Vánoční tradice #1

18.12.2016 in Móda, Šatník, Vánoce - 14 Comments
Sice ještě holky nejsou natolik velké, aby za sebou měly několikery Vánoce a rozum z nich, přesto už se ale snažíme nějakou tu tradici budovat a držet. Mně k tomu hodně pomáhá fakt, že já sama jsem tradiční Vánoce prožívala jako malá. Rodiče nás ještě před nástupem na základní školu daly do skautského oddílu a přineslo mi to do života nejednu dobrotu. Tradiční Vánoce jsou jednou z nich , a i s dětmi se o ně budeme pokoušet. Zatím jich máme pár a zkusím o nich napsat na dvakrát. První z nich máme letos za sebou, ty další čekají na dny blízké k Ježíšku. :-).
 Každý rok jsme v Liberci chodívali jako děti s lucerničkou na vlakové nádraží. Já, můj bratr a mamka. Každý rok jsme vyhlíželi na vlakáči, až přijedou ti raubíří, co porušují pravidla a vozí ve vlacích otevřený oheň :-D. Ok, oni výjimečně mohou. 

Betlémské světýlko

Znáte ten malý plamínek, který se v tomhle čase rozváží po celém světě a který i vy, můžete s dětmi vložit do lucerniček a svítit si s ním po čas Vánoční? Pokud ne, tak ano opravdu je to světlo, které k nám doputovalo až z Betléma a nemusíte být věřící, abyste si pro něj zašli a dali ho do oken.

Proč se vozí právě světýlko Betlémské? 
Tak to bude chtít špetku z historie :-). V letech 1088-1099 n.l. vyzval Římský Papež Urban II. evropské rytíře, aby se dali do boje a osvobodili tehdejší Betlém a Jeruzalém (rodiště a hrob Ježíše Krista) od mohamedánů. Rytíři se zdobili červenými kříži, proto je můžeme znát jako „křižáky“. Mezi křižáky byli i hoši, kteří pocházeli z Florencie a slíbili při svém odchodu do boje, že pokud jej přežijí, přinesou domů z Betléma plamínek ohně z věčného světla, které hoří v Betlémské basilice.

Po několika letech už nikdo v jeho návrat nedoufal, když v čase předvánočním se před branami města objevila skupinka otrhaných můžu a v čele muž, který nesl hořící svíci. Plamínek po cestě ochraňovaly před větrem, bouřemi, vezli ho po souši i po moři, jen aby slib splnili. V tu dobu to bylo však Betlémské světlo poslední.

V roce 1986 se tahle myšlenka obnovila a došlo na ni v rakouském Linci, kde přemýšleli jak ozvláštnit sbírku pro zrakově postižené děti. Světlo ve tmě. Jejich nápadem byla inspirace hochy z Florencie. Dopravit do Rakouska světýlko z Betléma jako poděkování všem, kteří nějakým způsobem přispějí postiženým dětem.

Nikdo tehdy netušil, jak obrovský zvyk se z téhle světelné cesty stane. Od roku 1986 je tak zpět možnost odnést si Betlémské světýlko domů a každoročně si ho lide připalují do svých lucerniček nejen v kostelích, ale i na úřadech nebo Vánočních trzích, čajovnách nebo třeba od sousedů, co si jej vyzvedli třeba rovnou na vlakovém nádraží od skautů, kteří jej rozváží.
Milý zvyk, který podporuje už jen myšlenkou moc krásnou věc a děti tradice milují. Já sama mám na Vánoce jen krásné vzpomínky. Mám na nich ráda právě to, že u nás probíhaly vždy stejně. Ty rituály, které člověk nevnímal tehdy, ty dávají smysl dnes. Každý Štědrý den byl u nás stejný a to dělá Vánoce právě těmi Vánocemi.
Julinka
Maximikina beránek / Little people by special dress
Zimní pudlové tepláky Little fox / Little people by special dress
Beránková čepice Little fox / Little people by special dress

Zimní tunel s beránkem / Little people by special dress

S holkama jsme začali chodit pro Betlémské světýlko dva roky nazpět, kdy Nele bylo 20 měsíců a už si pro něj prvně došla sama a po svých. Jestli o něm slyšíte prvně a jako zvyk se vám líbí, rozhodně ho ve vašem okolí nebude problém sehnat. My to pojali každoročně jako výlet a chodíme se v týdnu před ježíškem projít na Vánoční trhy na Náměstí Míru, kde se světýlko každoročně připaluje. To letošní u nás hoří od včerejšího dne :-).

Holky byly skvělé, udělali jsme si procházkové odpoledne a klobouk dolu před Julinkou, která svůj první výšlap nesla vskutku statečně :-D. Neremcala, ťapkala a okolí se na holky, mé malé dva permoníky, jen a jen usmívalo. Nepotkal nás někdo z vás? 😀 Malé karkulky s plamenem :-).

Vůbec prvně na sebe vzaly zimní kožíškové oblečky, které jsme si odnesli z Dětského festivalu Mini, o kterém jsem vám psala nejen pozvánku, ale i naši fotoreportáž. Stánek Little people by special dress byla jasná a ne krátká zastávka :-D.. Ono totiž trochu sladit obě holky a ještě chytit velikosti není vůbec lehký úkol, protože u stánku bylo plno pořád :-D.

Strašně moc jsem chtěla Julince ty parádní Gačky na 2 tračky, ale to jsme se bohužel velikostně vůbec nechytli, kdo pozdě příde, znáte to. Ulovila jsem holkám ale zimní berančekové maximikiny. Julince jsem brala tu menší, i když velkou už by taky dala, Nelinka má na sobě 104ku a i když normal nosí 110ku, vůbec to ničemu nevadí, jen ji nemá tolik pod zadek.
Nelinka
Maximikina beránek / Little people by special dress
Čepice malý skřítek / Little people by special dress
Zimní pudlové tepláky / Little people by special dress
Zimní tunel s beránkem / Little people by special dress

Boty Tag black / Little shoes

Všechny informace k Betlémskému světýlku už mají dokonce i svou formu na webových stránkách, kde najdete nejen jeho historii, ale i přesný rozvoz vlaků, pokud byste chtěli vycházku spojit s návštěvou vláčků a připálit si světýlko přímo u vlaku. A nebojte, určitě tam nebudete stepovat na peróně sami :-D. Nás tam jen v Liberci byla vždy pořádná banda :-).

www.betlemskesvetlo.cz

Cestou zpět jsem sice měla o světýlko trochu strach, ale přežilo tu extra drncavou cestu, když lítalo z ruky do ruky těch mých malých skřítků, ale je doma a na Štědrý den u nás budou hořet svíčky na adventním věnci právě světlem Betlémským :-).

Když koukám z okna dneska, jsem moc ráda, že jsme tenhle výlet stihli už včera a dnes se dáme na další vlnu pečení a já úklidu, protože jinak nám do Štědrého dne nezbude ani ten nejmenší perníček, které dělala Nelinka Julče 🙂

Krásný den všem a schválně, chodíte si pro světýlko?

MUDr. Michala Knězková

All posts

14 Comments

 • Lenka Adoltová 18.12.2016 at 17:01

  Na betlémské světlo vzpomínám moc ráda 😊 24. ráno jsme vyrazili na sraz na určené místo a chodilo se po skupinkách po dvou až třech, obešla se celá vesnice. Teď mi to už třetím rokem hrozně chybí. Bylo to snad to nejkrásnější ze štědrého dne. Zvonit u každých dveří, přát krásné vánoce a rozsvěcovat lucerničky v rodinách. Vraceli jsme se až po jedné odpoledne, uteklo nám pár pohádek, ale stejně… vryje se to do srdce 🙂

 • Lucie Kučerová 18.12.2016 at 18:14

  Světlo máme již od mého dětství, vždy jsme si ho donesli z kostela. Děti bývají často nemocné, tak si je vyzvedneme u prababičky, které doneseme lucerničku z IKEA a ona s ní jede do kostela. Přijde mi, že poprvé jela s lucerničkou se stejnýma očima jako děti. Vždy ji vozila v zavařovačce. Děti potom světýlko nesou babičce dolů (tchýni) a jsou taky hrozně důležití. Tradice je pouštění svíček na plechu, krmení ptáčků.

 • Markéta Beránková 18.12.2016 at 18:44

  Pro Betlémske světlo si chodíme na štědrý dne. Většinou nam vydrží 4 dny.

 • Anna Blažková 18.12.2016 at 18:59

  Jeee betlemske svetlo si taky nosime z kostela:-) jinak moc se mi libi jak oblekas holky, jak je mas sladene. Ten muj parecek je docela kunst sladit, mala je totiz hrozny drobisek a v 19mesicich ma vel 80/86

 • Anonymní 18.12.2016 at 19:11

  O Betlémském světle jsem už slyšela a četla. U nás doma jsme tohle nedělali. A proto nad tím už nějakou dobu přemýšlím, jak světýlko "udržujete", aby svíčka nezhasla? Diky.

  Marie K.

 • Anet 18.12.2016 at 19:13

  My si pro něj každý rok chodíme do kostela. Je to krásná tradice.

 • Dida 18.12.2016 at 20:21

  Pro světýlko jsem si úplně prvně došla dnes v Počernicích, kde bylo krásné vánoční zpívání a světýlka. Moc jsme si to užili. Jen přemýšlím, jak světélko udržet….

 • Lenka 18.12.2016 at 20:44

  Neskutočné cne obliekas svoje dievcata, su krasne, mamina ich pekne zladuje

 • Věra Srbová 18.12.2016 at 22:45

  Betlémské světlo si taky nosíme a v noci nám svítí na obří svicce ve velké lucerne aby nezhaslo:-)

 • Anonymní 19.12.2016 at 6:30

  Ano, pro Betlémské světlo vždy chodíme k nám na náměstí. Je vždy sranda ho donést domu, zda vydrží a nezhasne 😀 každoročně totiž je zrovna vždy větrno 😀 jak to světlo uchováváte do Vánoc? V bytě nebo někde venku aby nezhaslo? Andrea

 • Alena Králová 19.12.2016 at 7:38

  Pro Betlemske svetlo jsme nikdy nechodili a to jsem pritom od svych 7 do zhruba 11 chodila do skautu a nejak se nepamatuji, ze by nam o nem rikali. Asi pamet. Jinak vzdycky mam tradice az na 24. jeste kdyz bydlela mamka v Kladne, jezdivali jsme na staromak a kolem ctvrte zacali pak doma smazit kapra. Kolem seste jsme usedali je stolu. Po veceri se pousteli lodicky a rozkrajovalo jablicko..a koukala z okna, kdy prijde ten Jezisek (v tomhle se mi proste vic lidi americky zvyk, jist spat a cekat az do rana, myslim, ze to vic udrzi deti verit) a pak zazvonil zvonecek a pod stromeckem bylo plno balicku. Pak jsme se vzdy se segrou postavily pred stromecek (ted uz to dela jwn nejmladsi, uff) a rikaly basnicku nebo zpivaly koledu (nyni by i ty darky utekly, ldyby me slysely zpivat). No a po rozbaleni darku musely jit Tri orisky pro Popelku. Samozrejme vzdy jsme meli Mikulase s velkymi osklivymi certy, vanocni vyzdobu po cele byte vcetne nemecke pyramidy (neco jako andelske zvoneni, ale s betlemem) a klasicky betlem. No a vlastne i blikacky, ten hrozny kyc v oknech, ale jako detem se bam to libilo.

 • Lucie 19.12.2016 at 13:39

  To, jak se dostalo Betlémské světlo do Evropy, jsem nevěděla, takže jsem se dozvěděla něco nového, což je fajn. Já myslím, že každý, kdo si pro Betlémské světlo jde, musí někde v hloubi duše věřit, přeci jinak by mu bylo jedno, jestli je to světlo z Betléma, z Prahy nebo z Moskvy 😉 My si pro Betlémské světlo taky jdeme, 23.12. máme ve Znojmě průvod, kde jde pár, který očekává miminko a když dojdou do "betléma" u jednoho kostela, tak je tam pár, kterému se právě miminko narodilo, a při té příležitosti si lidé berou světlo domů. Před dvěma lety jsme my byli tou rodinou s malým tehdy 6 týdenním miminkem, "Ježíškem".

 • sarkast 19.12.2016 at 21:08

  O Betlémském světle jsem nevěděla, až můj manžel (tehdy přítel) jako skaut mě pozval na rozvážení Vánočního světla. Bylo to hezké, se skauty jsme šli do domova důchodců, zazpívali koledy a pak je rozvozili do dalších podobných míst v okrese. Přijde mi to moc krásné. Loni jsme byli vyzvednout Betlémské světlo v novém bydlišti, v Českém brodě. Měli udělanou betlémskou spirálu osvícenou svíčkami hořící betlémským světlem, kterou hlídali andělé. Spirálou se prošlo a na jejím konci byla lucerna se světlem, které jsme si mohli odpálit. Bylo to moc krásné a letos se chystáme znovu 🙂

 • Pavlína Mníšová 20.12.2016 at 4:22

  Tuto tradici znám, ale nikdy jsme si doma pro světýlko nechodili. Možná až dcerka povyroste, tak tuto tradici přidáme a přijmeme za svou 🙂
  http://www.kulibaru.webnode.cz

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×