do Jablonce | Korálky kam se podíváš

19.3.2018 in Výlety, Za kulturou - 9 Comments

Máme za sebou další kulturní kousek a heleme se jaká tlusťoučká rodina se nacpala do muzea plného korálků, náramků, světel a skla? 😀 . Na mou obranu, ono nás to vážně dosti rozšiřuje, i když na dětech to tak poznat není 😀 . Nespravedlnost! Kousek ze severu Čech dnes i pro vás.

Kam v Jablonci pod střechu

I když od vysoké školy žijeme v Praze a vypadá to, že tady ještě nějaký čas pobudeme, stejně se vracíme pravidelně na sever Čech, odkud pocházím a kde mají holky babičku a dědu. Poslední víkend jsme si udělali i zastávku v Jablonci nad Nisou, kde nebylo počasí zrovna na procházky venku. A kam se schovat? 

Šťastnou volbou se ukázalo Muzeum skla a bižuterie, které je v centru Jablonce a dokonce se moc líbilo právě našim malým dětem. Netroufám si tvrdit jak by reagovaly malí raubíři, ale holky spousta těch kamínků, korálků, sklíček a barev, moc zaujala.

Krásná a nově zrekonstruovaná budova má rozhodně co  nabídnout, a i když děti budou běhat od korálku k náramku či čelence, vy si muzeum projdete v klidu. Nával tu totiž asi často nebude 🙂 .

Dvě patra skla a bižuterie

Na dvou patrech si prohlédnete nesčetně krás, které někdo dokázal vlastníma rukama vyrobit. Mile mě potěšilo, že jsme si mohli projít vše i s dětmi, nikde nehrozilo, že něco shodí a moc hezky bylo pro malé návštěvníky zobrazeno, na co si sáhnout smí a kde dát ruce pryč.

Krom samotných výtvorů a hotových děl je tu ukázka z výroby skla a všechna ta udělátka, skleněné „pruty“ a náčiní v Julince budila dojem, že jde o montessori dílničku, které se „musí“ zúčastnit 😀 .

Na následující fotce jsou vidět i nějaké ty prvky pro děti, kde se Nele líbilo počítat na velkém počítadle kačeny, korálky a vše co už si bohužel nepamatuju 😀 . I přes tyhle místa pro děti, výstava je určitě orientovaná na dospělé.

Já si ale myslím, že je moc fajn občas vzít děti někam, kde je třeba dodržovat pravidla, kde není vše molitanové, opolstrované, nerozbitné a neumatlatelné (uff existuje takové slovo? 😀 )

Muzeum skla a bižuterie

Některá umělecká díla by mi musel vysvětlit bratr, který má k tomuhle směru z naší rodiny asi nejblíž. A když není po ruce, stačí se zeptat dětí. „Vesmír přeci!“. No, tak dobře přeci 😀 .

Korálky, korunky i šaty pro princezny

Přiznám se, že kdybych si měla vybrat kam s dětmi pojedu, tak z Prahy za výstavou skla bych nevyrazila. Pokud vás ale výlety zavedou na sever Čech a Jablonec nad Nisou budete mít na dosah, určitě stojí za zastávku, když se budete chtít schovat pod střechu. A jestli máte doma navíc malou princeznu, bude nadšená 🙂 .

Pochopitelně nejvíc bodovaly korunky pro princezny, pohádkové šaty poseté blyštivými kameny nebo třeba náramky a dětské skleněné a korálkové „hračky“. Velký úspěch sklízela i schodiště, proč?

Protože mezipatrááá! 🙂 Na každém mezipatře najdou děti korýtka plná korálků. To bylo něco pro ně. Tady by ty naše dvě Popelky vydržely po celou dobu než bychom výstavu neprošli tam i zpátky 🙂 .

Kolikrát si ale říkám jaké máme štěstí. Jsem si jistá, že to není námi ani výchovou 🙂 , ale holkám když řekneme, že je třeba jít, jdou. Jsem za to neskutečně vděčná, protože díky téhle vlastnosti nejsou dramatické odchody z domova, z hřišť, ze školky nebo odkudkoli. Vždy nám pochopitelně řeknou „Ale já tu chci ještě býýýýt.“ a pak jdou 😀 .

Mám se ráda, a co jako!

Někdy je ale fajn se hnout ku předu 🙂 . Pro Julinku určitě, protože objevila svého Milááááška 😀 . Pro všechny narcise je tohle muzeum dokonalým místem 😀 . Nejen v zrcadlech, ale i v koulích se tady najdete 😀 .

Nedělní prohlídka se nám navíc podařila, protože jsme vychytali čas, kdy tam bylo úplné minimum lidí. To z výstav v Praze moc neznáme. O další stres míň, že bychom někoho rušili nebo museli extra hlídat, aby se něco nerozbilo.

Vše nač si můžete v muzeu sáhnout, tam uvidíte symbol ruky, které není přeškrtlý. Na různé druhy skla, na různé zdobení, na vše se dalo sáhnout a to třeba menší děti zaujme nejvíc.

Druhá strana mince – je tu do dubna 2018

Když si projdete základní stálou expozici, která je na dvou patrech, doporučuji se zastavit ještě na výstavě proti hlavní pokladně. My tam zastihli výstavu Druhá strana mince, která se líbila tátovi, ale ani děti nepohrdly vojáky, maskáčemi, dalekohledy nebo třeba mincemi 🙂 .

Nejatraktivnější byl stejně dalekohled, který vám přiblížil bojové pole. Škoda jen, že pro skoro-tříletou Julču byl tak vysoko.

Než jsme vyrazili zpět na cestu domů, poseděly si holky ještě před pokladnou, kde najdete dětské puzzle, pexeso, tyhle „skleněné“ skládačky nebo třeba mozaikové obrázky, které děti skládají na připravené šablony.

Byl jsem zde. Fantomas.

Já si aspoň dala kafe, stihl zabrat kinedryl na cestu domů a Julinka nezapomněla nakreslit obrázek do návštěvní knihy 😀 .

Jojo, to u nás začíná být dost populární. Tak kdo muzeum navštívíte, určitě mrkněte na její výtvor z března 2018 🙂 . Muzeum skla a bižuterie je asi nejtypičtější kulturou pro tohle město a jestli vaše děti slyšely o Lotrandovi a Zubejdě, rozhodně tohle místo zatraktivníte, když zmíníte pana Lustiga 🙂 .

Praktické info k Muzeu skla a bižuterie

webová stránka muzea – tady – klik
Facebook fun page muzea – tady – klik
adresa muzea – U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
ceník vstupného – dospělák 80 Kč, dítě do 6 let zdarma, rodina (2+2) 200 Kč
TIP na výlet: Naučná stezka – od sklářské osady Kristiánov do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (nebo opačným směrem).
Cesta jizerskohorských sklářů Vás zavede na významná místa spojená s místní sklářskou tradicí.

MUDr. Michala Knězková

All posts

9 Comments

 • Marketa 19.3.2018 at 7:51

  Miso, dekuji za super tip na výlet. Jsem Liberecanda, tak do Jablonce to máme kousek. Samotnou by mě takový výlet za korálky nenapadl. Naši princezně se tam ale určitě bude líbit.
  A asi to spojíme i s cestou tramvaji (dokud jezdí), to je také velký drncajici zážitek (zvlášť cesta z Prosece) 😜

 • Daniela 19.3.2018 at 9:14

  Můžu se zeptat, odkud máte mikinky? Vím, že jsem je už někde viděla, ale nemůžu si vzpomenout 😀 Děkuji moc

  • Míša 19.3.2018 at 20:39

   Dobrý večer Dani,

   mikiny jsme objednali na dupetoshopu a výběr mají veliký… přidávámodkaz 🙂 Jsmes nimi moc spokojené. Holky je chtějí tahat všude, protože mají pocit, že to jsou teplé šaty 😀

   https://www.dupetoshop.cz/mikiny/

   Krásný večer

  • kristee 20.3.2018 at 12:49

   Mikiny jsou „dupeTo“. Máme podobné 🙂

 • Sylva Sejpková 19.3.2018 at 9:15

  Jee, tam odsud bysme se s těma našima parádivkama nedostali 😂

 • Kristýna Weberová 19.3.2018 at 21:02

  To je prostě ten krásný rozdíl mezi holčičkama a chlapečkama. Já bych tam s tim mým raubířem nemohla 🙂 Tak třeba jednou s vnučkama 🙂

 • Martina 20.3.2018 at 14:48

  Tak to naše roubířka by tam zatím nemohla 😀

 • Lucie 20.3.2018 at 16:03

  Krásný výlet, děkuji za motivaci. Je to daleko, tak spojit s ubytováním v létě.

 • Eliška Gřešková 21.3.2018 at 19:53

  Miško, my tam byli s manželem snad před 9 lety. Určitě se tam rádi zase stavíme, až pojedeme kolem. Děkuji za „prohlídku“. 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×