Little Bubbles | Dětská jóga a respektující přístup

Přejeme krásný konec víkendu a hlásíme se zpět na značkách 🙂 . Dnes bych chtěla zavzpomínat na konec léta a zároveň vás pozvat na příští neděli 6.10.2019, kdy budeme mít další společný den, tentokrát MAMAdrakiádu na Parukářce.

Školní rok se rozjel, máme za sebou září a pokud vám kroužky ještě nezačaly, odstartují nejspíš právě teď. U holek od října poběží pár kroužků školkových, které jsou fajn, protože odpadá transport na takovou zábavu 🙂 , ale nám začne i dětská jóga s Little Bubbles.

Bublinky už jistě znáte, protože se účastnily našeho prvního srazu – MAMApiknik ve Stromovce a holkám se to tak líbilo, že to byl první „pohybový kroužek“ do kterého se chtěly zapojit. Jenže konec školního roku, léto před námi. Naprosto ideálním proklepnutím, zda ano či ne 🙂 , se jevil příměstský tábor s Little Bubbles. A tak jsme na konci srpna trávili týden ve Stromovce.

Příměstský tábor Little Bubbles

Každé ráno jsme dovezli děti na devátou k výstavišti a hurá do parku se hýbat a hrát si. Náš týden na táboře se jmenoval Týden čar a kouzel, takže si z každého dne holky donesly i nějaký ten čarodějnický kousek, který si vyrobily. Poslední den tábora pak v celém kostýmku hrdě nakráčely do tramvaje a budily zájem spolucestujících po několik stanic 😀 .

Musím říct, že jsem strašně vděčná za kroužky, kde se podaří vychytat program, který děti baví, jídlo, které chutná a zároveň tělu něco skutečně dá, a pak přístup, který je respektující, individuální a ve kterém je prostor vyhovět dítěti a jeho aktuální potřebě, která se často mění z minuty na minutu (známe 😀 ).

My máme veliké štěstí, protože se nám tohle podařilo hned dvakrát a jak Ateliér kreativní malování, tak Little Bubbles jóga s angličtinou, vytváří takové prostředí, kde není hlavním benefitem, že se dítě naučí kraslit nebo cvičit jógu, ale že rozkvete.

Nelinka se nám za dva roky malování vyklubala z uzavřené holčičky, která potřebovala „vést za ruku“ v samostatnou a (i mezi cizími) komunikující slečnu.

Přiznávám, že letos už musím taky trochu taktizovat, protože se k nám přidá v zimě další skřítek a já nejspíš nebudu schopná děti úplně snadno transportovat po kroužkách. Zároveň jsem ale moc chtěla, aby už měly něco pohybového. Nelinku čeká příští rok škola, ale dobře víme, že pro ní není atletika, soutěžení a porovnávání či snad hon za výsledky. Proto je jóga naprostým vybalancováním všech pro i proti 🙂 .

Tady se totiž nesoutěží, neporovnává, tady se nehodnotí, ale nechává se plynout. Jedno dopoledne jsem si domluvila s Terkou (zakladatelka Little Bubbles), že se do Stromovky zajdu podívat, nafotím nějaké fotky a hlavně uvidím celý koncept v reálu. Byla jsem nadšená 🙂 .

Tolik energie, smíchu a hraní. Holky chodily domů sice po svých, ale zejména Julča (4 roky) doslova odpadávala. Den bez poledního spánku už vcelku běžně dává, ale jakmile má celý den pohyb a takovou porci aktivity, jsou večery náročné. Když jsem ale začala sondovat, jestli by se jim něco takového líbilo přes rok, zněly jednohlasně 🙂 .

One for all, all for one!

Tak přesně tohle mušketýrské heslo znělo Stromovkou celé léto 🙂 . A nejkrásnější na tom všem je, že to není „jen pokřik“. V Bublinkách to tak prostě chodí. Překvapilo mě, že v pátek dopoledne už některé děti posedávaly kolem a hrát si nechtěly. Když jsem se ptala, co se stalo, naprosto vyrovnaně mi Terezka i holky, které s dětmi cvičily, řekly, že ten či ta nemají zrovna náladu. A víte co? Nemají. A až bude něco lákavého, jistě se zase zapojí 🙂 .

A co když je někomu smutno víc, něco zabolí nebo se nálada vážně zkazí? Neuslyšíte tady žádné „Tak jí nechte ať se vyvzteká. Jen ať trucuje. Tohle doma dělaš taky? To si předváděj mamince a ne tady.“ Já takový velký smutek ve Stromovce viděla, a to byl moment, kdy jsem si moc přála „ať se tady holkám líbí a baví je to natolik, že se mezi bublinky připojí pravidelně“.

Víte totiž, co na velké trápení pomáha? Ne vyřazení z kolektivu, ale právě podstata onoho „one for all, all for one“. A tady všichni za jedním skutečně jsou. Minimálně se to tu naučí. „Hele, Lotka je smutná. Tak co kdybychom jí poslali trochu toho teplíčka? Všichni společně jí třeba pomůžeme náladu zlepšit. Tak nejdřív pořádně teplíčka vyrobíme třením. Honem honem, třeme ručkama o sebe!“

A teď ho Lotce všichni pošleme. Všichni hezky najednou. Nikdo vám tu nedá najevo, že smutek a špatná nápada sem nepatří 🙂 . Vím, že každá maminka má svůj vlastní přístup k dětem, ale věřím, že tenhle přístup by si pro své děti přál každý.

Program není, hrajeme si podle nálady

Mít koncept a představu o tom, co budete s dětmi dělat, to asi jako lektor mít musíte. Na dětské partě je pak ale speciální to, že se nálady mění jak počasí nebo děti zaujme víc pán, který jede na kole než vy, která se snažíte dětem něco ukázat a předcvičovat. A vadilo to? Asi si správně odpovíte, že vůbec. V pátek jsme teda neměli štěstí na pána na kole, ale jeho roli zastaly dvě veverky, které se po stromě honily a vydrželo jim to dobrých 15 minut 😀 .

Honička byla tak hlasitá, že drápky veverek jste slyšeli až k planetáriu a nám brzy došlo, že spíš než o hru nebo námluvy to byl lehce veverčí stalking 😀 . Černá veverka honila rezavou a děti se smály tak, že holky přerušily cvičení a společně šly veverkám tančit až pod strom 🙂 .

Zábava s tím podstatným

Aby se nezdálo, že je den s bublinkama o anarchii, tak skutečně jde o jógu a pohyb, kdy děti slyší anglické fráze, zároveň po nich ale nikdo nechce, aby byli angličtinářem 🙂 .

Nelinka jde směrem malování, zpívání, vyprávění a tvorby rukama, takže už jsem cítila, že nějaké to cvičení, kde si procvičí obratnost, zdokonalí ten svůj „kopenelec“ (tak říkala vždy kotrmelci a nám to zůstalo jako takové rodinné označení 😀 ) či stojku, potřebuje, protože škola už bude klasická státní a já sama pamatuju naší tělocvikářku 😀 .

Bublinky na drakiádě i dětském festivalu mini

Pokud se vám koncept nebo atmosféra takového hraní líbí, tak můžete s dětmi vyzkoušet zase i v neděli 6. 10. 2019 od 10 hodin na naší společné drakiádě na Parukářce, kam vás srdečně zvu a doufám, že se nás sejde zase prima parta 🙂 . A jak už asi tušíte, tohle cvíčo je o náladě a rozpoložení, takže bude opět organizovaně neorganizované. Co to znamená?

Bublinky o sobě dají vědět, roztáhnou své jógamatky a podle nálady si na ně děti naskočí. Hrát si budete moct s Terezkou Dědkovou celý den, od 10 hodin do 16 hodin a rozhodně se jí, na cokoli vás zajímá, ptejte.

A pokud hledáte dětem koníček, který by se líbil jim a vám sedí tenhle respektující přístup k dětem, můžete v Praze (já vím, zas jen ta Praha 🙁 ) využít lekcí, které jsou po celé Praze.

Tak nasedat do autobusu, první část dopoledne se blíži ku konci, tak se ještě stavíme na svačinku, než se vrhnem do dalšího programu 🙂 .

Mně blízký přístup, nejen v zábavě

A jsme zase u něj. Jídlo! Je dost příměstských táborů které se mi líbily, ale přiznám se rovnou, že se všude předem ptám na to, co děti budou celý den jíst. Když pak na plaveckém táboře zjistíte, že obědy jsou smažák, dukátové buchtičky, kynuté knedlíky a jídla á la „nebojte se, děti si pochutnají“, zamrzí mě, že během dne se hlásá pohyb a zdraví a obědem se to celé takhle shodí.

A Bublinky? Dva měsíce před táborem už jsem měla jídelníček, který byl doslova barevný. Spousta ovoce a zeleniny, domácí pomazánky a zdravé obědy, které ovšem děti jí a též si na nich pochutnávají 🙂 .

So? One for all, all for one!

A tak jsme tu. Brzy vám sem napíšu několik článků, které se budou týkat angličtiny, protože té holky zvládly loni půl roku (než dorazil zápal plic a Nelinky nešťastný půlrok) a moc se jim líbila. A jak vždy říkám, nehledáme místo kde je anglicky budou učit. Hledáme takové, kde ani nezpozorují, že se něco učí. A loňská angličtina to zvládla dokonale.

Teď si dávám nohy (trochu) nahoru, pomalu přehodnocuju velikost oblečení, Julinka se mi směje, že mi leze břicho z trika jak tlouštíkům 😀 a moc se těším, co další školní rok přinese.

A i když z tábora jedeme, na následující fotce, už dom, přidávám k Little Bubbles ještě informace, které by se mohly hodit všem, kdo budou hledat podobně laděná místa jako my 🙂 .

Kurzy Little Bubbles – pro koho a kde? Od 30.9.2019

Tinny Bubbles (10 lekcí, 60 minut)– kurz pro děti od 10 do 20 měsíců s doprovodem rodiče, prarodiče nebo staršího sourozence a jeho aktivní účastí na lekci. Věková hranice je orientační, ke každému dítěti přistupujeme individuálně a zařazujeme ho do vhodné skupinky po první lekci.
Kde: Jóga Letná, Praha 7, Prostor 8, Praha 2

Mini Bubbles (10 lekcí, 60 minut) – kurz proděti od 2 do 4 let s doprovodem rodiče, prarodiče nebo staršího sourozence a jeho aktivní účastí na lekci. Základem lekce je příběh, který vás provede zábavnými jógovými pozicemi i vědomým pohybem, který vychází z vývojové kineziologie. Lekce jsou obohaceny o angličtinu.
Kde: Svět pod Palmovkou, Praha 8, Cordeus, Praha 6

Little Bubbles(15 lekcí, 60 minut) kurz pro děti od 3 do 6 let. Kurzy cvičení s jógou a angličtinou pro všechny předškoláky! Protáhneme si naše tělo od hlavy až k patě a naučíme se relaxovat. Čekají nás napínavé příběhy, zažijeme nejrůznější dobrodružství. Budeme pozorovat, co za zázraky se uvnitř nás dějí a ukážeme si, jak se skamarádit s našimi emocemi. Čekají na nás bezva anglické básničky a písničky, při kterých se seznámíme s jógovými pozicemi.
Kde: Yoga & Art, Praha 6, Jóga Letná, Praha 7, Prostor 8, Praha 2, Juice Me Baby, Praha 5, Areál Vltavanů, Praha 4, Orteňáček, Praha 7, Cordeus, Praha 6, Svět pod Palmovkou, Praha 8

School Bubbles(15 lekcí, 90 minut) propojují zdravé cvičení s mindfulness. Pro všechny školáky, domškoláky i záškoláky! Při cvičení se děti učí uvědomovat si své tělo a zapojovat svaly i smysly. Budujeme balanc, sílu a také sebedůvěru. Díky mindfulness se učíme rozumět sobě samým a tím si budovat lepší vztahy ke svému okolí. Čekají nás techniky pro uklidnění, snadnější usínání, zmírnění vzteku, hněvu i strachu.
Kde: Juice Me Baby, Praha 5, Svět pod Palmovkou, Praha 8

MUDr. Michala Knězková

All posts

1 Comment

 • Marbulinka 29.9.2019 at 22:07

  Milá Míšo,
  na Vašem blogu jsem už několik let, protože máme podobně staré děti. A musím říct, že každý článek mě přesvěčí o tom, že jsem tu dobře. Využili jsme podle Vás už mnohokrát tip na výlet a dovolenou a na základě pikniku si zaplatili i tento tábor. Souhlasím se vším do posledního puntíku. Bylo to úžsné, lektorky na děti neskutečně milé, vždy usměvavé a domů se nám dcera vracela tak spokojená. My už letos máme Little Bubbles zamluvený a těšíme se na první lekci.
  Mnoho úspěchů a stále tak dobré tipy.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×