(z)odpovědným kuchařem | Strava dětí pod naší střechou

Musím se přiznat, že články „na přání“ jsou pro mě hodně náročná disciplína 😀 . Já totiž většinou po deváté večer zasednu k počítači a řeknu si, na co mám zrovna dneska chuť (pisatelsky 🙂 ) a do toho se prostě dám. Na témata zadaná jsem pak lempl a raději pár večerů prokrastinuju, než se do toho pořádně dám. Do stejného pytle řadím i ten text dnešní, takže jestli tu je, zasloužím si obří aplaus 😀 .

Mišmaš a všežravci z Vinohrad

Strašně často se mě ptáte, jak doma vlastně jíme, vaříme, o co se snažíme. A tak vám to v pár krocích zkusím přiblížit 🙂 . Rovnou se přiznám, že se asi nesnažím o žádný konkrétní směr kuchyně, což bývá dnes moderní. Já mám v kuchyni spatlaný mišmaš a asi se snažím poznat svoji střední cestu, abych měla dobrý pocit, za sebe čisté svědomí a zároveň nebyla mámou, kvůli které budou holky nějak zvlášť vyřazené z kolektivu.

Bez okolků přiznávám, že to doma stran jídla máme přísnější než jinde. Moje základní myšlenka je ta, že jedinou základní složkou potravy, kterou nepotřebuje zdravé lidské tělo, jsou sacharidy. A tam se snažím šetřit a držet nás na jejich minimální hladině. Nešetřím holky na tucích a nedělá mi problémy používat máslo, smetanu ani kvalitní rostlinné oleje.

Rozhodně zas ale nejsme cukrfree domácnost. My se zbavili jen cukrů mlsacích. Přílohy jako jsou brambory, těstoviny, pečivo a spousty dalšího, to u nás doma najdete.

Omáčkové holky na bulguru, s masem i bez něj

A výsledná kuchyně? Totální mišmaš. Máme rády českou, protože pro holky je omáčkovým favoritem rozhodně segedín a kuře na paprice. Zároveň jsme ale holky těstovinové, kuskusové, bulgurové a až na pár výjimek (čočka, žloudek, kopr, žlutý meloun) si troufám tvrdit, že holky ze surovin jedí vše.

Za posledních pár měsíců jsem se rozhodla naší kuchyni zase posunout dál směr zdravější strava, protože ta česká dobrota á la Vaněk je sice skvost, ale asi to není to nejlepší, čím se cpát den co den. Začínáme si tak víc a víc nahrazovat omáčkoidní stravu novými recepty a když jídlo chutná, naředíme tím náš dosavadní jídelníček 🙂 .

Povolené a oblíbené mlsání

Ze sladkostí holky mlsají sušené ovoce a ořechy, milují od Mixitu jejich ovocné tyčinky Mixitky, do bílého jogurtu nebo přírodní obilné kaše si hází chia či lněná semínka, ovoce, oříšky, pohankové punkace a vlastně vše, co se doma zrovna naskytne a hodí se 🙂 .

Co je paradoxně nejtěžší na celém našem stravování je nutnost obrnit se proti okolí. Jakmile totiž jdete s dalšími „dětnými rodinami“ do restaurace a vaše děti si nedají džusík nebo limču, jsem divná. Jakmile na hřišti nedovolím Nelince, aby si od kamarádky vzala Brumíka, jsem hysterická biomatka.

A co teprve, když si do parku přinese kamarádka happy meal a vy nedovolíte dceři vzít si hranolky a kečup. Tohle je doposud asi nejtěžší a přiznávám, že jsem to v sobě zvládla až relativně nedávno a okolí už mě dnes nechává chladnou 🙂 .

V rodinných podmínkách jsou jasné mantinely

Zastávám názor, že pokud si v něčem určím cestu a jsem sama v sobě přesvědčená, že je (snad) ta nejlepší, nejsou v ní v domácím prostředí a v našich podmínkách výjimky. Ani v restauraci, ani na hřišti, ani u babiček. Jak dětem vysvětlím, že někde se to smí, jinde zase ne? Jedinou výjimkou (potvrzující pravidlo 🙂 ) je školka.

Pokud se dětem ve školce rozdávají bonbóny nebo někdo slaví narozeniny, nechci děti vyčleňovat z kolektivu a ve školce se jim dostane všeho, co mohou i děti jiné (ano, doufám v co nejnižší zacukření a já sama na začátek roku nosím sušené ovoce nebo letos tetovačky, aby ty odměny dětem nebyly jen o cukru 🙂 )

Obě holky ale ví, že doma se jim takových věcí nedostane a já věřím, že ty naše podmínky jsou to, co bude určovat a formovat i jejich další návyky a stereotypy 🙂 .

Nezakazujeme. Domlouváme, vysvětlujeme a předáváme odpovědnost.

S Nelinkou jsme se doma domluvili, že ve školce si samozřejmě bere odměny jako děti ostatní, ale je jen na ní, zda si je dá nebo ne. Pokud ne, vždy mi to řekne při vyzvedávání ze školky a doma si z košíčku vyndá ovocnou sušenku, kterou si může sníst. Je tak na ní, zda dá přednost lentilce nebo čoko-bonbónu nebo si doma sní třikrát tak velkou tyčinku. A funguje to 🙂 .

Už několikrát přišla ze školky s tím, že na tanečkách se dávaly bonbónky a ona si nešla, že chce raději Mixitku. A kdyby si vybrala opačně? Nevadí. Snažíme se už část zodpovědnosti přenášet na ní a ona cítí naší důvěru. Možnost se rozhodovat sama za sebe.

Sladké je metla lidstva a já sama s ním mám problémy neuvěřitelné 🙁 . Funguje na mě jako droga a jakmile se mi pdaří odvyknout, zlepší se úplně vše (od pleti, mykóz, nálady až po vystřídání únavy čilostí). Bez cukru je mi líp a sama za sebe věřím, že ani děti ho tolika nepotřebují, kolik se na ně sype ze všech stran.

Alfa omega začíná podporou v rodině

Celé tohle by ale nešlo, kdyby na stejné vlně se mnou nejel i táta. Mám v něm obrovskou podporu a tím, že holky nevidí jíst nás dva nic, co jim nenabídneme, přijímají celé naše stravování tak jak je. Asi na samostatný článek bude to, jak se o tom celém bavit s dětma, protože Nelinka v pěti letech už jasně vidí, že jiné děti jedí jinak a ptá se 🙂 .

Proč nemáme hranolky, proč nejíme bonbóny, proč se v nákupáči nejdeme najíst do posledního patra…a my odstartovali to nejnáročnější období – vysvětlování proč. Neveřím totiž, že cesta vede přes zákazy, a tak jsme s holkama našly formu, kde si procházíme proč a co jíme, co z toho máme a už si poměrně dobře obhájíme, proč některé věci jíme víc a jiné jen občas nebo vůbec.

Prarodiče nutno přetáhnout na svojí stranu

Rozhodně je další náročnou disciplínou i výcvik prarodičů. Já mám obrovské štěstí, že mám kolem sebe babičky respektující. Jsem si jistá, že ne vždy souhlasí s tím, jakou cestou se vydáváme, ale jsem si na 100% jistá, že i když nesouhlasí, u našich dětí námi vybranou cestu respektují.

Naopak vím o babičkách, kde se rodiče rozhodnou, že dětem nebudou dávat např. maso, babičky vše odkývou a jen co je dítě „na hlídání“ je z něj masožravec, který musí ten měsíc rychle rychle dohnat 🙁 . Úplně se odkloním od mého názoru na vege-dítka (ano, skutečně lze mít plnohodnout batolecí stravu i bez špetky masa), vadí mi přístup takové babičky.

A já jen děkuju mé mamce i tchýni, že ony takové nejsou, a že táhneme všechny za jeden provaz 🙂 .

Zažité rozmazlování jídlem

Vím, že pro každou babičku je radost, když její kuchyně dětem chutná, ale nemyslím si, že je nutné, aby ta cesta vedla z rutinního bílého jogurtu na pribiňák nebo z domácí špaldové bábovky na větrník. Kdybyste viděli, jakou radost měly obě holky, když od babiček dostaly k narozeninám na jaře 4 pixly plné ořechů a tři tubusy sušeného ovoce 🙂 .

Pokud máte tu možnost a příležitost, že máte doma miminko, je jen na vás, jak si tu cestu nastavíte vy. Co je ale nejdůležitější, o svém výběru hned na začátku informujte právě babičky, protože na kurzech slyším nejčastěji postesk nad tím, že „já bych je krmila zdravěji, ale pak přijde babička..“.

To je myslím jen komunikační šum, který se dá vyřešit, ale jen na úplném začátku. Pak už to jde hodně těžce.

Novinka, se kterou s menšími výhradami souzním

Co poměrně dobře vystihuje mé názory a je moc hezky sepsané, je kniha Velmi osobní kniha o zdraví, kterou vydala Margit Slimáková. Jako ženy si jí vážím, ne vždy a ve všem s ní souhlasím, ale to je naprosto přirozené. Vlastně ve svém životě neznám nikoho, s kým mám názory totožné 🙂 a není na tom nic zvláštního.

Kniha vystihuje naprosto vše, co ke stravování nejen rodin, ale právě dětí, mám a je komplexním přehledem, který se netýká jen jídla, ale všeho, co naše zdraví nějakým způsobem ovlivňuje. A že toho není málo 🙂 !

Křest a podařený výběr kmotrů

Na knížku jsem se těšila tak, že jsem si i bedlivě hlídala čas jejího uvedení na trh a zúčastnila se křtu. Moc mě potěšil výběr kmotrů a po letech jsem se zase setkala i s kolegou, lékařem Radkinem Honzákem, kterého si jako člověka neskutečně vážím a měla jsem to štěstí, že jsem se s ním mohla seznámit už na fakultních stážích psychiatrie 🙂 .

A co je z mé návštěvy křestu příznivé pro vás? 😀 Šla jsem tam už s knihou v ruce, abych si ji mohla nechat hezky na křtu podepsat a jako dárek jsem na křestu dostala knihu další 😀 . Dvě je tak zbytečně velký počet, takže ji případnému zájemci moc ráda věnuji.

Prolistování velmi osobní knihou…

Pár stránek jsem vám tady pro představu nafotila, abyste viděli to boží zpracování. Text je miniaturní, stránek mraky a kniha se čte úplně sama 🙂 . Najdete tu vše od zhodnocení diet a životních stylů, výběru potravin, mýtů, fámů, zažitých obav a nesmyslností jakou je třeba klasická potravinová pyramida. Jistě tu narazíte na sposutu faktů, které jste znali, ale netušili proč tak jsou.

Věřím, že tahle kniha patří do každé domácnosti, kde si pokládáte otázky kolem životního stylu a kde hledáte tu svou cestu.

A to byl přehled letem světem, jak to chodí u nás. Ano, ani já nevím, zda cesta, kterou jdem je „ta správná“, ale cítím se na ní dobře, věřím v ní a díky dětem na ní rovnám i sebe, což je asi dřina ze všeho největší.

Cítím se líp, kila po dětech jsou téměř pryč (prsa taky 😀 😀 😀 ) a každý nám strašně chválí holky, když vidí jejich apetit a škálu potravin a kombinací, které jsou schopné sníst. Už to je pro mě velkou odměnou.

Přečetli byste rádi knihu Margit Slimákové?

My ji můžeme jednomu z vás poslat. Čeká doma připravená ze křtu, na kterém jsme se s Julinkou tehdy neuvěřitelně dobře (a pochopitelně zdravě 😀 ) nacpaly.

PODMÍNKY SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na úvodní straně blogu, kde vyplníte email do políčka s názvem „Ať ti nic neunikne“. Blog vám pak pošle zprávu, kdykoli se tady objeví nový článek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: Jaké je oblíbené jídlo vašich dětí?

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet veřejně na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí v sobotu  15.9.2018 v 17 hodin,  výherce vyhlásíme na blogu zde pod článkem a na Facebooku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

233 Comments

 • Lenka 11.9.2018 at 8:13

  Kdyz bych se zeptala nasi male, co mam varit, temer vzdy odpovi ryza maso. Ma rada pecenou zeleninu, testovinky. Je dobry stravnik. Jsem za to take nesmirne rada 😉

 • Štěpánka 11.9.2018 at 8:14

  Ricottove livance a krevety s rýží

 • ALENA 11.9.2018 at 8:19

  Musí máte štěstí že máte rozumné babičky.Nase mají pocit že jsou děti popelnice a chteji do nich nacpat všechno a co nejrychleji . Už bylo hodně nepříjemných rozhovorů a už i ostrých,ale bez výsledku.
  Jinak u nás jsou nejvíc špagety a rajská 🙂

 • Vendy 11.9.2018 at 8:20

  Sebka (6,5-čerstvý prvňák) miluje rajskou od babičky, tuňákovou pomazánku se sýrem cottage na žitném chlebu ode mě, slaninu od dědy, šopský salát od ségry a palačinky od kohokoli 😁

 • Lucie 11.9.2018 at 8:21

  Dobrý den, nejoblíbenější jídlo nasich děti je kure na paprice s těstovinami😂 Lucie

 • Bohdana Pejchalová 11.9.2018 at 8:21

  Krasne napsano.u starsi dcery zdalo se,ze babicka pochopila,ale vypada to,ze si mysli,ze to byl jen nejaky muj rozmar a chce se vyradit na mladsich..takze odznovu..dcera ma nejradsi v lete co utrhne na zahrade a v zime susene ovoce, rika tomu OVOCINO;) a domaci nanuky;)

 • Jana F. 11.9.2018 at 8:22

  Muj starsi miluje ryby, takze losos s brokolici je jeho nejoblibenejsi jidlo. A mladsi zase lusteniny, ma rad jakekoliv jidlo z cocky, treba polevku z cervene cocky s mrkvi a koriandrem. Vcera jsme ochutnali u sousedky luxusni cizrnovy gulas. A oba radi suche cerstve rohliky 🙂 Taky se snazim primerene vyvazene. Kniha me zaujala, jiste si ji prectu, azji budou mit v knihovne 🙂

 • Jana Herrmannova 11.9.2018 at 8:25

  Syn ji nejradeji testovinky s nejakou omackou, nebo kdyz jime nekde venku, tak knedliky s omackou 🙂 a ted rad snida topinku :))

 • Dita 11.9.2018 at 8:27

  Má dcerka 4 roky má ráda rozličná jídla a nejsem schopna vybrat jen to jedno. Rádi cestujeme a vaříme i zahraniční jídla. Palcem nahoru a radostným pokřikem oceňuje především: brambory na loupačku (tvaroh, kefír, máslíčko), koprovku, sushi, veškeré mořské plody a dnes bude domácí pizza, takže bude mraky radosti :-).

  Hlasovat budu neb jste jediná blogerka, kterou sleduji a to od Vašeho začátku působení. Přeji mnoho štěstí!

 • Ivana 11.9.2018 at 8:31

  U nás vedie ovocie v akejkoľvek podobe. No a potom samozrejme párky a zmrzlina, achjo :). Keďže dcérka je nejedlík, snažím sa využiť čo jej chutí a hľadať najlepšie možnosti.

 • Pavla 11.9.2018 at 8:32

  Máme to doma velmi podobně a okolí opravdu neřeším. Oblíbené jídlo je snad skoro vše, kaše, omáčky, těstovinky, rajčata, mrkev ze zahrádky, jahody, borůvky, banán, jogurt….

 • Hani 11.9.2018 at 8:34

  Dynova polevka🎃

 • Karolina 11.9.2018 at 8:34

  Děti mám tři a každé je jiné. Syn (15 let) miluje rýži v jakékoli podobě a když má k tomu i maso, je nadšený. Starší dcera (17 let) je nejvíce ze všech mých dětí ochotná ochutnat i sníst mé občasné pokusy o zdravé recepty a mladší dcera (10 let) má kromě kuskusu ráda snad úplně všechno. Snažím se jim od mala vařit a péct aspoň trochu zdravěji a je fakt, že třeba na celozrnnou mouku nebo čistou vodu na pití jsou zvyklé a nic jiného nevyžadují. Trochu mi to ale kazí manžel, který by čistou vodu nevypil ani za nic a děti to již hodně vnímají.

 • Marketa 11.9.2018 at 8:37

  No Margit sleduji také, takze soutěž o jeji knizku si nenechám ujít.
  U nás jí Pavlínka naštěstí téměř všechno, také se snažím jít zdravějším směrem, někdy se až diví babičky a návštěvy, když například poprosí o Caro a dostane ho bez cukru a s kozim mlekem a pochutna si na něm. Na obed asi nejsem schopna napsat jedno jeji nejoblibenejsi jidlo. Maso jí taky od ryb, přes kuřata az po naše jehněčí…ma ráda i pečené řízky s brkaší. Tak třeba ty :-))

 • Hana Procházková 11.9.2018 at 8:43

  Top jiďlem poslední doby je zapečená červená řepa s kozím sýrem, medem a ořechy. I pro děti. Ti hlásí, že by rádi k večeři “ červenou kozenku“

 • Mave 11.9.2018 at 8:46

  Pohankové palačinky s tvarohem a borůvkami. 🙂 Případně koprovku od babičky. Ale jí téměř všechno. 5 letý syn má teď období, kdy nechce maso, jí ale mléčné výrobky, lušteniny, moře zeleniny, tak ho necháváme. Hůř to bere babička, tak by ho pořád přesvědčovala, že to jíst má.

 • Petra Grof 11.9.2018 at 8:46

  Tobik (5,5) má nejradši řízek s kaši a Lilinka (17 měsíců) ji skoro vše, miluje ovoce. Misko, odkud je prosím ten listickovy talířek?

 • Dana 11.9.2018 at 8:53

  Naši chlapečci by se mohli utlouct po sladkém všeho druhu.. bohužel.. to je jejich top… já to samozřejmě úplně minimalizuju a nahrazuju domácím pečením bez cukru, sušenými plody, ovocem apod… Ale prostě nejoblíbenější jídlo je cokoliv sladké chuti 🙂

 • Irena Durdilová 11.9.2018 at 8:54

  U nás vedou lehčí jídla, nejsme omáčkoví, máme rádi těstoviny, saláty, domácí pizzu apod. Starší dcera se rozjida pomalu, dlouho pila kojenecke mléko a jedla mléčné kaše, mladší se odstavila od jakéhokoliv mléka v 9 měsících, takže sní opravdu všechno co dostane.

 • Lucie chmielová 11.9.2018 at 8:57

  Asi špagety, nicméně žádný kečup, ale opravdová rajčata, mleté maso z biofarmy a sýr ten je sice kravský, ale taky z farmy. Nicméně a námi prarodiče nedrží basu, pro ně je jogurt Monte (fuj) a pak se diví, že to moje děti nechtějí jíst.

 • Martina P 11.9.2018 at 8:58

  Moje holky milují když udělám kuskus s pečenou zeleninou a balkánským sýrem 🙂

 • Lucie Košťálková 11.9.2018 at 9:00

  Naše holky milují kuskus na všechny způsoby, ale když ho udělám s nějakou sezónní zeleninou a do toho masíčko z domácího holoubátka od dědy, můžou se „užrat“ 😂🙂 Jinak asi jedeme zlatou střední cestou – milujeme domácí pomazánky, polévky, ale občas si v restauraci dáme pizzu, hranolky už taky poznaly, ale zdravá strava převládá.

 • Eliška Hrubá 11.9.2018 at 9:01

  u nás jako skoro všude vede kuře na paprice 🙂

 • Peta 11.9.2018 at 9:04

  Hrachová polévka a mrkev 🙂 🙂 🙂 děkujeme opět za bombastický článek, Míši!!! v anketě už mám dnes odhlasováno 🙂 krásný den, máváme

 • Michaela 11.9.2018 at 9:04

  Syn je omáčkový, takže u nás frčí kuře na paprice, rajská, dá se říct jakákoliv omáčka, hodně vývary a oblíbená je polevka z červené čočky nebo dýňová.. jediný problém co nesní je zelená zelenina a maso, snad brzo začne 🙂 FB Michaela Kratochvílová

 • Misa 11.9.2018 at 9:05

  Nase holky jsou jedlici a chutna jim tohou spousta. Ale jednoznacne vitezi domaci pizza a palacinky 🙂

 • Jana 11.9.2018 at 9:08

  U nás je to určitě kuře s rýží a pak omáčky, to je prostě top. A jakmile je k tomu u domácí kompot tak to je úplně super 😀

 • Aneta 11.9.2018 at 9:09

  Dcera miluje těstoviny na jakýkoliv způsob,ale úplně nejraději je má „suché“ jen s máslem.

 • Lucie Serbousková 11.9.2018 at 9:16

  Ahoj Míšo, opět děkuji za skvělý článek. Syn (6 let) stále pije jen čistou vodu, takže se na dost místech též diví. Ale já jsem za to ráda. Sladkosti jako bonbóny a čokoládu má totiž rád, tak aspoň někde jdeme tou lepší cestou 🙂 ale má rád hodně ovoce a zeleniny, tak si říkám, že to snad přežije. Jen ty babičky no 🙁 ty rády kupují sladké 🙁 Já se snažím jíst zdravěji, a vařit tak i synovi, jen u manžela to neprochází 😀 a bohužel asi nikdy neprojde 🙁 ale uvidíme, třeba ho to jednou také naučím. A syn má nejraději asi boloňské špagety.

 • Barbora 11.9.2018 at 9:19

  Dcera milovala testoviny na jakykoliv zpusob, ale pred casem ji diagnostikovali celiakii, tak musi vsechno zase znova zkouset a zvykat si. Nastesti rajska je bez lepku jeste lepsi, tak ji zustalo aspon neco.

 • Jana 11.9.2018 at 9:31

  U nás vedou omáčky, těstoviny a rýže 🙂

 • Klára Vápeníková 11.9.2018 at 9:34

  Syn má velmi oblíbené rizoto a maso s omáčkou. A zmrzlinu, tu by mohl i k snídani. Doma a na chalupě dělám domácí, ale samozřejmě ty z venku jsou lepší, když má na výběr.

 • LuciRei 11.9.2018 at 9:38

  Aktualne je nejoblíbenější hruska a meloun, jinak asi rizoto.😊

 • Venduli 11.9.2018 at 9:39

  Můj syn sni všechno, miluje polévky a maso 😉 Problém se sladkou sladkostmi mam s tchyni, ale už se lepší. Naposledy donesla ovoce, ale neodpustila si malou cokoladku 😉

 • Martina 11.9.2018 at 9:42

  Musím se přiznat, že naše dítě jí všechno. Když se syna ptám, co by si dal na jídlo, vede rýže a rohlík „jenom“ s máslem. Na opravdu nejoblíbenější jídlo si budeme muset asi počkat.

 • Jana 11.9.2018 at 9:52

  Máme dvě holky, rok a skoro tři, obě nejvíc asi spráší ovoce a s babičkou je to taky boj, moje mamka se o výživu zajímá, s tou problem není, ale tchýně, s tou je těžká domluva a může jí to vysvětlovat i manžel, že si nepřejeme krmit holky nezdravotama, jen co se otočíme, tak už je za našimi zády něčím láduje a samozřejmě jsme tyrani, že jim nic z těch „dobrot“ plných chemie, všelijakých sajrajtů a glukozovych gizdů nedopřáváme.

 • Hanka Kju 11.9.2018 at 9:52

  Po knize už delší dobu pokukuju 🙂 děti mají nějraději pečené kuře a taky lívance 🙂 haanyy@seznam.cz

 • Katka 11.9.2018 at 9:54

  Kure s bulgurem 😊 špagety… jsme dost ryzova a testovinova rodinka, tak jsem rada, ze bulgur jim zachutnal a kde to jde, tak misto ryze bulgur. Je zajimave, ze strasne moc deti neji zloudek 😊 ja zas na bilku nevydim chutove nic zvlastniho ☺
  Z knizky by jsem mela radost

 • Tereza 11.9.2018 at 9:59

  U nás zaručeně vyvolají nadšení borůvky, maliny nebo jahody, u jedné pak salátová okurka a u obou těstoviny a parmezán 🙂

 • Barbora 11.9.2018 at 10:00

  Naše Adélka má nejraději rýži se zeleninou (hrášek, mrkev, kukuřice) a posypane parmazánem. Musím říct, že se to stalo i mým oblíbeným jídlem je to chutné a rychle uvařené 👌😗

 • Ivana K. 11.9.2018 at 10:01

  Synovi je 17 měsíců, ještě než se narodil, shodli jsme se s manželem, že ho nebudeme ladovat cukrem a jinými zbytečnými tělo zatěžujícimi potravinami. Nečekala jsem, že rodina na nás bude koukat jako na mimozemšťany a naše rozhodnutí neschvaluji. Je to často bodem hádek. Prý ho šidíme, zkoušeli jsme naši filozofii vysvětlovat různě i odbornými články, ale nic. Bojujeme při každé návštěvě, přitom vidí, že je zdraví a víc než dost aktivní a že mu nic nechybí. Často se sama sebe ptám, zda to má smysl, jestli mi to za ty nervy a hádky stojí.. Ano stojí, jde přeci o zdraví mého syna…. Nyní už vnímá i co jíme my, rodiče, a tak je na čase změnit i náš životní styl a jít příkladem.. Kniha by mi určitě pomohla jak dál a možná by mne utvrdila v mých názorech..

 • Aneta 11.9.2018 at 10:05

  Chvili jsem premyslela,protoze holky spapaji temer vse,co jim navarim,Em zboznuje ryzi,tu by jedla nejradeji jen tak suchou s maslem kazdy den:)Ale jinak kuskus se zeleninou anebo ,nasladko,…,vedou i domace mussli a granola:)

 • Marika V. 11.9.2018 at 10:05

  nase baby chvalabohu zjedia takmer vsetko, takze nemusim velmi vymyslat, varim rad radom…ale vzdy sa potesia ked je masko (na akykolvek sposob) s ryzou, klasicke slovenske /ceske rizoto s kyslou uhorokou, alebo pizza ( viacmenej domaca – ale daju si ju aj v restauracii )…my detom sladkosti dame, ked si ich pytaju – snazime sa vsak vysvetlovat a teraz su vo faze ze nechceme sladkosti aby sme neboli chore a tucne ( treba povedat ze maju 2 a 3 roky takze si to velmi zjednodusuju 😀 )…z obchodu chodime vacsinou s balikom cherry rajcin, bananom alebo s flasou kyslych uhoriek a predavacky sa vacsinou smeju ked uz pri pokladni pytaju otvorit uhorky….ale samozrejme ze odchadzame obcas aj s cukrikami alebo chipsami – nejak to nesilime, kedze samy sem tam ulietavame na nezdravych veciach… A este drobne ovocie ako maliny, cucoriedky, cernice, jahody miluju…to by sme mohli kupovat na kila….

 • Dita 11.9.2018 at 10:10

  Krásně napsane a vyjadrene jako vždy. ty cukry/bombony sladkosti vseho druhu ve školce me naprosto zabiji!/ a paj taky babička ktera si razí svou ale uz i ona se lepší a raději priveze cerstve ovoce nez bslicky bombonu. Nej jidlo me dcery je ovesna kaše k s snídani, losos s bramborovou kaší a hraskem k obědu a brambory s tvarohem k večeři:-)
  s menší letni pauzou opět zdraví Dita z Hradce 🙂

 • Simona 11.9.2018 at 10:11

  Dceři (18m) moc chutná bílý jogurt. A nově jsme vyzkoušeli lyofilizované ovoce od Mixit, které si zamilovala. Co se týče obědu, tak má vždy úspěch cokoliv s rajčatovým protlakem 😀 Ale obecně je dobrý jedlík a dělá nám radost. Doma se snažíme o podobný přístup jako vy.

 • Adéla Urbancová 11.9.2018 at 10:12

  Rozárka zatím pije jenom mateřské mlíčko. A právě proto bych byla moc ráda, kdyby se štěstí usmálo na mě a ja stihla knížku přečíst dříve, než začneme s dospelackou stravou 🙂 názoru je všude mraky a čím více zdrojů nastuduju, tím lépe můžu volit cestu pro moji princeznu 🙂

 • Andrea Malisova 11.9.2018 at 10:17

  Nasi 21 mesicni slecne nejvice jedou uz od mala cerne olivy.Jednou je ochutnala nahodou na oslave a od te doby je to nase jistota. A kdekoliv je kukurice tak to taky jede. A nesmim zapomenout na spagety se spenatem! 😉 A zloutek taky bojkotuje 🙂

 • Hanka 11.9.2018 at 10:19

  U nás vede jednoznačně rajská Polívka s vajíčkem a testovinou. Druhé místo pak má brokolicova omáčka se sýrem a testovinou😀

 • Pavla 11.9.2018 at 10:20

  Milujeme vse nove a take hledame svou cestu, snizily jsme prijem cukru na uplne minimum a snazim se omezit bezne pecivo. Milujeme polentovy nakyp s mrkvi a masem a chia livance s malinovym prelivem toto jsou u nas dve nej topky. Knihu si pripadne poridim i bez vyhry, ale dostat ji zdarma by bylo uzasne.

 • Petulla 11.9.2018 at 10:22

  Zdravím. Když se zeptám dcery-odpovídá že brambůrky a masečko 😊 Nejraději má ale těstoviny a rýži s čímkoliv.

 • Jana 11.9.2018 at 10:24

  Moje petileta ma rada ryby! Knizka vypada suprove.

 • Věra 11.9.2018 at 10:24

  Nejraději má špagety s rajčatovou omáčkou.

 • Zuzana 11.9.2018 at 10:32

  Nase dvouletanda ma rada rizoto. Kvuli ryzi a masu a ja mam radost, ze se tam da propasovat hodne zeleniny 😉

 • Martina 11.9.2018 at 10:36

  Dakujem za clanok.Uz mate odo mna vsetky 3 hlasy v sutazi a este zapojim aj manzela😉Deti miluju paradajkovu polievku a viac menej zjedumia vsetko.Ano, maju radi aj sladkosti, uplne ich nezakazujem, kedze ja sama im neviem odolat, no vzdy ma potesi. Ked vecer pribehnu s tym ze chcu okurku alebo kedlubnu.Tak sa to snazime aspon vyvazit👍

 • Veronika Vrabcová 11.9.2018 at 10:41

  Také se nedá určit jasný směr, kterým se ubíráme. Rozhodně je to však směr zdravý 🙂 Syn Honzíček je jedlík a má moc rád omáčky, polévky a i pečené dobroty. I hranolky si dopřáváme – ze syrových brambor a pečeme v horkovzdusne friteze 🙂

 • Anežka 11.9.2018 at 10:41

  Náš Filip má najradšej špagety s červenou omáčkou a syrom:)

 • Jitka 11.9.2018 at 10:43

  Rocni dcera zatim jidlu moc neda, ale dovede snist vsechna rajcata, ktera ma v dosahu. Uspech maji placicky z jahel, cukety a parmezanu pecene na pec.papiru v troube nebo bananove susenky.

 • Mirka 11.9.2018 at 10:44

  U nás mezi nejoblíbenější jídla patří palačinky a špagety….

 • Martina 11.9.2018 at 10:46

  Nase dcerka Terezka (2,5) ji vsechno. Az na par vyjimek. Tezko najit jedno nejoblibenejsi jidlo. Spis by byl kratsi seznam toho, co ji nechutna. Snazime se varit zdrave, ale treba zmrzlinu letos take uz ochutnala. Bohuzel nam to dost kazi ve skolce, kde i takhle male deti dostanou k odpoledni svacine klidne chleba s Nutellou🙈 a celkove hodne sladkosti. Tak se to snazime kompenzovat aspon doma.

 • Petra 11.9.2018 at 10:48

  Nase starsi dcera je velky masozravec, takze nejradeji si da maso nebo rybu s ryzi nebo bulgurem. Mladsi ji zatim temer vse, hodne rada ma ryby, vyvar a jakekoliv cerstve ovoce.

 • Hana Šimoneková 11.9.2018 at 10:50

  U nás jsou to jednoznačně vývary s nudlemi, s čímž se pojí i moje zajímavá zkušenost. Naše babička (tchyně) je přesvědčená, že nejlepší a nejvýživnější věc pro děti je vývar z holoubátek. Nevím, co je na tom pravdy (máte zkušenost?), ale já si nemůžu pomoct, dělá se mi z toho špatně. Byla doba, kdy po každé návštěvě babičky v mrazáku jeden přibyl. Na jednu stranu je to maso špatně dostupné a drahé, nechtěla jsem, aby tedy přišlo na zmar, ale na druhou stranu mi to přišlo nechutné. Navíc sháněla to přes známé známých a nikdy jsme nevěděli, odkud to maso vlastně je. Při představě, že se v mém hrnci vaří holub, zvedal se mi žaludek (vždy jsem si představila ty hnusné holuby se zlámanými pařátky, co potkávame v Praze). Tchýně to brala tak, že my, městské děti, nevíme, co je dobré. Oni na vesnici to prý jedli běžně. Možná měla pravdu, ale mě to smrdí a dětem jsem nakonec nikdy neměla svědomí to dát, takže jsem to servírovala manželovi – přeci jen na to byl zvyklý. U druhého syna jsem na to už neměla sílu, dodávky jsem zarazila a manžel si polévku z holoubků může vychutnat už jen při návštěvě maminky;-)

  Jinak děkuji za článek a tip na dárek pod stromeček. Už jsem pro Vás hlasovala 3x 😉

 • Klára 11.9.2018 at 10:56

  HA, tak u nás jsou to asi míchaná vajíčka nebo vajíčko “do slepičky” nebo natvrdo. Holky u babičky slepice pilně pasou, vajíčka sbírají a nosí jim brouky a žížaly. Ale moc oblíbená je u holek také dušená treska. Klára

 • Mirka Vošická 11.9.2018 at 10:57

  Zdravím,tak nejoblíbenější jídlo u starší dcerky jsou špagety a bulgurove rizoto ☺☺roční zatím spapa úplně všechno co ji nabídneme 😊

 • Sylva Sejpková 11.9.2018 at 11:00

  U nás se jí snad všechno… Holky miluji od malička okurky, rajčata, teď „spásají“ po kilech podzimní úrodu 🙂 jsou i na klasiku, těstoviny, rýži… Občas povolim i hranolky-delame je doma v troubě.

 • Adéla 11.9.2018 at 11:00

  Obdivuju, ze zvladnes holky udrzet na sve vlne…priznam, ze s nastupem do skolky jsem trochu ztratila kontrolu…nechapu, proc je porad cpou bonbonama…Ella mi je nastesti hlasila nebo se zeptala, jestli si muze dat…a pak uz zadne mlsani vecer…snazim se nahrazovat ovocem, ale obcas si ten cukrik proste da…Brumiky nesnasim, ale babicce nevysvetlim…vetsinou jdou z tasky rovnou do koše.

 • Paja K. 11.9.2018 at 11:02

  Moc dekuji za tento clanek! Babicky se snazim lehce prevychovat,moje mamka to nastesti respektuje,na druhe strane je trochu problem,protoze prababicka je byvala kucharka ze zavodni kuchyne,vse preteka mastnotou a zdrava strava je sproste slovo a nekolikrat jsem uz vyslechla historku,ze nas Misa (nas tatka:)) papal svickovou s knedlikem uz v osmi mesicich:/ a s babickou je zase kriz ten,ze ona na stul vysklada klobasy,syr,vetrniky,rohliky a tim Stelinku samozrejme navnadi,protoze rozum z toho nema a ji to ostatni,tak proc to nechcem dat i ji? Ale bojuju a snad celkem uspesne:) Steli ma nejradsi dusene teleci s brokolici a bramborem a nejvic na svete miluje bily jogurt:)

 • Zuzana 11.9.2018 at 11:06

  Dobrý den Míšo,
  díky za tento článek. Mám to podobně, jen (bohužel) nemám tak respektující okolí, takže s dětmi „bojuji proti všem“.
  Dvouletý syn má nejraději „kaši a maso“, pětiletá dcerka je omáčková, ale oba jí téměř vše, za což jsem vděčná.

 • Marzb 11.9.2018 at 11:13

  Dcera na otázku, co si dá na jídlo, jednoznačně odpovídá: „…chleba, třeba chleba…“ :o) A je jedno, jestil jde o svačinu, oběd apod. Dle tohoto asi vypadáme bídně, ale opravdu jí i jiné a zdravější věci :oD Je nenáročný strávník, který jí s chutí a s jídlem naštěstí nemá problém od první lžičky. Taktéž nám nejsou cizí různé přílohy (bulgur, jáhly, pohanka…), byť v týdnu častěji sklouzávám k vyloženě bezmasým pokrmům, kdy maso někdy nahrazuji např. tofu, tempehem apod., ale zcela bezmasí bychom rozhodně být nemohli :o)

 • Věra 11.9.2018 at 11:14

  Dcera (3,5 roku) nejvíc miluje jogurt. U oběda mi říká: „Mami, je to výborné.“ A za 5 minut: „Fuj, už to nechci, nechutná mi to.“

 • Taťána 11.9.2018 at 11:17

  Syn má nejraději masové kuličky pečené v troubě s bramborovou kaší, ty by mohl pořád 🙂 knížka je moc zajímavá, určitě bychom v ní našli spoustu inspirace. Hezký den všem!

 • Jana Kemrová 11.9.2018 at 11:20

  Tak ma petileta dcera miluje jake koli testoviny s masem i bez masa, taky unas dost frci kuskus a bulgur za coz jsem rada

 • Jana 11.9.2018 at 11:21

  Nejoblíbenější jsou asi palačinky. Jinak naše děti miluji třeba rajčata nebo jablka, pokud mám napsat něco zdravého. S babičkami máte štěstí, ne vždy je to tak jednoduché. Od začátku říkám, co nechci, aby děti jedly, ale marně. Vždy slýcháme jen, že babičky jsou k rozmazlovani…

 • Lucie 11.9.2018 at 11:22

  Dobrý den, dcerce jsou 2 roky a kousek a nejoblíbenější dobrůtkou jsou kešu 😊.
  Mami, ještě kešu, čtyři pět? 😊

 • Andrea Mertová 11.9.2018 at 11:26

  Kluci maji moc radi veskere ovoce a zeleninu, testoviny, ryzi, vejce, no vlastne vsechno 🙂 starsi bohuzel ma rad hodne sladke a tchyne ho v tom hodne podporuje. Ostatni clenove rodiny chapou, ze je vedu od malicka jinou cestou,i moje mama a babicka, ty jsou v tomto skvele. Ale ta tchyne s tchanem me vylozene stvou,pokazde privezou nekolik pytliku bonbonu, susenek, limonad. Pak kdyz jim reknu aby jim toho aspon nedavali tolik tak se urazi a ze nevi jestli jim vubec neco muzou dat. Nejsem uplne striktni,pokud jsme nekde na vylete tak si daji zmrzku,nebo ted dokonce cukrovou vatu,kterou jsem roky nemela. Ale tohle je prilis,nevim kde berou potrebu cpat 2 a 3 lety dite bonbonama,to opravdu nechapu. Fuj to jsem se zas vypsala 🙂

 • Sabina 11.9.2018 at 11:27

  Viki (3 roky) a Vali (1rok) moje holky jsou omáčkové – vyhrává asi kuře na paprice, a na další přední příčce je ještě ratatouille s kuskusem 🙂

 • Andrea H. 11.9.2018 at 11:29

  Syn miluje:masicko s ryzi v jakekoliv podobe,testoviny a tunu ovoce a zeleniny ve vsech formach.sladke bohuzel taky 🙁 snazime se vysvetlovat a domlouvat a obcas dovolit i neco co za jinych okolnosti zakazujeme.mam pocit ,ze zakazovani musi byt jak pisete spojeno s vysvetlenim,protoze pak to deti ve vyssim veku v prvni mozne situaci vyuziji a budou se pak sladkym ladovat tajne 🙂

 • Iva Sedláčková 11.9.2018 at 11:43

  U nás vedou zatím ořechy a semínka…letos je naduroda ovoce tak doufám že zařadíme i to sušené. Už mám třeba na sušené broskve a jsou fantastické 🙂

 • Lucie Kostolanská 11.9.2018 at 11:43

  Mě Terezce je momentálně 9 měsíců a zatím jsem nenarazila na žádné jídlo které by jí nechutnalo, momentálně začínáme více přecházet do klasické stravy takže zkouším a experimentuji. Ale nejoblíbenější je určitě bílý jogurt.

 • Janka 11.9.2018 at 11:48

  Tak naše babičky jsou také moc šikovné a respektují moje pravidla, horší je to z prababičkami 🙂 Které nechápou proč mým dětem nemůžou pocukrovat bábovku 🙂 Marně se snažím pořád dokola vysvětlovat, že cukr je dnes skoro ve všem, ne jako dřív a že ho tudíž navíc není potřeba… třeba se mi to jednou povede 🙂 Naše Danielka má nejraději řízek a brambory 😀 Ze zeleniny se může utlouct po rajčatech a okurcích 🙂

 • Tana 11.9.2018 at 11:49

  Asi bananove placicky a jeste miluje meloun 🙂

 • Petra Vychodilová 11.9.2018 at 11:58

  Syn 2 roky mi naštěstí sní vše co mu na talíř dám. Miluje vývary a omáčku z pečené zeleniny

 • Lucie 11.9.2018 at 11:58

  Mají jich hodně, zmrzlina, palačinky, bramborové placky, rizoto, chleba s máslem, makrelu, sýry s ořechy, kukuřičné křupky, jogurty, tiramisu… 🙂

 • Monika 11.9.2018 at 11:59

  Moji spunti maju radi ryby na akykolvek sposob. U doktorky maju akvarium a dcera sa pytala, ci moze rybky spapat 😀 inak su masozravci. Maso im chuti, prilohy uz menej. Ovocie a zeleninu maju tiez radi. Najradsej v lete, ked ich mozu rovno odtrhnut v zahrade.

 • Helena 11.9.2018 at 12:00

  U nas jedou spagety s cervenou omackou a masem. 🙂 Maso sni dcerka skoro vzdy. Ona vseobecne sni skoro vsechno i v roztodivnych kombinacich. Jednou vecerela mleko s kyselymi okurka i a rikala mi, jak je to vynikajici. 🙂

 • Viki Cervena 11.9.2018 at 12:02

  Knedlik s omackou, obcas sa podari aj domaci knedlik zo spaldovej muky, kysane zeli, cervena paprika na krumanie…ale prebehli uz aj hranolky na cundri a burtiky. Ale viac menej to mame ako vy.
  Diky za inspiraciu.

 • Alžběta 11.9.2018 at 12:11

  Syn (17 měsíců) má nejradši lívanečky z červené řepy. Stojí u sporáku a vždy nedočkavě vyhlíží další opečenou dávku 🙂 Jinak jí skoro všechno,hlavně když vidí že to jíme my. Jo a miluje neochucený kefír, který pije k snídani i tatínek 🙂

 • Petra 11.9.2018 at 12:15

  Náš syn sní skoro všechno. K jeho oblíbeným patří maso, květák, špagety a rohlík s máslem. 🙂

 • Katka 11.9.2018 at 12:15

  Dcera má nejradši boloňské špagety 🙂

 • Nikola 11.9.2018 at 12:22

  Nejraději mají těstoviny na všechny způsoby.

 • Šárka 11.9.2018 at 12:27

  U naší malé zatím vede mateřské mléko, jsou jí právě 3 měsíce. Už se ale těším, až začne poznávat jídlo sama metodou BLW 🙂

 • Veronika Camfrla 11.9.2018 at 12:29

  Kuřecí stehynko s rýží 🙂

  Jsme také fanoušci na facebooku :-*

 • Veronika Camfrla 11.9.2018 at 12:30

  Kuřecí stehynko s rýží :-*

 • Nikol 11.9.2018 at 12:33

  Ahoj Miso,nas Kubik ma 22.mesicu a trpi polyvalentni alergii,na techto mesicich zatim muze 10.potravin,ktere vime,ze mu nevadi.Dalsi stale testujeme.Ale co ma urcite nejradeji je hruska maslovka,bohuzel je to zazim.jedine cetstve ovoce,ktere mu nevadi.

 • Lenka Valová 11.9.2018 at 12:36

  Dcera (4 roky) si poslední dobou zamilovala hráškovou polévku, synovi (17 měsíců) zas nejvíc chutná vše, kde jsou rajčata. Jinak to máme podobně jako vy. Nedávno nám lekařka nabídla bonbón bez cukru a dcera si samozřejmě vzala. Ochutnala a zabalila zpátky do papírku, že si zas dá trošku zítra 😂 Paní Margit sleduju, knížku si přeju k Vánocům a přemýšlím, že ji nadělíme i mamce a tchýni, protože si stále myslí, že to prehanime.

 • Lenka 11.9.2018 at 12:37

  omáčka v jakékoli podobě a množství….

 • Dáša Kovalova 11.9.2018 at 12:43

  Brokolice a květák – na jakýkoliv zpusob😉

 • Vlasta 11.9.2018 at 12:52

  U nás vede momentálně maso a brambory. Ale jinak mám doma velkého jedlíka😊

 • Lucie 11.9.2018 at 12:59

  U dcery je top kuře na paprice, které by mohla každý den. Jinak je v jídle dost vybíravá a nedůvěřivá vůči ochutnávání, i přesto, že její rodiče jsou „všežravci“ pro které je jídlo radost.

 • Kateřina 11.9.2018 at 13:00

  Kvaskovy chleba s máslem.

 • Tereza 11.9.2018 at 13:06

  Kysané zelí 😀

 • lucie 11.9.2018 at 13:09

  čtyřletá – palačinky , rok a půlletá – maminčino mléčko 😀
  knížku mám přečtenou z knihovny a ráda bych si ji i pořídila – právě proto, abych ji dala přečíst babičce 😉

 • Renáta Hovorikova 11.9.2018 at 13:12

  Starší syn miluje cizrnu na paprice z Biokucharky od Hanky Zemanove, dvouletá dcerka je závislák na samotném másle a sýru. Přistupujeme ke stravě podobně jako vy 🙂

 • Aneta 11.9.2018 at 13:13

  moc fajn článek, děkuju za něj 🙂 Taky se snažíme o zdravé vaření a jezení, cukrofilové jsme všichni, tak to není vždy ideál 🙂 zaujal mě Váš systém stran fungování ve školce a tak, díky za inspiraci. Slimákovoujsem ještě nečetla, náhled do knihy vypadá jinak než moje představy, tak ráda vyhraju 🙂 Dceřino nejoblíbenější jídlo je „maso a brambory“ 🙂

 • Haňulka Salátová 11.9.2018 at 13:16

  U nas jsou asi nejoblibenejsi zeleninove omacky (jsme vegetariani) na ruzne zpusoby 😊

 • Martina 11.9.2018 at 13:16

  Nudle s mákem, vejce ve všech podobách, kustovnici, bobulky všeho druhu :).

 • Helena Kotrchová 11.9.2018 at 13:22

  Nejvuc ze vseho miluje meloun,okurky a jahody,ale pokud je mysleno jidlo jako hlavni chod,pak nejvice rajskou omacku 😉

 • Adéla 11.9.2018 at 13:26

  Jakékoliv ovoce. Jinak je syn hodně omáčkový.

 • Zuzka 11.9.2018 at 13:35

  Nejoblíbenější má dcerka těstoviny. Ať už jsou suché, s omáčkou, nebo jen sýrem. Druhé jídlo má zdravější verzi tvarohových knedlíků s jahodami dle „Břicháče“.

 • Buroška 11.9.2018 at 13:44

  Ahoj holky ☺ Cipískova oblíbená jídla se dost mění, teď má nejraději vše, co jde najít na zahradě a sezobnout (jahody, maliny, ostružiny, rybíz, jablíčka). Ale co mě těší, tak nejvíc jídla od maminky, kde často říká mňam mňam 😊

 • Veronika 11.9.2018 at 13:45

  Tuhle knizku bych si moc rada precetla, uz jsem na ni cetla chvalu i jinde, tak by me moc zajimala.
  Jinak nase mala ma z doma uvareneho asi nejradeji ryzi a maso, kremove polevky s osmazenym rohlikem, vyvary a rizky. Co miluje, jsou hranolky a bohuzel i ruzne sladkosti. Snazim se to omezovat treba na jeden kus denne, ale ne vzdy se to podari. Je ale fakt, ze miluje rajcata, okurky a ovoce, tak tim snad to sladke kompenzuje.
  A prcek je zatim prsomil a skoro nic jineho v roce a 4 mesicich nechce. Tak jsem zvedava, jestli nekdy zacne poradne jist.

 • Markéta Šmídová 11.9.2018 at 13:45

  Tímto článkem jste me velice potěšila a zaslouzite ten aplaus;) jídlo resim hlavně co se týká složení. Snažím se nakupovat nic s konzervant, glutamaty, aromata , barviva atd. Je to celkem náročné ale je toho na trhu čím dal vice. Co se týče sladkosti tak občas doma bombonky jsou ale snažím se to eliminovat. U babiček je to horsi:) a mala ma nejraději asi Polívky a vajíčko:)

 • Lenka 11.9.2018 at 13:52

  Nejoblíbenější jídlo holek jsou špagety, ať už s nějakou omáčkou, s kečupem nebo i suché.

 • Květa Hanáková 11.9.2018 at 13:57

  Syn má nejradši boloňské špagety a rajskou, dcera asi rýži nebo těstoviny s masem. Kniha by nám udělala radost určitě by nás posunula zase o krok dál.

 • Veronika 11.9.2018 at 13:58

  Tak u nás se o první místo statečně perou „špagety s tuňákem a domácím kečupem“ a „bramborovo-brokolicovo-sýrové placičky z trouby“. Tahle dvě jídla bych mohla vařit střídavě klidně pořád dokola.
  Míšo, mě jen moc zaujaly ty dřevěné zvířátkové misky na oříšky, které máte na fotkách. Můžete mi prosím poradit kde se po něčem podobném poohlédnout?
  Děkuji

 • Ilona 11.9.2018 at 13:58

  Dcerka 2,5roku skoro nezna tradicni sladke tycinky z obchodu, protože je proste nekupuji a sama je nejím. Jen u babicky ujizdi na piskotech ☺️ jinak miluje maso a dnes pry chtela dokonce ve školce pridat obed

 • Monika Plonková 11.9.2018 at 13:59

  U nás mají největší úspěch omáčky – koprová, ze zelených fazolek, rajčatová.

 • Lucie Vrbová 11.9.2018 at 14:03

  U nás nejvíce frčí špagety s rajčatovo-cuketovouškama omáčkou, rýžové nudle se zeleninou a volská oka…

 • Zuzka 11.9.2018 at 14:03

  Od té doby co máme slepice, je synovo nejoblíbenější jídlo vajíčko včemkoliv a na jakýkoliv způsob 😀

 • Lucie Vrbová 11.9.2018 at 14:04

  U nás nejvíce frčí špagety s rajčatovo-cuketovou omáčkou, rýžové nudle se zeleninou a volská oka…

 • Lenka Pejšová 11.9.2018 at 14:11

  U nás vedou jasně těstoviny s rajčatovou omáčkou a ovoce v jakémkoliv množství. Jsem ráda, že dcera sní téměř všechny moje pokusy s bulgurem, pohankou, jáhly… Syna teprve začínám přikrmovat a zatím vypadá, že bude také všežravec. 😀

 • Tereza 11.9.2018 at 14:13

  Míšo, Margit mám také ráda, některé recepty vyzkoušeny a vždy hledám, co nové ještě zkusit:-) bohužel jsem asi nebyla tak důsledná, děti milují dobroty, omezuji a hooodně bojujeme. Ve školce dobrůtka nějaká je, což mi až tak nerve srdce, ale u babiček je to mnohem horší, tam hlavně vše nezdravé, sladké, tučné a bohužel to se asi nikdy nezmění, ale dcerka je tam tak minimálně, že se asi nemusím bát, že bude baculinka, i když babička chybí hodně, ale to je zas jiná… jinak synek jako autík miluje spíše suché přílohy, ale nejvíc asi bulgur, rýži s trochou omáčky, brambory, kuřátko. Dcerka má ráda hodně klasiku s knedlíčkem, polévky, ale i bulgur s gril.zeleninkou:-)
  Ty tetovačky do školky skvělý nápad, to budu muset juknout, kde sehnat!!!:-)

  Hezký den holky, Tereza

 • Lucka 11.9.2018 at 14:17

  My teda posledni dobou s nasim triletakem s jidlem strasne bojujem. Takze co bylo oblibene jeden den, za tyden uz neplati a proste to nesni… Zatim teda frci jahodove tvarohove knedliky, nastesti je sni i bez cukru 🙂 ale jinak je to bida…

 • Iva Fadrna 11.9.2018 at 14:23

  U nas testoviny na vsechny zpusoby – „jenom“ s maslem, s pestem, se syrem, s cervenou omackou ( = rajcata), zelenou omackou ( = cuketa), s masem, s tvarohem… Dokonce nevadi, ze jsou celozrnne, pohankove, zitne. Hlavne, ze jsou to „makaony“. Pres leto konkurovala testovinam v oblibenosti domaci zmrzlina (kdyby tak vedel, ze to je jenom jogurt s ovocem!).

 • Barbora 11.9.2018 at 14:32

  Syn má rád dýňovou polévku, zeleninové rizito, těstoviny. Naopak maso vůbec nemusí. Já, ač vegetarián, ho alespoň občas pro syna s manželem vařím, ale syn ho stejně většinou nechá. Za to ryby má rád. A sýry. Doma se stravujeme zdravě, snažím se vařit jen ze základních surovin, pěstuji si svojí zeleninu. Akorát sladké je moje neřest. Tak kupuji alespoň vysokoprocentní čokoládu a dělám domácí „pribináčky“. Margit mám moc ráda a knížka by mě potěšila.

 • Kristyna 11.9.2018 at 14:39

  V poslední době jsou na top listu naši Emmy olivy. Ty už se drží docela dlouho a pak se střídá řepa, hrozny a špagety.

 • Martina 11.9.2018 at 14:47

  U svych deti se snazim jit prikladem a sama se stravuji zdrave, bohuzel manzel tuto ideu nema, ale celkem u nas jedi vse, jen se to musi vice maskovat, napr. zeleninove polevky rozmixovat atd. Oblibene je sushi at uz koupene nebo jsme se ho naucili tvorit doma z dostupneho avokada a okurek 🙂

 • Misa 11.9.2018 at 14:52

  Zeptaa jsem se, jedna odpověděla špagety a druhá se opičila, že prý taky 😀 Třetí ještě neumí mluvit, ale asi mlíko 😀

 • Michaela Škodová 11.9.2018 at 14:54

  Naše nejoblíbenější jidlo je asi mrkev s masem. A jako jediná ho ji i ve školce. My bohužel podporu v rodině nemáme a vysvětlit nelze. Děkuji za článek

 • Iveta 11.9.2018 at 15:00

  Telecí s bulgurem, rajská omáčka, na snídani vločková nebo jáhlová kaše 🙂

 • Petra 11.9.2018 at 15:01

  U našich dětí vede nudličkova polévka – vývar a špagety s rajčatovou omáčkou, masem a sýrem.

 • Jana Šaurová 11.9.2018 at 15:01

  Tak dcera má nejradši červenou řepu zapečenou s balkánským sýrem a syn boloňské špagety. Přiznám se, že jsme jako rodina hodně na sladké, ale aspoň se je snažím péct sama, „zvenku“ mlsáme jen kvalitní čokoládu a zmrzlinu. Různé ovocné sorbety jsem zkoušela, ale úspěch měly jen u dcery.

 • Petra 11.9.2018 at 15:04

  S článkem se naprosto ztotožňuji… někdy je to ale naročné – stran okolí :/ — chce to vůli a pevné nervy 😉 .. a nic nelámat přes koleno, ptz zakázané ovoce chutná nejlépe.. Každopádně u nás teď jede dýňovka :).. v závěsu pak koprovka 😀

 • Veronika Mlejnková 11.9.2018 at 15:16

  Náš malý stravnik papa taky úplně vsechno s chutí a jsem přesvědčena, že je to právě také tím, že do něho necpu žádné bonbóny, fast food atd. A těžko říct, co má úplně nejraději, asi testoviny a také se vždycky pta jestli tam má maso, chlap no 😀

 • Radka 11.9.2018 at 15:16

  Starší dcera by mohla točit pořád dokola palačinky a těstoviny. Mladší dcera miluje jakékoliv ovoce, které už ochutnala, ale zatím asi nemá své oblíbené jídlo jako takové.

 • Zuzana Kudrnová 11.9.2018 at 15:20

  Úplně mi tenhle článek mluví z duše! Myslím, že jdeme podobnou cestou :-). U nás vede treska (od táty z Norska) z rýží. Ale i domácí chleba s máslem a okurka a rajčátka. Sušené ovoce všeho druhu :-).

 • Ingrid 11.9.2018 at 15:23

  Dekuji za clanek. Je pro me zase takovou motivaci, jak to stravovani zlepsit u sebe, protoze i kdyz dcerce cokoladovou tycinku zakazu, sama si ji pak dam (ne jednu), a jak to ma pak chudak chapat, ze? :)… Ve dvou letech ma nejradsi parky 😀 (ano, biomatky do me, ale ma je fakt jen nekdy :D)

 • Radu 11.9.2018 at 15:31

  jsme vegetariani, deti ji hodne zeleniny i ovoce. lustenin. tofu, mlecne vyrobky, nejvic vsek ma jeden rad spagety se spenatem reckym senem a ten mladsi ma rad zmrzlinu. kterou muze jen v lete. jinak ma rad bramborovou kasi a jahodove knedliky tvarohove

 • Jana Habaskova 11.9.2018 at 15:59

  Dcera 2 roky miluje cokoliv v cem jej porek nebo brokolice, ta mladsi si zatim zada jen mlicko od maminky.:-)

 • Marie 11.9.2018 at 15:59

  Oblíbená jídla našich dětí jsou kuře s rýží, tortily se zeleninou a masem a ryby v jakékoliv úpravě. Děkuji za náhled do knihy, už jsem po ní pokukovala dřív, ale teď po „prolistování“ tady v článku se mi líbí ještě víc 🙂 O zdravé (nebo alespoň malinko zdravější) stravování se snažíme, ale další tipy z knihy by se mi určitě hodily:-)

 • Dagmar T. 11.9.2018 at 16:04

  Kdybych se zeptala syna (2,5) co by si dal k jídlu, řekl by asi čoko. Nikdy jsem ho na ni ale neučili a vůbec nevím, kde k ní přišel. Možná geny. Oba dědečkové jsou opravdu čokoholici. Snažím se nemít výčitky, když mu občas kousek 60%ní čokolády dám, protože jinak nejí bonbony, lízátka, žádná sladká jídla mu ani nechutnají a kompenzuje to ve větší míře zeleninou, kterou miluje. Z takového opravdového jídla nikdy nepohrdne kuskusem se zeleninou, lečem, cottagem a druhý top bude asi suchý rohlík 😀 Jako malý jedl vše a teď má takové testovací období a zkouší, co mu projde a co ne. Občas je to o nervy, tak doufám, že to nějak zdárně ustojíme 🙂

 • Veronika 11.9.2018 at 16:17

  Dcerka miluje masove karbanatky se zeleninou a syn zase bramborovou „dalnici“, rozumej kasi 🙂

 • Eliška Gřešková 11.9.2018 at 16:17

  Míšo, děkuji za tento článek. Jste úžasná a ve většině názorů jsme na stejné lodi. S babickama a taky tetickama jsem docela dlouho bojovala a i když se jim to moc nelíbí, tak se snaží jim dávat,co je povoleno od rodičů. Knížka vypadá úžasně. 😊
  Moje děti milují rýží s masíčkem na jakýkoliv způsob. 😊

 • Gisela 11.9.2018 at 16:34

  Špagety

 • Katharina 11.9.2018 at 16:35

  Roční dcerka nám baští ráda a všechno. Oblíbené jsou těstovinky s masem, rajčátka. Pije jen vodu a mlíko. Sladké taky nedáváme a doufám, že i babičky to budou respektovat. Zatím se nám je daří udržet na uzdě. S okolím je to bohužel horší. Článek je moc hezky napsaný. Děkuji za něj.

 • Kačka Kunčická 11.9.2018 at 16:45

  U nás je jídelníček dost omezený kvůli potravinovým alergiím, ale oblíbená je rýže a maso (přidávám hodně zeleniny) a pak poctivé vývary, hlavně ty od babičky 🙂

 • Martina 11.9.2018 at 17:04

  Krásně napsaný článek..děkuji😁u nás snad není nic,co by syn nejedl..jídlo miluje..asi vede rajská😁

 • Mirka Š 11.9.2018 at 17:55

  U nás jsou to hlavně těstoviny – ať suché (haha)nebo třeba se zeleninovou směsí, kuřecím masem, tuňákem….tak si myslím, že celkem pohoda 🙂

 • Hana Dlouhá 11.9.2018 at 18:22

  těstoviny na milion způsobů 😀

 • Lenka 11.9.2018 at 18:24

  jogurt a banán, rajská a zmrzlinka s perníkačkama 🙂