poznáváme | Životní cykly rostlin i zvířat

Krásné podzimní odpoledne přejeme 🙂 . My se sice ještě nudlíme doma, ale dnes už nás hodlám vzít alespoň do parku někam na lavičku. Holky se sice budou asi neustále dívat po ostatních dětech na hřišti, ale aspoň už nebudeme doma. Posledních pár dní se totiž venku neskutečně povedlo a my je pozorujme skrz okno. Ty dny jsme ale využily. Občas pohádka, monstrózní stavby z lega a posledně nová knížka a poznávání „životních cyklů“. Přiznávám, ten lidský zatím podrobněji neprobíráme 😀 , ale s holkama jsme využily dětské literatury a líbilo se, tak dnes tip pro vás.

Kaštany snad úplně všude

Letos poprvé mi přišlo, že i každoročně vysbíraná místa jsou netknutá. Máme kaštany snad všude a z každé procházky je holky nosí. Takže už si naplnily na chodbě i kyblíky na písek a přiznám se, že do každoroční kaštanové zvěře se mi letos nechce.

A právě proto, že holky už mi přijdou obě dost velké (2,5 a 4,5r), vytáhly jsme si zase ten Montessori pracovní sešit od Svojtky (Nafocený ho máte TADY 🙂 ) a já překonala fóbii „stříhání knihy“ a dotvořily jsme si kartičky pro životní cyklus kaštánku.

Za dob studií a vůbec i třeba základky jsem měla ráda obrázky. To co někdo popisoval půl hodiny nahradil jeden hezky namalovaný obrázek. Zůstalo mi to až do vejšky, kde jsem snad celou medicínu malovala a psala. Možná i proto se mi tenhle monte sešit tolik líbí, protože já nemusím vymýšlet moře slov a holky prostě ví.

Obrázky jsme z knihy vystřihly, vybarvily a holky si je pak samy hodily do laminovačky. To především proto, že dvouletá Julie by jim tu životnost značně zkracovala, protože jde o papír klasické gramáže 😀 . Takhle mají šanci přežít. A teď už doma holky skládají. Jak to bylo kaštánku?

á dokola a dokola

A zatímco doma je to jenom hraní, venku už vás děti mile překvapí, jak krásně dokáží aplikovat celé tohle „učení“ do přírody a prostě díky obrázku ví. Na kaštany tak chodíme pořád a já poslouchám jejich „ááá dokola a dokola“. To totiž vždy vyjmenují to své „cyklusové kolečko“ a obě pak hulákaj „a dokola a dokola“ :-D.

Až si budete nějaký takový cyklus s dětmi vyprávět, uvidíte jak strašně rychle jim to dojde. Nele ta celá podstata došla velice rychle, ale třeba tak moc to věděla, že se ani neuměla vyjádřit 😀 . Největší překážka pak byla slovesa. Což jí ostatně zůstalo i u životního cyklu slepice. Nejradši by to celé odbyla svým kaštan spadne, pak je klíček, pak je rostlina, pak je a je a je 😀 .

Kaštánek spadne na zem. V zemi z něj vyraší klíček. Z klíčku vyroste větší rostlinka. Z rostlinky vyroste strom. Jarní strom je zelený, na stromě vyrostou květy a na podzim pak kaštánky. Kaštánek pak spadne na zem aaaa dokola a dokola.

Nicméně necítím potřebu holky zatím doma nějak učit. Vidíme jen, že jsou kolem nás všude samé kaštany, a že v sešitě tyhle kartičky jsou. Podobně to pak máme u slepičky, protože se nám doma neustále množí vajíčka 😀 . Domácí nám nosí babička, takže vejce sem a vejce tam…a kdy bude to kuře? 😀

tip: Holky mají na sobě obě dvě svou klasiku na jaro/podzim, a to softshelové soupravy od UNUO. Nela je má i do školky, přežily loni vždy vše a jedeme v nich už dva roky. Takže kdo hledá za opravdu dobré peníze, doporučuju se na web podívat, ušijí téměř cokoli. Letní varianty jsou nepodšité, zimní pak teplé, že nedáváme ani punčošky. To až do mrazu. A když mrknete do e-shopu, uvidíte tam holky, protože mi přišel moc milý mail, zda holky mohou e-shop zdobit 🙂 .

nic se učit nebudu

A jestli tohle vaše děti vůbec nezajímá 😀 , tak si prostě udělejte radši tu kaštanovou olympiádu. S kaštanem se prima hází, trefuje na cíl, dokonce na kůru stromu umí i malovat. Holky to mají rády a mně se líbí, jak pak takový kaštan voní.

Dnes jsem vám nafotila jednu z novinek z Nakladatelství Svojtka. Zahlídla jsem je tam při posledním pravidelném stalkingu 😀 a zalíbila se mi i přesto, že je určena dětem o chlup starším než jsou ty mé. Když ale nejdu v knížce tolik do podrobností, pochopí to holky obě dvě 🙂 .

Koho by zajímaly karty s vývojem kaštánku, najdete je v knize Montessori aktivity pro děti a nebojte se do téhle knihy střihnout. On je to spíš takový pracovní sešit k dotváření a prznění 🙂 . Dost z vás už se měl ptalo i na laminovačku a já se přiznám, že mám jen nějakou lacinou verzi značky Peach, kupovaná na Alze asi tři roky zpět a jsem s ní spokojená moc. Nicméně nelaminuju jak drak.

Výsledkem ze sešitu pak budou kartičky s vývojem našich oblíbených kaštánku. Na ty se dá mimochodem moc krásně malovat bílým fixem, takže si můžete vyrobit pytlíček s pomalovanými kaštánky, ze kterého budete losovat a vymýšlet si příběhy. Rázem z nich máte domácí „story cards“ 🙂

Jak to bylo s vajíčkem

Jestli hledáte odpověď na otázku, co bylo dřív 😀 , tady nebude. V knize Z vejce slepice, ze semínka slunečnice s pevnými deskami ale najdete hezky obrázkově zpracovaný život slepice, a taky vývoj slunečnice. Krom toho, že tam najdete zase to pomocné schéma, které mluví za vše, je tam ještě dost informací navíc.

My za sebou máme ke kaštánku ještě právě slepici a slunečnici si necháme na někdy. Holky mají moc rády všechny semínka, sušené ovoce nebo oříšky, tak možná začneme vhodně zvolenou svačinou 😀 – slunečnicovým semínkem. Dnes ale bude drůbež.

Kniha Z vejce slepice, ze semínky slunečnice je sice v pevných deskách, ale stránky uvnitř jsou klasicky měkké a ještě na lesklém papíře, takže zmačkání je vidět hned. I proto si u nás vybojovalo místo ve vyšší polici, kam zatím dvouletá Julie nedosáhne.

zase ta slovesa

Knížka vám představí slepici i kohoutka, popíše vám je a mrknete spolu i na snášení vajíček. Zase se soustřeďte s dětma na slovesa, protože to u nás byl opět problém 😀 . Dost typicky pak Nela povídala, že  „ze slepičky vylíhne vajíčko a z vajíčka se snese kuře 😀 .

Od vajíčka, přes líhnutí kuřátka až po mladou slepičku, která bude zase snášet. Právě cyklus z vajíčka slepice je v téhle knize ten snazší, protože v něm není tolik nových pojmů. U slunečnice už to bude horší a možná právě proto jsem nijak nespěchala a necháváme si ji na někdy.

A co vám budu povídat, zase je to u nás stejné. Největší radost udělá odříkání jednoho cyklu a hurónské „ááá dokola a dokola 😀 „.

Když se Nela soustředí, už se trefí i do sloves a pak z toho máme krásné snesené vajíčko, ze kterého se vylíhne kuřátko. Z kuřátka pak vyroste slepička a ta snese vajíčko, ááá …no však vy víte 🙂 .

Moc se mi líbí, že děti opravdu dokáží pak informace z knih užít i v praxi, takže teď čekáme na první slepici, která nám vleze pod nohy 😀 . Jsem zvědavá, jestli se pak bude snášet vejce nebo kuře, to je u Nelči zatím pade na pade 😀 .

Pulec, jehně, larva, kukla

Pokud se vám cykly líbí, jsou na trhu nově ještě další dva díly a obzvlášť ten se včelkou mě zajímá. K sehnání je tedy jednak Z jehněte ovce, z pulce žába a pak právě zmiňovaný díl Z larvy včela, z kukly motýl. Tu bych čase ráda přidala na blogu do seriálu o včelkách, který se vám moc líbil a najdete v něm nejen tipy na včelí knihy, ale taky krásný výlet do Včelího domu v Hulicích 🙂 .

Mějte se krásně a držte palce, ať už co nejdřív odložíme kapesníky :-).
Míša, Nelčís a Julčís

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×