na Ještěd | mluvící obr Máza a Lesopark Horka

Po týdnu jsme zpět 🙂 . Moc děkujeme za úžasnou podporu. S Nelikou jsme z nemocnice doma, antibiotika zabrala krásně a já zase děkuju, že vůbec jsou. Chvíli si teď polenošíme doma. A protože Nelinku i v noci kontroluju, dávám si takové noční, při kterých alespoň sepíšu pár tipů, které mi tu hnijou a jsou super 🙂 . Jeden z nich vás vezme do jizerek, kam strašně doporučím zajet.

Penzion Golf Ještěd

Zase se nám povedlo trefit na místo, kam se strašně rádi vrátíme. V Jizerských horách leží lesopark, o kterém jsem ani já jako liberečanda neslyšela. Až mi to přišlo trochu ostudné, protože jsem měla pocit, že okolí znám moc dobře, ale krásná místa nacházíme pořád a jedno z nich je jen kousíček od Liberce. Penzion Golf Ještěd je útulným místem, kde jsme trávili jeden z dubnových víkendů.

Podle oblečení dětí se může zdát, že chumelilo, ale to si jen duben rozjel aprílové počasí a nadělil nám krásné 4°C 🙂 .

Vítejte u nás, v bytě v jizerkách

Ubytovaní jsme byli v rodinném apartmánu. Je to doslova byteček, ve kterém nám nechybělo vůbec nic. Od předsíňky, po dětský pokojík s palandou, přes kuchyňku vybavenou i pračkou až po ložnici a vlastní koupelnu. Tady si umím představit i týden a pořád tu bude co dělat. Díky kuchyňce navíc nejste závislí na restauraci a dá se tak pobýt v krásném prostředí i delší čas a nenechat tady dva rodičáky 🙂 .

Co vám budu povídat, holky (4 a 6 let) byly nadšené, že mají svůj pokojíček a i my byli rádi, že si večer můžeme užít jinak než šeptáním „pač děti spí“. U palandy se chvilku vedly boje, protože každý chce spát nahoře, ale to asi zná každý, kdo má dětí víc 🙂 .

Těšíte se na první piknikové setkání? Pište si 12.5. ve Stromovcekuk na program

Závěr rozsekla rodinná rada 😀 . Julinka vyhrála spaní po obědě, Nelinka pak to noční. Hlavním důvodem byl fakt, že Julinku v noci budíme na záchod a pozorovat ji v zombie-stavu jak leze dolů, to prostě nechcete 😀 .

Ubytování je krásně čisté, k mé radosti hezky tiché (žádné papírové stěny, kde slyšíte rozhovory sousedů), skvělé závěsy, které vám nebudí děti se svítáním a vzhledem k dnům tráveným venku nám děti usínaly na první dobrou. My pak měli hezké večery, plánovali další výlety a nejbližší okolí vám tu dnes ještě ukážu. Stojí totiž zato.

A přesně tak dopadl poobědní spánek 😀 . Taky vaše děti odpočívaj podobným stylem i po 10 kilometrech 🙂 ? Energie na rozdávání a ti s nejdelšíma hnátama odpadnou se slinou na koutku! Já nééé, já fotím 😀 .

Jen ať je nenapadne vyměnit kuchaře

Pokud se rozhodnete vařit si sami, doporučuju alespoň jednou hodit vařečky za hlavu a užít si místní restauraci. Jednak je tu naprosto neuvěřitelný pan majitel, kterého uvidíte běhat po place a starat se o každého hosta, za druhé pak místní kuchyně, ta je naprosto dokonalá 🙂 . Já se na dovolené snažím držet od plotny dál a užívám si, že se někdo postará o nás, takže jsme byli v restauraci víckrát.

Snídaně byly úžasné. Ne všude máme úplně snídani, která se shoduje s naší domácí a v penzionu Golf Ještěd bylo vše na jedničku. Dostatek čerstvého ovoce, mléko, křupínky, ale i míchaná vajíčka, která mají od těch supermarketových hodně daleko.

Pro každého nám připravili na ráno i slaný talíř, pečivo, kávu nebo čaj a já si doslova chrochtala blahem 😀 . U téhle snídaně jsme s holkama trávili klidně 45 minut.

V restauraci klídek, výhled na krásně zelenou krajinu, protože vyhlížíte na golfové hřiště a nedaleké lesy 🙂 . Pro rodinu s dětmi moc fajn pohodička.

Adventure minigolf přímo před ubytkem

A i když nám počas ne úplně přálo a i na polovinu dubna nám tu vyšly 4°C, nezalekli jsme se vyrazili ven. Hned před penzionem máte možnost minigolfu. Nejedná se o klasiku, ale o „adventure“ verzi, kdy na vás čekají zrádné kopečky, zákruty, kameny a vůbec je to prostě dobrodrůžo 🙂 .

Holky už si minigolf párkrát zkusily, takže věděly do čeho jdou a místní jamky nás zabavily na celé dopoledne 🙂 .

Dětské (vrako)hřiště u penzionu

Pokud byste měli děti menší a na minigolf by to ještě úplně nebylo, je vedle penzionu hřiště. Nejdřív jsem se dost divila, že holky pořád ne a ne zahlédnout na místních prolézačkách, protože na těch jsou všude první, ale brzy jsem to pochopila 😀 .

Z druhé strany prolézaček totiž nepokračuje parkoviště, ale místní „baby-friendly vrakoviště“ 🙂 . Tahle auta jsou součástí hřiště a asi není třeba vysvětlovat, proč holky nebylo vidět na klasice jako jsou klouzačky a dřevěné mostky.

Klidně na jeden den, ale s obědem!

A že se venku dalo vydržet jen pár hodin, to dokazovala naše docházka v restauraci 😀 . Vývarů jsme snědli tolik, že je ani nespočítám. Než se strávníci vrhli na vše na talíři, stihla jsem vyfotit alespoň ten svůj.

Zatímco táta si dopřál klasiku, kterou doma nevaříme, protože nejedeme čistě českou kuchyni, já ochutnávala novinky, které neznám. Mexická tortila byla moc fajn a nebyl problém ji připravit i „na míru“. Holkám asi nejvíc chutnaly místní halušky a kuřecí plátek na bylinkách. A ryba s grilovanou zeleninou? Už zas si slintám na klávesnici.

Že se návštěvy restaurací mění v závod s časem, kdy se snažíte do sebe nasoukat jídlo a honem pryč? Tady to nebylo třeba. Restaurace je prosklenými dveřmi oddělená od dětského koutku. Na děti vidíte, ony si hrají, malují a čas od času si na vás vzpomenou a zamávají 🙂 .

Co jen doporučím, v koutku je vždy chladněji než v restauraci (pokud venku nemáte 30°C), takže jednu vrstvu navíc a ideálně bačkůrky, pokud budete v penzionu bydlet 🙂 .

Výlet na tohle místo se vyplatí fakt i jen na jeden celý den. Na následujícím programu uvidíte, že tu utaháte všechny členy rodiny, nadšenci do golfu si tady přijdou na své a kafe i jídlo super.

Obr Máza a úžasný park v okolí

No a břicha jsou plná, je čas jít zase ven. Golfový areál Ještěd toho nabízí víc než jen adventure minigolf a místní hřiště. Kdo holdujete opravdovému golfu, nejspíš tyhle plochy znát budete a můžete si tady nějaký ten kilometr při hře našlapat 🙂 . My s dětma se odebrali o kousíček dál, kde na dohled od penzionu leží v zemi mohutný obr Máza.

Je to vážně kus chlapa a pozor, možná vás dokáže pěkně vylekat. Máza je totiž chlapík, kolem kterého když projdete (konkrétně kolem jeho rozkroku 😀 ) spustí mohutné chrápání. Tohle děti bude zajímat. Ty malé občas zaplakaly, ale ve výsledku se všem dětem moc líbil.

Takové podpultové info a zajímavost je, že obra vlastnoručně vyrobil majitel Babylonu z Liberce. Tomu patří i místní okolí a na obrovi pracoval úplně sám. Nejspíš si tím tak trochu léčí karmu 😀 . Povedlo se mu to skvěle.

Hele, on fakt chrápe 😀 . Jak to, mami, dělááááá?

Zahulákej a probuď si Mázu

Nebojte se k obrovi přijít se špetkou drzosti. Vlezte si k uchu skalnatého obra a přímo do něj (je tam otvor) hlasitě zakřičte. Pokud máte v hlase sílu, obra křikem vzbudíte a bude s vámi mluvit. Dokonalost 😀 . Má v repertoáru docela slušnou zásobu hlášek a my k němu vyrazili za víkend asi 4x.

A že se to zdá jako super nápad a zábava pro děti 🙂 ? Tak to jste ještě neviděli, co leží kousek od Mázy. Celým místním lesíkem se rozprostírá dětský park. Vše je tu zdarma, dost v souladu s přírodou a k našemu milému překvapení nebylo nic moc poničené. Je vidět, že se tu o Mázovo okolí moc hezky starají.

Lanový park nebo třeba amfiteátr

Součástí areálu jsou prolézačky, domečky, vyhlídky, ale i lanové parky. Jeden pro mrňátka, kde se prolezou i čerstvě ťapající, další pak pro větší, kde je už i lanovka a prolézačky výš nad zemí.

Občas zkuste nebýt u všeho, co se v parku děje 😀 . Pokud si chcete ušetřit vysvětlování, určitě obejděte budku s názvem Čertova chlouba. Z čelního pohledu totiž vidíte čertova záda a holý zadek, cílem je čerta obejít. No a v domnění, že jsem v dětském parku a bude to fórek, se vyklube diskuze dítě verzus rodič 😀 .

Holky vlezly všude nač si troufly, za dva dny se tady otrkaly a taky přišly na to, že to zimní oblečení má zas dost slušnou vystýlku, takže pády jsou vlastně jako do peřinky 😀 .

Za pozornost stojí i místní amfiteátr. Z dálky se nám líbil a povzdechli jsme si, že škoda, že není léto a nikdo tady nehraje. Pak nám ale došlo, že to není úplně třeba 🙂 , protože si můžeme hrát i sami.

Dýdžej Džulda v procesu

Před saklanatou branou do amfiteatru je seznam pohádek a skladeb, které si můžete pomocí tlačítek navolit a poslechnout. Jsou tu i filmové písně stylu doják z Titaniku nebo drsárna z Bonda, ale děti nějak víc toužily po té Šípkové Růžence 😀 .

IQ park uvnitř penzionu

Jenže co když nebude počasí přát vůbec? Nebo když budete chtít po večeři nějakou zábavu a na ven už to nebude. Součástí  penzionu je IQklub, který vám odemknou, kdy si řeknete v restauraci nebo na recepci 🙂 . Jde o takovou odnož z libereckého Babylonu a jsou tu nejrůznější hádanky a hlavolamy.

Nejoblíbenější byly postřehovky

Nejvíc nás bavily ty postřehové, protože ty zvládnou děti každého věku a i se jim líbí, že se kolo od kola zlepšují 🙂 . Byly tu i těžší kvízy, které i náš táta nedával úplně snadno a doteď jeden nevyřešený těžce nese 😀 .

Poslední den před odjezdem jsme si tak dali místní klub a odcházeli hrdí, že se nám toho dost povedlo. Rébusy jsou hlavně pro děti starší. My si tam ale našli postřehovku, pak zvukové pexeso, světlem poháněné předměty nebo dětské skládačky 🙂 .

Nohy už nemůžou a rodiče ještě víc

Tohle místo si určitě mezi tipy napište. Pokud to sem nemáte daleko, bude se to hodit. Ať už jen na jeden den, kdy zařvete na obra Mázu a ochutnáte dobrou kávu a oběd v restauraci nebo rovnou na víc dní. Místní okolí je totiž bohaté, Liberec kousek a Jizerky, o těch asi ani nemusím básnit 🙂 .

Praktické info k penzionu a okolí

Penzion Golf Ještěd
Facebook funpage penzionu – tady klik
adresa penzionu – Světlá pod Ještědem 5, 46343 Světlá pod Ještědem, Rozstání

Plánujete výlety na léto nebo hledáte ubytování, kde se vám bude s dětmi líbit? mrkněte na mapu článků, třeba vám něco padne do oka 🙂 . Skrz vlaječky se dá prokliknout do dalšího článku. Ty zelené vám označují výlety do přírody. Modré vlaječky značí zábavu a kulturu, poslední červené domečky jsou znyčky, pod kterým se skrývá tip na ubytování. 

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Martina N. 29.4.2019 at 10:05

  Míšo opět super tip na výlet.Jen škoda,že jsem o tom nevěděla loňské leto,kdy jsme v Jizerských horách byli na dovče.
  Tak se tam podíváme ještě jednou:)
  M.N.

 • Jana 29.4.2019 at 10:19

  Jů, zrovna asi před měsícem přišel muž z práce s tím, že má nápad na výlet k nějakému obru Mázovi. Bohužel dcerka si dva dny předtím ve školce rozřízla ruku o misku od polévky, s kterou upadla, takže jsme výlet odložili, pak děti onemocněly a mezitím jste o tom místě stihla napsat, Míšo 🙂 Takže díky Vám teď vím, že tam pojedeme i na oběd, což v mém původním plánu nebylo (bydlíme v Jablonci, takže kousek). Díky za článek 🙂

 • Michael 27.10.2019 at 14:35

  Ahoj je to hezke az na to ze kuli debilnim golfistum je to vse vyple takze nejde ani hlaska

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×