První tvořivý Ježíšek

17.12.2016 in Vánoce - 26 Comments
Nákupy na poslední chvíli. Na ty já nejsem a většinou mám do konce září většinu dárečků doma. Výjimečně se však stalo, že jsem nakupovala na poslední chvíli, protože mě Nelinka překvapila při psaní dopisu Ježíškovi. Doma si hodně povídáme, vlastně se u nás pusa nezavře ani na chvilku 😀 takže jsem si myslela, tedy byla přesvědčená, že přesně vím, co si bude Nelinka psát do dopisu pro Ježíška. Omyl. Zase mě dostala, zase mě překvapila a hlavně tááák moc potěšila. Co si přála?

Když potkáme na ulici někoho známého, první po pozdravu přijde dotaz „Tak co si holky přejete k Ježíšku?“ :-). Nelinka hned spustí a na prvním místě nezapomene říct

Nela: „Tu myšku“. 
Soused: „Tu opravdovou?“ 
Těm vnímavějším dojde, že máme doma kočku a rovnou se zeptaji 😀
Soused: „A co umí, ta tvoje myška?“ :-D. 
Ano, na prvním místě si Nelinka přeje myšku, která 

„zpívá, tančí a povídá příběh a menuje se Mykyjáš“ nezapomene dodat :-D.

 

Myslí tím samozřejmě Mickey Mouse. A tak se stalo, že letos prvně pořizuju domů kýčovinu, o které jsem přesvědčena, že je to pracholap, který budu nesnášet jen se ozve tím svým krysím hláskem :-D. Jenže, je to první skutečné a opravdové přání Nelinky a jako takové vím, že prostě bude vyslyšeno. Nicméně o myšce jsem věděla měsíc dopředu.
Co ale vyhrkla až v onu psací chvíli, to bylo „já chci svoje albo“ 😀 Albo myslela album, které by si sama lepila. Strašně mě to zahřálo u srdce, protože jí nikdo tuhle myšlenku nepodsouval a ona prvně projevila zájem úplně sama si tvořit.Bude to první album, které si Nelinka udělá, takže bude lepit, bude stříhat, vytiskneme spolu nějakou hezkou fotku třeba z cesty do školky a zkusíme udělat její první památeční album. Tohle přání nade mnou viselo do poslední chvíle, protože kupovat drahé, ve scrabookových shopech se mi nechtělo. Pak mi do mailu přišla pozvánka na Vánoční soutěž s KIKem a hned jsem si vzpomněla na vás, které mi tu píšete, že v KIKu pořizujete fůru drobností na tvoření i své natož to dětské. Takže se vyrazilo a mám ulovenooooo!

Všem, kteří s dětmi chcete tvořit hlásím, že KIK má opravdu jeden celý kout věnovaný tvorbě. Je to samozřejmě především obchod s oblečením a doplňky, ale vyhrabala jsem si tam své poklady. Sehnala jsem tam alba, místo řezací podložky jsem Nelince vzala bambusové prkýnko, na kterým si může tvořit aniž by mi poničila stůl, izolepy, pastelky i fixy, akrylové barvy (na ty se mě tu hodně ptáte, kupuji je holkám místo temper, protože se nám s akrylkami moc dobře pracuje). Jsou tam ale i plátna všech rozměrů, sponečky, skřipečky, gumičky, holkám rukavičky a taky kalhoty a tričko na tvoření, u kterých mi nebude líto, že se poničí třeba právě akrylkou atd atd.

Tom se mi doma směje, že jsem hraboš. Ano, miluju hrabošárny, právě proto zbožňuju i papírnictví, protože jsou to krámky, kde za pár kaček pořídíte krásnou věc. Stejně je to skvělá taktika, protože v takovém krámě jsem schopná nechat víc než kde jinde :-D.

Scrapbookové album má kroužkovou vazbu, takže je to jako blok, uvnitř jsou papíry (čtvrtky, ne klasika papír) všech základních barev. Na naše první patlání to bude super a my vám ho tu budeme čas od času určitě ukazovat :-).
V tvořícím odvětví KIKu jsem vyhrabošila i známé mega-omalovánky. Prodává je fůra designových obchodů, ale rozhodně u žádného neseženete 4 archy za 55kč. Takže na zimní odpoledne nebo čas trávený s bacilem v domácnosti zase super. 
Hrabivé já mi nedalo a pobrala jsem i dětem kamarádek pod Jedličku (doufám, že to moc z vás nečte 😀 ). Hodně často vám tu ukazuji inspiraci na smysluplné knihy nebo hračky, kde si ráda připlatím. Věci na tvoření a zábavu pro děti se dají ale sehnat i levně.
Z hrabošárny v KIKu jsem si nejednou dovezla organizéry do své „pracovničky“ na korálky, výseky nebo takové malé drobnůstky, ale krom tvoření už asi víte, že miluju svíčky. Mám je všude, krom dětského pokoje, kde zatím obyvatelky nebudí dostatečnou důvěru 😀 takže svíčky a drobnůstky, o kterých tyhle obchody jsou, to já můžu a holky zatím oheň doma respektují a neexperimentují :-).

Poslední, čím se vám ještě rozhodně pochlubit chci jsou dřevěné tácy, které obě holky dostanou spolu s kreativním balíčkem. Jak už víte, plánujeme v lednu začít předělávat pokojíček a jeden celý kout tam bude hrací. Sama ještě nevím, zda jim tam z kuchyně přesuneme jejich malou dřevěnou kuchyňku, ale v každým případě tam bude stoleček a na jejich oblíbené „čaje o páté“ vyfasují každá jeden svůj tácek.

 

Já mám doma podnos, na kterým si nosím věci nejen ke stolu jídelnímu, ale i k sobě a ten mi Nela chce neustále tahat pro svou potřebu. Vystaráno. Z tácu budou paf. Dřevěný, lehký a 105kč? Takže tak. Ať se směje kdo chce, hraboš jsem a hraboš budu :-D. Takže jakmile hlásím, že jdu do papírnictví, z obyváku se ozve, vem si do kapsy stovku a peněženku tu nech (moje mamka se teď asi směje, protože mé navštěvy hrabošáren všeho druhu dobře zná 😀 ).

Mějte se krásně, pohodově užívejte Vánoc a nezapomeňte se zapojit do posledních soutěží na blogu a všem, kteří jste psali, že jste soutěžílci a máte soutěže rády, v KIKu můžete vyhrát poukazy a Vánoční balíčky i z domova. Stačí jen poslat komentář na jejich webu – TADY a třeba ta hlavní cena (poukaz na 2500Kč) bude právě vaše, čas máte do konce letošního roku.

A já už mám vše, můžu začít balit. Balení je taky kapitola. Asi na všech koutech hledáte inspiraci, jak si letos zabalit dárečky. Já se přiznám, že loni jsem je chtěla vymazlené a krásně jsem si s nima vyhrála. Jen obyč béžový kraftový papír bez potisků, dozdobila jsem červenou washipáskou a na každý nalepila fotku, komu dáreček patří. Bylo to krásné, fotogenické a všem se to líbilo. Všem, kromě dětí. Teda ne že by řekly, že se jim to nelíbí, to ne, ale pak nestačil papír a jeden dárek jsem zabalila do dětského, totálně psychadelického papíru, a to jste měli vidět tu jiskru v očích, se kterou po něm Nelinka skočila, aniž by věděla komu patří.Proto letos kašlu na všechnu foto-líbivost a záměrně jsem nakoupila ty psychadelické papíry s pohádkovými postavami a holkám zabalím dárky do nich. Vánoce jsou pro ně a já věřím, že jiskry budou z očí létat už ode dveří :-). Navíc jsme se domluvili, že každá z holek bude mít pod stromečkem dárky jen tři, protože se tak na ně budou víc soustředit a vážit si jich. Od každého z prarodičů pak dostanou jen jeden. Chvíli jsem to sama zpracovávala, ale věřím, že je to tak dobře. Obě mají okolo Vánoc svátek a na jaře pak hned obě narozky, takže dárečků je vždy dost. Jak to máte u vás?

Krásný den a brzy tu bude článek jak na tradice s dětmi 🙂 Těšíte se?

Vaše hrabošácká

MUDr. Michala Knězková

All posts

26 Comments

 • Anna Blažková 17.12.2016 at 14:05

  Míši, tak Kik mám taky ráda, hlavně na tady ty věcičky na tvoření,ale i dekorace. U nás Ježíšek přinese,taky jen vždy 3 dárečky a jeden společný DUPLO. Po minulém roce, kdy byli děti doslova zavaleni dárkama a stejně chňapli jeden, jsem řekla tak to ne…Závidím ti,že se malá už angažuje do scrapování. Honzík nechce ani kreslit a radši si hraje s autíčkama:-) no snad Zunka bude s maminkou tvořit,až povyroste

  • Míša 17.12.2016 at 23:02

   Anni my máme KIK ještě jeden kousíček, ale je maličký. Teď prvně jsme byli ve velkém a tady už byl právě i kout na tvoření s dětmi. Bomba. Kdybych byla autem, pobru i plátna, metrem bych to domů sama nedala. Ale představa, že nakuju v scrap obchodě, no bez debat :-D. Jsem zvedava, jak to Nelince pujde 🙂 Prejeme krasne svatky 🙂

 • Michal V. 17.12.2016 at 17:00

  Mluvíš mi z duše, u nás letos taky velké přehodnocení množství dárků, také dáváme tři. A chci zachovat i do let budoucích. Snažím se vybírat hračky užitečné a malý je naštěstí po mně velký knihomol, takže knížkou potěšíme vždycky 🙂
  Naďa

  • Míša 17.12.2016 at 23:04

   Ja planovala darecky tak 4-5, ale nakonec jsme se shodli, ze tri budou stacit. Ony loni dostaly holky hodne darku a nebylo to dobre. Uz se nesoustredily, jen trhaly papir a ve vysledku si se vsim ani nehraly, takze letos varianta s malem a myslim, ze to bude krasne stacit. Prejeme s holkama krasne svatky 🙂

 • Kaca 17.12.2016 at 17:02

  Úžasný 🙂 hned musím do KIKu :D…jinak přesně limit 3 dárků jsem si stanovila též! Do jednoho ale, který je mnou vyrobená kuchyňka z bílé kartonové krabice a pomocí černé tabulové tapety, narvu dárků vlastně víc :D…celý košík s dřevěným jídlem a pak ještě dostane knížky a dřevěné puzzle…od prarodičů to je druhá kapitola…přemlouvala jsem je, ať to nepřehání…že jeden stačí, že z toho akorát bude zahlcená, ale nevím, jestli to prošlo :D…to už bude překvapením i pro mne 😀

  • Míša 17.12.2016 at 23:05

   Jeee miluju tyhle vyrobene kuchynky, nasla jsem na netu spoustu inspirace, ale holky uz tu svou mely doma :-). To bude radosti, ze? 🙂 Tak at prarodice prijemne prekvapi :-). Prejeme krasne svatky.

 • Petra Kocourkova 17.12.2016 at 17:36

  Teda ten kik je dobrý tip. Budu se muset zajet podilvat. Holky teď taky chtějí pořád něco tvořit. Limit tří dárků jsem sice zavedla taky, ale tchán s tchýní to pochopily tak že od každého májí holky dostat ty tři. A tchán na to prdí úplně.

  • Míša 17.12.2016 at 23:06

   Peti KIK zkuste, protoze cloveku neni lito, kdyz holky vsechny papiry a barvy rychle vypatlaji, protoze to neni darda jako jinde. Navim vsechny veci moc krasne a to album vubec je super :-). Prejeme krasne Vanoce a at ta detska ocka zase zari :-). Misa a holky

 • vit sembol 17.12.2016 at 17:52

  KIK je taky muj nejoblibenejsi.Taky jsem tam holkam poridila alba na fotky ze skolky a ta alba maji dokonce kniharske krouzky,takze se do toho daji stranky pridavat.
  A jsi teda dobra,ze jsi takto omezila mnozstvi darecku pro holky.Ja jak vlezu do Teska kde na me ciha spousta zlevnenych veci tak neodolam.A darky pro holky kupuju az na posledni chvili,protoze porad menily co by si od Jeziska praly. (Verca S.)

  • Míša 17.12.2016 at 23:08

   Ahoj Veru,
   alba na krouzky jsou genialni volba, my tady nemame moznost "gumovat" a vlozit jen to podarene,a le to vubec nevadi :-). Na prvni cmarani to bude super. Mam pro Nelinku do balicku jeste nejake samolepky a to ona miluje uplne.
   Darecky jsem omezila a myslim, ze to bude fajn. Vsechny jsou kranse, holky si cast primo preji v dopise, takze to bude super :-).
   Prejeme co nejkrasnejsi svatky a hlavne pohodicku 🙂
   Papa

 • Adéla V. 17.12.2016 at 17:58

  Super tip! V KIKu uz jsem dlouho nebyla, tak musim zase zaskocit. Treba ty fixy za 25,- na akvarelove podklady pouzivam i ted. 🙂
  A darku taky moc neplanuju. Myslim, ze to vyjde na 3. A my velci si toho taky moc nedavame… Co "potrebuji" na tvoreni, to si koupim radsi sama.. 🙂

  • Míša 17.12.2016 at 23:09

   Adel presne tak, ty fixy taky porad mam a pouzivam :-). Pisu s nima i do diare, protoze jsou skvele, ze nepropiji stranky skrz :-). S darky souhlasim, my velci toho taky nemame vic a ono to staci, holky by si s vice dary stejne nezvladly hrat. Uz ted to bude hodne, protoze kazda bude vnimat i ty darky te druhe :-).
   Prejeme vam krasne Vanoce a uzivej, dalsi uz budou ve vice lidech :-). Bude to bajo. 🙂

 • Eliška Hrubá 17.12.2016 at 19:45

  taky miluju hrabošárny 🙂 do papínictví jsem chodila už jako malá a furt kupovala nějaký blbůstky 🙂 je to nemoc 😀 😀
  s těma dárkama…no měla jsem v plánu taky jen tři čtyry dárky ale já to zas přepískla…vždycky někam jdu a něco někde vidím a nutně to potřebujem 😀 😀 ale zas to můžem rozložit..malej se jmenuje Šimon takže svátek 22.12. a narodil se 9.ledna…mohla jsem mu dát jiný jméno ale já bych to asi nepřežila nemít Šimona 🙂
  Jinak by mě ale docela zajímalo co všechno jste pořídila pro holky k Ježíšku?? vim jsem nejen hraboška ale jsem i dost zvědavá 😀
  mějte pěkný večer 🙂

  • Míša 17.12.2016 at 23:13

   Eli děkuji, nejsem v tom sama koukam :-D. Taky obcas s darky prepisknu, ale ve vysledku je syslim ve skrini a vytahnu behem roku. Holky maji svatek i narozky u sebe a pak cely rok nic, takze vyuzivame jeste Velikonocniho beranka nebo treba den deti, prvni den skolky apod. A pak se takove darecky hodi :-).
   Jinak co jsme poridili? 🙂 Tak holky maji jeden darek spolecny a to Houpaci prkno. A pak Nelinka dostane knizku od Svojtky o jidle, jak jinak :-D, potom tam ma tu zpivajici mysku a kreativni balicek (kde bude prave album a drobnosti z kiku, plus lepidla, izolepy, samolepky apod.). Julinka pak bude mit knizku take od Svojtky, Lego Duplo malou krabici a k tomu jeste treti ma Clic educ "vybarvovani obrazku na sablonky". A ja shanim darecky i babickam, takze od babicek pak dostanou holky od kazde jeden darek a to budou knizky a podlahove puzzle :-).
   Prejeme kraaasne svatky

 • Lucie 17.12.2016 at 20:08

  Díky za tip na KIK. Co se týče dárečků, snad děti nezahltíme, dostanou společně kuchyňku, k tomu nějaké vybavení (hrnce a něco málo "potravin") a každý batůžek, knížku a mikinu. A pak ještě nějaké drobnosti od babiček. A taky máme zabaleno s cedulkami s fotkou, tak snad to bude mít úspěch!

  • Míša 17.12.2016 at 23:14

   Luci urcite bude :-). Na kartickach s fotkami je skvele, ze rozdavat mohou deti :-). A darecku mate tez rozumne, takze verim, ze zas ocicka zajiskri. Kuchynka je nej darek. A to at je holka nebo kluk, proste kuchynka do kazdeho pokojicku :-).
   Krasne uzijte Vanoce a tesim se v dalsim roce 🙂

 • Pepe Peťula 17.12.2016 at 20:18

  Casto na KIK zapominam,ale veci na dekoraci jsou tam super.Napad na tvoreni je fajn,syn se o ruzne tvoreni zajima az nyni v 8letech,takze kazda inspirace vitana 🙂

  • Míša 17.12.2016 at 23:16

   Peti ze? Ja dekorace v KIKu kupuju moc rada. Za par kacek a vypadaji skvele. Mam hodne svicinku, vazicek a i drevenych ozdob ted na Vanoce :-). A vubec super, ze se syn o tvoreni zajima, nektere kluky to mine uplne a maminy to casto mrzi :-). Tak si to spolu hezky uzivejte.
   Krasne svatky prejeme 🙂

 • Anet 17.12.2016 at 21:38

  Taky jsem "tak trošku" hraboška. A Kik na to to super. Nelinka je šikovná a těším se na její první výtvory. Jestli je po mamince, tak to bude paráda 🙂 Anet

  • Míša 17.12.2016 at 23:17

   Trosku hrabosky vítám 😀 Moc dekuju za mily komentar a jsem zvedava, cim se vam tady Nelinka ukáže :-D. Musím ji vytunit trochu její koutek, aby měla čím tvořit. Jenže Juli jí tam asi bude chodit dělat inventuru :-D.
   Přejeme krasne svatky a hlavne pohodicku. 🙂

 • Lenka Horáková 18.12.2016 at 3:24

  Kik je super obchod, za pár kaček tam pořídím spoustu tvořivého materiálu a pomůcek, jak pro sebe, tak dětem na Ručínek – tvořivý kroužek, kde s dětmi vyrábíme, jak jinak, hlavně z papíru (krabičky, taštičky, bločky, albíčka, přání.) Mým přáním je předat dětem radost z vlastního tvořeni, které jim vydrží i do budoucna (nové scrapařky by se hodily, ne??!!!! :D) Můj, zatím nejlepší úlovek z Kiku, je bílá samotvrdnoucí hmota. Nejen, že se nám s ní dobře dělalo, ale i po vytvrdnutí zůstavá tak trochu plastická – nepraská a neláme se. (Vykrajovali jsme z ní formičkami vánoční motivy, které jsme pak natřeli perleťovou akrylkou, nalepili na tvrdší papír, dozdobili pár výseky hvězdiček nebo vloček, přidali provázek….a jmenovky na dárky byly na světě.)
  Míšo, díky za skvělé články, které mi, nehledě na výhru (vesmírná sada) ;-), zpříjemnily advent – stále přemýšlím, jestli tvůj den nemá 48 hodin, co toho stihneš :-)) – a užívej si vánoční pohodu a klid (i od blogu?) s rodinkou.

 • Jana Sadloňová 18.12.2016 at 12:54

  Míšo, super! Umím si představit Tvou radost z nakupování scrap pomůcek pro Nelinku! U nás zatím nic takového na obzoru, ale člověk nikdy neví, kluci bývají zpomalení … 😉 Chápu, že se Ti Mickey Mouse do celkového konceptu moc nehodí, o to víc obdivuji, že jsi Nelinčino přání respektovala!
  Omezení počtu dárků jsme také plánovali, ale asi se mi nepovede držet se jen trojky. Každopádně je toho výrazně méně než vloni a vesměs věci, které nějakou tu přídatnou hodnotu mají. Doufám, že Ríšu zaujme /papírové/ loutkové divadlo … 😉

 • Lucie Kučerová 18.12.2016 at 18:28

  U nás děti dostávají doma jen 2-3 dárky plus 1-2 dohromady. Protože u našich dostávají dárky od našich dvou prababiček a sestry, tak vidím, jak to vypadá, když je toho přehršel. Děti (celkem 4) se rozjedou a jen trhají a zapomenou na radost. Již několikátý rok se řekně, že každý dá jen jeden dírek ideálně se složí na větší. Dostávají tam děti od sestry a to je opravdu hromada. Doma je to v klidu a pohodě, rozbalí a radují se z dárků.

 • Anonymní 18.12.2016 at 20:16

  S regulací dárků mi mluvíš z duše! Přijde mi nesmyslné dávat mnoho dárků, právě proto, že si je děti ve výsledku vůbec neužijí. U nás je to tedy víc než tři, ale vesměs jde vždy o jednu pečlivě vybranou hračku (do které třeba zainvestuji trošku víc) jednu knížku, jednu krásu a pak praktické věci jako třeba věci pro Mikuláška na skauta. kristee

 • Anonymní 19.12.2016 at 6:22

  To bude Nelinka ráda. Jsem zvědavá, jak ji to půjde. Moc se těším, až a jestli zde budou k okouknutí i ostatní dárečky, co holky dostanou. Vždy načerpám inspiraci. U nás letos budou první Vánoce, kdy to mládě už trochu vnímá, tak jsem zvědavá, co nejvíc zaujme. Od nás má tak jen 3 hračky, ale od prarodičů to bude asi i více. a mám takový pocit, že i když jsem se snažila dát tipy, že to neberou. Asi se mi nikdy nepodaří to u nich zkorigovat… snad časem, kdy bude horší dárečky vybírat. Andrea

 • Anonymní 19.12.2016 at 18:30

  Regulace dárků u nás moc nefunguje. Holky mají tři prababičky, dvě babičky, dvě tety a k tomu mě a manžela, takže naše redukce probíhá pouze na úrovni "od každého jeden dárek". Bohuže ani to nejsou schopni někteří (=babičky) respektovat, takže se vždy potýkáme s tím, že v jednom velkém balíčku je zabaleno asi pět dalších menších 🙁 Děkuji za krásný blog a mohu se prosím zeptat odkud máte ten krásný dřevěný betlém z překližky?

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×