Dům přírody | KrasoKrásy krok od Macochy

Daleké cesty za dovolenou se snažíme dětem vždy rozpůlit. Někomu vyhovuje „přetrpět“ tu štreku na jeden zátah, u nás už víme, že stačí holky první polovinu cesty motivovat přestávkou (muzeum, kultura, zábava, cokoli najdeme) a zbytek cesty už se pak dá, protože se blížíme k cíli 🙂 .

Dům přírody moravského krasu

Cestu do Beskyd jsme si rozpůlili kousek od Brna, v Domě přírody Moravského krasu. Jde o hezkou dřevostavbu schovanou v lese, odkud to máte jen 2 km k lanovce naší nejhlubší propasti – Macochy. A protože jsme přijeli ve středu okolo třetí hodiny, měli jsme na celý dům jen hodinu. Na druhou stranu, byli jsme tam už jako jediní návštěvníci, takže dům byl jen pro nás 😀 .

Na recepci nás přivítala milá paní a hned potěšila zprávou o skřínkách, do kterých jsme nacpali snad úplně vše. Krom holek 😀 . Všude sníh, my nabalení a představa, že takhle procházíme domem nebyla úplně lákavá.

Interaktivní učení hrou

Dům přírody Moravského krasu je moderní návštěvnické středisko s interaktivní vnitřní a venkovní expozicí a 3D kinem. Můžete tu využít služeb informačního centra, ale můžete se i aktivně zapojit do procesu poznávání a objevování 🙂 .

Pro holky, které nemají přístup k telefonům ani tabletům byl tohle opravdu interaktivní ráj a mně se moc líbilo, že veškeré obrazovky byly snadno uchopitelné i tříletou Julinkou. Bavilo jí koukat na videa, hledat a poznávat téměř každé téma 🙂 .

Krápníky, obyvatelé i místní fauna

A to by bylo, abychom se tady nedověděli jak ty mohutné krápníky vznikly, jak se který jmenuje. My s tátou tak alespoň oprášili znalosti z dob (pre)historických 😀 .

O tomhle výletu už jsem se zmiňovala mezi kamarády a často se mě ptali, pro jak staré děti to tu je. Horní věkový strop určitě nenajdete 🙂 , spodní bych řekla tak od 3 let.

Pokud ale máte dětí víc a jedno je menší, tak bych jela i tak. Pro nejmenší totiž najdete v domě spoustu tlačítek, budou se jim líbit obrázky, v norách pohladí třeba lišku a spokojeně odpadnou do dětské herny 🙂 .

Časová náročnost je různá. My měli na celý Dům jen hodinu, vše jsme sice stihli, ale byla to rychlo-procházka. Času bychom tu jinak potřebovali cca 2 hodiny.

Sleduj, mačkej, hraj si

Přízemí vás zavede do historie, pozve k cestě časem v hlubinách historie od počátku vzniku planety až po současnost. Představí geologickou minulost Moravského krasu, ponoříte se do korálového moře, můžete důkladně prozkoumat vývoj krasových jevů a jeskyní, potkáte se s lidmi z hluboké minulosti 🙂 a uvidíte jak žili v jeskyních.

Blíže se vám představí také jeskynní živočichové, jako například netopýři. Kolem Brna jezdíme poměrně často, ale Dům přírody Moravského krasu jsem viděla prvně a fakt se nám tu moc líbí. V létě bych ráda už spojila výlet i s Punkevními jeskyněmi a propastí, takže Dům bude určitě v repete programu 🙂 .

Po prozkoumání přízemí nás čekalo točité schodiště. V prvním patře poznáte biotopy oblasti, dozvíte se o vývoji krajiny a jejích změnách vyvolaných lidskou činností.

Co bavilo hodně obě holky, byla interaktivní tabule, na které viděly následky chování lidí. Na samém počátku máte krásnou a ničím nenarušenou přírodu. Pak ale přijde člověk a teď je na vás co uděláte.

My si promítli všechny varianty a důsledky nebyly zrovna sluníčkové. Příchod člověka totiž často znamená i nové stavby, nová pracovní místa, turizmus, nemilé chování lidí, velká parkoviště a už to jde s přírodou z kopce 🙁 .

Moc mile nás tady překvapilo, jak už holky dokázaly uvažovat a co zvládly vymyslet. A jaký zásah lidí se nám líbil nejvíc? Určitě to byla výstavba včelích úlů a spousta medíku, aniž bychom přírodě ublížili 🙂 .

Jaká na vás čeká výhoda ve všední den mimo prázdniny? Máte v režii celé kino 😀 . Holky si vybraly pohádky, zasedly, zatemnily sál a pár jsme si jich stihli projet 🙂 .

Dětský koutek a klídek pro miminka

Mimo hlavní expozici pak najdete ještě samostatnou dětskou hernu. Ta je navíc ještě rozdělená na dvě části a tu prosklenou – zavírací – si zamilují hlavně maminky s malými miminky 🙂 .

Jednak v ní jsou hračky a herní prvky pro batolátka, ale taky gauč k pohodlnému kojení a přebalovací pult, když vám nos ohlásí pořádnou nálož v plíně 😀 . Známe. Ještě teď si pamatuju, jak jsem ve Vodním domě poblíž Prahy, přebalovala Nelinku na zemi 😀 .

A protože jsme v Moravském krasu, je tomu přizpůsobená i místní herna. Děti si tak složily tradiční krápníky, na ceduli vedle si připomenuly ty krkolomné názvy jako je stalaktit či stalagnát a já už věděla, že zbytek cesty na hory uteče rychle, protože budeme v autě na cestě do Beskyd probírat tohle prima místo 🙂 .

A kdo se odváží na cestu jeskyní za medvědem? 🙂

Praktické info k Domu přírody Moravského krasu

webová stránka – http://www.dumprirody.cz/moravsky-kras/
Facebook funpage – tady klik
adresa – Blansko, na Skalním mlýně mezi Hotelem Skalní mlýn a Kateřinskou jeskyní
vstupné – dopělák 65 Kč, do 5 let zdarma, rodinné (2 + 3) 120 kč
nárazově seženete výhodně na Slevomatu – tady klik

Děláte si takové přestávky i vy? Pokud znáte nějaké místo, které je vhodné na takovou zastávku, určitě budu ráda za inspiraci 🙂 . Už teď je mi totiž jasné, že tak krásných míst je spousta, jen se o nich dovědět. Nemusí přeci přestávka znamenat jen prolézačky a herny 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

4 Comments

 • Martina H. 22.1.2019 at 20:35

  Krásný tip, díky, tam by se líbilo i mně 😎

 • Martina K. 22.1.2019 at 21:39

  Děkuji za další krásný tip na výlet. Do Moravského krasu máme v plánu jet, tak to spojíme. A já přidávám zase tip vám… Dům přírody Litovelského Pomoraví a jeho Galerie v přírodě … parádní procházka za hezkého počasí.

 • Lucie Mokrejsova Zmundova 22.1.2019 at 22:01
 • Kristee 23.1.2019 at 13:06

  Český Krumlov stojí za návštěvu sám o sobě, každého asi jako první napadne zámek nebo otáčivé hlediště. My teď ale objevili Interaktivní expozici lidských řemesel v krumlovském klášteře. Na kraji historického jádra – na zpestření cesty na jih ideální. Děti budou určitě nadšené, naše byly 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×