když „hoří“ tváře | Pátá dětská nemoc

Poctivě jsem procházela všechny příspěvky z knižní soutěže na Facebooku a těší mě, že se dost shodujete v tom, co chcete na blogu vídat a číst. Mimo knih, smysluplných her a výletů, se tam také objevovala pediatrická témata. Tak dnes vás možná trochu uspokojím, protože jedno mám.

Když něco prodělají holky, vždy se snažím vše zachytit tak, aby bylo možné o tom dodatečně napsat i vám. Tak jdeme na to, holky mají obě dvě za sebou letos i „pětku“, která si z dítěte na dítě skáče v dětských kolektivech.

Jojo, objevily se tam komentáře „chceme číst jak na vši nebo roupy“ 😀 tak doufám, že to tady ještě chvíli nebude 😀 .

Pátá dětská nemoc – onemocnění (nejen) předškoláčků

Přijde podzim nebo zima přechází v jaro a se změnou počasí se rozjíždí populární dětské virózy 🙂 . Mezi jedny z častějších patří vzduchem přenášené parvoviry B19, které způsobují Pátou dětskou nemoc. Je typická pro věk předškolních a mladších školních dětí. Často je to dárek ze školky a poměrně snadno se podaří ji rodičům rozpoznat 🙂 . Tím nejnápadnější příznakem je typický motýlovitý exantém v obličeji. 

Část první: „Chřipkové příznaky“

Průběh onemocnění není nikterak dramatický, nejde ani o příliš infekční nákazu. Onemocnění začíná horečkou či zvýšenou teplotou s bolestmi hlavy a svalů. Dítě může být celkově více unavené a v nepohodě. V inkubační době a právě v tomto období je dítě nejvíce infekční.

Pokud dítě nemá výrazný výsev tedy vyrážku a průběh nemoci je mírný, stává se, že si rodič zamění onemocnění s klasickou virózou a ani neví, že pátou nemoc dítě prodělalo.

Část druhá: Charakteristický exantém

Přibližně týden po teplotách se objeví červené zarudnutí v obličeji,  které vykreslí charakteristický motýlovitý vzhled. Tato vyrážka může mírně svědit a může mít dítě ještě zvýšenou teplotu. Máte-li doma dítě, kterému se vytvoří na obličeji motýlovitý exantém, vždy byste měli kontaktovat dětského lékaře. Náladou je ale malý pacient obvykle veselý a nikterak schvácený 🙂 .

Exantém často začíná na tvářích v podobě jednotlivých červených skrvn, během hodin se ale slijí a plošně zbarví velké části tváří. Může se tak snadno zaměnit s „ofouklými tvářemi“ nebo tvářemi „od sluníčka“. Ne vždy je vidět propojení zarudnutí z tváří přes kořen nosu (u Julči na fotce jde vidět i přes kořen nosu). Může mít dítko jen velké červené plochy na tvářích.

U Nelinky nebyl exantém tak patrný, Juli ho ale vyfikla se vší parádou, tak jsme vám motýlka blejskly 🙂 .

pozn.: Existuje více onemocnění, které se tímto diagnostickým rysem projevují a jen váš lékař určí, zda se jedná o Pátou nemoc nebo jde o něco jiného.

Jak postupuje vyrážka po tělíčku?

Vyrážka začíná na obličeji, odkud se pak dále šíří na trup i končetiny. Je pro ni typický síťovaný vzhled a reaktivnost na vnější podmínky, chlad nebo teplo, která se projevuje změnou intenzity výsevu. Takhle vypadaly nožky Julinky po koupání, výsev byl hezky patrný a vykreslený. Nikterak ale nesvědí a dítě netrápí.

Jak pátou nemoc léčíme a kdy pozor?

Terapie, tedy léčba Páté dětské nemoci je především symptomatická. To znamená srážení teplot fyzikálně čí běžně dostupnými antipyretiky, dostatek tekutin a klidový režim dítěte.

Pátá dětská nemoc není pro jinak zdravé jedince nebezpečná, ohrožení však může znamenat pro těhotné v okolí nakaženého dítěte nebo děti, které se potýkají s poruchami imunitního systému a vážným chronickým onemocněním. Lidský parvovirus B19, který způsobuje Pátou dětskou nemoc má schopnost procházet placentou a může způsobit vážné poškození plodu či v prvních měsících vyvolat potrat. Vždy gynekologovi hlaste, pokud ve vašem okolí kdokoli pátou nemocí onemocní.

Proti tomuto onemocnění se neprovádí očkování na prodělaná infekce zanechává doživotní imunitu.

Poslední týden! Podpoříte nás?

Líbí se vám články i co děláme a jak to děláme? Chodíte sem rádi a inspirujeme vás? Udělá nám velkou radost, pokud si najdete minutku a pošlete nám hlas v anketě o nejzajímavější mamablogy. Najdete nás v kategorii Lifestyle, a to jako blog MK Life.
 
Děkujeme 🙂 . A pokud to tu máte jó rádi 🙂 , hlas můžete do 1.6.2019 poslat až 1x denně a vyhrát tak i něco milého pro sebe a děti.
Ze srdce děkujeme
 

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×