třetí balení k porodu | Co zabalit do porodnice?

23.3.2020 in Dr. Máma, Osobní - 1 Comment

Třetí porod je za mnou, třetí dcerka s námi doma a i když by se mohl zdát tenhle článek už nedůležitý, opak je pravdou. Já se sice na další rození nechystám, ale pro mnoho z vás tenhle seznam jednou bude aktuální, tak ho vemte jako inspiraci a doplňte o vlastní výbavu nebo cokoli, co vy samy pokládáte za důležité 🙂 .

Pokud jste se rozhodly pro porod v porodnici, budete mít na webu porodnice jistě ke stažení seznam věcí do porodnice. Já podle něj balila několikrát a teď k narození Violky už balila i věci, které mi v předešlých dvou porodech chyběly. A protože u třetího dítěte „máte na vše čas“, balila jsem ve 40. týdnu, kdy mi Ježíšek nadělil tu boží tašku od Childhome 😀 .

Na porodní sál

Pokuste se do porodnice zabalit co nejskromněji 🙂 . Někdy se příjezd maminky do porodnice rovná počtem zavazadel odletu na dva týdny k moři 😀 . Pokud to vyjde, je ideální, když se vejdou věci do jedné větší tašky, kde bude vše, co využijete na oddělení šestinedělí a do druhé menší tašky si připravíte věci přímo k porodu. Co mít navrchu právě k porodu, tedy na sál?

Doklady a papírový opruz

Při registraci v porodnici se dozvíte, jaké veškeré papíry je třeba vyplnit před porodem nebo vzít přímo k porodu. U nás to byly podepsané všemožné souhlasy, formulář o jméně dítěte, nesměla chybět těhotenská průkazka, karta pojištěnce a OP. Pokud si píšete porodní plán, nezapomeňte jej s sebou.

Můj tip: Zároveň ale projděte celý plán s vaším doprovodem, který u porodu bude, protože právě on bude vaším živým porodním plánem, kdyby na něj neměl personál dostatek času.

Pro vlastní pohodlí a potřebu

Předešlé dva porody už mi udělaly představu o průběhu samotného porodu, takže jsem věděla, že nesmím zapomenout:

Rennie – tyhle jediné tablety mi pomáhaly 7 měsíců v boji s pálením žáhy a u prvního porodu mi pálení žáhy nedalo pokoj do samotného narození Nelinky. Království za pastilku!

Hroznový cukr – já ho nakonec nikdy nepoužila a stláskala jsem ho až na šestinedělí 😀 , ale hodně maminek mi jej jako nutný tip psalo, tak zabalte 🙂

Osušku – při přípravě k porodu jistě využijeme všechny, tak ať jej nemáte na dně velké tašky a nemusíte ji v kontrakcích celou vyházet na porodním sále 🙂 .

Pití – u prvního porodu mi mladá porodní asistentka pití zakazovala, až po porodu, kdy po mě chtěla „dojít si na malou“ zjistila, že sotva „půjdu“, když mi zakázala pít a přišlo (zbytečné) cévkování. Nesmysl, po čas porodu mějte u sebe lahev s vodou – ne kávu, ne energetické ani alkoholické nápoje 🙂 .

Jelení lůj – tyčinku na rty určitě nezapomeňte. Oschlé rty mi u prvního porodu vadily stejně jako otravné pálení žáhy.

Telefon, foťák s nabitou baterií a paměťovou kartou 🙂 – záleží na vás, co preferujete na uchování vzpomínek.

Vlastní hudba – velké množství porodnic již umožňuje porod s vlastní hudbou, tak si můžete nějaký příjemný mix připravit. Garantuju vám, že kdykoli v budoucnu uslyšíte písničku ze sálu, naskočí vám husí kůže a budete se muset usmívat 🙂 .

Můj tip: Zjistěte si už nyní, jak je to ve vaší porodnici s poporodními vložkami. Ve většině případů vlastní na sále nepotřebujete a budu stačit v tašce na oddělení šestinedělí. 

Boty vhodné i do sprchy – už k porodu si nezapomeňte nechat na vrchu takové botky, ve kterých budete moct i do sprchy. Já si s sebou brala opět Crocsy, ale protože jsem měla nohy hodně oteklé, většinu času jsem je nedokázala mít na noze. Proto už doma zkuste, jestli vám jinak běžné boty v tohle „hroší období“ jsou i těsně před porodem 🙂 .

Nezbytnosti pro miminko – odd šestinedělí

A co zabalit do velké tašky, kterou si berete na oddělení šestinedělí? Pokud bude vše v pořádku a nerodíte ambulantně, přesunou vás dvě hodiny po porodu na oddělení šestinedělí. Pro následující 2-3 dny je třeba mít vše pro sebe i miminko. 

Plenky, ubrousky a téměř žádná kosmetika

V seznamech od porodnice bývá cca 30 ks plenek pro miminko. Určitě jich ale využijete méně a je zbytečné balit si s sebou do tašky celý balík. Proč? Pokud nerodíte v koronavirovém období a budou za vámi moct návštěvy, může vám partner v dalších dnech plenky donést.

Můj tip: Já s sebou tedy vezla cca 15 kusů papírových plenek a doma měly holky nachystaný balíček, který mi přivezou až dám signál 🙂 .

Pro Violku jsme si vybrali jednorázové plenky Kit & Kin, které jsou šetrné k pokožce a co nejšetrnější k životnímu prostředí. Nenakupovala jsem ale žádné zásoby a měla doma plenky velikosti 1 na zkoušku. Pokud sednou, nebudou protékat a bude na ně Violka dobře reagovat, pak teprve uděláme zásobu větší. 

A tu právě děláme 🙂 . Máme za sebou 4 balíky a ani ve dvou měsících nám neprotékají a pokožku nedráždí ani v noci, kdy nepřebalím. V ložnici má Violka na přebalování tenhle úžasný košík z Lavly.cz

Bepanthen – ochrana pokožky v plenkové oblasti

Jedinou kosmetiku, kterou určitě potřebujete je vámi vybraný přípravek na ochranu pokožky v plenkové oblasti. Já měla u obou holek Bepanthen Care Mast – dnes najdete pod názvem Bepanthen Baby, vždy jsem s ním byla moc spokojená a nebyl jediný důvod měnit 🙂 .

Můj tip: Spousta maminek používá preventivně Sudocrem. Ten je vhodný především na již opruzený zadeček. Preventivně doporučuji ochrannou rybí mast nebi právě Bepanthen.

Látkové (vyprané a vyžehlené) plenky

Praktickým pomocníkem nejen při kojení jsou látkové plenky. Dvě až tři s sebou vyžehlete a přibalte 🙂 .

Nezbytnosti pro maminku

Poporodní vložky, síťované kalhotky

Pro sebe po porodu zabalte dostatek poporodních vložek a dvoje síťované kalhotky. Vše seženete v lékárně či zdravotnických potřebách. U holek jsem vyzkoušela tři druhy poporodních vložek a jednoznačně nejlepší mi přišly BATIST Flower. S Violkou jsem vezla už jen ty.

Můj tip: Někdy vám porodnice řekne, že vložek dostanete dost erárních, že není třeba mít své. I přesto doporučuju si jeden balík vzít. Je totiž možné, že vám erární nebudou příjemné a budete šťastné za ty své.

Často mi maminky psaly, že si braly vlhčený toaletní papír nebo kuchyňské utěrky na utírání. Já sama nemám ani s jedním zkušenost, ale opakovalo se to skutečně hodněkrát 🙂 . Tak je zvažte.

Hygienické proprietky – mýdlo, šampón, hydratační krém aj.

Tahle část je asi každé z nás jasná 🙂 . Vše co potřebujete pro vlastní hygienickou péči. Kartáčky, pastu, hydratační krém, mýdlo a šampón…vše nač jste zvyklé.

Můj tip: Mýdlo ani šampón ale ne příliš parfemované. Miminko chce cítit vás, ne Sephoru 🙂 .

Ručník, osuška a 2 noční košile / kojící triko

Vím, že místa v tašce není mnoho, ale určitě mějte s sebou dva ručníky. Jedno by měla být osuška, kterou se budete utírat po sprše. Menší ručník pak slouží na utírání „spodku“. Není vhodné si po sprše utírat celé tělo jedním ručníkem, protože očistky by se nikdy neměly dostat na prsa. Snadno se tak může zanést infekce do prsou a celý rozjezd kojení to může komplikovat. Proto dva ručníky 🙂 .

Noční (kojící) košile si také vezměte dvě, kdyby se první v prvních dnech ušpinila. Co jsem naopak nevyužila a u posledních dvou porodů už neměla, to byl župan. Navíc toho místa co zabíral 😀 .

Kojící podprsenku (na noc) – nejpříjemnější Medela

Kojící podprsenky s sebou. Pokud jste si vybraly vystužené, doporučuju mít s sebou nějakou i na noc. Bez výztuhy a z příjemného materiálu. U obou holek jsem se propracovala k noční podprsence od medely a nedám na ní dopustit. Neskutečně příjemný materiál, dobře sedí a v noci velice praktická, žádné odepínání ramínek.

Můj tip: Celkově doporučuji značku Medela i maminkám v rámci laktačního poradenství. S firmou nejsem nikterak provázaná, z propagace nic nemám, ale cokoli se mi dostalo do ruky, to mělo jen výjimečně konkurenci. Na následující fotce vidíte vše, co jsem s sebou do porodnice brala já. 

Vložky do podprsenky – v porodnici jednorázovky

Pokud budete používat pratelné vložky do podprsenky, určitě si na dny do porodnice pořiďte raději i jednorázové. V prvních dvou týdnech je navíc produkce mléka hodně veliká (než prsa pochopí, že miminko zatím tolik nevypije 🙂 ), takže pokud chcete používat jen vložky látkové, využijete sběrné misky na mateřské mléko, jinak vám látkové v prvních dvou týdnech budou protékat.

Můj tip: U první dcery jsem vyzkoušela 5 druhů jednorázových vložek do podprsenky a za nejlepší považuji Chicco. Jsou dostatečně veliké a tenké, takže nejsou v podprsence „vidět“ ani přes triko, což mi u ostatních vadilo.

Hydrogelové polštářky – geniálnost

K hydrogelovým polštářkům jsem se dostala až jako laktační poradkyně. U prvních dvou porodů jsem je neměla a teď můžu na vlastní zkušenost říct, že žádný krém nezregeneruje podrážděné či poškozené bradavky tak jako hydrogelové polštářky.

Po porodu Violky mi nemocniční odsávačka poranila jedno prso, čímž se mi rozjel bolestivý zánět prsu. Mohla jsem vyzkoušet a skutečně mezi jednotlivými kojeními polštářky pomohou.

Vyfotila jsem vám jejich použití:

 V sadě jsou 4 velké hydrogelové polštářky. Vy si každý ale rozstříháte na 4 díly. Takže mi po vyléčení ještě polštářky zbyly (alespoň je uvidíte v rámci laktačního poradenství). Z polštářku sloupnete ochrannou fólii a přilepíte polštářek na bradavku. Po kojení polštářek zase nalepíte zpět. Dokud lepí, do té doby léčí.

Pozor jen, že se musí lepit na odmaštěnou pokožku. Pokud jste tedy použily nějaký z ochranných krémů, je třeba bradavky osprchovat až následně nalepit polštářek.

Purelan či jiná péče o bradavky

Pro ochranu bradavek dobře poslouží masti k tomu určené. Použít můžete Purelan od Medely, Bepanthen nebo třeba balzám od Kit & Kin. Jedná se o ochranné masti, které můžete používat preventivně. Pokud by u vás došlo k poranění bradavek, neváhejte si říct sestřičkám na oddělení, aby vám pomohly se správnou technikou kojení, která je v prevenci poranění stěžejní 🙂 .

Můj tip: Pokud by vám na oddělení nikdo nepomohl, klidně si zavolejte laktační poradkyni (proplatí vám ji zdravotní pojišťovna), která za vámi může dojít a se začátkem vám pomůže 🙂 .

Třetí zkušenost – odsávačka na mléko

Od třetího až čtvrtého dne po porodu se často tvoří velké množství mateřského mléka a je třeba jej odsávat, aby se prsa pravidelně vyprazdňovala, mléko se nehromadilo a nezpůsobilo obtíže. Do prvních dvou týdnů je tak vhodné mít doma odsávačku mateřského mléka. Pokud budete řešit problém opačný a budete se snažit zvýšit tvorbu mateřského mléka, opět bude odsávačka šikovným pomocníkem 🙂 .

Můj tip: Není třeba si ji kupovat, můžete využít i půjčoven. Většina porodnic vám ji na oddělení šestinedělí půjčí, ale může se stát, že budou rozpujčované a budete rády za vlastní.

Můj tip: Já jsem na odsávačku využila 3000 Kč příspěvek od pojišťovny a domů jí pořídila. Od předešlých dvou dcer vím, že jsem mléka měla hodně, takže odsávání je možnost, jak darovat mateřské mléko do banky pro nedonošená miminka.

Juli a Neli vybíraly to nejdůležitější 😀 – fusakle

To hlavní máme zabalené. Co vám ale může zpříjemnit pobyt na šestinedělí, to jsou oblíbené fusekle 😀 . Ideálně teplé – pokud nerodíte v 35 stupních 🙂 . Psalo je i hodně z vás na instagramu do stories, kde jsem se na vaše tipy ptala, takže na ty nezapomenout.

Můj tip: Pokud vám ale ke konci těhotenství otekly nohy jako mně, doporučuju zvážit ponožky manžela 😀 .

Na cestu domů

První dny jsou za vámi a jede se domů? Při propuštění by si pro vás měl někdo přijet 🙂 . Předpokládám, že to bude partner či rodina. S sebou ať vám dovezou:

Autosedačku vajíčko (případně kočárek), Chlupatku a fusak do autosedačky

Vždy samozřejmě s ohledem na počasí. Já rodila v březnu, dubnu a teď v lednu, takže se nás týkalo vždy to samé vybavení. Fusak do autosedačky.

V lednu jede Violka domů v bodýčku, polodupkách a medvídkové kombinéze. Čepička a fusak do autosedačky jsou samozřejmostí 🙂 .

Oblečení na cestu domů dle ročního období

Oblečení na cestu domů si připravte doma a opět vám to může přinést partner či kamarádka až to bude aktuální 🙂 . Ušetříte místo v již tak veliké tašce 🙂 .

Tenhle seznam určitě nezahrnuje vše, co píšou seznamy do porodnice. Pro mě to ale bylo to nejdůležitější, co jsem s sebou brala a cokoli z toho nemít, říkala bych si „příště nesmím zapomenout“. Pokud máte před sebou porod, těšte se, užijte si příchod miminka, první pomazlení, první pohled do očí a přejeme vám ten nejkrásnější start do mateřství 🙂 .

Co mám dělat, když…

Pokud máte do porodu ještě čas a zajímají vás předporodní kurzy a kurzy první pomoci u dětí, srdečně vás zvu k těm svým na www.comamdelat.com 🙂 .

Předporodní kurz O našem miminku vám může proplatit pojišťovna a dozvíte se v něm vše od narození miminka, prvních teplot a průjmů, přes febrilní křeče, dušení až po ukázku resuscitace kojence.

Zajímá-li vás ta opravdová první pomoc u dětí, můžete se přihlásit do živého či on-line kurzu První pomoc dítěti, kde detailně projdeme vše od otrav, popálenin dětí a pádů, přes spolknuté hračky, poruchy vědomí a dušení až po samotnou resuscitaci kojence i dětí starších.

MUDr. Michala Knězková

All posts

1 Comment

  • LenkaK 24.3.2020 at 7:43

    Dobrý den. Prosím odkud máte ty nádherné látkové pleny? Děkuji za odpověď a za inspiraci, kterou brzy využiji.

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×