Léto | Pitný režim a praktické letní vychytávky

11.5.2017 in Pozvánky, Tipy - 6 Comments

Dnešní článek je posledním lákadlem na mini a prvním pozdravem pro léto. V tomto týdnu jsem vás nalákala na Dětský festival mini, kde jsem si připravila jeden hravý článek s houpacím prknem od Utukutu, další pozvání bylo z hadrárenské kategorie tedy stylové dětské oblečení značky Shark in the park a poslední mi chybělo něco praktického, užitečného, o čem by se mi i snadno psalo a dalo se propojit s užitečnými informacemi, které se budou hodit každé mamině. A tak mé oko padlo na vystavovatele Likegroup, kteří na festival dovezou populární brýle francouzské značky KiETLA :-).

Pitný režim v létě

 

To, že by děti měly pít jak jen to jde, to je asi známé. Kolik je ale dost, co je minimum, které by měly a jak se mění potřeba tekutin v létě? Hned v úvodu je potřeba si uvědomit, že lidské tělo je z více jak poloviny složeno z vody, u dětí je tohle procento ještě vyšší. Z toho plyne důležitost pozornosti, jakou je třeba pitnému režimu věnovat.Pitným režimem se chápe pravidelné přijímání vhodných tekutin.

Nečekejte až děti přijdou s „mami já mám žízeň“. Žízeň je až varovným signálem, že je v organizmu vody vskutku málo a je nezbytné ji doplnit.

Potřeba tekutin dle věku dítěte:

Od 2 do 3 let 1,3 l tekutin, 
od 4 do 8 let 1,6 l 
od 9 do 13 let  2 l tekutin za den 

Děti starší 14 let by měly přijímat 2-2,5 litru tekutin/24 hodin.

Máte raráška, který nepije a musíte ho nutit? Řešením je potom hrazení vody prostřednictvím jídla. I v létě se dá vařit polévka, jíst hodně vodnatého ovoce jako jsou melouny a citrusy, ředit batolatům příkrmy na řidší kaše a prostě cpát vodu kam se dá :-). Já sama to tak dělala u Nelinky, která dodnes pije výjimečně a jediné co vyžahne hned, jsou produkty, které nám umixuje Bulík.

Squeasy silikonová lahev

Od Likegroup vam dnes predstavím nové lahve Squeasy. Máme už dvě doma na vyzkoušení a nejsou úplně běžnou lahví.

snesou krom vody a čaje i hustší pokrmy 

(smoothie, přesnídávky, jogurty, pyré, šťávy nebo třeba polévky)

jsou netekoucí

(mají speciální systém uzávěrů, který obsahuje vložku s membránou, která se pouze na pití hustších tekutin vyndá)

na výběr je ze tří velikostí

na obrázku vidíte největší model (480 ml) a prostřední model (180 ml)

lahev je ze silikonu, po vypití se dá složit na třetinovou velikost, dá se mýt v myčce, otočit naruby, (pochopitelně pak neobsahuje BPA, PVC ani ftaláty)

 

A protože se v létě budeme snažit o 106, aby naše děti měly dostatek tekutin, bylo by ještě fajn uvést, co mezi ty vhodné tekutiny vlastně patří.
Vhodné tekutiny pro pitný režim dítěte
  • Kojené děti přes léto nic než kojení nepotřebují – počítejte s tím, že se miminko bude hlásit častěji a kdyby už to bylo na vás až moc časté, můžete dát dítěti převařenou kojeneckou vodu
  • Nejvhodnější tekutinou je obyčejná voda z vodovodního kohoutku.
  • Ovocné 100% šťávy naředěné vodou
  • Bylinné čaje můžete dávat, jen ne každý den a střídejte složení bylinek v podávaných čajích
 
Nevhodné tekutiny
  • minerální vody – pokud jde o děti starší, které navíc sportují, není na škodu slabě mineralizovaná voda. Té by ale nemělo být víc jak 500 ml za den a druhy těchto vod by se měly střídat
  • sladké nápoje a limonády
  • alkoholické nápoje, energetické drinky, káva a černý čaj

K pitnému režimu by se toho dalo napsat spoustu a kdo by si chtěl přečíst více, už brzy budete mít možnost, protože se blíží letní vydání časopisu Feedo, které bude prima vyletněné.

Potřebují chránit i ta nejmenší očka?

 

Likegroup má léto poměrně obšancované a na mini budete moct vidět právě dětské sluneční brýle KiETLA. Asi jako já si říkáte, jestli má význam do brýlí investovat a pořizovat „opravdové“ brýle. Význam to má za předpokladu, že je dítě nosit bude :-D. Buďme upřímní. Ani brýle s dokonalým faktorem nebudou prospěšné, pokud víte, že váš Franta je za prvním rohem zahodí.Pokud ale víte, že je děti vydrží mít na obličeji, tak z hlediska zdravotního ano, už i ty nejmenší oči by měly být před sluncem chráněny. Býval tu názor, že tmavé brýle, které děti nosí v útlém věku, jim způsobí světloplachost. To by se stalo za předpokladu, že dítě bude mít na očích denně 22 hodin po několik týdnů. Dle kolegyně očařky běžné nošení brýlí světloplachost nezpůsobí.

Julinka má na očích model JOKALA Coral, který je určen dětem od 2 do 4 let.

Brýle je třeba vybírat optimálně k věku dítěte. Holkám jsem tedy vybrala různé druhy, takže nemají stejné ani tvarem ani barvou. Krom pouzdra a hadříku, které jsou milým doplňkem k brýlím se mi líbí hlavně gumička, která se na nožičky brýlí přidělá a udrží tak brýlky na hlavě dětí.

Nelinka má na očích model JOLAKIDS, kterým náš táta říká lenonky a i když velká tmavá sklad působí úsměvně, zase jim dávám plus body z hlediska zdravotního. Ochrana očí je správná tehdy, pokud z žádného úhlu do očí sluníčko nesvítí, to tady zajistí právě velká skla.

Nelinky model je určený od 4 do 6 let a jde o JOLAKIDS fialové barvy.

 

Jestli se na festival mini chystáte, vřele doporučuju si na místě otestovat nezničitelnost těchhle brýlí. Přeci jen kdyby to ruplo před zrakem vystavovatele, byla by to chuťovka :-D, ale za sebe říkám, že ani Julča ani Nela se zrušení nedočkaly. Bočnice se nedají ani ohnout ani zkřivit a celkově jsou brýle hodně lehounké, takže se zvyšuje šance, že si je děti na očích nechají.

Nela už loňské léto jedny měla a dopadlo to super, takže já věřím, že letos už bude první léto, kdy Julinka začne kopírovat starší ségru a na obličeji si je přes léto ponechá. Obzvlášť na koupání, kde se sluníčko ještě odráží, bych byla ráda, aby je obě měly.

 

KiETLA brýle v detailu

Na výběr v několika velikostech
(0-18 měsíců, 18-30 měsíců, 2-4 roky, 4-6 let)

Ochrana proti slunečnímu záření
filtr kategorie 4, 100% UVA, UVB filtr

Dostatečně veliká skla, která zastíní celé okolí očí

Plně recyklovatelné, nerozbitné a obal je z recyklovaného papíru – třídíte? Možná je obal právě z vašich papírových odpadků 🙂


Krom brýlí, dostatečného množství tekutin pak nechte vybrat dětem nějaký ten klóbrc, ve kterém se budou moct promenádovat během léta. A jestli na to vaše děti nejsou, nezapomínejte jim alespoň ve velkých vedrech často namáčet hlavičky.

Jasná věc jsou pak opalovací krémy, které na nás každým týdnem začnou útočit z regálů drogerií a před létem vám sem sepíšu ty, které jsem pro holky měla, když byly úplně malá miminka, co v jejich batolecích létech a jak jsme na tom s krémy teď.

Poslední záležitost jsou pak už jen krásné plavečky, ve kterých budou děti dělat parádu. Nela s Julčou si je letos vybíraly samy a musím vám říct, že až uvidíte odvážný model, který si vybrala Juli na svůj pivní mozoulek, asi vám tu budeme značně prodlužovat život. Kočička moje :-D.

Mějte se krásné a já zdravím z festivalu, kde teď s holkama brouzdáme, fotíme a sepíšeme report všem, kteří na mini nemůžou dorazit, protože nemají úplně kousíček :-). Držte palce ať před odchodem zapomenu doma peněženku.

A pozoooor, na našem Facebooku bude soutěž pro všechny, kteří se mini nemůžete účastnit. 

Vyhlížejte.

Pááá

MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

  • Dida 14.5.2017 at 20:52

    No, pitný režim to je u nás věčný boj, který hlavně začíná u mě :-(. Nemám potřebu pít a musím se nutit, stejně tak malou…..Polepšíme se….:-)

    • Míša 15.5.2017 at 18:09

      Didi mam to stejne, taky se musim premlouvat. Jeden cas jsem si i davala budika co tri hodiny :-D. Ale uz je to trochu lepsi, tak se drzme 🙂 Hezky vecer

  • Petra 17.5.2017 at 19:54

    Dobrý večer Míšo,

    chtěla bych vás poprosit o radu. Mám dceru, které jsou 3,5 měsíce a je plně kojená. Nic jiného proztaím neměla (když nepočítám dva dokrmy, ke kterým jsem byla donucena v porodnici.) V posledních dnech, kdy začalo být naráz velké horko mám pocit, že logicky potřebuje pít mnohem častěji a tak mě napadlo, že bych mohla zkusit doplnit ji tekutiny i třeba Vámi zmiňovanou převařenou vodou (například, když jsme venku). Chtěla bych vás poprosit o radu, zda byste to považovala za vhodné a případně jakým způsobem bych ji je mohla nabídnout. Mám strach, aby z lahvičky "nezlenivěla" pro kojení, takže třeba po lžičkách?

    Těším se na Váš názor.

    Hezký večer

    Petra

    • Míša 18.5.2017 at 12:11

      Dobrý den Péťo, určitě, pokud časté kojení obtěžuje vás, můžete dávat převařenou kojeneckou vodu do lahvičky. Ve 3,5 měsících už je miminko vážně profík na kojení a lahvička ho na občasné napití vůbec neohrozí. Nicméně jestli vám nevadí, že se hlásí často, vodu miminko nepotřebuje vůbec a stačí pouze kojení. Můžete ji ale dát a vůbec se nebojte lahvičky. Pokud i tak strach máte, existuje lahvička pro kojené děti od Medely (jmenuje se tuším Calma, je žlutá) a ta je vymyšlená pro děti kojené. Za sebe ale říkám, že pro tak velké miminko je zbytečně drahá a mé děti jsem kojila do 15 měsíců a tuto lahvičku jako miminka nechtěly.
      Přejeme krásné slunečné dny 🙂
      Míša a holky

    • Petra 19.5.2017 at 15:32

      Moc děkuji za bleskové vyjádření. 🙂 Trochu se mi ulevilo a mám o starost míň, když teď už vyrážíme na procházky s "jistící" lahvičkou.

      Přejeme s Ájou hezký víkend. 🙂

  • Anonymní 19.6.2017 at 11:56

    Hezký den.. moc ráda čtu váš blog, je mo fajn… nicméně jedna věc mi vrtá hlavou… ať počítám, jak počítám, prostě mi nějak nevychází, že jste někdy mohla dělat praxi lékařky (6 let stuia na medicíně, min. 4 roky doma s dětma a ještě vám není ani 30)… možná i z toho pak pramení určitá ne úplně pravdivá tvrzení, která uvádíte. 1) meloun dehydruje, vyvolává průjmy, take v nadměrném množství a jako náhradu tekutin určitě ne. 2) děti do 3 let by v našich podmínkách opravdu sluneční brýle nosit neměly, protože riziko světloplachosti je celkem vysoké. jiná věc je extrémní výheň u moře nebo na horách, tam je to na místě. 3) namáčet hlavu v létě je mýtus, který je bohužel stále živý… je fajn se okoupat jako celek, nicméně nalít vodu na hlavu způsobuje teplotní šok a za druhé – zkuste si nalít vodu na rozpálený plech – vznikne pára. suché vedro škodí daleko méně než tohle vlhké, právě kvůli té páře… no nic, přeji hezký den, vaše kolegyně z branže Eva 🙂

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×