když venku prší | Washi-patlung v každém věku

Tak dlouho jsem si říkala, jdeme na to, je to skvělý nápad, až jsem to z hlavy úplně vytěsnila. Washi-patlačka, kterou děti mulují, protože je to pro ně takové to kouzlo, které ještě úplně nepobíraj a přitom to žádná věda není. Holky se rozhodly, že místo nůžek a lepidla se u nás bude tento týden prasit a po předchozím patlacím článku – Po roce svátkuje, táta! – skočily rovnou do kola dalšího. A tak, děláme si první jaro v pokojíčku.
 
Má hlavní představa byla, že postačí holkám jen ty vodovky, ale Juli s nima ještě úplně nedokáže pracovat a ve výsledku jen štětcem vydře ve vodovkách díry :-D. Nelinka si tedy pohrála a i s vodovkama, ale Julče musely stačit tentokrát jen tempery.

Co k tomu? Nic extra 🙂 

Stačí washi páska, která se na papír nalepí a zároveň ji pak snadno z papíru sundáte.
Barvy, štětcevodovky, tempery, akrylky – je to vlastně jedno, klidně i pastelky, voskovky,…
Papír – pokud si nevyberete pastelky či voskovky, doporučuji papír silnější gramáže nebo ideálně přímo akvarelový 
Rámeček – my sáhly po obyč levném bílém z IKEA

Jak na to?

Na papír jsem libovoně „cik-cak“ nalepila kusy washipásky, tím si vytvoříte prostor, který v konečném výkresu bude v barvě papíru. I když budou děti malovat přes pásku, tu pak na závěr sloupneme a prostor pod ní bude čistý, v barvě podkladu.
 
Už z toho plyne, že si nemusíte s dětmi dělat jen abstrakci, jako my, ale můžete si vyrobit abecedu, můžete vyrobit jednoduché tvary jako čtverec, trojúhelník, obdélník nebo třeba srdíčko. Kluci možná ocení, že si tak snadno vytvoří dráhu pro angličíky :-). Stačí vzít papír A3 velikosti nebo jiný veliký, polepit washi páskou (to budou vaše silnice) a pak jen přebarvit zeleně, domalovat nějakou tu kytku na závěr – no když nad tím tak přemýšlím, možná se do toho s holkama pustíme taky :-).

Jakmile máte nalepeno, děti se o zbytek rády postarají. Já zvolila velké silné štětce, aby to šlo holkám rychleji. Ony si pak celý obrázek popatlaly dle své libosti. Já jen tlačila barvu za barvou, jak si diktovaly :-D.

 Nejprv jsem si říkala, že každá bude tvořit svůj, ale než by se Juli dobrala konce, byla bych u konce sil já i baterka ve foťáku :-D. Navíc jsme ještě chtěly stihnout hřiště. Holky tedy malovaly do jednoho a do druhého pak zase spolu.

Plán byl jasný. Vytvoříme si dva obrázky a ty dáme do našich bílých promiskuitních IKEA rámečků. Jsou to rámečky, které budou mít holky v pokojíčku, každá svůj. Co měsíc se v něm ale bude střídat nějaký ten výtvor. Pro březen tu máme právě tyhle jarní patlanice, ze kterých nakonec vznikly hezké a veselé dekorace do pokojíčku :-).
 

  A tady už mají holky hotovo. První obrázek je popatlaný snad na každém milimetru papíru. Takže je čas vzít druhý papír a tenhle odložit k doschnutí.

A už jen sundat 

Jakmile barvy na obrázku zaschly, opatrně jsem sloupávala washi pásku. Až na pár místeček, kde jsem úplně neodhadla rychlost, jsem sloupla pásku bez poranění papíru :-).
Pak přišla Julči chvíle. Vzala si lepidlo, udělala na fotku ďup ďup a já pomohla s umístěním, aby se na obrázek dalo dívat :-D. A tady vidíte, že fotka Julinky, kterou jsme si vybraly na březen, je víc než vypovídající. bez žvance v ruce ji jen těžko uvidíte :-D.
Patlání zdar a já hlásím, že nová tapeta v pokojíčku je stále ještě kuřecí a jediné kuře nedošlo k barevné újmě :-).

Už jen 5 dní! Podpoříte nás?

Líbí se vám knížky i co děláme a jak to děláme? Chodíte sem rádi a inspirujeme vás? Udělá nám velkou radost, pokud si najdete minutku a pošlete nám hlas v anketě o nejzajímavější mamablogy. Najdete nás v kategorii Lifestyle, a to jako blog MK Life.
 
Děkujeme 🙂 . A pokud to tu máte jó rádi 🙂 , hlas můžete do 1.6.2019 poslat až 1x denně a vyhrát tak i něco milého pro sebe a děti.
Ze srdce děkujeme
 

 
 
MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

 • Petra Hečová 17.3.2017 at 15:43

  bezva nápad, možná zítra využijeme na tvorbu narozeninového přáníčka 🙂

  • Míša 17.3.2017 at 20:40

   Peti moc děkujeme. Na přáníčkách vypadá super hlavně ta úzká washi páska, budeme je tak dělat k Velikonocům :-). Užijte si krásný víkend :-).

 • Michaela Šorelová 18.3.2017 at 8:52

  To vypadá skvěle!!♥
  Mr. Kev

  • Míša 18.3.2017 at 11:52

   Miši moc děkuji za komentář 🙂 a také proklik na Váš hezký blog. Ráda poznávám ty pro mě dosud nové. Hezký víkend 🙂

 • Anonymní 14.5.2017 at 9:18

  To je moc krásné, rádi se u Vás inspirujeme. Poradíte prosím, jaké barvičky jsou nejlepší? Vypadají tak krásně syté a je jich tolik…ach 🙂 Mějte se krásně. Martina

 • Aneta Mladějovská 28.5.2019 at 19:21

  Je to perfektní výsledek, ještě mě napadá, že by levnější než washi měla být papírová páska z papírnictví 🙂 P.S. ještě, že se připomínáte, takhle tam ty hlasy nezapomínám sázet

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×