plavky pro děti s OF50+ | Snadná ochrana (nejen) po neštofkách

Zdá se to být jako sen, ale po fakt dlouhé době stíhám naprosto aktuální článek, do kterého vkládám naprosto „horké“ fotky od moře a z tepla. Ještě mám v záloze několik výletů a tipů na ubytování, ale tenhle článek spěchá víc. Jednak mi stále píšete o tipy na UV oblečení, za druhé se ptáte, zda i tady v Africe fakt funguje a děti nejsou spálené 🙂 .

Poslední dotaz je pak na Nelinku a to, jak zvládá moře a horko po neštofkách, za což vám moc děkuju 🙂 . Tak snad se trefím do noty a držím palce všem, kteří aktuálně s neštofkama bojujete. Letos je to velké téma mnoha rodin.

Tady se na vás všechny směje Nelinka a její zázračně krásný obličej po tak ošklivém neštofkovém průběhu. 

UV plavky nejen po neštofkách

V prvé řadě musím říct, že jsme UV oblečení na léto nikdy neřešili. Holky se nechají přetřít krémem klidně 100x za den a drží dokud nenatřu poslední cenťák. Obě zdědily dobrý fototyp kůže a na sluníčku se nepodobají rajčeti, takže i běžně dostupné ochranné faktory krémů nám stačily. Teď nás ale donutily okolnosti a od června jsem řešila nákup a výběr UV oblečení.

Ve chvíli, kdy se cestou do Písku udělalo slunečno a nám došlo, že nemáme triko pro Nelu, využili jsme té nejjednodušší a nejrychlejší příležitosti – Decathlon. Velice dobře dostupný, na zkoušku fajn cena a „nosí ho přeci tolik lidí“ nás přesvědčilo, že lepší než nic.

Nelinka 3 týdny od neštovic – prvně jsme vyrazili výletit. Triko z Decathlonu velikost 8 let (je jí 6 a stejně hodně těsné). Víckrát už jsme ho neoblékli.

Dnes zpětně už můžu říct, že platí „připlať si za kvalitu“. Tady v Africe máme jak UV plavky značky Didriksons, tak i ty Decathloňáky, které tady nosí táta. Zatímco holky jsou bez jakéhokoli přemazávání pod trikem nedotčené, o tátovi se to říct nedá. A to ony mnohem víc běhají po slunku než my dva.

Po příjezdu z Písku jsem zavolala do obchodu na Florenci, kde jsem se jednoduše zeptala. Nelinka měla hodně ošklivý průběh neštovic a nejhorší má doteď bříško a záda 🙁 . Mým jediným požadavkem tedy byla skutečnost, že ji plavky ochrání před africkým sluníčkem a nebude mít zhyperpigmentované jizvičky, kterých se nezbavíme.

Naproto jednoznačně mi Eva z obchodu Pro malé dobrodruhy doporučila značku Didriksons. Holky už mají od této značky sukně, já mikinu a vše super. V případě tohoto oblečení pak člověk musí opravdu důvěřovat a já už můžu dát ruku do ohně právě za tahle trika 🙂 .

Proč jsou kvalitní „plavky“ dobrý nápad?

Pro Julinku tady s sebou máme asi troje plavky navíc. Všechny nádherné, holčičí a s volánky. No těšily se na ně obě dvě. Už teď ale vím, že je ani jedna celé tři týdny neobleče. A co je na tom nejlepsí, ony ani nechtěj. UV plavky mají dost výhod pro rodiče i děti 🙂 .

Nepřemazáváme! 

Ráno obě holky namažeme kvalitním opalovacím krémem a celý den pak natíráme jen to, co z plavek vykukuje. Přetíráme tedy jen nohy a obličeje, u Julinky i ruce. Nelince jsme vybrali trička dvě. Většinu času tady chodí v triku s dlouhým rukávem, po 16.hodině už bere toto s krátkým 🙂 . To, že se holky nemažou a nic je nepálí je pro ně dost znatelné plus.

Chladíme tělíčko i v horku!

Tohle plus nám došlo až tady. Holky, když vylezou z vody, je jim ještě minimálně 25 minut božsky. A protože v době oběda je tu hodně horko a cestu na oběd nemáme úplně krátkou, vždy si holky hupsnou do vody před odchodem a pak je jim krásně, i když jíme venku 🙂 .

Sluší a holky baví!

Možná argument, nad kterým většina maminek mávne rukou, ale já už vnímám, že holky se chtějí líbit a rozumím jim. Obě se těšily na volánkové plavky a když Nela viděla trika v Decathlonu, která jsou i v holčičím spíš zelená a modrá, úsměv jí povadl nad představou, že Julča si bude běhat v princeznovském. Strašně moc mě proto potěšilo, když mi Eva nabídla k trikům i holčičí plavecký spodek – sukýnku! Rázem bylo po problému a ani jedna už si nezvpomene, že má v šuplíku i jiné plavky.

Nelinka si vybrala triko s krátkým rukávem dokonce v klučičí verzi. Obě varianty ale považuju spíš za unisex (když vynecháte u chlapců ty sukýnky 😀 ) a já mám radost, že neštofky jsou za námi a už se nebojím, že by se dovolená na kůži jakkoli podepsala 🙂 .

A jak je to s velikostmi?

Z obchodu Pro malé dobrodruhy máme pro Nelinku doma od zimy termoprádlo. Běžně teď v šesti letech nosí 128 velikost, takže jsme jí brali na zimu velikost 130. Automaticky jsem tedy chtěla i tyto plavky ve 130 a byl to omyl.

U plavek vybírejte tak, aby nebyly na dítěti natažené jak…no…šprcka je asi nejpřesnější, i když ne zrovna lichotivý výraz 😀 . Zároveň ale nesmí být oblečení úplně vyplandané. Tím, že Nela má triko s dlouhým rukávem, vadila by jí přílišná dýlka rukávů při hraní ve vodě, takže jsme vzali velikost 120 a sedí perfektně. První Nelinky kombinace:

Dětské UV triko Didriksons dlouhý rukáv Surf červené – tady klik
Dětská UV sukně Didriksons Coral červená – tady klik

U Julinky jsem váhala mezi 110 a 120, ale díky prozření u Nely bylo jasno. Julča má ve čtyřech letech velikost 116 a plavky má celý set velikost 110. U obou jsme se tedy přiklonili k menší velikosti.

Však asi nikdo z nás netouží po tom, aby přišla vlna a plavky jsme lovily někde na útesu 😀 .

Dětské UV triko Didriksons krátký rukáv Surf červené – tady klik
Dětská UV sukně Didriksons Coral červená – tady klik

A co až se namočí?

No jasně, přicucnou se 😀 . Holky se v žádném triku nikdy nekoupaly, tak jsem byla zvědavá na reakci, ale vůbec nic. Žádný problém. Plavky jsou z hodně jemného materiálu, jsou tedy i po namočení lehoučké a já děkuju designerům téhle značky, že udělali plavky (jednak nerůžové 😀 ) v takovém vzoru, že i mezi stem dětí ty své na první dobrou vidíme.

Fakt mi až tady došlo, že k moři budeme jezdit v UV oblečení nejen pro naší pohodu, ale i tu možnost, patlat na děti méně krémů 🙂 . Vím, že už se dnes dají sehnat i takové, které jsou šetrné. I tak je ale mažeme na kůži, a ta pochopitelně na krém reaguje a krém vstřebává. Kdo tedy máte děti s problematickou kůží, neváhala bych ani chvilku.

Pokud jste prošli mým kurzem první pomoci a dostali jsme se na sluníčko a možnosti ochrany, vždy zmiňuji i UV oblečení. Až teď ale vidím, že těch benefitů je víc. Ať už vyberete jakékoli, nikdy jej nekupujte v hypermarketech ale jděte do specializované prodejny. Plavky vydrží, v klidu je podědí další dítě a fakt fungují. Tyto rozhodně. Druhá Nelinky kombinace:

Dětské UV triko Didriksons Surf krátký rukáv modré – tady klik
Dětská UV sukně Didriksons Coral červená – tady klik

Sukně do vody? Je to vůbec praktický?

To byla moje první otázka, když jsem se radovala, že holkám budu moct říct, že plavky budou nejen krásné, ale budou mít i sukýnku 😀 . Kdo znáte sukně na běhání či tenis, tak jsou stejné. Uvnitř mají totiž kraťásky, takže sukýnka je jen lem látky na parádu. Děti lezou klasicky do kraťasů 🙂 .

Holky si vymyslely i super tobogánovou úpravu 😀 . Kraťásky si zaříznou mezi půlky a přes to přehodí sukýnku. Nikdo tak nic nepozná a ony jen před zasednutím „na startovní dráhu“ vyhrnou sukýnku a patří tady k nejrychlejším 😀 . Kdo z dětí se ale bojí rychlosti, bude mít tyhle plavky rád. Čím víc látky, tím pomaleji vám to na klouzajdách jede.

K čemu plavky neposlouží?

No vychválila jsem je do nebes, což si zaslouží. Byla to moje největší obava z odletu a zvažovala jsem, zda celou dovolenou zrušit nebo ne. Cestovka nám dovolila odklad o měsíc a půl, ale stejně to nebylo pořád ono. Příští rok ale s miminkem nepojedeme a letos jsme měli zaplacené tři týdny, tak jsme do toho šli a mám z toho dnes velkou radost.

Užíváme si táty, Julinka se naučila plavat pod vodou, v letadle se naučila říkat R a Nelinka, ta se sama naučila ČÍST. Zase jsou tu o kus větší a s radostí využívaj anglická slovíčka, která se naučily v Mortimer English school během roku 🙂 .

No, ale abyste neměli pocit, že je UV oblečení všemocný. Něco za vás prostě neudělá 😀 .

Děti mají z placáků rudá bříška a zatím jim jde jen ten kufr 😀 . Uvidíme, pořád máme ještě víc jak dva týdny, tak třeba…

Mějte se krásně, kdyby cokoli tak se ptejte a já jsem ráda, že jsem vám tenhle článek stihla poslat ještě v době, kdy má celý eshop Pro malé dobrodruhy letní slevy. I na termoprádlo na zimu nebo právě UV oblečení je tady sleva. Já beru Nele na další rok o velikost větší a Julča přebere set po Nelince 🙂 .

Ahoj zase brzy u dalšího článku 🙂 . Konečně mám zas hlavu bez neštovek, bez medvědího spánku z prvního trimestru a mám pocit, že zas jedeme v normálních kolejích 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Simona 8.8.2019 at 19:20

  Moc děkuji za článek. Zrovna jsme také po neštovicích, a také dost narušily naše plány 🙁 ale co dělat. … Chtěla jsem se zeptat na ty kraťásky, které holky mají. Nepodařilo se mi je najít. Mohla bych poprosit o odkaz… nasměrování. Děkuji moc. Chtěli bychom v druhé půlce září také vyrazit konečně k moři.

 • Simona 8.8.2019 at 19:33

  Moc děkuji za článek. Zrovna se mi hodí, doléčujeme také neštovice. V druhé půlce září bychom chtěli vyrazit také konečně k moři. Mohla bych Vás poprosit o odkaz na kraťásky. Nepodařilo se mi je objevit. Děkuji moc. Si.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×