla dokola, výhra by se mi tedy dost šikla 😊

  • Aja 26.11.2018 at 5:34

    Spis kvuli manzelovi-kvetak,brokolici a ruzne omacky…deti si jeste uplne nevybiraji
    ..

  • Verča S 26.11.2018 at 5:51

    Bohužel zeleninova jídla. Takže za me, třeba brokolicovy nákyp. Nevím, kde se stala chyba. Když byl malý, všechno krasne jedl a teď abych mu vytahovala zeleninu z jídel pomalu pinzetou.

  • Irena Durdilová 26.11.2018 at 5:56

    Míšo žádné takové jídlo není. Starší dcera s jídlem stále nejak bojuje. Až nyní ve školce se to zlepšilo. Mladší v 1 roce sni cokoliv, občas i více než ta starší 😀

  • Hani 26.11.2018 at 6:26

    Zel takovych je hodne, ale napr. Sushi cas od casu si koupim…

  • Marie 26.11.2018 at 6:47

    Zatím se kvůli klukům v kuchyni neomezuji, ale dost tomu pomáhá školka, kam dva starší chodí a miminku ještě vařím zvlášť. U nás funguje, že když někomu něco nechutná, tak si může vzít chleba s máslem 🙂
    Vařím ráda, ale vzhledem k věku a potřebám dětí se snažím optimalizovat čas v kuchyni.
    Díky za inspiraci.

  • Katka 26.11.2018 at 6:55

    Hezký den, snažím se,aby malý ochutnal vše…ale hrášek v polévce pozná na 100 honů…u nás se ale spíš nevaří a nedělají věci kvůli tátovi 😀 (květák,hrozinky do bábovky..)

  • Marika V 26.11.2018 at 7:11

    Nase deti nemajú radi sladké jedlá, či už na obed alebo len tak na olovrant…takže palacinky, lievance, žemľovka, dukátové buchtičky, a ani moje obľúbené slivkové gule, su len pre mňa s tatinom, oni radšej mäsko, ryžu, špagety, zeleninové polievky…

  • Jana 26.11.2018 at 7:35

    Mám pocit, že vařím pár jídel dokola. Oba jsou nejedlici. Mladší aspoň ochutná, starší hlasi hned, že toto nechutna. A co nechutna? Záleží i jakou má náladu, ale koprovka, zelí a čočka na všechny způsoby nemají šanci

  • Lenka 26.11.2018 at 7:40

    U nas jsou to hlavne lusteniny. Ja je mam hrozne rada, ale obe deti je odmitaji 🙁

  • Petra Hečová 26.11.2018 at 7:51

    nenapadá mě žádné takové jídlo. U nás je to trochu jinak, uvaříme si s Emmou, co nemá rád tatínek a je to 🙂

  • Martina 26.11.2018 at 8:02

    Krupičná kaše s kakaem ;D dcera má abkm a z rostlinných mlék to prostě není ono… Ale už jsem si zvykla na různé jiné kaše vařené ve vodě nebo mandlovém/kokosovém/ovesném mléce a chutnají mi taky moc;) a jinak obecně s vařením trochu bojuju, nebaví mě, protože MUSÍM;/

  • Martina 26.11.2018 at 8:17

    Miluji zelí, ale malá ho zatím úspěšně sabotuje.. Stejně tak se ona ani manžel, netváří na rybičkovou pomazánku a játrovou omáčku:-)) A já to mám rááda…

  • diona.ea 26.11.2018 at 8:23

    Malá zatím pořád jí jiné jídlo, než my. Mám však problém se najíst, protože to co jím po mě velmi intenzivně vyžaduje. Pokud mám chleba nebo rohlík, tak jí dám a je klid, ale s dalšími jídly je problém. Nyní vařím jen pro ní, manžel chodí v práci a já si pro obědy chodím do školní jídelny. Nevím, jak to bude později, protože jídlo z jídelny je sice dobré, ale podle mě pro malé dítě nic moc vhodného….

  • Jitka 26.11.2018 at 8:25

    Jakekoliv sladke jidlo. Jim proste nechutna na obed pritom sladkosti maji radi. Ale kynuty knedliky a tvarohove knedliky a krupici si delame s tatou sami jako slavnostni jidlo 🙂

  • Lenka 26.11.2018 at 8:27

    U nás je těch jídel několik. Nechtějí houby, takže moje milovaná houbová omáčka nepřichází v úvahu, stejně jako např. koprovka, křenovka… A nenadchnu je ani buchtičky se šodó.

  • Veronika 26.11.2018 at 8:28

    Pořádně píliveé choli con carne. Děláme u jídel trošku mírnější verze. Ne, že by pálivé nejedli, ale přece jen, hranice máme jiné.

  • Markéta K- 26.11.2018 at 8:29

    Tak zrovna koprovku nedělám už kvůli sobě 😀 Jinak asi nic takového není…. pokud mám něco opravdu ráda, tak si to uvařím i kdyby to nikomu jinému nechutnalo. Dostanou něco jiného 🙂

  • Vendula 26.11.2018 at 8:31

    U nás je to křenová omáčka s uzeným 🙂

  • Kateřina Spejchalová 26.11.2018 at 8:32

    Shodou okolností je to u nás taky koprová omáčka, a už to trvá i od doby, než byly děti… Manžel ji taky nejí!!… 🤷 😭

  • Bára Veselá 26.11.2018 at 8:32

    Spoustu jídel nevařím kvůli manželovi, je frfňa. Takže se synem si naopak užívám, že si je spolu uvaříme – pstruhy, krůtičky, luštěniny… Snad mu ten apetit vydrží, ať mám parťáka gurmánka 🙂

  • Soňa  Zemanová 26.11.2018 at 8:34

    U nás to jsou sladká jídla… Měli jsme vždycky jednou za čas ale co začal s náme jíst Maxík tak vaření sladkých jídel skončilo…On o to vůbec nestojí…Na milost vzal suché plačinky…No te´d jsem dělala z bramborového těsta knedliky plněné jablky a jen to trochu ochutnal a místo toho chtěl abych mu uvařila kuskus ze zeleninou…kuskus miluje.
    Ale taková sladká ryže, kaše, ovocné knedlíky u nás teď šanci nemají…ale je zajímavé, že koláč či buchta občas s kakaem (nesmí být sladké) mu chutná a řekla bych, že i vyhledává….

  • Adéla Urbancová 26.11.2018 at 8:37

    Děkuji za článek, který je teď i nás velmi aktuální 🙂 naše malá má 7 měsíců a začínáme první dny dávat jablko. Zatím baští vše a ještě není potřeba upravovat jídelníček nás dospělých 😀 ale jsem zvědavá, co si jednou vybere. 🙂

  • Michala 26.11.2018 at 8:39

    Děti si poslední dobou dost vybírají a mnohdy nejedí ani to, co dříve běžně jedly.. O tom, že jako malé snědly vše, ani nemluvím. Obecně (ani u jejich tatínka) nefrčí zeleninová jídla zapečený květák, brokolice.. Na luštěniny jsou naopak zvyklé ze školky a mají je celkem rády.

  • Petra 26.11.2018 at 8:40

    Náš syn většinou sní, co si uvaříme. Takže jediné, co mám ráda a doma nedělám (ovšem jen kvůli manželovi) je žemlovka.

  • Eliška Hrubá 26.11.2018 at 8:41

    milujeme smažený sýr 😀 ale děláme si ho když jsme s manželem sami …takže skoro vůůůbec 😀 😀 😀

  • Tereza Čechová 26.11.2018 at 8:42

    já miluji thajskou kuchzni a musí hodně pálit,takže to si s manželem dopřáváme,když jsou kluci u babiček

  • Jana 26.11.2018 at 8:44

    U nás jsou ty chutě tak různorodé, že občas je problém vymyslet spolecné jídlo. Takže když mám chuť na něco, co ostatní nechtějí, uvařím si holt sama pro sebe. Třeba mojí milovanou fazolovou pánev nebo avokadovou pomazánku.

  • Petra K. 26.11.2018 at 8:48

    U nás děti nemusí žemlovku a já bych se po ní utloukla 😀

  • Věra 26.11.2018 at 8:48

    Momentálně vařím podle mladší (teď měla rok), abych jí nemusela vařit zvlášť. Ona je naštěstí vděčný strávník, sní ledacos. Se starší je to horší, moc nechce jíst zeleninu, nejraději by jedla jen sladká jídla. Myslela jsem si, že se to s nástupem do školky zlepší, ale zatím nic 😔

  • Zuzana Kudrnová 26.11.2018 at 8:49

    Prckovi nejedou lusteniny. Obcas je udelam, ale nejak se to nesetka s uspechem. Btw. koprovku mam taky moc rada, a nevidim ji na jidelnicku o moc horsi nez detske piskoty, takze ji i obcas udelam. Vlastne si myslim, ze je na tom proti detskym piskotum mnohem líp. A co nedelam jsou uzeniny, a ty ja bohuzel rada mam 😬.

  • Renata 26.11.2018 at 8:50

    Zatím spis kořenena jídla, napr,”. Indickou kuchyni. A co nemá rad tatínek, tak vaříme s Davidkem v týdnu.

  • Jana Herrmannova 26.11.2018 at 8:51

    Varime vsechno, ale neco jime jenom my 🙂 syn neji moc maso a brambory 🙂

  • Kača M 26.11.2018 at 8:51

    Asi zatím u nás nic takového není. Dcera teda moc neji,ale že by něco odmítala úplně,tak to asi ještě ne. Ale druhá dcera (18m) vždycky vyzvrací rybu. Takže ta má zase na půl roku pauzu(v sobotu totiž proběhl jeden z pokusu)

  • Vendy 26.11.2018 at 8:52

    Dcera je ještě maličká, vařím jí zvlášť, ale kvůli taťkovi nevařím čočku a hrách.

  • Michaela Giercuszkiewiczová 26.11.2018 at 8:53

    Já miluji hřiby, ale malá je z jídla vybírá 😀 Jinak se u nás kvůli rodičům nevaří špenát, i když děti by ho asi jedly 😀

  • Zdenka 26.11.2018 at 8:54

    Snažím se vařit vše, ale omezuji zelí a houby, které mám ráda, protože to dětem nechutná. 🍄

  • Eliška 26.11.2018 at 8:54

    Náš 2letý syn je naštěstí zatím celkem jedlík, který nemá rád míchaná vajíčka, ale ty není problém si pro sebe nachystat. Moc často nemusí kynuté knedlíky, včetně ovocných, ale ty nemusíme any my s manželem. Takže zatím u nás stolování vypadá spíše tak, že nám syn ujídá z talíře, asi pro kontrolu, že má to stejné, a nebo že chce prostě více 🙂

  • Aneta V 26.11.2018 at 8:54

    Jediný co holky odmítají jsou asi luštěniny a starší dcera brokolici 🙂

  • Michaela Kratochvílová 26.11.2018 at 8:55

    My nevarime sladká jídla (palačinky ano), občas tatínek když chce ovocné knedlíky tak si je uvaří sám :))

  • Jindřiška 26.11.2018 at 8:59

    Rajskou omacku,male nechutna a manzel ji taky zrovna nevyhledava 😀.

  • MaGa 26.11.2018 at 8:59

    So synom máme našťastie podobné chute.

  • Štěpánka 26.11.2018 at 9:00

    S přítelem milujeme brokolici na všechny způsoby. Dcera při pohledu na ni zahlásí FUJ! Nicméně u nás teď nefrčí i proto, že kojím a chlapeček velmi trpí na nadýmání. Tak zase někdy …

  • RadkaH 26.11.2018 at 9:02

    Přemýšlím, napadá mě leda manželí, ale to jídlo stejně občas vařím ale jen pro sebe a děti. Ale je fakt, že jsem dlouho nevařila třeba čočku, tak nevím co by na to teď holky řekli 😀

  • Michaela 26.11.2018 at 9:05

    Takový smažený sýr mmmm…tak ten si jen tak nedáme, protože by syn chtěl taky ochutnat, ale to opravdu neee.

  • Lucie Serbousková 26.11.2018 at 9:07

    Syn je naštěstí dobrý jedlík, a dcera zatím malinká, ale kvůli manželovi doma nedělám játra s rýží. Ty mám moc ráda, ale on je nemůže ani cítit 😀

  • Dasa Tomaskova 26.11.2018 at 9:07

    U nas tez nejedou sladka jidla. A pritom treba domaci babovku uplne miluje. Jako maly jedl uplne vsechno. Ted obcas prudi. Ale mou nej oblibenou dynovou polevku nedava😣

  • Lucie Mokrejsova Zmundova 26.11.2018 at 9:09

    Tak nic mě nenapadá 🙂 naše decka ji všecko, co my … fakt nevím 😀

  • Jana 26.11.2018 at 9:11

    Knedlo vepro zelo a paliva jidla s chili.

  • Verča 26.11.2018 at 9:15

    Holky nejsou velcí jedlíci, takže jsem ráda, že jedí svá oblíbená jídla. Takže je točíme stále dokola. Nová inspirace by bodla! 😉

  • Ivona 26.11.2018 at 9:19

    Maminko špenátek mňam, ten bych si dal, ale to zelené nechci… Tak vaříme vše a občas to má bez příloh. A je taky fakt, že některá jídla jí ve školce a doma je nechce. Snažím se to nebrat jako narážku na mé kuchařské umění. 🙂

  • Jana 26.11.2018 at 9:20

    Já se snažím vařit všechno. Pokud to dětem nechutná, tak doufám, že časem začne. Ale řekla bych, že už mají tak nějak naučný můj jídelníček a to, co vařím, prostě jí. Ale co třeba syn zatím úplně nechce, je losos, ale stejně ho dělám 😊

  • Klára Zindulková 26.11.2018 at 9:20

    Teď už asi není žádné jídlo, které bych nevěřila kvůli dětem… I když vlastně moje milované kuřecí nudličky s arašídami a sójovou omáčkou kvůli nim nedělám 😉

  • Katerina 26.11.2018 at 9:21

    Ostre curry ,indicka ostra kuchyne.
    Znate kucharku od Annabel Karmel: Vaříme pro kojence? Docela jsem si ji ted oblibila. I kdyz obcas u jejich receptu vynecham nejakou prisadu,neb mi k veku ditete jeste moc „nesedi“.

  • Romana B. 26.11.2018 at 9:22

    Tatarak, jidlo s chilli a kari, pizza, spenat s bramborem a vejcem. Obcas oblibena jidla udelam a male dam jinou prilohu nebo jine maso, pokud to neji.

  • Jana Stecová 26.11.2018 at 9:22

    Žádné takové jídlo u nás není. Doma se snažím vařit zdravě a motivaci mi k tomu je i dcera. A v jídle vybíravá není. Něco nezdravého si pak občas dám v restauraci.

  • Zuzana Till 26.11.2018 at 9:25

    Není to něco, co bych vyloženě milovala, ale jednou za čas prostě mám chuť na takovou tu „nezdravotinu“ typu smažený sýr nebo hermelín pěkně s tatarkou doma dělaný… Takže když je starší u babičky, většinou si tuhle rychlovku dopřejem 😀 Jinak má oblíbená jídla (kulajda, rajská, smetanové omáčky, vývary apod.) má dcerka naštěstí také v oblibě 🙂

  • Monika Moravcová 26.11.2018 at 9:26

    Takové jídlo asi nemáme nebo mě aspoň nic nenapadá 🙂 Starší dcerka má občas chvíle kdy nechce maso, ale sní alespoň přílohu a příště je to zase bez problémů 🙂

  • Radka Stehlíková 26.11.2018 at 9:26

    Syn 3roky jí uplně všechno, občas třeba nemá na nic chut, ale nemáme nic co by vyloženě neměl rád. S dcerou 7měs teprve začínáme, tak snad bude po bráškovi.

  • Aneta 26.11.2018 at 9:27

    Obcas jsme delalo zemlovku na snidani, ale syn to posledni dobou nechce jist 🙁

  • Katka L. 26.11.2018 at 9:28

    Uf. Z clanku jsem hodne rozladena – zvysujeme davku prikrmu na ukor mleka?? Do ovoce nepridavame cukr, ale (hned v dalsim odstavci) do nej pridame piskot?? Ale nemela bych se divit, podobne rady uz jsem prece v brozurkach Hippu a dalsich cetla mockrat… Jen me asi tady vice mrzi, od mamy doktorky s tolik oblibenym blogem. Hezky den a omlouvam se za nesoutezni komentar, nemohla jsem si pomoct.

    • Míša 26.11.2018 at 9:39

      Milá Katko,
      vašemu rozladění rozumím, nicméně u snižování dávky mléka je přeci jasné, že nejde o krok že dne na den. Je to proces i na dva roky a žádný z nás už není dnes na mléku. Nikomu netvrdím, že se začátkem prikrmu končí kojeni.
      V lepku je to těžké. Většina maminek nebude připravovat vločky a ano 2x podání piškotu dítě na cukr neprivede a lepek zavede.
      Pokud jste tu články cetla déle, vite že me děti sladke od nás nejedi žádné. Ale na mateřství je krásně to, že to každý může dělat jinak.
      Kdybych napsala jako zavedení lepší lžíci mouky do polevky, také se to nebude libit. Proto prosím delejte dle sveho a pokud zvládnete lip, jen dobře pro vás 😊.
      Ono je to s radami dost těžké.
      Mějte krásný den
      Míša

  • Eva Mezerová 26.11.2018 at 9:29

    Jelikoz maleho jeste trochu kojim, tak se stale snazim vyhybat potravinam, ktere nadymaji. Bohuzel porad obcas bojujeme s prdikama, tak ho nechci prilis zatezovat. Nejvic mi asi chybi halusky a langose 😀 celkove jsem zjistila, ze jidel, ktera nadymaji je obrovska spousta, takze se dost omezujeme 🙁 i s manzelem 😀

  • Iveta 26.11.2018 at 9:29

    Vaříme všechno, kluci jí vše. Akorát druhákovy znechutili čočku s vejcem na tvrdo (zelený žloutek), ale doma si ji klidně dá, jen v den kdy je čočka si nosí svůj oběd.

  • Lenka 26.11.2018 at 9:30

    Vzhledem k tomu, že našemu malému rošťákovi byl teď jeden rok, tak se učím vařit jídla, která můžeme jíst všichni. Pro mě je to velká změna, protože doposud jsem vařila rychlovky, které často obsahovali sušené šunky, houby, parmezan,sušená rajčata a podobně. Ale zjistila jsem, že existuje spousta chutných receptů, které můžeme všichni. Ráda z nich pochází právě z blogu mamavkuchyni :-).

  • Veronika Patočková 26.11.2018 at 9:33

    Dobrý den Míšo, ani ne tak určité jídlo, ale já mám ráda pálivé jídla. Takže chilly mám schované v zadní poličce 🙂

  • Petra 26.11.2018 at 9:33

    U nas by to byla asi rajska omacka, ja ji mma strasne rada, ale syn žádnou cervenou omacku nesni… 😀 a krupicovou kasi, zrovna vcera jsem ji po sto letech udelala a pohrdnul 😀 Petra

  • Paya 26.11.2018 at 9:34

    Spis se obavam, ze to bude opacne – syn bude vyzadovat jidla, ktera se mi nebudou chtit ani ochutnat 😀 .. stesti, ze zatim ma apetit po tatinkovi.

  • JanaK 26.11.2018 at 9:35

    U nás je to bohužel dušená mrkev, a přitom příkrmy kde byla rozmixovaná mrkev měla dcerka moc ráda ….

  • Eva Sp 26.11.2018 at 9:38

    Z důvodu kojení nevařím pikantní jídla, která tak miluju!!!

  • Lenka F. 26.11.2018 at 9:40

    Zatím ne, když ji to nechutná, tak holt sní třeba jen přílohu :D…ale ona vesměs ochutná vše, moc nejí tak jako tak 😀

  • Zdenka 26.11.2018 at 9:41

    U nás je to třeba segedín nebou houbová omáčka. Sice je vařím, ale pak musím omáčku přecedit (tu má syn rád), aby tam nebylo zelí nebo houby.

  • Lucia Pištorová 26.11.2018 at 9:42

    Milujem ryžu na mlieku so škoricou, ale bohužiaľ obe deti my zle reagujú na mlieko, takže dcéra 4r. to odmieta úplne a u syna 6m. stale kojeny, musim mať ja vyradené mlieko zo stravy úplne.

  • Paja 26.11.2018 at 9:52

    Kvuli Stelince se ve vareni omezovat nemusim,snedla by vse od nas,ale vzhledem k jejimu veku ji to dat nemuzu/nechci a musim se s tim schovavat,protoze nase jidlo je kazdopadne nejlepsi:D a kvuli priteli nevarim flicky a ty ja zrovna miluju! Nastesti mame hodnou babicku a casto dostavam do krabicky domu:D

  • Alena Trechová 26.11.2018 at 9:58

    To ani ne, spíš je to naopak 🙂 Nejím houby, tak je nevařím. Ale jinak se snažím vařit vše, i věci, které zrovna nejí.
    Na knížku jsem se už několikrát dívala, tak ji třeba vyhraji.

  • Janka 26.11.2018 at 10:02

    No, u nás se jí už téměř vše, i když ze začátku to byl boj, dcerka odmítala vše kromě polévek. Ale co opravdu nemusí jsou sladká jídla. Třeba taková žemlovka, tu miluju, ta se u nás nevaří…bohužel 😀

  • Petra Bartošová 26.11.2018 at 10:04

    Hranolky, protože by mi je všechny snedly 😅

  • Hanka 26.11.2018 at 10:11

    Nic mě nenapadá 🙂. Ale ne že by jedli všechno, co uvařím 😁

  • Petra 26.11.2018 at 10:17

    Naše triletacka nemusí úplně koprovku a jídla, ve kterých je kysané zelí. Roční zatím zkouší vše😊

  • Pavlína Rytířová 26.11.2018 at 10:20

    U nás se nevaří sladká jídla. Ale pokud na to máme chuť tak malé dáme něco jiného a už mlsáme.

  • Marcela Urbanova 26.11.2018 at 10:25

    Noky se špenátem, jedné dceri vůbec nechutnají. Jinak jen mírnější verze pikantnich jídel 🙂 kuchařka by byla super 👍🏻

  • Katarina 26.11.2018 at 10:26

    S prikrmsmi budeme este len zacinat, takze moc diky za rady a inspiracie. Milujem kucharky a tuto este v zbierke nemam 😊

  • Veronika Mlejnková 26.11.2018 at 10:33

    U nás je to taky koprovka, malému to vůbec nechutná 🙂 a manželovi teda taky moc ne 😀 ale tak jednou za půl roku si ji uvařím, manžel to jednou přežije a zkouším, jestli už to malý bude jíst 🙂

  • Šárka 26.11.2018 at 10:34

    Zatím kojim, ale už teď nemůžu kvůli malé kakao a mléčné, takže sbohem čokoládo a sýry, které miluju. Ale co bych pro ní nevydržela. 😊

  • Maria 26.11.2018 at 10:52

    Kvůli dítěti ne, ale kvůli manželovi nedělám rýžový nákyp nebo žemlovku.

  • Iva 26.11.2018 at 11:02

    U nás se sní skoro všechno, co uvařím, teda co se dětí týče, to spíš s manželem je problém, nemá rád bramborový knedlík, kysané zelí, kopr, rajčata, vše, co já miluji 😉

  • Andrea 26.11.2018 at 11:11

    Kluci moc nemusí čočku na kyselo 😀 a já jí tak miluju 😂. Jinak problém nemám.

  • Petra 26.11.2018 at 11:13

    Mam moc rada kari a mexicka jidla,coz tedy bohuzel s kojenim a skoro triletackou zatim varit uplne nejde.

  • Alena Hájková 26.11.2018 at 11:26

    Já mám 4 a 1,5 staré dcerky a u nás frčí telecí na všechny způsoby, ještě holky milují špagetky, kdo by ne. Já mám ráda svíčkovou, tu udělat můžu pro všechny, jen ji dcerky jí s rýží nebo kuskusem místo knedlíku. Jo a miluju krupičnou kaši, ale manžel ani ta starší ji nechtějí jíst, takže si ji dělám někdy sama pro sebe (když mám čas a nebo mi manžel nevypije všechno mléko).

  • Kata 26.11.2018 at 11:28

    S manželem milujeme koprovku, bohužel deti mají jiný názor 🤷‍♀️😂 a já mám ráda rajskou a tu nevarim jak kvuli detem, které ji nejedi, tak kvuli manzelovi.

  • Hanka 26.11.2018 at 11:29

    Mame doma velkeho nejedlika a ani skolka to nespravila. Syn odmita jakoukoli varenou zeleninu a z masa ji jen sekanou a pecene kuře. Za par mesicu nas ceka druhy pokus o vytvoreni dobreho stravnika v podobe maleho brasky, tak by mohla byt pro me tato kniha dobrou inspiraci.

  • Hana Vankova 26.11.2018 at 11:29

    Tak tohle je super cena! Autorku sleduji na instagramu. U nas momentalne zapivezeno vse s cibuli. A cibulacka by v tomhle pocasi prisla vhod. Diky za dalsi zajimavy a pro nas aktualni text. Jen se bavim kolik ruznych informaci o prikrmech clovek najde a dostane. 😂 Takze selsky rozum do hrsti a hura na to.

    • Míša 26.11.2018 at 13:03

      Dobrý den Hani,

      jsem ráda, že cena se Vám líbí 🙂 trochu dnes vyřazuje maminky starších dětí, ale pro ty starší toho je vždy víc, takže mě těší radost z knihy 🙂 .
      O příkrmech a vůbec všem co se dětí týče, najdeme na netu a v podpůrných skupinách velké množství informací. Já sama vycházím u výživy z doporučení gastroenterologů a pro takovou relevantní dávku informací doporučím web, kde se sešlo spousta odborníků: http://www.1000dni.cz/

      Mějte se krásně a držím palce ať chutná 🙂
      Míša

  • Lenka 26.11.2018 at 11:31

    S jídlem je to u nás těžké – manžel je dietář a syn alergik, takže jídel, co nemůžu dělat pro všechny je opravdu hodně…ale já si občas ráda „zaprasím“ a udělám si bramboráky. Ty fakt miluju.

  • Zuzana 26.11.2018 at 11:46

    Zatím vše, co chutná nám, chutná i dětem. 🙂

  • Martina 26.11.2018 at 11:53

    Mam rada krupicovu kasu, ale deti ju moc nechcu.Rovnako tak ryzovy nakyp😯

  • Martina Leontynka Amalka 26.11.2018 at 12:02

    Leontynka nejí skoro nic…není to velký jedlik. Zato mladsi Amálka nás sni jednou všechny a ještě se dojde nakojit 😀 spis upravuji jídelníček kvůli manželovi ten je těžký alergik,atopik a ekzematik .Takže na rajskou omáčku chodim k mamince 😍tam se zas nesmí vařit koprovka (pradeda,deda,tatka ani bratr ji neji)a tu ji posílám zase ja 😀

  • Verča 26.11.2018 at 12:03

    Vařím vše, ale třeba lečo by mi doma nikdo nesnědl, tak jen, když je manžel v práci a dcera ve školce 🙂

  • Bára 26.11.2018 at 12:13

    Stále mám zatím smůlu s luštěninama🙄….

  • Petra N. 26.11.2018 at 12:24

    Nasi male cacorce byl ted rok, tak ji stale varim oddelene.. Ale dost casto pokukuje po nasem taliri a kdykoliv ji dame neco ochutnat, s chuti to sni 🙂

  • phn 26.11.2018 at 12:25

    Varim vsechno-kdyz to deti nejedi,vymyslim alternativu pro ne:-)

  • Vanda 26.11.2018 at 12:31

    Donedávna to u nás byla zemlovka. Tu jsme si s manželem udělali výjimečně a měli jsme ji sami pro sebe. Ale ejhle. Při dalším takovém hokusupokusu se mohly holky o zemlovku utlouct… u nás je to spíše naopak. Co holkam nevarim kvůli mě 😄 takové houby u nás úspěch nemají ☺️🤩

  • Maru Formánková 26.11.2018 at 12:34

    U nás to občas nebývá s jídlem jednoduché, dcera jí už od malička málo a syn je pro změnu alergik. Dlouho jsem kvůli němu nejedla nic mléčné nebo s vajíčky. Nejvíc mi chyběly sýry a když jsem je pak pomalu zase zkoušela, tak mi docela trvalo než jsem si na ně zvykla – chuťově i co se trávení týká. 🙂

  • Radka 26.11.2018 at 12:48

    U nás snad žádné takové jídlo není. Manžel má rád hodně pikantní jídla, ale chilli si přidává až extra 🙂

  • Aneta 26.11.2018 at 12:49

    Smažák s hranolkami. Já ho miluju,ale klasickou variantu si dopřeju,jen když jsem někde bez dětí (takže max. 2x za rok) 😂. Doma dělám v troubě rozpečený sýr,posypaný strouhanku a máslem.

  • Bara 26.11.2018 at 12:51

    Indickou kuchyni. 😉

  • Renáta Hovorikova 26.11.2018 at 12:56

    Jíme celkem dost zdravě a děti,dvouletá i osmiletý,jí moc hezky a rádi.Jediné,co starší syn trochu bojkotuje,je maso. Malá se zas po něm může utlouct,ta dokonce z talířku s vařenými kuřecími kůžemi z vývaru,které jsou určené pro psy, ujídá kůže a mlaská.. .brr 😂

  • Jana F. 26.11.2018 at 12:59

    Boršč 🙂 Mňam mňam. Kvůli indickým jídlům jsem manželovi pořídila mlýnek na chilli papričky a musí si vždy doplnit pálivost, my máme úplně nepálivé 🙂
    Podle Báry často vařím z jejího blogu, tuštěná kuchařka je jistě prima.

  • Barbora Vaňková 26.11.2018 at 13:00

    Ditko je jeste plne kojene, takze spise kvuli manzelovi, ten nerad rajskou polevku.

  • Tereza 26.11.2018 at 13:10

    Zbožňuju chilli con carne, ale můžu ho dělat jen velmi výjimečně, když jsou děti u babičky.

  • paaja 26.11.2018 at 13:11

    U nás naštěstí dcera jí skoro všechno, sice teda v menších porcích, nějak moc se nepřecpe. Co ale opravdu nemá ráda je koprová omáčka a dýňovou polévku, kterou tak moc miluji. Jinak kniha Máma v kuchyni je moc pěkná. 🙂

  • Anna 26.11.2018 at 13:19

    Játra na cibulce (vlastně v jakékoli podobě), malá je nemá ráda🙄

  • Kateřina Valdmanová 26.11.2018 at 13:20

    Tak u nás je to se stravováním obecně složité :). Já holduji spíše zdravým a na přípravu rychlým pokrmům, nicméně ať už Majda nebo její tatínek mi to dost znesnadňují vzhledem k tomu, že každý upřednostňuje něco jiného. Z mnou oblíbených jídel nejí snad nic :DDD , i když pravda, dcera bere na milost alespoň různé polévky :).

  • Anzet 26.11.2018 at 13:30

    Nevaříme vnitřnosti, takže nic, co by děti postrádaly. 😉 Jinak vaříme snad vše. Méně oblíbená jídla jen občas. Sladká jídla také jen občas (kvůli dětem až tak ne, ale pro manžela to je jen sváča)

  • Nikol 26.11.2018 at 13:32

    Prcek ma polyvalentni alergii,takze hodne varime co muze jist a ja to jim s nim,aby mu to nebylo lito,ale o vikendech,kdyz je doma manzel,jim s nim a klukovi se snazim varit jidla podobna

  • Edita B: 26.11.2018 at 13:34

    Ahoj, já miluji bramboráky, které u nás moc na pořadu dne nejsou. Naštěstí máme skvěle sousedy, kteří bramboráky miluji a pokaždé když jsou tak nějaký donesou nebo zavolaji, že mám přijit 🙂

  • Lucie 26.11.2018 at 13:35

    Naše malá začíná jist s námi, ne vše je ale vhodné a neodpustíme si to. Proto někdy saham po příkrmu ve sklenickach. Byla bych nejraději, aby jsme šli příkladem a jedli všichni jen zdravé a vhodné poteaviny/jídla.

  • Verča 26.11.2018 at 13:43

    My uz mame prikrmy za sebou, ale prekvapiloenv clanku, ze se ma dite dostat za cca 3 týdny na 200g prikrmu. Nam to trvalo spis 3 mesice :). Dceri budou za par mesicu 2 roky. Presto ji nedavam zadny cukr (sem tam med nebo javorovy sirup), ani cokoladu. Od toho se odvji veci, ktere nemuzu pect – miluju brownies, cheesecaky, cokoladove susenky, cokoladove muffiny… A taky nemuzeme delat tatinkovo oblibene chilli con carne.

    • Verča 26.11.2018 at 13:51

      Vlastne bych mela napsat, ze spousta jidel se neji kvuli me. Treba tu koprovku nemam rada, obecně tradiční ceska kuchyne u me moc nepochodi a na naproste vyjimky nevarim polivky, takze ty mala zkousi jen u babicek.

  • Eva M. 26.11.2018 at 13:45

    U nás je to taky koprovka 🙁 Chodím na ní k mamce, která ji taky miluje, tak si jednou za čas děláme koprové hody 🙂

  • Lucie 26.11.2018 at 13:53

    Snažím se udělat vždy základ stejný a dětem pak odeberu a nám dokořením. Jinak mlsame večer, když děti spí, k filmu si dáme třeba trochu chipsů nebo ochucené oříšky.

  • Katka 26.11.2018 at 13:56

    Kvůli alergii dcery doma nevařím omáčky, ale u babiček si s chutí svíčkovou dám.

  • Alžběta 26.11.2018 at 14:00

    Tatarák 😀 Jinak prcek slupne všechno, i ostré kari 😀

  • Veronika 26.11.2018 at 14:02

    Dobrý den, doma nedělám smažená jídla (nejsou ani mě oblíbené) a také jídla, která v sobě mají hodne cukru (a sladké, to já miluji:)

  • Pavla 26.11.2018 at 14:16

    Syn moc nemusí bramborové knedlíky ale my s přítelem je milujeme. Tak je dělám jen výjimečně 😊

  • Petra 26.11.2018 at 14:17

    Ničemu se nevyhybame. Když něco holky jíst nechteji, nemusí, ale nebudu jim chystat náhradu. Ale některá jídla vaříme ve dvou variantách, pro nás s manželem palive, pro holky nepalive.

  • Hana Procházková 26.11.2018 at 14:22

    Míšo, nevím, jestli kvůli dětem, asi částečně ano. Ale kvůli manželovi. Nevarim sladká jidla- rýžový nákyp, žemlovka, povidlové tašky, buchtičky se šodó…. To si vaříme, když má taťka pánský víkend s kamarády a my máme pré. A pak si je vychutnavame u babičky

  • Hanka 26.11.2018 at 14:50

    Nejdřív jsem myslela, že napíšu, že takové jídlo nemáme, pak jsem si vzpomněla, že delší dobu nechce syn špenát, a ten já teda hodně můžu, a proto už nedělám lilkové závitky s ricottou a špenátem…jakou já na ně dostala chuť! :)))

  • Aneta 26.11.2018 at 14:55

    Muj oblibený segedín:)Anebo houby na jakykoliv zpusob.

  • Ivana 26.11.2018 at 14:59

    U nás je to špenát a brokolice, kterou malý nemusí ale pořád zkoušíme snad tomu přijde na chut jako já a manžel:-)

  • Eliška Gřešková 26.11.2018 at 15:00

    Tak u nás se u obou dětí nevyplatí vařit rajská. Jak polévka, tak omáčka. 🙁 Já ji miluji, ale obě děti ji odmítají. Zvláštní je, že dcera miluje rajčata, ale polévku nechce.

  • Katka 26.11.2018 at 15:00

    Starší syn měl nedávno 3 roky a není moc velký jedlík. Ale sladká jídla má rád, tak si ràda dám s ním. To spíš manžel by je nemusel.

  • Andrea Mertová 26.11.2018 at 15:21

    Ted si zadne nevybavim, nase deti ji vse co my, i treba sushi 🙂

  • Kateřina 26.11.2018 at 16:03

    Nějak stále nechápu ty týdny, kdy se má začít s příkrmy a alergeny u čistě kojených dětí. Píše se po ukončeném 6. měsíci, ale to je už vlastně 27. týden. A pak se píše rovněž o imunologickém oknu, které v 27. týdnu končí??? Nelze tedy stihnout dát dítěti všechny možné alergeny po ukončeném 6. měsíci tak, aby to splňovalo interval 17. – 26. týden (v článku), kdy je vhodné dát dítěti lepek. Poraďte, nějak v tom tápu:)

  • Lenka Pěnkava Kotroušová 26.11.2018 at 16:18

    Snažíme se aby už dcera ochutnala vše, jen když děláme pikantní jídlo (třeba nějakou indii), tak její dělám zvlášť. Některou zeleninu nemusí, ale snažím se i tak nabízet, případně ji z jídla vyšťourá 🙂

  • Kamila M. 26.11.2018 at 16:29

    Zatím si vaříme, všechno a mrňous dostává své jídlo, buď vařím, nebo skleničku 🙂 Až bude starší, přituhne, a už si nejspíš nějakou dobu nebudu moct dopřát třeba svoje milované houby – tuším že jsou vhodné až od 3 let.

  • Jana 26.11.2018 at 16:44

    U nás to jsou játra – děti je nemusí (to chápu) a my s manželem si je vaříme 1x za rok, když jsme náhodou sami 😉

  • Vendula Sliwka 26.11.2018 at 17:02

    Palive pravazne indické 🙁 mám ho moc rada, ale kdyz ho vařím tak poznamená ještě druhé jídlo pro děti a to se mi moc nechce :-)_

  • Zuzana 26.11.2018 at 17:06

    U nas je to indicka kuchyna a losovy tatarak. Ale obcas sa naskytne moznost si to dopriat niekde v restauraci 😛

  • Darina 26.11.2018 at 17:13

    Děti rády poznávají nové chutě. Něco chutná víc, něco míň. Spíš manžel je více vybíravý a příliš ho neužije na zeleninova jídla, která dětem naopak velmi chutnají.

  • Květa Hanáková 26.11.2018 at 17:56

    Já mám ráda jakékoliv jídlo nasladko=žemlovka, rýžový nákyp..ale nevařím to, děti to nejí.

  • Hanka 26.11.2018 at 18:00

    Tak u nás to jsou taková ta nezdravá jídla jako smaženky, topinky, pikantní jídla… a pak jsou to jídla, kterých jsem se úplně nevzdala a jednou za uherák je uděláme, ale Róza je stejně moc nechce – jako bramboráky, hranolky… 🙂

  • Tereza Knížková 26.11.2018 at 18:04

    Dobrý den, Míšo, děkuji za vaše články a předem se omlouvám za nesoutěžní komentář / otázku. Můžete mi,prosím, vysvětlit něco, co jsem vlastně ani nepochopila od naší doktorky? Tvrdite – a nejen vy 🙂 – ze kojené děti příkrmy až po 6.měsíci,ale zároveň lepek mezi 4.-7.m. znamenalo by to, že mám stihnout během 4 týdnů (6-7.m.) zavést zeleninu,ovoce i lepek? Přijde mi ,ze si ty teorie trochu protireci:)) děkuji moc za vysvětlení. Nakonec to ale stejně tak nějak každá děláme dle selského rozumu,ze? Příkrmy by neměly být věda, ale radost:)) Hezký den, Tereza

  • Karolína 26.11.2018 at 18:38

    Pro starší dceru musím většinu jídel upravovat. Nemá ráda omáčky a vůbec vařená jídla jsou trochu problém, Ale zase miluje zeleninu, ořechy a vše suché. Snad si časem zvykne na vše ostatní a nebudeme muset řešit jiný nebo upravený pokrm 🙂

  • Monika 26.11.2018 at 18:58

    U nás jí všichni vše….hurá. Jediné co jsem se tady inspirovala, tak to sushi by taky syn asi nechtěl (ani bych raději nedávala) nicméně to já doma dělat stejně neumím, takže večer s manželem v restauraci to jistí 🙂

  • Jarka 26.11.2018 at 19:08

    lečo, žádné houby, křenovka

  • Simona Švihálková 26.11.2018 at 19:10

    Přemýšlím, přemýšlím, ale naše malá jí naprosto všechno 🙂 Takže doma nedělám vyloženě nezdravé věci, které nejsou vhodné ani pro nás – rodiče 🙂

  • Terka 26.11.2018 at 19:14

    U nás jsou to játra. Ty nemá rád hlavně tatínek. Ale občas si je udělám, ostatním uvařím jiné jídlo.

  • Monika MIKULOVÁ 26.11.2018 at 19:15

    Kuře ala Šímová s pikantní Moravankou 🙂 miluju to, ale nedelam

  • Katka Röslerová 26.11.2018 at 19:15

    Obě děti mají ABKM, ale hlavně oba přestali ve dvou letech skoro všechno, do té doby oblíbené, jíst. Obvykle si dají na oběd jen přílohu a já jim nenápadně podstrkuju ostatní. Zeleninovou polévku mixuji, aby neviděli,co tam je 😁 Mé oblíbené jsou lasagne a ty už jsem nedělala roky, právě kvůli jejich alergii.

  • Kristyna 26.11.2018 at 20:00

    Naše dvouletá dcera zatím zbouchá vše a co doma sami jíme, problém mám spíš s manželem, ten jakékoliv sladké jídlo od palačinek, přes žemlovku až po knedlíky s ovocem považuje za dezert, nikoliv za hlavní chod.

  • Michaela 26.11.2018 at 20:01

    Do nedávna jsem mohla vařit vše, nyní má syn nějaké nejedlé období, jí alespoň přílohy. Kdyby bylo po jeho jedli bychm jen palačinky a řízky. Pěkné dny, Michaela.

  • Bastera 26.11.2018 at 20:10

    Halušky s brynzou, protože malý nesmí mléčné výrobky.

  • Veronika Vilímová 26.11.2018 at 20:18

    Moje oblíbené zapečené tymiánovo-houbové rizoto… starší nemá ráda houby, mladší jsou ješte malí. Občas ho teda udělám, ale pak ten pekáč jíme s manželem celý týden 😀

  • Daniela Mašková 26.11.2018 at 20:26

    U nás bohužel rajská, já jí zbožňuju a ostatní nesnáší 😀

  • Kateřina 26.11.2018 at 20:27

    U nás to jsou houby všeho druhu, takže i žampiony, hlíva i praváky 🙁

  • Verča 26.11.2018 at 20:28

    Nic, u nás se jí všechno 🙂

  • Helena Kotrchová 26.11.2018 at 20:37

    Nastesti neni,vsichni jime zatim vsechno 🙂

  • Bára 26.11.2018 at 20:43

    Já od maličká miluju sladké kynuté knedlíky, dcera je ale nejí vůbec, takže je ani nevaříme. Ale babička mi vždycky nějaké zamrazí speciálně pro mě (manžel je taky nemusí).

  • Jana 26.11.2018 at 20:48

    Naše deti ze dne na den začaly bojkotovat polévky, které od miminkovskeho věku milovaly. Doufám, ze je to jen období… , takze je stále vařím a nabízím (ale nenutim) a treba se to zase zlomí.

  • Kateřina 26.11.2018 at 20:52

    Asi klasická čočka, u nás prostě nemá úspěch, ani u manžela.

  • Iva Sedláčková 26.11.2018 at 21:01

    Nam zase chybí svíčková….to teda neni oblíbené jidlo děti 🙁

  • Jiřka 26.11.2018 at 21:10

    Slovenskou kapustnicu. Zelí je sice moc legrační slovo, ale v talíři je ble 🙂 A vůbec všechno zelené je podezřelé, projde jen hrášek díky Budulínkovi a fazolky, protože to zní skoro jako fazole a ty má ráda 😀

  • Míša N. 26.11.2018 at 21:21

    Aktualne me nenapada nic konkretniho, malinke je rok, takze se priblizuje nasemu jidelnicku jen postupne. Je pravda, ze ji „nebavi“ zvykat maso (hovezi), cire polevky jako vyvar ji moc nejdou jist (nestihne tu vodu polknout, takze zahustuji krupici, kuskusem, pohankou apod). Spise kvuli manzelovi, ktery nerad zpracovane ovoce, varim jen vyjimecne ovocne knedliky atd.

  • Libka Smyckova 26.11.2018 at 21:23

    Naopak, kvuli detem varim casteji lusteniny, kvuli vyzivovym hodnotam samozrejme. Kdyz nekdo neco nechce jist, ma smulu. Rozhodne neni jidlo, ktere bych kvuli neprizni detske chuti nevarila.

  • Vendul 26.11.2018 at 21:28

    Umim výbornou zemlovku, ale dětem připadá slizka; ) cekam, az si je vezme babička na hlídání.

  • Adéla Vejvodová 26.11.2018 at 21:28

    nezdravé prasárničky a to tatarák a smažák.

  • Pavlína Mézlová 26.11.2018 at 21:30

    Vařím vše a děti to buď jí, nebo ne – záleží na nich

  • Eva Starustkova 26.11.2018 at 21:32

    U nás spis vybírá manžel než dítě to sní vse:)

  • Kateřina Klimentová 26.11.2018 at 21:34

    Tak tahle knížka se mi také moc líbí, čerpám u Báry na blogu. A co se týká jídla u nás je to jak na houpačce, teď zrovna nějak není oblíbený květak a zase je v kurzu špenát 😀

  • Zuzana Neumannová 26.11.2018 at 21:36

    U nás jsem nejvíc vybíravá já. A co moc nevarřím jsou sladká jídla.

  • kristýna Weberova 26.11.2018 at 21:37

    Momentalne nevarim lusteniny kvuli nejmladsi dceri plne kojene (4 mesice). A ja je miluju a fakt mi chybi. Jinak starsi syn ji zatim (2,5 let) vse, je to jedlik a brzo sni i nas. 🙂

  • Michala Hanáková 26.11.2018 at 21:43

    Já se přiznám, že máme skoro stejné chutě, ale co doma nedělám, dcerka by mě nevzala pusy JÉÉ „DRŽKOVKA“ 😀

  • Veronika 26.11.2018 at 21:50

    Taky mám pocit, že točím jen pár jídel dokola. A je pravda, že třeba čočka opravdu nevyhrává i když jsem ji teď navrhla a prošla. Ale začínají se objevovat věci, které dítě dříve jedlo a teď najednou nejí, což mě šokuje. Kuchařka se vždycky hodí..

  • Pikulová Sylva 26.11.2018 at 21:54

    Rok a čtvrt na dietě kvůli malé netolerovala spoustu věci a konečně vypadá, ze už to bude v pohodě. Tak si užívám mléko, hovězí a smazak.

  • katrinas 26.11.2018 at 21:54

    Tak koprovka se u nás nevaří kvůli tátovi ☺. Zatím jsme se museli vzdát hub, jelikož jsem četla, že dětem asi do 3 let se nedoporučují. Přitom my je milujeme.

  • Andrea 26.11.2018 at 22:05

    Tých jedál veru je 😀 😀 😀 Ale tak všeobecne tie na sladko – napr. buchty na pare, dukátové buchtičky, žemlovka… Sladké jedlá moje deti vôbec neobľubujú…

  • Hanka 26.11.2018 at 22:08

    Bílý rohlík s medem. Krupicova kaše, „normální“ palačinky a další sladká jídla, která vlastně ani neumím uvařit (buchticky se sodo – ty jsem snad neměla 100 let) Ne, že by to dcera nejedla, že ji to nechutná, ale spíš, že ji to nechci dát já 🙂 celá rodina tak začala jíst mnohem zdravěji.

  • Marcela 26.11.2018 at 22:13

    Koprovka a smetanová omáčka ze zelených fazolek

  • Petra 26.11.2018 at 22:32

    My už rok neděláme nic houbového, přestože to máme oba moc rádi, ale malé jsme je ještě nezavedli.

  • Lenka Richterová 26.11.2018 at 22:32

    Zatím vařím všechna jídla a pokud dcera nechce konkrétní potravinu, tak ji nechá na talíři, nebo pro ni mám alternativu celého pokrmu.

  • Katarina 26.11.2018 at 22:34

    Ziadne sladke jedla, zemlovku, parene buchty, dukatove buchticky, puding, krupicovu kasu…nas syn nezje. Ale ma rad polievky, vsetky strukoviny, kyslu kapustu a suche prilohy bez omacok. My s manzelom nejeme maso, takze casto varime zvlast jemu a nam.

  • Lenka Hermanová 26.11.2018 at 22:48

    Ještě pořád je spousta jídel, které klukům dávat nechci nebo je nemohou. Ale vařím všechno. Jim uvařím buď něco jiného a nebo stejný základ jídla bez nějaké suroviny (chilli paprička). Dneska od nás ochutnali dršťkovou polévku a hrozně jim chutnala 🙂

  • Zuzka L. 26.11.2018 at 22:50

    U nas je to s jidlem slozitejsi, ja jsem bohuzel celiak a zbytek rodiny naštěstí zdravi. Doma mame dvouletaka, takze vymyslim jidla tak, aby je mohl jist s nama. Samozrejme si vsichni nemuzeme dat sushi, tatarak a vlastne i houbovku jsem zatim nemela odvahu udelat.

  • Míša 26.11.2018 at 22:54

    Naše děti sní skoro všechno, doma neděláme jen hranolky….

  • Lucie Kuchařová 26.11.2018 at 23:00

    U nás je to pálivé jídlo..