Patlung s domácí modelínou

 Je to už delší doba, co jsme modelínu vyráběly poprvé a doma tehdy moc zaujala. Letos jsme po ní sáhly hned při první nemoci a vyrábíme další barvy. A protože naše první patlačka byla z doby, kdy jsem ještě nepsala tento blog, přidávám ji sem dnes. Nelinka je už dnes o něco starší a z Juli už není šestinedělní miminko, jinak se nezměnilo vůbec nic :-). Pro inspiraci přikládám i recept, který jsme použily my, ale na netu najdete i spoustu jiných :-). Hezké patlání…

 

První a základní věc, na kterou jsem se při hledání receptu ptala (sama sebe, jak jinak 😀 ), jestli na konci hraní dokážu děti umýt tak, aby na nich nebylo ještě týden znát, že si užívaly barevných orgií. Na netu se toho doví člověk mnoho a nebylo tomu jinak ani u tohoto receptu. Půlka komentářů byla, že jde vše krásně dolů, druhá zase, že mají zelený nádech ještě po třech dnes ve vaně. Nu což, Nela není extra patlal, hraje si zásadně jen rukama, tak jsme do toho šli a za tento recept se zaručit můžu, skutečně jsme neskončily jako rudošky.

Co k tomu: (na jednu barevnou kouli)

 • 75g hladké mouky
 • 35g soli
 • 1 lžíce octa
 • 1/2 lžíce oleje
 • 150ml vody
 • potravinářaské barvivo

Jak na to:

 

 • V odměrce jsme odměřily 150ml vody a Nela vysypala část potravinářského barviva. Množství záleží na Vás, sami uvidíte jak se Vám barví voda. Stačilo vzít trochu na párátko nebo na papír (aby mohla sypat Nelinka) a voda měla barvu super. Bylo třeba asi 1/3 sáčku barviva.
 • Vybraly jsme záměrně červenou, v případě, že by nešla barva smýt. Předpokládala jsem totiž, že část barvy vydrhnout půjde, takže jí maximálně zůstane „selátkovský nádech“ 😀 a s tím dokážu žít, i mezi lidma :-D.
 • k vodě s barvivem přidáme zbytek tekutých ingrediencí, takže ještě ocet a půl lžíce oleje

 

 • nějakého extra míchání netřeba, ale tou dobou to byla žhavá činnost, míchalo se u nás vše, takže Nelinka by Vám tady řekla „vše pořádně promícháme“. 

 

 

 • mezitím si na pánev odvážíme mouku
 • přidáme špetku soli

 

 

 •  celou směs zalijeme připraveným červeným (nebo dle Vámi vybrané barvy) lektvarem
 • a zase Nelinky nej, míchání.
 • nepřestávejte míchat dokud Vám nevznikne hrouda
 • tu ještě teplou vyndejte z pánve a rukou vypracujte do koule. Dávejte pozor, že hmota vysychá, takže zbytečně dlouho nevařte, ať hmota nepraská a je hezky vláčná.

 

 • pokud s ní nechcete hned pracovat, zavřete ji do vzduchotěsného obalu a skladujte v lednici

A hurá patlámo matlámo!

Tuhle část si vždy užívám hlavně já. Nela je bytost samostatná. Odmalička mě k hraní moc nevyžaduje, takže jsem spíš u ní a občas něco pomůžu, ukážu nebo udělám co sama ještě nezvládne. Takže tohle je pro mě hodně relax a pro ni super zábava.
Nejprvne jsme modelínu tak trochu osahaly a seznámily se, pak jsme vzali k ruce vykrajovátka a příborový nůž. Nelinka si zkusila krájet žížalu.

 

Jak si hrála s modelínou trochu dýl a hodně ji zahřála, maličko se jí začala lepit na prsty.
Žádná tragédie, ale má malá estétka z toho byla slušnou chvíli v tranzu :-D.
Po vykrajovátku a příboru došlo i na párátka a tvorbu malého ježečka. Ta soustředěnost mě vskutku dostala.
Barvy můžete libovolně míchat, ale co smícháte, to už většinou neoddělíte, takže Vám vznikne barevný mišmaš, což ale neříkám, že je špatně :-).
A je tu! Náš výstavkový ježek, kterému jsme na závěr napíchaly na záda hroznové víno a celá akce skončila u nejoblíbenějšího… u jídla :-D.
Hezky se bavte, a pokud jste jak my, tak i dobrou chuť na závěr!
MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Lucie Michková 28.4.2016 at 18:46

  super návod, odzkoušíme hned, jak se nebude dát vyrazit ven.

  • Míša 28.4.2016 at 21:45

   Luci, my zas máme nudli u frňáku 😀 takže se kurýrujeme do víkendu s modelínou, Snad na čarodky budeme moct vyletět za buřtem :-D.

 • Katy Maky 16.3.2018 at 8:58

  Delame ji velmi casto uz skoro rok 🙂 jen přidáváme o malinko vic mouky a cca 3-5 minut ji rozpatlavame v hrnci vareckou 🙂 ona se pak vubec nelepi na prsty 🙂 dnes ji mala poprve varila ve 2,5letech sama – uz ma rozum na to aby se nechytla hrnce 🙂 dekuji za návod 👍

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×