knihovnička | Jeden rok odpočinkových aktivit

26.6.2017 in Knihovna - 3 Comments

Tak teda :-D. Je už skoro jedenáct večer, zítra začínají hromadné objednávky knih a pokračuje hromadná objednávka Sensory blocks, protože jen tak se dosáhne mnohem hezčí ceny než je ta origo, takže tenhle článek být zítra musí. Slíbila jsem vám ho a dnes se mi podařilo knihu na výletě nafotit. A důvod proč tady vzdychám je ten, že těch fotek je táááákový mrak, že tady budu ještě k ránu :-D. Knihu jsem vzala s sebou do Stromovky, kde jsme strávili celou neděli. Bylo to tam děsně fajn, lidí tak akorát a našel se čas i na tyhle fotky, tak pojďte mrknout na novinku z montessori světa od Svojtky.

 Budu se snažit moc nevykecávat, ať případně nepromeškáte čtením termín objednávky :-). Stromovka je ráj v Praze, taková ta příroda, která je sice trochu organizovaná, ale pořád si přijdete, že jste v lese mimo Prahu.

S holkama jsme se vydali hned ráno, protože bylo víc než jasné, že první velký zásek bude na větším hřišti u Vozovny, kterou Stromovka začíná, když se vydáte od planetaria u Výstaviště.

Že ale bude další zásek hned za Vozovnou, ani ne 200m, to jsem až tak nečekala. Kdo nebyl ve Stromovce delší čas, přibylo tam spousta krásného. Krom nových hřišť je zrekonstruovaná i spodní část, kde jsou jezírka s kačenama a hlavně je tam i koupací jezírko pro děti. Holkám se tam líbilo tuze.

Vzdala jsem to. Děti jsem přenechala tátovi a šla udělat první fotky. Kniha Rok odpočinkových aktivit je opravdu masivní. Nemá pevnou vazbu, takže je taková „sešitová“, ale k mému velkému překvapení, kdy jsem hodnotila podle ceny, netušila jsem, že bude celobarevná a ještě tak obsáhlá.

Origo cena je 399 Kč a jak máte knihu v ruce, je vám dost jasné proč. Je v ní týden po týdnu celý jeden rok. Na každý týden máte rozvržené různé druhy aktivit a stran je rovných 208, což není málo. Vím to, táhla jsem ji do Stromovky :-D.

Celá kniha má vzorec, kterým se řídí v každém týdnu. Barevně oddělené jsou tématické okruhy. Každý týden najdete v knize jednu tvořivou aktivitu, jedno montessori cvičení, prvek z jógy nebo meditační cvik a na závěr jednou za dva týdny i relaxační příběh.

 

Aby byl ale můj článek přehlednější, seřadila jsem fotky ne podle týdnů, ale právě podle těchto celků. V knize ale najdete vždy př. týden č. 1 a v něm od každé skupiny jeden úkol či příklad aktivity.

Tvořivé aktivity

Kolik je týdnů v roce, tolik tvořivých aktivit kniha nabídne. Dle mého je dost sci-fi, aby se to dalo dodržovat přesně dle knihy, takže já volím styl monte anarchie, kdy si prostě a jednoduše vybereme aktivitu, která se nám hodí a je na ni zrovna nálada, neřeším čísla v týdnu.

Tvořivá aktivita vám ukáže, jak s daným cvičením pracovatpokud máte různě staré děti. Vážně se dají všechny aktivity upravit tak, aby byly vhodné pro nejmenší, ale i pro veliké děti školou povinné.

Moje dnešní nálada, razítkování, modelovací hmota s receptem, kterých je v knize víc než dost. Bublinování, klíčení rostlinek, poznávání všemi smysly nebo třeba zenová zahrádka, kterou si s dětmi můžete vyrobit. Většina úkolů se dá dělat za všeho počasí nebo třeba doma.

Knížka je inspirací pro všechny, kteří nevědí co. Znám spoustu maminek, které se dětem krásně věnují, čas s nimi tráví, ale hlavu na nějaké aktivity nemají, nějaký večer čas od času projedou Pinterest a to je takové maximum. Podle téhle knihy zvládnou ale s dětmi něco vymyslet i tátové, kteří jsou na tom často s vymýšlením aktivit ještě hůř.

Knihu holky viděly včera poprvé. Ve Stromovce jsme ji celou prolistovaly a bylo milé sledovat, nad kterou stránkou se zastaví, a kterou prostě jen tak prolistují dál. A takhle dělají… ta je teď oblíbená pro Julču, protože od roka je u nás všechno „zvuky vydávající“ atraktivní.

Stromovka nám toho ukázala hodně a Julinky oblíbené dedenky nemohly chybět. Holky by jim rozdaly i svoji svačinu a to už je fakt co říct.

Doma jsem s holkama vyráběla téměř všechno, už nám chybí do sbírky jen tekuté křídy, magnetická hmota  a tyhle domácí bubliny, takže jsem ráda, že tady recept je a dám vědět, jestli funguje. Na bubliny je léto, ale vlastně celý rok, ideální.

My o vlku. Joo tak modelínu jsme doma klohnily a byla skvělá. Kdo ji ještě nedělal, určitě tu na ni najdete recept. Nefotím knihu celou, takže velké množství dalších aktivit je v téhle publikaci. Myslím ale, že už si trochu uděláte obrázek toho, jak je kniha pojatá.

 

Některé hry jsme zapojili rovnou do výletování a k našemu oblíbenému „POVODEŇ“ (děti musí vylézt nebo se pověsit tak, aby neměly nohy na zemi) teď přibylo maminky oblíbení „STOP“ :-D.

Holkám se moc líbí, ale už teď je mi jasné, že to nesmím moc často zneužívat, protože jim hodně rychle dojde oč jde :-D.

Pro všechny, kteří neumějí prohrávat. Zajímavý nápad. Zajímalo by mě, kdy se u dětí projeví tyhle první prohry, i když u nás se to asi pomalu rýsuje. Juli chytá záchvat vždy, když Nela doběhne ke vchodovým dveřím u bytu dřív, i když je ale jasné, že to bude vždy, protože ty dva roky navrch Nele dost nahrávaj :-).

Kniha je doslova plná Mandal. Zprvu to jsou obrázky, které nejsou nijak abstraktní, pak začnou přibývat i ty typické mandaly. Kreslit mohou děti klidně do sešitu, ale dle mého je lepší udělat kopii a využijete tak knihu opakovaně či pro více ratolestí :-).

Jestliže je den, kdy je tvořivá aktivita více pro malé děti než starší, ve žlutých rámečcích najdete tipy co s dětmi většími. Tady je třeba „den s angličtinou“, což se těším na vyšší věk mých holek.

Krom mandal najdete v knize na dotvoření i mozaiky. Už jen to, že děti uslyší slovo mozaika dřív než ve škole je super. I když já s holkama nejedu doma striktně žádným směrem, ani tím montessori, je fůra nápadů, které se mi líbí a prostě to mixujeme podle vkusu. V monte se mi líbí, kolik si toho děti osvojí nebo alespoň oťukají už v tak malém věku.

Mít doma miminko, takovýhle závěs bych si vyrobila ráda. Ale protože už u nás žádné není a nechystá se, vyráběly jsme s holkama na podzim závěs z přírodnin, které se v podzimním lese povalovaly.

jakmile je v knize zapojeno cokoli z jídla, to holky budou chtít přednostně a ideálně opakovat co nejčastěji. Takže na téhle straně nám Bulík (rozuměj Nutribullet) pojede o 106 – jsem zvědavá, čím ji zaprasej jako první.

 

O největší nepořádek se u nás ještě nehrálo, takže taky nápad. Jen nevím, zda se nemají rodiče předem děsit. Nikde v textu jsem nečetla postup jako „maminka si šlehne něčeho silnějšího“ :-D. Takovouhle čistku ale musíme udělat taky, už mají holky mezi hračkama víc nehraček a mezi knihama víc letáků.

Starším dětem a jejim maminkám se určitě bude líbit úkol s názvem „Negativ“, který si vytvoříte vymalováním vzorového obrázku.

Moc milá stránka. Neobyčejný týden připomene, že se máme navzájem víc vnímat. Myslím si, že to je krásný úkol nejen pro děti, ale i pro rodiče. Však kolikrát se stane, že se konverzace rodičů stočí jen na děti, ne-li že si je předáváme mezi dveřma, protože každý spěcháme svým směrem.

Na dalších stranách si s dětmi vyrobíte třeba herbář, prohlédnete si různé ulity, domalujete další podle své fantazie, dáte si Den bez hodinek, což bude pro mě rozhodně dost výzva, ze starého vytvoříte nové, vymalujete tváře různých nálad,… nebo se zase zaměříme na sebe navzájem a zasedneme všichni k velké rodinné snídani.

 

Tak jak se vám aktivity líbily? Skládá se, vymýšlí se, pečuje se, poznává se, vaří se a peče se,… je toho hodně. Všechny činnosti jsou jednoduché, ale je v nich ten nápad, který všichni vítáme, že někdy vymyslel za nás a i když by některé maminy řekly, že nechápou proč v dnešní době potřebujeme „návod na hraní s dětmi“, že je to vlastně smutný, nesouhlasím.

Přibývá rodičů, kteří se dětem věnovat chtějí a jen prostě nemají ten nápad. Dřív takové knihy nebyly proto, že mámy věděly a znaly vše. Naopak měly tolik práce, že neřešily takový program z důvodů časových a s dětmi mohly být méně než my dnes.

Taaak, už víte, proč se děsím té délky? Máme za deset minut půlnoc a mám za sebou první velkou část, kterou rozseknou mé holky. Na hřišti si pohrály dosyta a my se Stromovkou posunuly až za Šlechtovku a ke koupacím jezírkům. Našli jsme si to, kde je udělané brouzdaliště i pro nejmenší děti a holky skočily do vln, i když extra vedro nebylo.

Jak jsme letos byli jen v bazénech a koupalištích, byly holky strašně překvapené, jak teplá tady voda je :-). A zatímco Julince vadí v bazénu jakákoli špína a zdrhá pryč, tady jí to ani nenapadlo zmínit.

Voda jí sedla natolik, že se odhodlala praktikovat své zkušenosti z plavání a…

byla to poslední tečka za jejím čubičkoidním výkonem :-D. Nesla to statečně, pod vodou se třikrát přetočila a pak už jen volala „Jujinka žbuňk mamniko“ :-D.

Nevadilo. Zbytek koupačky sledovala Nelu z lavičky, ale nemyslete si, ona i Julča si v té vodě dobrou dvacetiminutovku pobyla :-).

A jakmile je ve vodě jen jedno z našich dětí a Julinka sedí jak přibitá k lavičce, mám další čas na nafocení pokračování monte knihy. Nela je ve vodě spokojená a jedno vodní dítě ve vodě uhlídá i táta.

Montessori dílna

Je taková další aktivita, kdy s dětmi vymýšlíte co se dá. Budete chodit po čarách, vyrobíte si zapínaci a vlastně i rozepínací rám. Naučíte se leštit zrcadla, osvojíte otevírání a zavírání, upečete chleba a je jasné, že recept nebude chytě … a mnoho dalšího.

Sami vidíte, že knížka je hodně intuitivní, napasovaná na klasické domácí situace a nevyžaduje, abyste domů něco extra kupovali nebo vytvářeli mnoho umělých a nepřirozených situací.

Hra na vůně se mi moc líbí. Holky rády čmuchají ke koření, když vařím, ale něco podobného jim připravím na další „cestu za pokladem“, kterou měly třeba na Den dětí na Rysí stezce.

Roste nám tu konečně jedna z prvních generací, která už se učí, že nemyslíme jen na sebe, ale taky na přírodu. Věřím, že většina domácností už odpad třídí, ve školkách se to děti učí nejen teoreticky, ale i prakticky a kniha vám k tomu dá zase další pomůcku.

Dát dětem lupu a vyrazit ven už plánuju dlouho. Problém vždy nastane, když si uvědomím, že jsem jim ty lupy zapomněla sehnat. Tak snad už mě ta kniha donutí.

Holky si přírodu prohlížely celou neděli a ta nejkrásnější byla na břehu jezírek. Všude spousta vodních mláďátek, chlupatá a čerstvě opeřená. radost pohledět a pro mě i vyfotit :-).

Stůl plný přírody si vytváříme celkem pravidelně, ale ne až tak organizovaně. Holky nosí domů vše, a to nejen v rukou, kapsách, ale i v botách. Dotáhneme to ale podle knihy až do pěkného konce.

Často se mě ptáte, pro jak staré děti kniha je. Sami vidíte, že je to hodně individuální, ale já si hlavně myslím, že tahle kniha není pro děti, ale především pro nás, rodiče. Každý si poupraví aktivity přesně na náladu a věk dítěte, děti s dokreslí leda ty mandaly a obrázky. Víc v ní číst budeme my.

Co je z mého hlediska na knize trochu nepraktické, je její velikost a formát. Na cesty to extra není. Je širší než je klasická A4-ka a jak nemá pevnou tvrdou vazbu, trochu jsem se o ní v batohu bála. Ale tahat ji s sebou běžně neplánuju. To bylo spíš proto, abych ji zvládla včas nafotit a do pondělka sepsat.

Pár úkolů už dětem osvětlí i známé fyzikální zákony, s menšími se o nich nemusíte bavit a prostě si jen s vodou hrát. Líbit se to určitě bude a časem se to hezky propojí s teorií.

Chachááá. Kniha udělala nejdřív pěkný domácí bordel v kapitole pod tvořivými aktivitami a teď vám pomůže doma efektivně uklízet.

 

Máte doma malého vzteklouna? Neříkám, že tohle zabere, ale hráz si doma na  (organizovanou) vztekačku je určitě zdravé :-). Dovíte se i nějaký ten tip, jak si se záchvaty vzteku poradit nejen u dětí, ale i u sebe. Tak co to zkusit?

Zase ta fyzika. Občas ji tu najdete a zajásají tu maminky školáků :-).

Druhá kapitola je za námi. Tvořivé aktivity jsou v knize pěkně nadupané a zase jich najdete tolik, kolik má celý náš rok týdnů.

My se mezitím ve Stromovce převlíkli z plavek a našli si hezké místo na oběd. Jak říkám, krmit dedenky je zážitek, takže nejdřív sebe, pak kaččí krky.

Táta s Nelou už se jali odpočinku pro starší (Nela doma po obědě spí, venku už ne) a já s Julinkou se složila pod stromem na dece. Netrvalo to dlouho, Julinka se chytila mé ruky a vytuhla na dobrou hodinu a půl. Já tak získala další chvilku pro vás.

 

Jóga a meditace

Moje moc oblíbená část knihy, kterou jsme s holkama sjíždeli už ve Stromovce. Holky každé ráno cvičí doma, i když je to spíš jen takové malé protažení, takže bylo jasné, že cvičení podle knihy je bavit bude.

Jóga je prastará sama o sobě. Pomáhá ním se protáhnout, uvolnit, načerpat energii a v neposlední řadě nás naučí správnou techniku dýchání. Pokud s dětmi začínáte cvičit brzy, určitě se jim to v dobrém vrátí.

Jak říkám, ve Stromovce byla legrace :-).

Každý cvik či pozice je v knize hezky vysvětlená. Celý postup je polopatě ukázaný a nic se neděje, když to zprvu dětem ani vám nepůjde :-). Zase je to další aktivita, kdy jste s dětmi a určitě to časem vypilujete.

Některé pozice jsou snadné, jiné jsou těžší. Pro každý cvik tam máte napsané i speciální pokyny k lekci, tak jsem zvědavá, jak spolu budeme během roku cvičit.

Při mnoha lekcích se po vás bude chtít, abyste dětem pomáhali a ukazovali jim co a jak. To určitě jde, ale…

ne vždy se to úplně povede :-D. U čtyřleté Nely už se dá dělat víc než u dvouleťandy Julči, ale pro tu je zase stěžejní to, že se vůbec může zapojit :-).

Pokus o chycení patiček a prohnutí do mostu se záklonem hlavy.

Všímejte si vždy poznámek. V barevných rámečcích jsou praktické tipy nebo u jógy a meditace účinky, které na vás a děti mají jednotlivé cviky.

Takže cvičení určitě ano a jak vidíte, už ani ne dvouleté děti se s vámi podle obrázků rády rozhýbou :-).

Snažíme se, hýbeme se a co je hlavní, děláme to společně a ač si to možná neuvědomujete, staví se mezi vámi s dítětem obrovské pouto, které spočívá v tom, že jste. Jste společně a děláte spolu víc než, že dohlížíte na hřišti, aby se dítě neztratilo nebo si neublížilo.

Na každý týden vás tak čeká jedno meditační cvičení, které si daný týden můžete cvičit každý den a procvičíte ho tak, že si ho už budete vy i děti pamatovat.

Po cvičení letíme zpět k vodě. Tentokrát už ale nelezeme do plavek, protože začalo fučet a už si jen mácháme hnáty, pozorujeme dedenky a chválíme si Stromovku, jak mile se zvládla proměnit. Mezi jednotlivými jezírky jsou velké dřevěné lávky, kde posedávali lidé, piknikovalo se, z břehu se ozývaly zvuky kytar, no fakt bylo moc příjemně.

Relaxační příběhy

A máme jednu hodinu ranní a poslední kapitolku v knize, kterou jsou relaxační příběhy. Navazují na jógu a ob týden si přečtete krátký příběh. Relaxačních příběhů je v knize méně. Najdete vždy ob týden, takže jednou za 14 dní si spolu s dětmi hodíte relax nad povídkou :-).

Pár jsem vám jich tu nafotila, abyste měli představu, jakým stylem jsou psané.

Většina z nich se mi líbí, ale teda ještě jsem zdaleka nepřečetla všechny, takže tady nemůžu hodnotit a jen vložím pár fotek, ať si je můžete přečíst sami.

Na téhle dvoustraně vidíte i další cvičení jógy a je krásně názorné, že jsou to často známé cviky z protahování, které dětem pomohu i ve školkách a školách, protože se podobné cviky budou ve výuce chtít.

Tady jeden podzimní s veverkou,…

… kniha vás zavede i do jednoho letní večera,…

v zimě je jasným favoritem pro námět ledový muž, sněhulák…

No není možné“ Já to mám hotové :-). My ještě letěli na hřiště, u Vozovny si pohráli a vydali se směr domov. Pak už na mě čekala jen ta halda fotek a jsem ráda, že jsem to stihla před začátkem hromadné objednávky.

Pokud se chce kdokoli přidat, určitě může. Je vás přihlášeno přes 600, ale kdokoli se může zapojit.

Objednává si každý sám z domova a jde o knihy z Nakladatelství Svojtka, které u mě potkáváte často.

Akce má dvě varianty, vybrat si můžete tu svou:

 

Od pondělí 26.6. až do 30.6.2017 je pro mé čtenáře udělaná akce. 
objednáváme knihy od Svojtky na www.svojtka.cz
k objednávce si můžete přidat libovolné tituly, není podmínka koupit tuto knihu
Varianty slev:

kód: MK617doprava

POŠTOVNÉ ZDARMA I PŘI NÁKUPU POD 1000 Kč
podmínka: nakoupit alespoň jednu knihu ze sekce Montessori, nákup musí mít za min.400 Kč

kód: MK617sleva5

NAD 1000 Kč nákupu SLEVA 25% ze základních cen
tedy ještě 5% sleva oproti cenám v eshopu
(primárně je dělaná akce pro ty, co chtějí nakoupit novinku, proto je výhodnější pošta zdarma)
podmínka: nakoupit alespoň jednu knihu ze sekce Montessori

kód: MKLIFE

Poku chcete nakoupit osobně v Nakladatelství Svojtka, 25% sleva ze základních cen 
tedy ještě 5% sleva oproti cenám v eshopu
podmínka: nákup alespoň za 400 Kčnakoupit alespoň jednu knihu ze sekce Montessori,
nahlaste heslo na místě
 

 

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Anonymní 3.7.2017 at 18:28

  Objednáno a už si hoví v knihovničce. Děkuji za tip a slevový kód ;o) Mája

 • Míša 3.7.2017 at 22:40

  To jsem moc ráda, že se líbí 😊 Míša

 • Unknown 10.7.2017 at 19:53

  Dneska kniha dorazila. Už se moc těšíme, až začneme plnit vše, co je obsahem. Děkujeme za tip 🙂 Martina

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×