Letní čas | Balíme na koupák i k moři

18.7.2017 in Dr. Máma, Tipy - 9 Comments

Jsem sice z hor, ale stejně u mě každý rok vyhraje na plné čáře to léto. Sice z okolí slýchám jak je nedýchatelno, jak už se každý těší na ochlazení. Já si o to víc snažím připomínat, že tu skoro celou zimu skučíme ať už je tady sluníčko, takže když je vedro, balíme se k vodě. A protože už nemám malá miminka, vedro nás netrápí. Dnes vás na jeden den k vodě vezmeme s sebou a zodpovím všechny dotazy, které se v mailech ukazují nejčastěji.

  Kdybych měla poblíž nějaké přírodní koupaliště, nádrž nebo biotop, určitě bych volila na celý den právě to. My bohužel úplně blízko nic nemáme a nejsem úplně tip, který by s dětmi obrážel Žluté lázně, prodíral se nacpanou Pražačkou nebo Podolím. A tak každý rok skončíme „u nás“, kde mají děti možnost se koupat, zabalíme fakt pořádnou horu jídla 😀 a hurá směr koupák.

Do 18 měsíců holek jsem se snažila hledat hlavně vody chemicky neošetřované. Tedy kojenecké bazény nebo pak potůčky apod. Chlorované děti pro ně nejsou nejvhodnější. Chlor je plyn, který se drží těsně nad hladinou a pro malé děti, které jsou delší dobu ve vodě pak představuje to, co po celou dobu koupání dýchají.

Letos tady máme druhé léto, které si plánujeme u moře. Dovolenou ale vybíráme tak, aby už nebyla úplně v sezóně. Jednak jsou pak všude ceny příjemnější, lidí je méně a pokud vyberete září, je už vyhřáté i moře. Jeden rok, kdy jsme ještě neměli děti, odjeli jsme na Sardinii už v červnu a moře tehdy žádný šlágr :-D.

S leteckým zájezdem pak souvisí i nepříjemná situace – balení kufru „na váhu“ :-D. Určitě to znáte. Já mám vždy pocit, že jakmile do kufru nastrkám dětem mýdla, šampóny, krémy na opalování a přidám něco svého, limit je naplněn. Stejně to ale bude i letos :-).

Co balíme k moři nebo na větší dovči je vaše častá otázka. Balení k moři je u nás trochu specifické, protože tam opravdu počítám, že budeme pořád u vody, takže zábava a vůbec všechno je dáno „vodním programem“. Ostatní dovolené plánujeme spíše jako prodloužené víkendy a to v ČR někde u zvěře, protože tu děti milují (nejen na talíři 😀 ).

 
Hračky

Určitě s sebou zase pobereme různé samolepkové časopisy, vezmu s sebou příběhové karty, cokoli menšího rozměru. Další budou hračky do vody. Na místě je nekupuji, naopak je vezu a pak je tam většinou necháváme pro další děti. Osvědčily se kyblíky, lopatky (pochopitelně musí být 2x), osvědčila se konvička a nějaká zvířátka, které holky použijí v pseudo-moři, které si vytvoří z písku.

Co se naopak neosvědčilo vůbec, byly mlýnky na vodu či písek. Na písek to nefungovalo, protože písek byl u moře vlhký, ne sypký. Mlýnek to tedy vždycky ucpalo a nic se netočilo. Do vody to pak bylo na holky moc velké a tolik místa v kufru letos určitě neobětuju.

 
Osušky a ručníky

 Těch beru vždy úplně minimum. Kdo jedete k moři do Chorvatska nebo k jezerům pod stany, určitě je balte. Já už vím, že jednou za rok, kdy nás čeká taková ta ne úplně akční dovolená, které nás jinak pronásledují celý rok, tak tam nic extra mít nemusím. Dětem tam tedy vždycky beru vestičkové oboustranné osušky od Lodgeru, které jsem koupila už minulý rok. Fakt je používáme pořád, nešisují, jsou pořád krásné, navíc praktické a rychle schnou.

 
K bazénu a vodě

Boty! Pro děti dle mě zásadní věc. Už kvůli hygieně. My se teda snažíme, aby dny u moře byly vážně u moře, ale třeba Julče loni byl rok a tři čtvrtě, takže moře a vlny by na celý den byly moc. Vždy jsme se snažili u moře začít, po poledním spánku pak byly klouzačky u bazénu a jiné radovánky.

K bazénu doporučím cokoli gumového nebo protiskluzového. Holkám jsem objednala nové Crocsy (viděli jste na instagramu TADY),protože ze svých starých už vyrostly a tady jenom pozor, neberte nadměrek jako u klasika bot těch třeba 1,5 cm. Jsou to botky na letní měsíce, dítě z nich nevyroste a já osobně dávám pozor, aby maximum místa bylo 0,8 cm jinak se vyzouvají, padají a holky zakopávají.

 
Plavky a pomůcky

V loňském roce měly holky u moře jen jedny, letos beru dvoje a počítám s tím, že pro další sezónu z nich budou plavky k rybníku nebo na zahradu u babičky. Plavky u moře stihnou vyšisovat a i když je každý večer peru v šampónu, stejně je sůl „rozežere“ a plavky už nejsou na žádnou parádu.

Minulý rok jsme holkám vezly pěnové pásky kolem bříška a mám je v plánu i letos. Plovací pěnovou rybičku už letos nevezeme. Naopak holkám zase vemu nafukovací balón, maličké lehátko a taky kruh. Je to pro ně spíš plovák na blbnutí a není to žádné celodenní plavání v kruhu. Rukávky nevedeme.

 
Opalováky malým i velkým

Tenhle rok byl u Nelinky trochu zlomový v tom, že už jsem ji nechtěla striktně mazat padesátkou, po které vypadá jak chudokrevná androidka :-D. Obě mají kůži moc pěknou, ne úplně snadno se na našem sluníčku spálí, takže u nás používá Nela (4 roky) opalovací krém s faktorem OF 30.

Jak jsem psala ve výletnickém článku za Sázavou, hodilo se mi „do krámu“, že mi nabídl Astrid, ať krémy vyzkoušíme. Líbilo se mi, že bylo jen a jen na mně, které krémy si vyberu a já mohla vyzkoušet „tu nepadesátkovou drogérku“, kterou jsem pro Nelu už letos chtěla.

Julinka se žádného testování neúčastnila, protože zastávám názor, že dětem do tří let náleží krémy s OF 50 a na její mazání jsem i teď hodně opatrná a důkladná.

Krémy po ČR

Tenhle krém si zkouší Nela. A jak říkám, jsem opatrná. Poprvé jsem krémem natřela pro jistotu jen sebe. Druhý den jsem Nele namazala jedno předloktí a až třetí den, kdy ani jedna z nás neměla žádnou reakci, namazala jsem Nelu celou.

Mléko se díky konzistenci velice snadno roztírá. To je důvod, proč mám cokoli ve spreji raději. Dle Julie hodně dobře vodní, protože neustále chodila a k Nele čmuchala :-D. Pozor jen na to, že aby byla ochrana dostatečná, je potřeba použít poměrně hodně mléka. Na dospěláka cca 6 čajových lžiček. Není to tak, že jakmile dvakrát stříknu a rozetřu na Nelu, je to dostačující. Výhodou je voděodolnost.

 

U nás používám nejčastěji. Krásně voní, dobře se rozetře a co je nejdůležitější, nezůstává po něm mastný film, takže se před výletem dá jen natřít, hned obléct a vyrazit. K moři je to pro mě nízký faktor, takže tam beru i pro sebe OF 30 a OF 20.

Julinku mažu krémem „po Nele“. V podstatě do 1 roku doporučuju krémy, které mají nejen faktor OF 50, ale vlastní i minerální faktor. Děti není třeba během dne přemazávat a ještě večer při koupání uvidíte na kůži bělavý film, který minerální faktor vytvořil a díky kterému chrání a maximum. Stačí si vždy najít „krém s minerálním faktorem“, dělá je více značek. 


Po opalování

Vyzkoušeli jsme v rámci #astridmamachallange Regenerační pěnu po opalování, která je ve spreji a z té jsem nadšená z celé řady úplně nejvíc. Takže krom toho, že ji používáme tady u nás, povezu ji určitě i k moři. Hodně příjemná je právě ona konzistence pěny, je neparfemovaná u obou holek bez jediné reakce na kůži. Obsahuje panthenol, takže je vhodná i na zarudlou pokožku. Zase jsem prvně zkoušela tak, že jsem natřela jen jednu ručičku a až druhý den se rozhodlo, že můžeme namazat celé tělíčko.

Nevýhodou je fakt, že sprej je pod tlakem a obsahuje hořlavinu, takže se nesmí nechat na slunci, nepatří do ruky dětem a všeobecně se s ním vyhnout jakýmkoli jiskrám. My ho máme doma a mažeme večer po celém dni.


Krémy k moři

Tady udělám zase trochu krok zpět a i Nela, která se u nás maže 30kou, dostane zase tu svojí padesátku. Už není úplně nutnost minerálního faktoru, ale dává dost velkou pohodu v tom, že nutnost děti přemazávat je potom vážně minimální.

 Na případy zarudnutí pokožky s sebou beru SOS sprej od Biodermy, který jsem měla loni a byl super. Pak balím nějaký ten Panthenol a spíš dávám na pravidlo, že lepší než jakákoli první pomoc je vždy prevence. Takže mazat a mazat.

To bylo k nejčastějším otázkám. Oblečení extra neřeším, holkám postačí nějaké šaty, které si samy oblíknou. Dvoje na pláž, které budou přes plavečky a pak nezapomínejte sluneční brýle. Pokud je děti zvládnou nosit, tak doporučuju na koupání do vody určitě nasazovat.

Sama teprve uvidím, jestli je holky ve vodě zvládnou. Zatím je nosí venku, ale na hraní na hřišti je vždy odloží. O brýlích KiETLa, které jste mohli vidět na Dětském festivalu, jsem psala v článku tady. 

 
Jídlo

Hurááá, letos už nepovezeme k moři téměř žádné jídlo. Loňský rok jsme s sebou měli jeden kufr plný jídla. Snídaňové Nomina kaše, spoustu masozeleninových jídel pro Julii a taky nějaké svačiny jako cucíky (přesnídávky v pytlíku, bez přidaného cukru).

 Letos to bude o dost jiné. Určitě s sebou povezeme holkám nějaké ty cucíky (nakoupila jsem v akci Hipp bez cukru, které mělo Feedo a vyšly líp něž klasika z potravin). Plus s sebou beru zase sušené ovoce, jednu pixlu z Mixitu (kupuji tuhle) pro holky, protože to si hodí do jogurtu nebo budou během dne ujídat i jen tak. Pro sebe pak beru oříšky, na kterých jsem závislá a většinou mi taková maličkost na dovče u knížky chybí :-).

 
Lékárnička

Lékárničku na dovolené jsem na blog už sepsala, takže kdo ji nečetl nebo tu tou dobou ještě nebyl doporučuju přečíst si celý článek tady. Jinak to nejzákladnější:

snižování teploty: paralen / panadol / nurofen
průjmy: smecta / kulíšek
pády a odřeniny: desinfekce (detol / asept / bethadine), nálasti
alergie: zodac / zirtec / fenistil
štípance: fenistil roll on
kinetóza: kinedryl
ostatní: kapky do očí, teploměr, gumové rukavice

Noo a pak už chybí jen těch nepodstatných tisíc věcí, které naplní kufr tak, že budu muset přemýšlet, co se smí vyhodit.

Zdá se toho hodně, ale dokud se přemýšlí nad balením, je potřeba si uvědomit, že celá ta dovolená je ještě před námi :-). Tak nějak máme neustále potřebu nacházet na všem to otravné, tak teď zkouším dělat to jinak. Radovat se z vedra, protože zima bude horší, radovat se z balení a váhových starostí kufru, protože vybalování bude horší… myslím, že tohle se dá aplikovat úplně na všechno :-).

Jee a nemůžeme holkám nechat doma knihovnu. To teda bude na nich, ale většinou máme pravidlo, že si každá veme dvě knihy, uvidím zda se vejdeme váhově a nezredukujeme to na jednu. Knížky si vybírají holky samy, takže i pro mě bude překvapení, co s sebou letos potáhneme :-D.

Na koupáku jsme měli v poslední době tuhle milou knihu, znáte ji? Já vám ji určitě ukážu celou, protože jen tak poznáte, jak neskutečně milý je její příběh. Jde o knihu Ti otravní králíci a je to jedna z těch, kterou přečtete před spaní za deset minut celou a děti mají pocit, že měly nejvíc co šlo :-).

Holky si ji vzaly na koupák, a i když už ji znají od předu i od konce, baví je pořád. Je v ní minimum textu, samý obrázek a vypráví příběh medvěda samotáře, který nemá rád nic než svůj klid. To se ale změní, když se mu do sousedství napakují otravní sousedi. Jo, přesně, ti králíci :-).

Mějte se krásné, klidně pište do komentáře co berete vy, na co jsem zapomněla a věřím, že se tady zase vzájemně hezky inspirujeme. A vy, maminky, které už mají po dovolené, vy nám zase napište, co se u vody osvědčilo a co určitě nemáme zapomenout my :-).
MUDr. Michala Knězková

All posts

9 Comments

 • Daniela Šmelková 18.7.2017 at 7:08

  K mori balíme veľmi podobne akurát si knižky deti berú do baťúžkou do lietadla so sebou. A pri dvoch deťoch nad dva roky už žiaden strach s váhových limitou mať netreba. Každý má nárok na vlastný kufor a príručné zavazadlo, takže dohromady minimálne 80 kg. Na takú váhu batožiny sme sa ešte ani na jednej našej ceste nedostali 🙂 Ja ešte zvyklnem do kufru pribaliť dve fľaše vody. Tu čo si kúpime na letisku kde odlietame v lietadle večšinou vypijeme a na letiskách v zahraničí chcú za piti strašné pálky a ešte nás čaká transport do hotela a ten tiež može trvať aj 3 hodiny. A čo sa týka teploty vody pred sezónov odporúčam tureckú rivieru. Boli sme pred sezónou 2x a more bolo teplo teplé ako čaj 🙂

  • Míša 18.7.2017 at 12:15

   Dobrý den Daní :-). Moc děkuju za komentář a tipy. Ta voda je geniální nápad. My tedy budeme mít letiště jen 7 km od hotelu, ale člověk nikdy neví kde se něco zasekne. Ty kufry vím, že máme nárok. Ale vzhledem k tomu, že holky si své kufry ještě neuvezou, volíme vždy jedno velké zavazadlo – tedy 30kg max váha a k tomu mají holky každá jen své příruční. Letos možná vememe kufry dva, protože letíme na 16 dní a plánuji věcí trochu víc :-).
   Riviera zní dobře, děkujeme za tip :-). Krásné letní dny

 • Anonymní 18.7.2017 at 7:28

  Za nás nej hračky k moři – pistolky, malé tatrovky a konvičky! Tam jsme koupili takový vodní talíř na házení a bohatě nám to stačilo vloni i letos, momentálně kluci 7 a 3. Příští rok bych ráda paddle board a možná i jiné nafukovací blbinky, inspirovala mě VeruHarnol.
  Mixit oříšky a ovoce vozíme taky. 🙂
  Oblečení neřeším, knihu máme ve čtečce, kluci nemaj s tím, že není v papíru problém, tak nějak to patří k dovolené.
  Nám letoškem skončili mimoprázdninové dovolené, tak jsem zvědavá co přinese budoucnost. 🙂
  Iveta

  • Míša 18.7.2017 at 12:18

   Dobrý den Ivet, moc díky za komentář :-). Jsem ráda, že taky Mixitujete, jsem z nich i po těch letech pořád nadšená :-). Pistolky zatím holkám moc neukazujeme, ale iluze si nedělám :-D. Tatra je skvělý nápad, to by holky taky bavilo. Díky i za tip na paddle board, my letos chceme vzít holky na klasickou vodu, tohle mi přijde až pro děti starší.
   Krásně si užijte léto a držím palce na tu školní budoucnost, jistě to bude krásné. I když ta svoboda, že.
   Míša

 • Unknown 18.7.2017 at 20:25

  Děkuju za super tipy 🙂 mohu se zeptat, kde se da sehnat tahle uzasna vestová osuška? Diky a krásnou dovolenou

 • Sab 19.7.2017 at 10:52

  Zdravim Vas. Dekujeme za clanek. Take nejsem priznivcem chlorovanych bazenu,ktere podle me skodi nejen pokozce,ale hlavne dychacim cestam. Minuly rok jsme sli se synem (1.3 roku) do Biotopu kousek od Brna a bohuzel dostal rotavirovou infekci,kterou neustal a skoncil na infekcnim,nedokazal nic vypit po dobu 2 dnu. Tak jsem od te doby naprosto zmatena,kam teda syna vzit na koupani v CR.. a asi rok pockame na more (mame jeste 2mesicni miminko). Opalovaci krem pouzivame mineralni od Biodermy 50. A myslim,ze Bethadine se pro deti pouzivat nema-alergizuje..
  Krasnou dovolenou

 • Sab 19.7.2017 at 10:53

  Zdravim Vas. Dekujeme za clanek. Take nejsem priznivcem chlorovanych bazenu,ktere podle me skodi nejen pokozce,ale hlavne dychacim cestam. Minuly rok jsme sli se synem (1.3 roku) do Biotopu kousek od Brna a bohuzel dostal rotavirovou infekci,kterou neustal a skoncil na infekcnim,nedokazal nic vypit po dobu 2 dnu. Tak jsem od te doby naprosto zmatena,kam teda syna vzit na koupani v CR.. a asi rok pockame na more (mame jeste 2mesicni miminko). Opalovaci krem pouzivame mineralni od Biodermy 50. A myslim,ze Bethadine se pro deti pouzivat nema-alergizuje..
  Krasnou dovolenou

 • Michaela Hofericová 19.7.2017 at 18:46

  Super tipy… My dáváme dovču zatím jen po Čechách a autem nebo karavanem, tak můžeme brát věcí celkem dost, ale mám stejnou zkušenost – většinou je hračky nechávají chladnými. Co zabere vždycky je albi tužka, kreslící tabulka a karty větší bere (mám staženo z pinterestu příšerky, jen jsem zalaminovala a je to super, první hra, u který vydrží) a k vodě stačí kyblík a lopatka a potápěcí brýle. Králíky známe, baví je už tři roky. 😀

 • Zuzana 21.7.2017 at 11:29

  Zdravím Vás Míšo, i holčičky, opět zajímavý, pěkně psaný článek, díky. Vezmu to od konce, králíky známe moc dobře, jednu dobu dcera knihu milovala a aplikovala na cokoliv…žádný med nemám, zabručel medvěd…:-D Mixit ovoce dcerce kupuju už taky cca 2 roky a je to báječná věc, na mě je to hodně kyselé, ale ona by klidně pixli snědla na posezení. Opalovací krém v současnosti používám sprej Ladival a velká spokojenost, pro nás mám připravený Cien z Lidlu, tak uvidíme. K moři se chystáme taky až v záři, ale bude to last minute (u nás je to tak opravdu, předloni jsme jeden den vybrali a druhý letěli). Jinak k vašemu výčtu bereme ještě (a vy uuurčitě taky) pokrývky hlavy 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×