důležitá poprvé | Rok plný krásných milníků

Není to tak dlouho kdy mi kamarádka povídá, jaká je to škoda, že už těm našim starším není tolik co psát do alba. Že mladšímu píše neustále něco. První přetočení na břicho, lezení, bourání kostek, první zoubek, sed, krůčky…a chudák starší má album prázdné 🙂 .

Vůbec být prázdné nemusí 🙂 . Když vezmu náš poslední rok, stalo se tolik „poprvé“, které holkám zaznamenávám „krůček po krůčku“ a věřím, že i vy si u dětí dnes některá poprvé najdete 🙂 .

První zdatná plavkyně, máme ji!

Velkých událostí máme hned několik. V létě se Nelinka naučila poprvé sama plavat a potápět. Loví předměty z hloubky a plave pod vodou, co jen jí dech dovolí 🙂 .

Celkem si věřím, že příští léto už bude plavat i nad vodou a ta hrdost jakou má v očích,když doplave ke břehu a bez jediného zamyšlení řekne „Já jsem tak dobrá“ 🙂 . Je! Takže tenhle milník je jednou z mnoha takových událostí, pro ni velikých.

Poprvé na šlapacím kole – ony jedou!

Pro obě společné je rozhodně kolo. Holky dostaly šlapací kola v dubnu na své narozeniny a od května prakticky jezdíme. Za rok už najely přes 100 km a my jsme pyšní rodičové 🙂 . Strašně moc nám to celé usnadnila Julinka, protože vůbec není tou „malou brdzou“, kvůli které by bylo třeba se mírnit v cyklovýletech.

Všechny cyklovýlety pohromadě najdete tady – klik

Obě holky drandí a já díky nim mohla na blog založit novou kategorii „Výlety na kolech“. Můžete se podívat na ty naše nejvyvedenější a rozhodně se budou plnit i v následujícím roce. A že nejezdíte na kolech? Tyhle výlety jsou zárukou „kolo“terénu, takže je dáte i s kočárky nebo na odrážedlech 🙂 .

Kola jsme holkám vyzkoušeli a vybrali v prodejně Cyklospecility.cz, kde spousta z vás využila možnost slevy přes blog a kola Ježíškům pomohla sehnat. Věřím, že budete stejně nadšení jako my🙂 .

První zážitky z víkendu na vodě

Po prvních plaveckých tempech a prvním šlápnutí do pedálů, máme tady zážitky pádlařské 🙂 . Jeden víkend jsme s holkama užívali vody, a to konkrétně Berounky. Strašně tohle doporučuju každé rodině, protože je to tak nevšední a jiné, že z žádného výletu neodnesete si tolik nového 🙂 .

S první vodou proběhlo i první říční koupání za deště, první „vodácké kempování“ kdy do rána vedle stanu hrají kytary a díky tomuhle zážitku už vybíráme vodu na další léto 🙂 .

Na blogu jsem vodě věnovala rovnou dva celé články a to hodně podrobné. První z nich se věnuje praktické výbavě, protože ani my nemáme své lodě 😀 . Najdete v něm ale co s sebou, kolik toho s sebou a jaké aplikace nám to celé usnadnily.

Na vodě | Co nezapomenout na vodu s dětmi – tady klik

V druhém vodáckém článku to bude podrobná plavba, kterou si můžete dát úplně podle nás a víte co čekat. Nahrála jsem vám sem schémata všech jezů, abyste věděli jak se jezdí, máte tu přehled kempů včetně cen a jsem moc ráda, že se vám vodácké články tolik líbily 🙂 . Bylo to naše rodinné poprvé.

Berounka s dětmi | Víkend a plavba pod lupou – tady klik

Ano, první pramínek v pěti letech

Haha 😀 tohle vás pobavilo na našem instagramu, když jsem tehdy v srpnu dala do stories info z kadeřnictví Funny Sassy. Ano, holky byly prvně v životě na stříhání. I pětiletá Nelinka měla své konečky stále ještě jako „ty vlásky z porodnice“ 🙂 .

Kadeřnictví Funny Sussy znáte z Dětského festivalu mini. Ten už se blíží rychlostí blesku, tak nezapomeňte na pátek a sobotu 7.-8.12. v OD Kotva na Náměstí Republiky 🙂 .

Stříhat si je nechtěla, česat ani mýt jí je nevadilo, tak jsem její přání respektovala. A Julinka? Ta byla tento rok také poprvé a důvod byl jednoduchý. Jednak věděla, že jde Nelinka na zastřihnutí konečků, druhak si sama doma nůžkama vylepala půlku hlavy, takže ten její punk na hlavě chtělo před nástupem do školky trochu zkulturnit 😀 .

Pro první stříhání jsem hned věděla kam a volala dost na poslední chvíli před odletem do Afriky 🙂 . Naštěstí se našlo místo v Letňanech, kam nás doprovodila boží teta Zdeňka a holky se mohly nechat ostříhat stylově jako ta roční batolátka, která jdou prvně 😀 .

Nosnost autíčkových křesílek je 20 kg, takže se holky „vešly“ a pro děti je tohle stříhání prostě top. Obě bez potíží vydržely stříhačku, koukly u toho na nějakou pohajdu, milé slečny si s nima celou dobu povídaly a závěr?

„Chceš, princezno, něco uplést?“ 😀 No tak že se teta ptáš 😀 . K pletení copánků přemluvá Nelinka i mě. A kdyby je uměl táta plést, tak je po něm chce každé ráno do školky. Chodí totiž spolu a občas mi přijde, že jde Nelinka s culíkem z předšlého dne (sorry táto 😀 ).

A tak odešla s krásným copem, do kterého ještě dostala růžové démanty 🙂 . Ty jsem si nemohla dovolit kamkoli vyhodit, takže je máme doma nalepené na poličce a časem je přelepím do alba, aby je měla právě u tohohle poprvé 🙂 .

Julinka svému mikádku nemohla uvěřit, prohlížela se pak i v Africe a jak hříbeček si to odkráčela pyšně domů s tím, že „ty kadežnice jsou pvíma“ 😀 . Tuším, že jí aspoň měsíc drželo, že i ona jednou bude kadeřnicí 🙂 .

A co dostávájí děti za první stříhání? Diplom (pro maminky 😀 ), krásně ustřihnutý první pramínek na památku a bublifuk. A i když já první pramen Julči měla (sesbírala jsem ho ze země v pokojíku s tunou kočičích chlupů 😀 ) tenhle je rozhodně reprezentativnější.

Když se poprvé starají samy

A co se holky naučily řídit krom kola? Je to kůň 😀  Jojo na ranči v Kostelanech jsme je dali do koňské školičky, což obnášelo hodinu u koní, přípravu, hřebelcování, starost o kopýtka a pak jízdárnu, kde se učily koníka samy „řídit“ 😀 .

Cena školičky je tam za hubičku, takže rozhodně se vyplatí stavit se.

Povely si pamatují dodnes (občas je zkouší, když je vozíme na všech čtyřech 😀 ), na fotky z ranče často koukáme a na tak velkém koni zas (konečně 🙂 ) vypadaly TAK malé. Na článek z tohohle víkendu se na blogu můžete mrknout právě tady 🙂 :

Prázdniny na ranči | Kostelany s koňskou školičkou – tady klik

První putování Polskem

Z holek už jsou zdatní parťáci, takže jsme je v létě poprvé vyvezli trochu dál a poznali kousek Polska. Nejvíc je rozhodně zaujaly návštěvy parků Inwald a Ochaby, což byla taková hodně veliká pouť, kde jsme pro jejich velkou radost přespali 🙂 .

Počasí nám tehdy sice nepřálo, ale dětem to naštěstí vůbec nevadí. Polsko byl závěr našeho putování, kdy jsme z Beskyd projeli na Slovensko a z něj pak do Polska.

Za velikou poutí | Poslko se svým Inwaldem – tady klik

Celý tenhle náš týden na puťáku máte na blogu též 🙂 . Stačí mrknout v menu do „Výlety“. Děkuju za každou zprávu, kde mi píšete, že jste naše výlety projížděli. Těší mě, že se vám většinou podaří si to dle nás parádně užít 🙂 .

První návštěva Slovenska

Slovensko bylo krásné a je to prvotina na blogu, kdy jsme dali tipy na ubytování i výlety. Moc doufám, že se nám tam podaří zase vyrazit a díky vám a vašim komentářům, máme tipy kam se směřovat 🙂 . Děkujeme.

Holky milují koně, takže jejich poprvé na Slovensku jsme směřovali na ranč do Rozálky 🙂 . Povedlo se to a po pár dnech nám bylo líto, že už se přesouváme v puťáku dál.

Letní puťák den 2. | Rozálka a ranč s vinicí – tady klik

A těch zážitků, které byly první, těch by se dalo vymyslet ještě víc 🙂 . Nedržte se proto těch zajetých batolecích milníků a hledejte je každý rok 🙂 Ony tam někde jsou.

My jsme většinu těchhle akcí absolvovali se Slevomatem, kde jsem si sama vytipovávala ty „pro nás“ a už dávno neplatí, že přes slevové portály je to zbytkáč, který nikdo nechtěl.

Pořád je to totiž o tom, jaké si to na místě uděláte vy sami 🙂 . A že si to jde užít parádně, to si dokazujeme téměř všude.

adventní okýnko: Halda zážitků pro vás 

Dnešní adventní okýnko je proto věnované výhrám zážitkovým a vy si můžete vybrat. Který zážitek by se hodil vám? Slevomat mi pro vás dal rovnou na výběr. Do soutěže tu tedy máme:

1.možnost: Baletní představení Louskáček – pamatujete? Já s Nelinkou na tomhle baletu byla loni a bylo to její poprvé v divadle, kde se za celou dobu neřeklo jediné slovo 🙂 . Recenzi na blogu najdete tady – klik.

2.možnost: Dvoudenní sjezd Berounky na kanoíchnáš TIP 🙂 – chcete se s dětmi taky vydat na vodu? Můžete a stačí si tuhle možnost vybrat dnes ve výhrách 🙂 . Voucher je platný až do 29.9.2019, takže času využít je dost 🙂 . Recenzi na blogu najdete tady – klik.

3.možnost: Malování na smaltované plecháčky – ve smalterii v Praze si s dětmi můžete nazdobit až čtvrtlitrové plecháčky. Jak se to líbilo nám a co holky vytvořily? To najdete na blogu z letoška taky 🙂 . Stačí kouknout tady – klik. 

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na blogu dole v zápatí, kde vyplníte email do políčka tabulky o zasílání novinek. Blog vám pak pošle zprávu, kdykoli se tady objeví nový článek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: 1. Jaké poprvé zdolaly vaše děti v tomto roce? 2. Jaký zážitek si vyberete vy?

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí ve středu 28.11.2018,  výherce vyhlásíme na blogu v tomto článku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

307 Comments

 • Eliška 24.11.2018 at 22:03

  Poprve ve skolce.
  Malování na plecháčky

 • Veronika 24.11.2018 at 22:08

  Naše poprvé byla taky letos voda, takže bych to ráda zopakovala. Další poprvé bylo před 4 dny, když paní zubařka našla v zoubku prvního červíka. Pak kolo jako u Vás, ale nevěnovali jsme se tomu tolik jako Vy a je to znát.

 • Hana 24.11.2018 at 22:14

  Aninka zacala plavat, jezdi uz na kole s nami i na bruslich… 3

 • Lucie 24.11.2018 at 22:15

  Tento rok byl u nas hlavne ve znameni sportovnich poprve.Dcera se naucila lyzovat-to jsme byli s manzelem dost namekko 😍,bruslit a hlavne plavat a potapet,to ji bavi uplne nejvic.Kdybych se zeptala dcery,z ceho ma nejvetsi radost,tak urcite odpovi,ze je rada,ze uz umi uplest copanek a kreslit srdicko ❤

  • Lucie 24.11.2018 at 22:16

   Vybrala bych si sjizdeni Berounky 🙂

 • Mirka Matuskova 24.11.2018 at 22:16

  U nás bylo “poprve” nekolikrat…jizda na kole, skolka bez slziček, šipka do bazénu, zelenina bez protestů…je hezké si to uvědomit a díky za toto připomenutí. Moc by se mi líbil Louskáček s naší starší dcerkou, která tančí od rána do večera.

 • Lucie 24.11.2018 at 22:17

  U syna (5r) je to prvni dětská láska, je roztomily, jaky dela skopiciny kdyz je holcicka na dohled 🙂 Prvni slapnuti do pedalu i kdyz je to s nim beh na dlouhou trat.

  Dcera (2r) letos zvladla mraky veci jako napriklad dudlik pryc, plinka pryc, dnes poprve i na noc, prvni jizda na dětské motorce, prvni jizda autobusem po meste kdy se drzela moji ruky jak kliste.

  A pro nas vsechny stehovani do noveho domu a prvni noc v novych postylkach.

  • Lucie 24.11.2018 at 22:17

   A libilo by se mi malovani na plechacky 🙂

 • Renata Ševčíková 24.11.2018 at 22:17

  Naši kluci (5 a 3) letos poprvé vyšli sami na Lysou horu a líbila by se nám Berounka, na fb komentuji a sdílím jako Renata Ševčíková

 • Blanka Stastna 24.11.2018 at 22:17

  1. Dcera letos zacala poprve chodit sama na krouzky – na sportovni pripravku a jeji milovane tanceni. Zvlada to skvele a hybat se ji moc bavi.
  2. Sly bychom na Louskacka 🙂

 • Katka 24.11.2018 at 22:18

  1. Letos poprvé lyžování, konečně i oblékání, plavání sice s plovakem, ale sám (dřív ho někdo musel držet) a celkové větší samostatnost
  2. Já bych brala Louskacka
  Děkuji

 • Petra 24.11.2018 at 22:18

  Výběr je jasný: na Louskáčka si holky strašně moc přejí jít a lístky už jsem sehnala a malování na smaltované hrníčky už holky vyzkoušely při pobytu v Malé Úpě. Na Berounku se těším, sama jsem na lodích (závodní pramice, kanoe, dračí lodě) několik řek navštívila a na tento rok je výjezd v plánu.
  Letos starší holky poprvé nastoupily do školky, mladší (3r) se naučila na kole a ujela svůj první velký výlet terénem, prostřední byla prvně ve velkém divadle (Operky od Svěráka), nejstarší zase prvně na opeře Čert a Káča s tátou, poprvé byla na skautské jednodenní výpravě, nejmladší těch poprvé má ještě hodně (15m)…a mohla bych dlouze pokračovat 😀

 • Katka 24.11.2018 at 22:18

  Já bych si určitě vybrala tu Berounku. Saman jsem poprvé byla na vodě až na gymplu a dceři bych tenhle zážitek chtěla dopřát dřív. Ona je pro každé dobrodružství, takže věřim, že by si to užila. A její letošní poprvé? Určitě první pokusy na šlapacím kole, první plavání pod vodou, první spinkání ve školce, první hodina angličtiny, první noc ve stanu, první samostatný kotrmelec. Je toho hodně a mě strašně baví pozorovat jak si to všechno užívá 🙂

 • Kamila 24.11.2018 at 22:19

  letosni poprve bylo kolo a prvni krouzek bez rodicu(plavani)

  • Kamila 24.11.2018 at 22:40

   jo a kdyby nahodou tak bysme jeli na vodu;-)

 • Petra 24.11.2018 at 22:20

  Těch poprvé bylo letos mnoho. První slova, věty, spaní celou noc, oblékání se, pití z hrnku, vylezení do výšek tam, kde to máma nečekala, první snězená čokoláda…. No prostě je toho spousta. A zážitek? Jelikož mladý pán je spíš technický typ, tak balet ani malování pro nás není. Tak jedině ty lodě, ale to nevím, jak bych přežila já.

 • Verča S 24.11.2018 at 22:21

  Ondra – poprvé ve škole na lyžích, poprvé na velké sjezdovce, poprvé na lanovce, poprvé na tréninku atletiky bez maminky a na to všechno jsem moc pysna
  Terezka- první jízda v autě, první úsměv, první ockovani, bohužel už i první rýma a ještě těch poprvé nás s ni tolik čekají a všichni se moc těšíme.
  Vzhledem k tomu našemu pivu malému bohužel Berounka neklapne. Ale vybrali by jsme si malování hrnecku, Ondra byl s babičkou na malování ve Slavonicich a máme krásný hrnecek, tak by jsme doplnili ještě plechackem.

 • Jana 24.11.2018 at 22:21

  Teda vy jste tak akční! Dcera začala chodit a byla poprvé u moře, syn byl poprvé bruslit, oblíbil si kolo a jezdil sám na toboganu😊 Líbil by se nám Louskáček.

 • Renáta Hovorikova 24.11.2018 at 22:22

  Dvouletá dcerka ma v tomhle roce hodně poprvé,asi nejpodstatnější bylo zvládnutí nocniku 🙂 Osmiletý syn vyrazil poprvé na třídenní výpravu se skautem.A líbil by se nám sjezd Luznice 😊

 • Veronika foto vp 24.11.2018 at 22:24

  Zatim jsem nepsala k zadnemu letosnimu okynku, ale k dnes musim. Dnerka miluje balet. Porad doma tanci a poskakuje. A i kdyz nechodi na zadny baletni krouzek, jen na vsestranny tanecni, musim rict, ze me nektere jeji kreace mile dojimaji. Tanci srdickem a bavi ji to. Venovat ji od Jeziska predstaveni baletu, by bylo uzasne. Strasne moc bych ji to prala. Strasne moc. Vim, ze by ji to chytlo za srdce, jako me za srdicko doma tahaji jeji tanecky. Je to ma mila mala tanecnice. Tfuj tfuj tfuj 🙂

 • Markéta K. 24.11.2018 at 22:24

  S Madlenkou (před měsícem jí byly 2 roky) u nás letos proběhlo první sáňkování, první 2 dny a noci beze mě (byla jsem v nemocnici), první spaní ve velké posteli ve svém pokojíčku, první maškarní bál, první Madlenky běžecký závod, první kolotoče…. víc v tuhle hodinu asi dohromady nedám 🙂

  vybrala bych 2. možnost …. hecla bych tím i sama sebe 🙂

 • Karla Zupková 24.11.2018 at 22:25

  Krásný článek Míšo 🙂 My máme dva kluky – mladší má teprve rok a půl, takže u něj je velké poprvé hlavně chůze a první slůvka. Starší 4letý se letos naučil jezdit na velkém odrážedle, pískat a hlavně starat o bráchu a dělit se o maminku 🙂 Z výhry by se nám líbila Berounka 🙂

 • Zuzana Kudrnová 24.11.2018 at 22:27

  Letos tech poprve bylo asi vic a nekdy to teda se mnou nemel lehke, priznavam se, ze jsem obcas matka herodeska. Poprve zvladnul celkem v pohode let na exotickou dovolenou, poprve ve skolce, take prvni vodacky zazitek, poprve v divadle, poprve turistika v Alpach a poprve sam s tatou v Egypte, kdyz jsem se ucila na atestaci. Ale tady teda smekam nejvic pred manzelem. Oba prezili tu nervozni atmosferu a ja jsem jim za to neskutecne vdecna! Jako zazitek bych urcite vybrala tu vodu! Dekuji a krasne dny preji👍.

 • Lucie 24.11.2018 at 22:28

  Kluci se letos v létě poprvé svezli sedačkovou lanovkou,mají strach z výšek a bylo úžasně stateční. Nakonec se jim to zalíbilo a nejvíc jsem se na já. Nejstarší má za sebou další důležité poprvé … Poprvé šel do školy. A vybrala bych pro nás druhou výhru.

 • Veronika foto vp 24.11.2018 at 22:29

  Byla jsem tak unesena nabidkou baletniho predstaveni, ze jsem zapomnela odpovedet na otazku. Dcerky letosni poprve? Tech bylo… Treba prvni krouzek bez maminky. Vstup do neznama, jen sama se sebou. Utika to… vzdyt jeste nedavno nsem ji drzela jako miminko a ted uz je skoro predskolacka. Take prvni spani u kamaradky. A prvni spani jeji kamaradky u nas 🙂 Poprve let letadlem (pro me tez). Sama zacala jezdit na kole. Zkusila i lyzovani. Jejeje…ty deti jsou sikovny. Krasny den

 • Pavlína Rytířová 24.11.2018 at 22:31

  První krůčky, slova, ježdění na odrážedle atd… a malování na hrnečky bych pro nás vybrala.

 • Hana Procházková 24.11.2018 at 22:31

  Míšo, děkuji za zamyšlení. Naše obě děti udělaly nějaké sve poprvé. Dcerka, která od 1. narozenin na jaře zraje a snaží se stačit staršímu bráchovi. Je mu partackou. Jejich společné poprvé jsou hrátky, hadky, společná první noc v pokojíčku, hrátky na pískovišti,…poprvé braska dohlížel na sestřičku, když byli na prázdninách u babičky a dědy….je toho spousty.
  Jako dárek bych vybrala víkend na lodi. Takové poprvé plánujeme na léto.

 • Jana Herr 24.11.2018 at 22:32

  Je toho hodne..treba z tech pohybovych prvni motorka a prvni balancni odrazedlo 🙂 vybrali bychom asi Louskacka nebo ty smaltovane hrnky

 • Marika V. 24.11.2018 at 22:33

  Tento rok bolo pre nás viacej veci prvý krát, prvá jazda na koni pre obe dievčatá, Julka sa naučila pedalovat ( pre nás veľký úspech, som nečakala že vobec niekedy ), Julka hrala prvý krát na klavíri pesnicku ( dnes už vie asi 5 ), obe sa začali potápať, Alicka absolvovala prvý koncert, prvá turistika, a pre Alicku aj smutná vec prvá operácia :-(, ale bol to krásny rok…išli by sme na Berounku…

 • Vanda 24.11.2018 at 22:34

  Holky si letos poprvé zaběhly dva závody ☺️ A maminka taky 😄 moc by se nám líbil zážitek na Berounce, ať máme další poprvé do sbírky ☺️

 • Klára Tošovská 24.11.2018 at 22:35

  Snad poprvé dnes bulim.. skvělý článek,.. máme tři kluky a nejstarší je postižený, prostřední trochu a malý snad dobrý. Tolik bych chtěla, aby mohl hlavně ten nejstarší prožívat to, co ostatní děti a mít radost z každého dne. Snažíme se právě o ty zážitky a aby byli kluci spolu. Naše letošní poprvé byl právě nejstaršího vstup do spec.školy a že to s velkým úsilím zvládá. Prostřední přešel do nové školky, kde “rozkvetl”a zkouší nové věci a nejmenší je skvělý, jak je oba má rád a jaká je to osůbka veselá. Lásky malý…uf

 • Alča 24.11.2018 at 22:35

  Poprvé jsme se letos také s naším 3letakem rozhodli jet na vodu. Zážitek to byl úžasný, i když jsme se udělali a to trochu ošklivé, ale zvládli jsme to. Poprvé jsme byli v safari ve Dvoře Králové, tam na nás koukala žirafa 2m od auta a zebry nás obklicily, a vzali jsme malého do Adršpachu. Těch vyletních poprvé byli víc, ale jedno z těch nej poprvé byl nástup do školky. A s tím spjata naše „randicka“, kdy máme čas opravdu jen pro sebe, máma a syn. Pro někoho zbytečnost když se vidíme doma, ale když nad dortem ty zážitky ze školky vypadají úplně jinak.
  A vybrala bych si berounku protože voda nás okouzlila 🙂

 • Iveta 24.11.2018 at 22:35

  Vybrala bych si Berounku. Poprvé pro oba 8 a 4 byla návštěva zábavního parku. Starší vyhrál jako jediný ze školy ve výtvarné soutěži jel na školu v přírodě. Mladší jel sám bez rodičů jen s dědou vlakem. Má opravdového kamaráda.
  Iveta

 • Eva 24.11.2018 at 22:36

  Starsi dcera letos poprve: skolka, lyze, tyden bez maminky – jen s tatinkem, prvni jizda na koni, prvni pout (labute 🙂 a miminko ma ta poprve porad nejake – posledni jsou, ze papa polivcicku a ze se nakrmi sama lzickou (pulka skonci v bryndaku 🙂
  A vyhru si zvolim hrnecky, Berounka by se mi libila, ale az to holt dame, az budou holky starsi

 • Nikol Turekova 24.11.2018 at 22:37

  Dcerka letos poprve na detskym dni zkousela kousek na kanoi a hlavne sama bez rodicu,jen s pani instruktorkou,byli jsme moc pysni,cekali jsme,ze si to rozmysli. A pak jeste jezdila na ponikovi.

  Ja bych rada zkusila tu Berounku. Byla jsem tam kdysi s kamaradkou a dost jsme se teda nadrely,protoze to byl samy “volej”nebo jak se tomu rika,ale pro deti verim,ze super.Makal by hlavne tatinek😂

 • Iveta 24.11.2018 at 22:37

  Dcera má letos poprvé vratný Zoubek a zvládla to úplně bravurně a syn s námi letos poprvé stanoval

  • Iveta 24.11.2018 at 22:39

   Jako výhru bych si vybrala Malování na smaltované plechacky

 • Zdeňka 24.11.2018 at 22:38

  Letos poprvé byl náš 5leťák u moře. Miluje vodu a umí úžasně plavat. Slanost moře ho, ale opravdu zaskočila ;o) Jak to tak bývá trvalo to jen do další koupačky. Zažili bychom určitě rádi vše, ale asi nejvíce by nás potěšil Louskáček. Díky

 • lucie 24.11.2018 at 22:40

  mladší – rok a půl – tak to je právě těch poprvé ažaž..
  starší – čtyři a půl – tak tam je těch poprvé taky hodně 🙂 zdatnější motoricky, krásně kreslí, poprvé balet, sama se umyje, usuší, nachystá jídlo..
  máme holky, princezny.. ale určitě vítězí berounka 😀 😀

 • Michaela Kratochvílová 24.11.2018 at 22:40

  Určitě těch poprvé bylo vice, ale teď z poslední doby. poprvé ve školce a hned po pár dnech první školková láska 🙂

  • Michaela Kratochvílová 24.11.2018 at 22:42

   A vybrali bysme malování na plecháček.

 • Tereza 24.11.2018 at 22:42

  Starší syn se naučil jezdit na kole. Louskacek.

 • Adéla Bělunková 24.11.2018 at 22:43

  Nejzásadnější poprvé v tomto roce bylo, když naše dcera zdolala nástup do školky, a že to zvládla na jedničku 1⃣ Jsme na ni velmi pyšní 😘
  Vybrali bychom si zážitek 3😊

 • Maru Formánková 24.11.2018 at 22:43

  Těch poprvé je několik, u dcery kolo, operace, nástup do školky a všechno skvěle zvládla. Mladší syn začal jezdit na odrážedle, zvládl první noc bez maminky, pak i úplně bez rodičů a spoustu dalšího. 🙂
  Vybrala bych si lístky do divadla.

 • Barbora Liskayová 24.11.2018 at 22:44

  Naše poprvé boli kolotoče, iba tie klasické, 5koliečok na koníkovi, ale toľko radosti a nadšenia:) Nám by sa veľmi páčila výhra č. 2

 • Katka 24.11.2018 at 22:44

  Sjíždění Berounky 😉… To bych vybrala…
  Naše poprvé je asi díky věku podobné vašemu… Takže potápění a plavání oba, k jízdě na kole se přidala letos mladší dcera ☺️ a velké poprvé ze kterého jsou stále oba nadšení byl Kryštof kemp, naprostá pecka pro celou rodinu 👍

 • Leni 24.11.2018 at 22:44

  dojímá mě, jak se s manželem o své holky staráte a jaké zážitky jim dopřáváte. a ještě to takovým nádherným způsobem evidujete. až holky budou velké a budou si číst váš blog, budou brečet jako želvy 🙂
  starší dcera letos nastoupila do školky, to byl velký milník. a mladší je rok a půl, takže to byl rok plný miminčích milníků, takže bych vyzdvihla asi ten nejdůležitější (a nejčastější) – v tomto roce poprvé (a od té doby ještě mnohokrát) nafackovala své starší sestře 😀 😀 😀
  jako výhru bych si asi vybrala třetí možnost, smaltové tvoření. louskáček je pro mě jásné top, ale ukořistila jsem na něj letos lístky do národního divadla, takže to už máme vyřešené, a na vodu bych se s mladší dcerkou bála. vlastně bych se bála i bez dcer 😀

 • Barbora Vaňková 24.11.2018 at 22:45

  Nas syn letos poprve spatril svetlo sveta a kazdy jeho den je i nejake nase poprve. Libilo by se nam malovani na plechacky.

 • Dana Müller-Mazan 24.11.2018 at 22:47

  Poprve dcery byl nastup do skolky,bylo.to teda pro nas rodice 🙂 a synovo poprve a velky uspech jezdeni na odrazedle 🙂 u nas bysme brali Berounku miluji vodu a my starsi jsme dlouhone byli na vode uz 5let co se deti narodili :)sleduji a sdilim na fb

 • Veronika 24.11.2018 at 22:47

  Naším letošním poprvé je škola i školka. Byl to náročný půlrok, ale holky to zvládly. Za odměnu bychom rády šly na Louskáčka.

 • Katerina 24.11.2018 at 22:47

  Tak my byly take poprve u holice. Z dlouhych vlnitych vlasu se stalo rovne mikado. 🤔No,asi to nesu hur nez dcera 😔.
  A dale letos v unoru zacala dcera krasobruslit. A dnes mame za sebou prvni zavody ve Slanem ⛸. 🙃
  No a prvnim rokem mame i maleho brasku 👼🏻Kde je vse poprve.
  Nejvic by se mi libila voda 🚣‍♂️ .

 • Míša 24.11.2018 at 22:48

  U nás byla poprvé první třída a poprvé sportovní kroužek – sportovní plavání. Oboje zatím deti zvládají na jedničku. Protože máme cyklistické dovolené, tak by jsme vyzkoušeli i na vodě, takže b).

 • Radus 24.11.2018 at 22:49

  mě by se taky líbila berounka, ještě jsme to nikd nevyzkoušeli :). Jinak ten mladší se naučil jezdit na kole bez šlapadel a starší umí násobilku a vyjmenovaná slova a n kytaru:)

 • Eliška 24.11.2018 at 22:49

  U nás to byly začátkem roku první samostatné kroky a v létě zvládnuté 1.koloodrážedlo, na kterém drandí jako drak. Prvně se mnou letos pekl muffiny, sušenky,… prvně pomáhal na zahrádce a pak i sklízel. Prvně byl u kadeřnice, u zubaře a prvně mu brali krev. Prvně babičce pomaloval zeď propiskou 😀 Prvně udělal bobek do nočníku a prvně spal celou noc (v 15 měsících)! 🙂 Prvně mě oslovil MAMÍ a prvně byl u babičky na hlídání přes noc. Prvně spal ve svém pokojíčku, na velké posteli. A i když mu jsou už 2 roky, tak já se na něj koukám stejně tak zamilovaně, jako když jsem ho viděla poprvé.
  A taky se prvně stal velkým bráchou 🙂 Ale protože tatínek dalšího prcka nechce, tak je to asi i naposledy. Zato napořád.

  No a ten mladší na nás prvně zakřičel, usmál se, držel mě za prst. Prvně jel sanitkou (po překotném porodu v domácím prostředí). A teď ho čekají první Vánoce 🙂

  Dárek bysme si vybrali asi Berounku 🙂

 • Zuzana Šimičáková 24.11.2018 at 22:50

  Holky 3 a 5 rokov, tiež prvý krát voda, prvé “túry” po kopcoch, a prvá jazda na šlapcom kole. A prvé hodiny baletu, takže voľba je jasná – Louskáček!

 • Karolína 24.11.2018 at 22:50

  Na vodě byly naše slečny letos také poprvé. Moc se nám líbilo, i když nebylo moc vody. Naše starší se naučila plavat pod vodou a trochu nad vodou, ta mladší s námi ve 3,5 letech sjela všechny modré a nějakou červenou sjezdovku :-)Jupiiii. Obě byly poprvé u moře a určitě by se toho našlo mnohem více………

 • Lenka Sedláčková 24.11.2018 at 22:52

  Vybrala bych určitě Berounku ☺ A naše letos poprvé??? První krůčky našeho malého lumpíka a první stanování naší malé rošťandy s kamarády ze školky 😊

 • Lenka 24.11.2018 at 22:53

  Dcera měla letos hned několik poprvé: první bobování, první bruslení na kačenkách, poprvé v letadle, poprvé ve školce. A kdybych vyhrála, tak by k tomu ještě přidala první malování na smaltové plecháčky 🙂

 • Kristýna Háblová 24.11.2018 at 22:53

  Těch poprvé bylo tento rok také dost 🙂 Starší syn šel v září poprvé do školky a zvládl to na jedničku, líp než maminka 😀 A mladší poprvé udělal krůček, poprvé jedl sám a ještě bude spousta dalších poprvé 😀
  Vybrali bychom si sjezd Berounky na kanoi 😉

 • Lenka 24.11.2018 at 22:54

  Letos poprve jsem se vedle vsech dalsich poprve, stala matkou prvnacky. Ta volnost, o ktere vetsinou pisete je ta tam:-( do skoly se uz musi:-(

 • Tereza 24.11.2018 at 22:57

  Starší dcerka 3 roky víkend sama (i přes noc) s babičkou a dědou.
  Mladší dcerka 7 měsíců – první zoubek.

  V případě výhry bychom si vybraly malování na hrníčky.

 • Lucie 24.11.2018 at 22:59

  Tak tohle by byla pecka výhra 😀 Nás starší poprvé šlape na kole, poprvé je ve vodě samostatný, což bohuzel neznamená, ze plave, ale má pas a rukavky a proste skáče do vody a na cubicku se dostane, kam chce bez pomoci, což mi umožňuje držet mladsiho, poprve chodí na keramiku, sice spis pozoruje, ale baví ho to, no a bomba největší, rozmlouva se a zdolava poprvé stále více slov a vět <3 Z toho máme radost největší. A rozhodne bych pro nás vybrala sjezd Berounky 🙂 To by byl sen ! Lucie Mokrejsova Zmundova

 • Tereza 24.11.2018 at 23:00

  Oba kluci byli poprvé na cyklistických závodem (a to v době, kdy mladší syn jezdil 14 dnů na šlapacím kole), starší syn se naučil plavat, lyžovat a bruslit na zimních bruslích i na in-linech, oba se naučili potápět a lovit rybky v moři a taky poprvé seděli na koni. Nejvíc by se nám líbil sjezd Berounky. Sjížděla jsem ji v bezdětných dobách a přišla mi hrozně klidná. Což bych teď s dětmi ocenila 🙂

 • Barbora Novotná 24.11.2018 at 23:00

  U nás bylo letos taky hodně poprve:jízda na kole, plavani(zatím Teda pod vodou) zkouška lyžování, bruslení, naučil se podepsat… A mladší ségra ho hrdě ve všem napodobuje…. Ze zážitků bych vybrala berounku protože děti vodu miluji tak bych jim ji chtěla představit i z jiné stránky

 • Martina Rozsívalová 24.11.2018 at 23:01

  8měs. syn má sama poprvé, tento týden vymenil plazeni za lezeni, klekl si a je stastnej 😊 Dcerka 2,5 roku na jare zvládla first bike, zacala chodit 1x tydne na dopoledne do školky a líbí se ji tam, ale třeba jeji pýcha když se poprve sama oblikla anebo poskladala 50 dilkove puzzle! K nezaplaceni 🙂
  Zkusili bychom vodu 🙂

 • Iva Sedláčková 24.11.2018 at 23:01

  Naše poprvé bylo letos kolo pro syna a kolobezky 🙂 a vzhledem ke trem dětem by nas asi nejvíce potesila výroba smaltovaných hrnečku 🙂

 • Marie 24.11.2018 at 23:02

  Nejstarší se naučil před několika dny říkat r, prostřední zdolal první den ve školce a nejmladší nemá ještě ani rok a už leze, stojí, chodí kolem nábytku… Holt miminko co má poprvé všechno 🙂
  Líbilo by se mi malování hrnečků

 • Kata 24.11.2018 at 23:04

  Starsi dcera letos poprve stala na lyzich, poprve jsme byli na horach..a mladší syn měl těch poprve vic, udělal prvni krůčky, poprve byl strihany..radost by nám udelalo malovani plechacku, takže c.3

 • Veronika Hejlová 24.11.2018 at 23:07

  Berounka!:)
  Tak prvorozený dcerka (5r)poprve od září navštěvuje školku a je spokojena.
  Druhorozený synek(3r)sám sestavuje lego podle navodu a překonal strach z ryb v mori na dovolené.
  A tretatko dcerka(1,5r)ta má své poprve každý den,ale cerstve zpívá,tanci a víc a víc mluví:)

 • Tereza 24.11.2018 at 23:07

  My meli letos poprve skoro vse…prvni samotne krucky, voda, plavani, kolo, odrazedlo, nocnik…je toho spousta a kazdy den je neco poprve. Poprve jsme byli na dovolene a to bylo pro me to nej poprve. 💓

 • Helena Kotrchová 24.11.2018 at 23:09

  Poprve do skolky a bohuzel poprve i pohreb a smrt velmi blizkeho cloveka 😥 Ja si beru jako poprve novou praci a naprosto jine ,,koleje,,, co si musime nastavit.

 • Lenka Hermanová 24.11.2018 at 23:09

  Tím, že jsou kluci jen rok od sebe, tak mají většinu těch poprvé oba společně. Poprvé jsme byli na dovolené, letěli letadlem, koupali se v moři, spali pod stanem, poprvé spali v pokojíčku, byli na hudebním festivalu, starší začal také plavat pod vodou a mladší začal spát celou noc… Díky, že jsem si to všechno mohla uvědomit 😉 V případě výhry bych si přála Dvoudenní sjezd Berounky na kanoích. Na Berounce jsme byli poprvé s mužem na společné vodě a příští rok tam určitě chceme vzít i děti.

 • Aneta 24.11.2018 at 23:11

  Tak za 2tydny nas ceka take funnysassy a Em první strihani:)A Bar i kdyz to ze zacatku vubec nevypadalo,se naucila jezdit na kole bez pomocnych kolecek a naslapano mame uz take dost:)
  Ja bych rada s Em do divadla na Louskacka.

 • Jana Dudová 24.11.2018 at 23:12

  Také jsme letos byli poprvé na vodě se čtyřleťačkou a dvouletá dvojčata si dala alespoň premiéru spaní ve stanu. Mělo to úspěch a tak bychom si určitě vybrali vodácký poukaz:-)

 • Veronika Mlejnková 24.11.2018 at 23:12

  Tenhle rok jel poprvé ve dvou letech s tatínkem na víkend na pánskou jízdu, tatinkove a děti bez maminek 🙂 a ze zážitků bychom si nejraději vybrali sjezd Berounky 🙂

 • Misa 24.11.2018 at 23:15

  Z tech nejdulezitejsich prvni skolka, prvni skola, prvni tyden bez rodicu. Z moznosti vybiram plechacky, protoze to ostatni urcite probehne.

 • Soňa  Zemanová 24.11.2018 at 23:16

  U nás poprvé 2018
  Amálka (5): poprvé brýličky, poprvé splutí Sázavy, poprvé stála na lyžích, poprvé spala pod širákem, poprvé zapojena do akce Ukliďme Česko, první červík v zoubku,….

  Maxík (2) : poprpvé zapojen do akce Čistá řeka Sázava a Ukliďme Česko, poprvé splutí Sázavy, poprvé spal pod šIrákem, poprvé ušel po svých 6 km v Krkonoších, poprvé hrál na klavír, poprvé šlapal na kole, poprvé zvládnul jízdu autem bez protestování (trip po Balkáně), poprvé jsme přes den odstranili plenky (na noc zatím ne),…

  Je toho hodně poprvé a děkuji za připomenutí…je to krásné vzpomínat…

  Nejsme pražští a tak kdybychom si mohli vybrat, tak tu Berounku..

 • Kati 24.11.2018 at 23:16

  Pro syna bylo letos poprvé moře, pro dceru první láska :-). A ze soutěže bych vybrala Louskáčka.

 • Jiřina 24.11.2018 at 23:19

  Nase batoleci holcicka ma tech poprve zatim hodne, a jeste hodne pred sebou… Ale moje oblibene je „poprve se smeje nahlas“. 🙂 Vybrali bychom asi tu vodu.

 • Andrea 24.11.2018 at 23:32

  Dcera(5) tento rok poprve sama na vlastnom kajaku, poprve vyskusala padleboard na Vltave, vysplhala sa po tyci v telocvicni uplne hore, …
  Syn (2) zostal 1x doma s niekym inym nez s mamou a tatou, 1x odrazedlo, 1x lizatko :(…
  Na Louskacka sme boli v ND, na vodu jazdime na Sazavu, tak by sme asi skusili troju_keramiku.Dakujem.

  • Andrea 24.11.2018 at 23:37

   Oprava 3.malovani na smalt.plechacky 🙂

 • Míša 24.11.2018 at 23:35

  Vyberem tu berounku.

  U nas letos 1.třída u nejstarsi, jízda na kole u prostredni a aktualne prvni krucky u nejmladsi…

 • Monika 24.11.2018 at 23:37

  Líbil by se mi Louskáček nebo sjezd Berounky, jááá nevím 😀 ale Plzeň je už dál. Poprvé byla dcera 4roky na baletu, na bruslích, na kole, poprvé na její zdravotní dietě měla chléb a salám, 2letá poprvé v lázních, poprvé na odrážedle, poprvé ve velkém bazénu…

 • Eva 24.11.2018 at 23:37

  Letos je dcerka poprvé školákem a malý bráška poprvé bez sestřičky ve školce. Ale oba to zvládají na jedničku. Naopak nejstarší je posledním rokem ve škole 🙂 Vybrali bychom si sjezd řeky. Ten jsme absolvovali s manželem ještě dávno před dětma a doteď na něho rádi vzpomínáme.

 • Martina Leontynka Amalka 24.11.2018 at 23:38

  Leontynka poprvé jela na kole bez koleček (a jezdíme tak z druhe vesnice ze školky ,ráno veze tatka kolo i Leli autem ,zpet na kole s mamkou a ségrou, jen ten kopec by mohl byt menší. ..L:nechápu proc tady nemohli udělat rovinku) a dnes melo byt poprvé spaní sama v pokojíku noo za 30min vyspana ze by raději ještě zas dala postel do ložnice a počká na ségru az tam budou spolu (přiznám se nechce se mi k nočnímu kojení chodit přes chodbu :-/ 🙂 ) a u Amálky první kroky,beh, pády, první máma 😍…vybrala bych Berounku!u me by to totiž byl první sjezd (vody se bojim) ale vím že manžel vodu miluje a tak rád by jel…ze i když nevyhrajem pojedem, protože me článek minule nadchnul ze sem mu to ve slabe chvilce slíbila 😯

 • Jana 24.11.2018 at 23:40

  Synovi byl před měsícem rok, takže letos má těch poprvé opravdu hodně – od přetočení k lezení a obcházení nábytku a pevně věřím, že zvládne ještě letos i ten první krok v prostoru 🙂 A dcerka (čerstvě tříletá) toho zvládla taky hodně, mimo jiné se zbavila dudlíka nebo byla poprvé sama s babičkou (do té doby pouze se mnou nebo s tátou). A oba měli letos poprvé víkend mimo domov bez tatínka 🙂 A jelikož muž je poměrně zdatný vodák, vybírám vodu.

 • Hanka 24.11.2018 at 23:46

  Také máme těch poprvé více, téměř hned mě napadlo první stanování s tatínkem:) A kdyby to vyšlo, rádi bychom ten dvoudenní sjezd Berounky na kanoích.

 • efcza lexa 24.11.2018 at 23:48

  Míšo, těch poprvé bylo letos tolik! Prvně ve školce a na 1*, první šipka, první bitka, první kadeřnické pokusy na sestře,… Tak bych ty své Šikulky za to vzala ráda na Berounku 🚣‍♀️🚣‍♂️🚣‍♀️🚣‍♂️

 • Denisa 24.11.2018 at 23:48

  Prcek poprvé sednul na odrážedlo. Ráda bych 2. výhru.

 • Martina 24.11.2018 at 23:50

  Dcerka to mela prvykrat v skolke a syn prvykrat vrtanie u zubara😯

  A mate pravdu.je tolko krasnych okamihov u starsich aj mladsich, len je treba cas a chvilku postat a vnimat to❤Vyberam si berounku, ja mam z toho strach ale manzel bude urcite nadseny!

 • Marie Smáková 24.11.2018 at 23:51

  Pro mladší dcerku těch poprvé bylo a je hodně, včetně prvních narozenin, a vlastně i pro nás je poprvé zažívat spoustu věcí ve čtyřech. Největší poprvé bylo první (a snad na dlouho poslední) stěhování:-)Líbil by se mi Louskáček.

 • Soňa Mašková 25.11.2018 at 0:01

  U nás bylo poprvé ježdění na kole u staršího, mladší se naučil krásně ovládat odrážedlo a do školky jsme tak začali jezdit (já tedy běžím vedle nich 🙂 ). A poprvé jsme všichni byli společně na dovolené. Určitě bychom chtěli zkusit někdy Berounku, vaše články jsem pečlivě studovala, abych byla připravená až vyrazíme, tak doufám, že se na nás usměje štěstí 🙂

 • Zuzana Křížová 25.11.2018 at 0:07

  Syn se stal predskolakem, v létě uz zdolal sám cyklovylet a taky mu vypadl první zub. Jednoleta dcera byla poprvé u moře a samozřejmě taky uz začla chodit. My bychom si vybrali výlet na Berounku.

 • Martina 25.11.2018 at 0:08

  Poprve jsme vyjeli jako zavodni peleton se vsemi detmi na kole. Poprve jsem je nechala a samotne doma a odjela do zahranici jen s manzelem 🙉😅🙏

 • Barbína 25.11.2018 at 0:18

  Synovi je 19m, takže poprvé za tenhle rok byla už spousta. Užívám si každý den a každé ráno se těším, co nového Lu zase zvládne, čím mě překvapí a nepřestávám se divit a obdivovat, co všechno a jak rychle se ti prťouskové zvládají naučit. Když na mě začal volat mami, když začal chodit na nočník a zároveň i na záchod, první krůčky, jízda na odrážedle, lezení na prolézačky, první dovolená u moře a spousta a spousta dalších úžasných věcí. A nejvíc je pro mě ta jeho ohromná radost a šibalský jiskření v očích, když se naučí něco nového 😉 No a co se týká druhé otázky, tak nejvíce by se mi asi líbilo malování na hrnečky 😉

 • Hana 25.11.2018 at 0:29

  Prvni nefalsovana pusa od kluka. Me Vodnarce a mym dvema Rybam by se nejvice libilzazitek c. 2.:)

 • Petra 25.11.2018 at 0:30

  Kubicek letos poprvé vlezl na poutove atrakce, loni se jeste strasne bal a letos jsme ho z nich nemohli dostat! 🙂 Take byl letos poprve v kine 🙂 Poprve letos jel vlackem a zamiloval si to 🙂 Mel toho letos hodne 🙂 A jako vyhru bych si vybrala malovani na plechacek, to by ho bavilo moc 🙂 Petra

 • Gisela 25.11.2018 at 0:42

  Poprvé bylo letos opět spousty. Syn třeba poprvé na školce v přírodě a dcerka poprvé zaláskovaná.
  Nás by nejvíce potěšila Berounka, letos bychom už také rádi vodu s dětmi vyzkoušeli.

 • Lenka 25.11.2018 at 0:55

  Tech poprve bylo nekolik a urcite si ted nevzpomenu na vsechny. Starsi, cerstve 5ti lety syn byl poprve na tyden u babicky a dedy, poprve spal u kamarada, poprve jezdil na slapacim kole (jen jednou, vic nechce), poprve jsme stanovali, poprve byl ve skolce, poprve v divadle i kine… Mladsi cerstve dvoulety se naucil jezdit na koloodrazedle, byl ve skolce, v divadle, poprve stanoval, prestal nosit pleny vcetne noci… Vybrali bychom si Berounku 🙂

 • Martina 25.11.2018 at 1:10

  Těch poprvé bylo letos moc… První krůčky, první věty a teď už i básničky a písničky, poprvé u moře atd… taky poprvé na vodě, jeli jsme Orlici 😉 na vodu se příští rok s malým mimčem nedostanem, ale plecháčky zaujaly moc 😉

 • Pavla 25.11.2018 at 4:03

  Míši,já nad tím nikdy nepřemýšlela až teď..celé roky tu sdílím,komentují,soutěžím na blogu a tady mám jiný email než na Facebooku.. stejné jméno,ale jiný e-mail 🙁 neuniká mi pak výhra?
  A propo – letos poprvé našeho malého: Kabinová lanovka, kůň, ..nevím,co je jeho TOP 🙂
  A já bych brala to sjíždění Berounky 🙂

  • Míša 25.11.2018 at 8:07

   Dobre rano, toho se nebojte, buď bych vylosovala tady nebo na fb. Tim, že tam píšete komentar, tak ho lze vylosovat i bez znalosti mailu 😊.

 • Kveta Hanakova 25.11.2018 at 5:46

  Dcera se letos naučila jezdit na kole bez koleček. Určitě je toho víc,ale ted me nenapada. Vybrala bych si sjezd Berounky.

 • Irena Durdilová 25.11.2018 at 6:25

  Krásný článek, krásné zamyšlení. Mladší dcera má nyní 1 rok, tam je toho hodně poprvé. Starší 3leta ale ty poprvé na letos také. Poprvé do divadla, poprvé jen s tátou na 1 noc pod stan v létě, poprvé sama bez rodičů u babičky na noc. A příští rok budou další poprvé – lyže, kolo, možná voda nebo let letadlem. A z výher, starší dcera y byla nadšená z vody , mladší by to asi ještě neocenila. Já bych si vybrala malování plechacku.

 • Petra 25.11.2018 at 6:26

  Letos bylo poprve opravdu straaasne moc veci. Prvni slozeni puzzle, prvni malovane obrazky s vyznamem, prvni jizda na odrazedle, poprve ve velkem bazenu.. uz si to vsechno ani z hlavy nepamatuju :a nestiham zapisovat do knihy 🙂 a vybrala bych si malovani na plechacky, syn by miloval malovani a ja pak ten plechacek 🙂

 • Kamila 25.11.2018 at 6:57

  Dobrý den, letos se dcera naučila na nočník. Čerstvě narozených syn se začal usmívat. Líbil by se mi balet. K.

 • Kateřina Kolářová 25.11.2018 at 7:00

  My máme letos první krůčky, první pěší výlety, první běhání a také první rozbitá kolínka.
  Moc by se nám líbilo malování na plecháčky.

 • Lenka 25.11.2018 at 7:05

  Teda, musim rict, jak me prekvapulo ti zarizeni kadernictvi pro deti. Super. I ten diplom :O
  Nase mala ma taky vicero poprve. Ty nejvetsi jsou poprve u more nebo poprve ve skolce, a tech maltch, drobnych poprce taky nebylo malo. Porad se s tema mrnatkama neco deje a je to skvele 🙂
  V pripade vyhry by se mi libila dvojka, vyrazit na vodu 🙂

 • Hanka 25.11.2018 at 7:15

  U nás kluci poprvé spali oba dva (2,5 a 5) úplně sami u babičky. Z výher bych vybrala Berounku, to by bylo top nejen pro kluky, ale i pro tatínka 🙂

 • Katka Röslerová 25.11.2018 at 7:33

  U nás bylo letos poprvé taky kolo u staršího a školka u mladší. A ve školce oba poprvé chodí do kroužku gymnastiky.
  Z výher bych brala plecháčky.

 • Lucka 25.11.2018 at 7:39

  U nas tech poprve bylo letos hodne hlavne smerem k samostatnosti – takze prvni spani bez maminky, odplenkovani, nastup do skolky…. Ale probehlo treba i prvni more. A libila by se nam Berounka

 • Lucia 25.11.2018 at 7:42

  Dcera poprvé sjížděla Sázavu a naučila se jezdit na kole.. Také poprvé stála na lyžích. Prosím Louskačka

 • Dita 25.11.2018 at 7:48

  Dobre ráno:-) me těch velkych poprve měli letos take hodně a pořád máme:-) v lednu se nam narodil chlapeček a dcera se stala tou nejlepší starší ségrou. Pro oba tedy velké poprvé. Bude teď brzo slavit 5te narozeniny. Určitě bych zvolila dárek pro ni buď balet či výlet do Prahy s tvorivou dilnou! Tak uvidíme:-)

 • Michaela 25.11.2018 at 7:49

  Naše prďolka ještě nemá ani dva roky, takže u nás bylo letos hodně poprvé. První narozeniny, první krůčky, první procházka venku po svých, první koupaliště, první dovolená jen s mámou a tátou, poprvé jsme s ní taky byli u moře, první let letadlem, prostě letos úplně žasneme, jak se ten človíček vyvíjí, co všechno už zvládne a umí, jak je šikovná, krásná a jedinečná 🙂 vybrala bych si aai Berounku, ale někomu s dětmi bych ji darovala, protože u nás to příští léto vypadá spíš na jiný druh výletu. Takový, ze kterého si dovezeme dalšího parťáka nebo parťačku na výlety, takže bych to prvně nedala s pupíkem a pak se škvrnětem 😉 ale určitě někomu u nás v okolí by poukaz radost udělal 🙂

 • Majda 25.11.2018 at 7:57

  Nejdůležitější poprvé letos bylo ‚vykouknout‘ na svět 😂 Vybrali jsme Berounku…

 • Pikulová Sylva 25.11.2018 at 8:06

  U nás první chůze a první let letadlem u mladší a u starší se naučila sama potápět, pro rodinu by se mi líbila voda, ale starší by určitě vybrala Louskacka, chce byt baletkou, tak by to byl pro ni zážitek.

 • Lenka 25.11.2018 at 8:12

  U nás těch poprvé bylo dost. Jako ale každý rok. Letos syn začal opravdu obstojně jezdit na lyžích, sám jezdí na vlecích a zvládá sjezdovky, na kterých bych se já bála. Sám začal plavat. Začal spávat u babičky bez stěžování 😀 Poprvé jsme s ním byli na bobové dráze,…je toho jistě víc. A ještě víc u dcery – která se letos poprvé přetočila, začala se plazit, lézt, stoupla si, udělala první kroky i se rozběhla. Začala mluvit a začala nám jednoznačně dávat najevo, co chce a co nechce 😀 jako výhru bych si vybrala sjíždění Berounky.

 • Adéla Ž 25.11.2018 at 8:18

  První krůčky, bez dudliku.. bylo toho hodně, ale to je u dvouletaka snad vše :). Vybrala bych si vodu 🙂

 • Jana Šlesingerová 25.11.2018 at 8:19

  Vypadl nám první zoubek.
  Vybrali bychom sjezd Berounky.

 • Martina 25.11.2018 at 8:25

  Starší dcerka má na kontě třeba poprvé v divadle, na výstavě, sama u babičky, první samostatný nákup.. rohlíků:-), poprvé stála na lyžích, poprvé pořádně lezla na strom… A také ten velký krok – poprvé do školky“, poprvé spinkání ve školce..:-) A syn má rok a kousek, tak těch „poprvé“ bylo nespočetně.. I když za vzpomínku jistě stojí poprvé „pád hlavou dolů“, první „kousnutí sestry“, poprvé „jedu na tatrovce ve stoje bez drža“;-) A asi ho budeme muste přivázat k lodi, ale případně bychom brali Berounku:-)

 • Kateřina Spejchalová 25.11.2018 at 8:33

  Čtyřletý syn byl letos s taťkou poprvé v kině a spolu se chystáme za dva týdny poprvé do divadla 😍 Dvouletý nás dennodenně překvapuje vším, co se (i díky staršímu braskovi) neustále učí. Pro mě asi největším překvapením bylo, když z ničeho nic začal před usnutím zpívat naše ukolébavky se mnou 🤷❤️🤗

  • Kateřina Spejchalová 25.11.2018 at 8:34

   Ještě jsem zapomněla připsat, že bychom se určitě vydali na Berounku 😍

 • Haňulka Salátová 25.11.2018 at 8:34

  Julinčino poprvé byl bohužel pětidenní pobyt v nemocnici a i s bráškou, kdo by ho doma kojil 😁 byla velmi statečná, ikdyž musela dvakrát pod narkózu. Léto jsme měli tak trošku omezené. A něco hezkého tak např. poprvé jsme spolu na kurzu vyráběly lapač snů ❤ byl dělaný pro ni, omotávala kroužek stužkou a sama si vybírala, co na lapači bude (těžší práci jsem udělala já) a je jemný, kouzelný 😍 syn bude mít rok a půl a milníků má nespočet, jak to u malých dětí bývá. Já bych ráda pro děti vyhrála možnost 2, oba vodu milují a zážitek by to bylo pro celou rodinu 😊 možnost 3 by určitě také potěšila, jednodenní výlet do Prahy bychom snad už zvládli, jeli bychom kousek od Znojma. Tak daleko jsme ještě nebyli, ale možná pojedeme na hory, když klapne půjčení chalupy.

 • Jana 25.11.2018 at 8:41

  Těch poprvé bylo letos taky spoustu (až mě mrzí, že to nikam nepíšu), tak za všechny vybírám třeba poprvé vodácké – sjíždění Vltavy. Takže jako výhru bych brala tu Berounku 🙂.

 • Lenka 25.11.2018 at 8:45

  Rozhodne Berounkaaa! 🙂 I my jsme zazitkovi s na hracky se u nas „praci“.. letos s holkami poprve sjizdeli vodu, pro prvni setkani s vodou jsme vybrali Dyji a castecne okruh lednickovaltickym arealem.. uzasny zazitek a pristi rok rozhodne zopakujeme..starsi se naucila lyzovat a ma ze sebe radost, verim, ze se letos stihne na lyze postavit i mladsi, ktera se na to nesmirne tesi..mladsi poprve na bruslich, poprve na kole bez pomocnych kolecek, pro mladsi prvni divadelni sezona, prvni spolecne kino a moc si ty nase „damske jizdy“ uzivame..prvni plavecke uspechy, kazdy rok zdolavame nejakou nasi horu, letos holky zmakly Lysou, nejvetsi POPRVE letosniho roku je nastup starsi do skoly, JEJI velky den, a mladsi poprve ve skolce bez sestricky..tech poprve je spousta, tesim se na vsechny spolecne chvile, ktere nas cekaji! 💟 a dekujeme za spoustu uzasnych tipu tu na blogu, pri nasich toulkach Sulovskymi skalami jsme zavitali na Trenciansky hrad a v penzionu Rehaczek se nam take moc libilo. Krasne dny vam vsem a uzivejte dni naplno!

 • Marcela 25.11.2018 at 8:50

  Mladší dítě má rok, takže první krůčky, první zoubek, první stříhání, první jízda na kolotoči … A starší šlo poprvé do školky. Poprvé hrálo domino….. Kromě toho za sebou máme první dovolenou ve čtyřech a první cestu autem přes celou republiku🙂. No, asi by toho bylo víc… A líbily by se mi plecháčky.

 • Ivona 25.11.2018 at 9:22

  Letos u nás těch poprvé bylo nějak víc. Naučil se plavat bez pomůcek, začal jezdit na koni, užil si 14 dní s tatínkem bez mámy… prostě nám v 5 letech roste před očima! A jako výhru bychom brali Louskáčka. Plecháček už jsme vámi inspirováni malovali jako dárek pro tatínka. 🙂

 • Jana K. 25.11.2018 at 9:34

  Zdolali jsme se synem poprvé vodu, jeli jsme nádhernou Otavu… bylo to překrásné..
  Libili by se nám určitě hrníčky…

 • Jitka 25.11.2018 at 9:42

  1. Starsi syn 5 let: poprve do skolky a bez problemu, naucil se hrat sachy. Mladsi syn 1 rok: tak tam je toho samozrejme mnoho – chuze, jizda na motorce. 2. Vybrala bych predstaveni Louskacek.

 • Radka Stehlíková 25.11.2018 at 9:49

  Moc by se nám líbíli kánoe. Letošních poprvé bylo několik-školka, taneční kroužek a hlavně nový sourozenec, takže spousta krásných chvil každý den

 • Martina 25.11.2018 at 9:52

  Letos obě moje děti poprvé ležely v nemocnici. Také jsme jako vy byli poprvé s dětmi na Slovensku. Viděli první pořádný vodopád. Pepina se poprvé vozila na koni. Poprvé bez nas, rodičů, spali u babičky. Tonda byl poprvé v kině. Jejda, toho ale je a to nejsem zdaleka u konce… rádi bychom a dětmi příští rok zkusili víkend na Berounce

 • Pavla 25.11.2018 at 9:54

  Poprve dovca pod stanem, poprve na tabore, poprve na vylete bez kocarku, je toho vic. A kazde stoji za to. Brala bych Berounku.

 • Kateřina Vítů 25.11.2018 at 10:30

  Malování plecháčku zní dobře.
  JInak náš Kubík měl letos dost poprvé. První krůčky, první jízda na motorce, první slůvka, první koupání v moři… dalo by se pokračovat dál 🙂 a těším se na další poprvé 😀

 • Zuzana 25.11.2018 at 10:36

  Starší dcera poprvé na kole, poprvé sama na plaveckém kroužku a mladší… první pokusy bez plen, první celé básničky…
  Láká mě víkend na vodě, ale nemám na to „koule“, takže asi malování na plecháčky.

 • Lucie 25.11.2018 at 10:36

  U nás toho taky bylo hodně poprvé ,ale myslím že naše hlavní a nejtěžší poprvé byl dvoutýdenní tábor Karolínky kam jela sama bez maminky.Nám by se líbil Dvoudenní sjezd Berounky na kanoích …moc děkujeme krásnou neděli.Lucie

 • Jana 25.11.2018 at 10:40

  Letos poprvé jsme například slavili narozeniny 🙂 Vybrala bych Berounku, i když asi na začátek vodáctví máme ještě čas.

 • Michaela Giercuszkiewiczová 25.11.2018 at 10:50

  Dcerka jela poprvé na.kole.bez přídavných koleček, ukázala to však jen jednou a pak dostala strach 😀 Pro.syna je poprvé vše, protože má.teprve.10m. Nám by se asi líbila voda.😉

 • Kamila M. 25.11.2018 at 10:52

  V dubnu první krůčky 🙂 Vybrali bychom si sjezd Berounky, nikdy jsme mně vodě nebyli, já ani muž, tak by bylo dobrodrůžo 😀

 • Anzet 25.11.2018 at 11:26

  Letos poprvé v nové školce, poprvé ve stanu, první pokusy na šlapacím kole, těch poprvé bylo asi mnohem více.
  Vybrala bych si 2.

 • Hanka 25.11.2018 at 11:46

  Treba poprve v jeslickach, teda zatim s maminkou, jednou v tydnu jsem tam ucila. Nebo poprve spani u babicky. Poprve na lodickach a urcite toho bylo vic 😉 a protoze se z dcey letos taky stala starsi segra, libil by se mi Louskacek, mely bychom takove rande 😉

 • kristee 25.11.2018 at 13:03

  U nás to bylo letos hlavně první vysvědčení! Ale taky prvně úplně samostatně uvařená večeře, sbližování s bicími (je naprosto famózní!), ježdění na snowboardu, šnorchlování. Amálka ovládla lyže, začala zpívat ve sboru a naučila se stojku ve vodě. My bychom bez rozmýšlení jeli na Berounku!

 • Helena Kolářová 25.11.2018 at 13:19

  U nás bylo letošní „největší poprvé“ u 8mi leté dcerky to, že zvládla 14ti denní skautský tábor. A u mladší 4leté , že hravě zvládla nástup do školky a moc se jí tam líbí.
  Pokud by se na nás usmálo štěstí, tak bychom zvolily dobrodružství – sjezd Berounky ;o)
  Děkujeme H+B+K

 • Marcela 25.11.2018 at 13:26

  Miso, jste uzasna kronikarka! My mame doma pulrocni miminko, kteremu pisu vsechny milniky a zaroven se snazim psat i vsechno pro svou 2letou holcicku a to ve dvou denicich -cestovatelsky/zazitkovy a jazykovy (zijeme v cizi