Krok za krokem: Kolotoče – hlavně hezky česky!

Vítejte v novém roce, u mého prvního psaní s datem 2016. Vánoce jsou za dveřmi, tentokrát na té druhé straně, a tak Vám s radostí ukáži, čím Ježíšek obdaroval mé blízké, konkrétně tedy babičky a prababičku. Dárky Ježíšek vyráběl a při tvoření nezapomněl na známé IKEA rámečky TOLSBY. Přesně tyto IKEA kolotoče frčí v zahraničí již několik let, předloni mě slušně „nahlodávala“ Heidi Swapp, ale až teď na ně došlo. A protože babičky jsou kategorie ryze česká, byla snaha udělat „kolotoče“ více či méně v našem rodném jazyce. Důležité je, že radost byla a já věřím, že kolotoče budou dělat radost celý rok.

Kolotoče jsem dělala rovnou čtyři, tři bílé a jeden speciální černo červený, protože jedna z babiček tuto barevnou kombinaci zbožňuje. Ukáži Vám dnes dva z nich.

Co bylo třeba?

 

 • IKEA rámečky TOLSBY
 • knihařské kroužky – použila jsem největší velikost
 • Project Life kartičky na podlepení fotek
 • fólie – já použila laminovací – na proděravění a zavěšení
 • fotky a zdobení dle Vašich zásob a možností

Jak na to?

 • do každého kolotoče jsem si připravila cca 20 fotek
 • fotky jsem rozložila před sebe a pod každou z nich jsem vložila kartičku, která se k dané fotce hodila Tip: vůbec se nemusíte snažit ladit ostatní kartičky a fotky k sobě, protože ve výsledku bude vidět vždy jen jedna. Jsem zvyklá z PL ladit vše k sobě, takže tady to pro mě bylo „divné“, že nemusím. Naopak, barevnější kolotoč je pak živější a veselejší.
 • na kartičky s fotkami jsem začala přikládat jednotlivé ozdoby, celá razítka… dokud nebyly všechny kartičky pokryté nějakým krášlítkem
 • až v těto fázi jsem začala lepit
 • na zadní stranu kartičky jsem pak přilepila oboustrankou 2cm pevné fólie
 • proděravěla jsem fólii a zavěsila kartičky přes kroužky na kolotoč

 

…abych nevyužívala angličtiny, používala jsem jednotlivé samolepicí abecedy, dřevěná písmena…

 

…skvělá jsou i razítka. Na otisk razítka na fotky si nezapomeňte vzít ten správný inkoustový polštářek, tedy na alkoholové bázi. Na boky kartiček jsem lepila ozdoby záměrně tak, aby přesahovaly, kolotoč tak dostane další rozměr 🙂

 

Nezapomeňte na různé 3D ozdoby, případně dřevo, protože vypadá na fotkách báječně.

 

Ideální čas zbavit se ozdob, které jsou do PL alb příliš objemné.

Druhým kolotočem je „rudoch“ pro babičku. Abych splnila její oblibu v černé barvě, nalepila jsem do rohu rámečku černý „chochol“ :-D. Ten už jsem měla tááák dlouhou dobu a pořád ne a ne ho udat :-). A ejhle, je z domu a babičku bude těšit celý rok.
Úvodní stránka je pouze potištěné vellum s kartonovým výsekem „lovely“ a pár enamelek ve tvaru hvězdiček.
Opět se razítkovalo, zdobilo, lepilo…tady jsem se však snažila podložit fotky tak, aby byl vesměs bílé, červené či černé. Na dně šuplíku jsem našla i krajkové řetízky, které výborně posloužily. Věřím, že čím víc materiálu se použije, tím pestřejší a zajímavější pak kolotoč je.
 … dřevěné ozdoby…
…razítkový praporek a „otáčedlo“ s hřebíčkem v požadovaných barvách…

 

 

… nápis „love“ považuji za tak univerzální, že rozhodně najde místo i v českém kolotoči :-)…

 

 

…nakonec jsem i provázkovala, enamelkovala a chipboardovala!

 

Jsme teprve na začátku roku, takže všichni před sebou máme další narozeniny, svátky a výročí. Udělejte radost osobním dárkem. Babičkám fotky vnoučat, ke dni matek maminkám citáty či poděkování, kamarádce Vaše společné fotky z oslav a dámských jízd, rodičům ozdobu na stůl do práce… fantazii se meze nekladou.
Krásný víkend a za týden zase „na přečtenou“

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

 • Charlotta 8.1.2016 at 7:49

  Krásné jako vždy :-*

  • Míša 13.1.2016 at 22:31

   Děkuji Lotko naše :-*

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×