Výletnice | Vodní dům v Hulicích

Zase ty Hulice. Pamatujete na ně? Byli jsme tam společně minulý týden v krásném Včelím světě na interaktivní výstavě o životě včel. Tím ale naše návštěva nekončila, protože jen necelý jeden kilometr od Včelího domu je další krásná výstava s názvem Vodní dům. Je to vážně dům plný vodních hrátek a interakcí a je stejně krásně interaktivní, jako byl ten svět včeliček. Kdo by ale čekal obrovské koupaliště, tak to zase ne. Doporučujeme návštěvu i s malým předškoláčkem a rozhodně to vemte jedním vrzem i se světem včelím :-).

Do Hulic jsme vyrazili hodně brzy ráno. Od kamarádky jsem věděla, že z Vodního domu nevyleze žádné dítko suché, takže jsme se nejdřív vydali do Včelího světa. Dopoledne jsme poletovali u včeliček, pak jsem si dala po-obědního šlofíka s Julinkou a táta s Nelou už odpluly do světa vodních par, dešťů a všemožných kapalin.

Těšila jsem se tam moc a za sebe neumím říct, zda se mi víc líbil domek včel nebo tenhle vodní. Protože ale byly v sobotu tropy, rozhodně se holkám víc zalíbilo ve světě vodním, kde se mohly. venku ráchat ve vodě.Pozornější z vás si možná všimly, že do včelího domu měly na sobě holky balónové šatičky s plameňáky a tady už jsou zase v něčem jiném. Jooo, tak tyhle modré lesní šatičky od Be Birdie už jsou třetím ohozem ten den, protože ve vodním světě je všechno durch dost rychle.

Šatičky a harémky jsou dalším mým úlovkem ze prodejního Festivalu MINI, kde jsem neodolala Be Birdie. Táta náš se směje, že Julinka vypadá v šatičkách jako ty staré babičky, co nosily klasika šaty a má asi pravdu, ale je v nich prostě totálně boží a materiál tak letní, že je v nich příjemně i v tropech.

Na tenhle výlet tak doporučuju počkat na hezké počasí, pobalit troje náhradní hadry nebo plavky a počítat s tím, že sucho tam nebude. Celá výstava je rozdělena na část vnitřní, která je ta hlavní a větší, pak je tu část venkovní, kde jsou vodní hrátky, ze kterých si děti dělají koupaliště.Nele se moc líbil tenhle velký mikroskop. Všimněte si, že v ruce drží kolo, kterým si sama otáčí a prohlíží tak v mikroskopu všemožnou havěť.

Nejkrásnější postýlky mají rozhodně tady. Kam se hrabe naše dotties postel, když vidím holky odpočívat ve škeblích :-D. V průběhu celé vnitřní části jsou k vidění obrovské odpočívací škeble.

Asi nemusím nikomu moc říkat, co holky bavilo nejvíc a kam si nejčastěji zalézaly :-D. Kdybych se nebála, že tu velkou škebli rozlomím, rozhodně bych tam zalezla s nima a přiklopila víko až do večerní zavíračky :-D.

Všechny „exponáty“ z výstavy jsou umístěny tak, aby na ně dosáhly děti. Julinka ještě úplně všude neviděla, ale poradila si taky, takže i pro dvouleťáky je tohle super místo. Tady na fotce je Bolen, kde se děti učily něco o jeho stravování. Na plastových kartičkách se vystřídali různé rostlinné i živočišné dobroty a vložením karty do jeho pusiny Bolen odpověděl, jestli mu vámi nabízená lábuž bude šmakovat :-D.

Čím dál častěji se na výstavy zařazují i zvukové místnosti, tady taky nechybí. Na zemi se válely takové ty velké sedací vaky, takže se děti mohly rozvalit, nasadit si sluchátka a už jen mačkat čísla a poslouchat. Tady byly zvuky samozřejmě spojené s vodou a vším co umí, mně se nejvíc zalíbily obyčejné zvuky deště.

 

Znáte Sensory blocks? V průběhu výstavy najdete na exponátech při zemi myší díry, do kterých když děti sáhnou, najdou tam nějakou hračku. Žádné kýče, ale například právě tyhle kostky, naplněné barevnou vodou, když už jsme v tom vodním domě. Takže hledat v „myších dírách“ holky moc bavilo :-).

Výstava vás vytrhne z betonového domu a alespoň kouskem hodí do otevřené přírody. Na jednom místě se podíváte na takový milý ekosystém, kde poteče voda a vy si budete moct s dětmi zkusit pořádně zapátrat po místních rostlinách i živočiších.

Nejvíc na ráně a asi dětí nejoblíbenější byl tenhle krasavec, ale když se zadíváte opravdu pořádně, zjistíte, že i drobnějších zvířat je tam fůra a mě nejvíc zaujal asi netopýr, který je schovaný na kůře stromu na levém okraji tohohle přírodního okýnka.

Zvuků je v průběhu výstavy víc. První sluchadla si holky nasadily v místnosti s vodní ozvěnou. Tenhle druhý „zvukoprostor“ se týkal zvěře. Ne té mé, ale lesní a vodní. Na obrazovce si zvolíte zvíře, do uší se vám odešlou zvuky, které tihle tvorové vyluzují. Julinka si našla oblíbence, kterého mačkala furt dokola a ani nevím, jestli zkusila něco jiného :-D.

Už jste někdy vyrobili mrak? Tohle se mi MOC líbilo. Pro děti je u velkého vaku připravený stupínek, aby tam vylezly i ty nejmenší. Na obřím vaku jsou nakreslené ruce, kam máte položit ty své vy i děti. Pak už stačí jen vak stlačit a otvorem v něm vyjde veliký mrak. Špatně se fotil, ale na fotce si mraku určitě všimnete, když víte, že ho máte hledat :-D.

Opět krásný nápad, který je směrován i na malé děti. Každý, kdo u vstupu platil…a to určitě všichni, že 😀 …dostane své vlastní korálky z horniny Hadec. Tyhle černé malé kuličky jsou určeny k vhazování do otvorů v plexiskle. Jakmile si vybere otvor a vhodíte, kulička vám ukáže, kudy „poteče řeka a kam“. Pointa je v tom, že na dně je veliká mapa řek a díky kuličce vidíte, kam voda dané řeky teče.Hadec je přeměněná hornina vzniklá přeměnou perioditu, nachází se kolem vodní nádrže Švihov a roste zde vzácná endemická rostlina Kukuřička hadcová.

Moc pěkný exponát, i když pro děti předškolního věku ještě ne úplně k pochopení. To ale Julče absolutně nevadilo. Chodila se svým korálkem, vhazovala ho pořád do stejného otvoru a takhle jela asi 30x než jsme se odebíraly dál :-D. Takže jestli mají vaše děti rády kuličkodráhy všeho druhu, tahle se jim bude líbit :-D.

Vodu už jsme viděli, na vodu si mohly sáhnout, tady na tom místě ji navíc ucítíte a ochutnáte. Tři umyvadýlka a z každého teče jiná voda a jinak je i cítit. Ke každé vodě se navíc dočtete co je zač a na jednom místě uvidíte odlišnosti v chuti i vůni vody.

Líbilo se mi, že jednak byla možnost vytáhnout si kelímek z automatu na kafe, ale taky byly u umyvadýlek papíry a mohli si návštěvníci kelímky složit. A co bylo nejlepší? Vážně všichni, kteří byli u umyvadýlek s námi, si ty kelímky skládali z papíru a byl to milý detail, kterým se děti seznámily s origami :-).

Mají děti rády maškarní? Nela si zkusila jaké je být potapěčem se vším všudy. Konečně už ví o brýlích, o kterých jí vyprávíme, že jsou na pozorování rybek pod vodou a tak si je mohla zkusit. Nemusím asi říkat, že do brýlí neustále dýchala nosem, takže do minuty měla sklo brýlí úplně zamlžené a rybu by neviděla, ani kdyby jí dala na sklo pusu. 😀

Tak až někde pod vodou zahlídnete dva malé hady se zamlženým brýlem a šnorchlem v ruce, jsou to zaručeně mé děti :-D. Takové milé detaily, které dělají výstavu zase zábavnější. Jinak výstavu si procházíte sami, žádná organizovaná prohlídka jako na zámku, takže co si zkusit chcete, to si zkusíte, kde se chcete zdržet tam se zdržíte a jen doufám, že budete mít větší štěstí na návštěvníky než my, protože spolu s námi přijela do Vodního domu i spanilá jízda asi 80ti motorkářů a všichni museli mezi děti do vodního domu :-D.

Vnitřní část výstavy projdete s dětmi za půl hodinky, pokud vám děti někdo venku zabaví, je výstava tak na 1,5 hodiny, když budete vše prohlížet a číst. Po prohlídce části vnitřní je nachystaná část expozice ještě venku. Já si tuhle část ale představila mnohem mnohem větší. Nicméně dětem rozhodně stačila, to ne že ne.

Pokud budete hledat informace na webu Vodního domu, dočtete se, že venkovní část není určena ke koupání. Takže já se tím samozřejmě řídila a představovala si, že k těm atrakcím moc nepůjde jít a holky si prostě zráchaj hlavně trika. K mému překvapení byly ale ostatní děti vybaveny plavkama a ručníkama a vypadalo to, že je to tam zcela normální.

Takže pokud se tam budete chystat, klidně dětem ty plavky vemte, užijí si to víc ony i vy. My v tom trochu prohloupily, ale zase jsme měli několikery hadry na převlečení, tak holky holt vypadaly jak když chodí v plavkách arabských žen.

Tunýlky, vodní korýtka, velká kola a vše poměrně interaktivní, takže děti si vyhrály až až. Škoda jen, že jsme tam nemohli zůstat déle a museli jsme v 16 hodin zamířit směr Praha, protože nás s Nelikou čekalo představení v Národním divadle.

Jak jsme se ale na dálnici dověděli, klidně jsme se mohli na „koupáku“ ráchat o dost dýl, protože kvůli velké nehodě se dálnice D1 úplně zastavila a my tam zkejsly tak dlouho, že už v divadle dávno začali hrát.

Tak až bude krásný víkend, vy nebudete vědět kam v tom parnu uklidit děti, ukliďte se klidně do Hulic, kde můžete nejdřív vletět do Včelího světa, o kterém najdete článek tady. Po včelkách a dobrém perníku pak hurá do vodního světa, kam bych brala děti klidně od 1,5 roku :-). Počasí je ale základ. Kdyby bylo ošklivo, vnitřní část by holky pobavila, ale ta venkovní je pro ně alfa omega.

Praktické informace k výletu

Hulice najdete na sjezdu 51 z D1 dálnice – 69km z Prahy, 45 minut autem
web výstavy – http://www.vodni-dum.cz/
FB stránky Vodního domu
ceník výstavy
otevírací doba

A poslední rada? Na ten den už si žádné plány nedělejte. Nám se sešlo divadlo a Hulice v jeden den, protože jsme na poslední chvíli chtěli využít tropů a nakonec se nám ten konec dne moc nepovedl. Nela v autě dobrých 20 plakala, protože se strašně těšila do divadla a až příjezd sanitek a projíždění okolo nehody ji trochu uvedlo do obrazu, že divadlo si koupíme zase příště. Když jsem ji viděla tak plakat, ten litr za lístky mi byl v tu chvíli už úplně jedno.

Mějte se krásně a jestli máte zase na oplátku vy nějaký tip, kde se bude líbit nám, tak sem s ním :-).
Máváme z doupěte marodů a nezapomeňte na jahody, už jedou samosběry a my se brzy taky chystáme.

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×