korona ve dvoře | pokladovka k pátým narozkám

10.6.2020 in Procházky, Výlety - 13 Comments

Je tu někdo z vás? Pěvně věřím, že ano 🙂 . My si poslední měsíce hodně užívali lesů, pole a samoty na chalupě, protože víme, Praha nebyla na procházky a venkovní užívání zrovna ideálním místem 🙂 . Nakupilo se mi proto tak moc fotek, že si tenhle náš deník na blogu musím zase doplnit a všechny je sem nasázet. A že těch fotek malé raViolky mám 😀 .

Ale dnes jsou na řadě ještě jedny narozeniny – Julinka v korona-karanténě oslavila svou pětku!

Kousek naší džungle

Ani nevím, jestli jsem to tu někdo zmiňovala, ale bydlíme v činžovním domě, kde je s námi cca dalších 14 rodin. Poloha domu není daleko od nemocnice, takže sanitka za sanitkou 🙂 – mimochodem skvělý rozptýlení Nely nočních laryngitid 😀 .

Náš dům má i takový džungloidní dvůr a ani nevíte jak rádi jsme za něj teď byli 🙂 . Každý den, když to počasí dovolilo, sebrali jsme pár zahradních proprietek a hrabali se v hlíně, učili se házet frisbeečkem a dýchali bez roušek.

Asi jako vy všichni jsme doma přečetli spoustu knížek, projeli každou deskovku a holky si za špatného počasí chodily zalévat kytky na dvůr (jasně, déšť přeci nestačí 😀 ).

Oslavenkyně Julinka má 5. narozky

Tak moc se těšily na oslavu narozenin s kamarády ze školky, a tak hloupě padly obě oslavy přesně do nejpřísnějších opatření, zákazu stýkání a tak nějak i vycházení. Jak rozveselit děti, když oslava s dětma nebyla možná, to byl úkol, který se nám moc povedl, a proto ho s Vámi chci sdílet 🙂 .

Nely 7. narozeniny už na blogu jsou i s její lanovkou do 4. patra 🙂 . Juli, ta dostala cestu za dárkem v podobě mapy dvora plného úkolů 🙂 . Třeba se vám takový tip bude někdy hodit.

Nelinky 7. narozeniny | Máme školní batoh – tady klik

Co je prima na takových hrách? Uděláte je v každém terénu. V lese, na ulici, na malém hřišti, ale i doma 🙂 . Takže pokud k vám trefí neštovice, děti budou nemocné a chcete jim udělat radost, nakreslete plánek bytu, poschovávejte úkoly, které jsou úměrné věku a užijte si ten velký den 🙂 . A co čekalo na holky?

1. Luštilo se

Na mapě bylo celkem 8 úkolů, které holky prošly podle čísel. První byla křížovka, kterou jsem jim nakreslila na betonový plácek ve dvoře.

Obě holky už zvládají číst i psát, takže už se nám rozšiřují možnosti úkolů 🙂 .

Často si zadání přečtou samy – ale to uvidíte v článku z chalupy, kde měly holky obdobnou hru, jen na velkém poli 😀 .

raViolka dozorovala

Aby se nešvindlovalo a plnila se všechna pravidla, od toho byla na dvoře šéfová raViolka. Jen nepochopila, že z toho medvěda je třeba vystrčit hlavu, takže až doma nadávala, že jsme jí zapomněli vzbudit 😀 .

Stejně jako předešlé ségry – nosíme v nosítku TULA FTG – najdete tady

První úkol splněn. V tajence vyšlo JE MI PĚT a Julince hned docvaklo, že tahle hra bude někde ukrývat dáreček 🙂 . Z čeho mám velkou radost je, že Nelinka nadšeně plnila každý úkol s oslavenkyní Julčou a v závěru nebyl žádný smutek, že dárek ze hry má vlastně jen její mladší ségra 🙂 .

2. Dřepovalo se

Druhým úkolem byla dřepovaná – a modří už vědí 😀 . Ano, volila jsem úkoly tak, abych odrovnala alespoň dvě děti ze tří (raViolka opravdu nepochopila, že na dvoře se maká a nechrápe), takže jedeme, holky!

Po každém úkolu maponoš určil číslo dalšího stanoviště a šlo se dál. Nenechte se mýlit, náš dvůr je velký jak tenisový kurt, takže vtěsnat tam 8 úkolů znamenalo, že toho moc nenachodíte 😀 .

3. Žabákovalo se

Jenže jak jsem řekla, já chtěla hezkej večer 😀 . A tak se žabákovalo. hezky do kopce, tam a zase zpátky.

A co bylo nejlepší? Ono je to bavilo 😀 . Mně by do kolen jen tak někdo nedostal, a to bych to po tom porodu tááák potřebovala (jojo, stále působím těhotným dojmem 😀 ).

Štěstí, že teď nejezdím MHD, to by mě možná i pouštěli sednout 😀 .

4. Pižlaly se opejkáky na buřty

Já vim, povídám o poporodních kilech a přitom nesu v košíku nakrojené špekáčky 😀 . Jenže ty byly letos první, to se nepočítá. Aby se ale mohlo opejkat, je potřeba v džungli najít klacek a udělat mu pořádnou špičku, takže jsme zase vytasili z kapes geniální dětské nožíky Opinel a žádný prstík nedošel k úhoně.

Krásný drobný dárek dobrodruhům – Nožíky Opinel najdete tady

V nesnázích holky proškolil táta, a pak se to fikalo raz dva. A schválně, kdo si všiml, že je na obrázku krom Nelinky a Toma ještě i dozorčí raViolka? 😀

Mám z nich radost 🙂 . Převelikou. Když si vemu, jak minulý rok byly s nožem lehce telecí. No štěstí, že mám tu Violku, jinak už bych utírala slzu, že z těch malých mimin jsou tak velký holky.

Ano, už to cítíte? Ten hormon ve mně pořád je a ne a ne se ho zbavit. Možná proto jsem tady od narození Violky moc nepsala, protože bych to zvládla číst asi jenom já 😀 .

A tak se pižlalo a nakonec i svačilo 🙂 .

5. Házelo se ze schodů a do schodů

Co byl úkol slavící největší úspěch? Házená na schodech. Každá z holek měla 10x kutálet balón ze schodů dolů, kde ho ségra chytila a tak ho měla nahoru hodit.

Tak tohle byl velký zážitek dne, který pak samy opakovaly ještě několikrát v následujících dnech 😀 .

6. Trefovalo se do stromu

Pro velký úspěch pátého úkolu, je šestka taky házecí. Tentokrát ale na cíl. Startovní čárou budiž nám zlatý déšť a jedem 🙂 .

S Tomem jsme se pak shodli na tom, že jsme holky krutě podcenili. Z deseti hodů se totiž Julča trefila 8x a Neli 9x. Tak to jsme nečekali 😀 .

…Juli ovšem taky ne 😀 😀 😀 .

7. Zkoumala se kvítka

Sedmička byl úkol vědecký. Hledáme pestíky a tyčky, počítáme okvětní lístky a zas po zimě taháme lupu ven 🙂 .

Byla s námi na hřišti i dneska 🙂 .

8. Fotilo se podle zadání

Focení Julinku od Vánoc ještě nepustilo, takže krom fotek z vany, má konečně i nějaké focené venku 🙂 . Neli si foťák chtěla tolikrát pujčit, ale Julinka je nelítostná a střeží ho jak oko v hlavě. Tak jsem dnes pomocí úkolů našla chvilku i pro Nelinku.

Holky měly fotit deset věcí, každá svých 5. Byly mezi nimi cihly, ale taky zlatý déšť, plot k sousedům a…

žížala, kterých máme plný dvůr a zjistili jsme to při sázení kytiček.

V tuhle chvilku se jich Julča ještě štítí, o tří týdny dál jí ale chalupa naučila dost nového a dnes už se ráda pomazlí i se stonožkami a škvory (jdu blejt, velebnosti 😀 ).

Gratulovalo se malé velké oslavenkyni

V závěru se spočetly body a malá oslavenkyně už se mohla vypravit hledat do dvora svůj narozeninový dárek. Byl jím závoj a desková hra. Takže tak trochu dárek celé rodině 😀 , ale ty jsou stejně nejlepší.

Ač to holky možná ještě nevidí, největším dárkem je, že jsme všichni spolu.

A právě proto pro nás korona nebyla žádným utrpením ani přítěží, ale vlastně radostí, že Tom může být s námi a konečně vidět alespoň jednu z dcer opravdu vyrůstat. Moc vám všem mávám a pokud jste tady, nechte mi tu komentář nebo pozdravení, ať vás alespoň takhle „vidím“ 🙂 .

A pozor, na srpen plánujeme zase nějaký společný piknik, tak doufám, že se zase sejdeme 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

13 Comments

 • . 10.6.2020 at 10:12

  Zdravím. Krásný článek,plný inspirace 👍foťák vypadá parádně, copak to je druh,děkuji:-) Miru

 • Janipa 10.6.2020 at 10:15

  Také jsme slavili narozeniny v karantene. A užili si to, taťka mohl být s námi celý den, což by normálně nebyl. Začali jsme snídani – dortem 🙂

 • Petra Pivoňková 10.6.2020 at 10:25

  Mávám, že tu jsem, a děkuju za super článek. Určitě se ten tip bude jednou hodit, třeba pro hlídací babičky na prazdniny😃 Nebo když nám v létě na dovolené nebude přát počasí 🙂

 • Jana 10.6.2020 at 10:47

  Moc pěkný článek. Už mně to tady chybělo. Prosím o nějaké super tipy na knížky, výlety, hračky … nebo cokoliv jiného. Zdravím Vás.

 • Luci 10.6.2020 at 11:26

  Krásný den, tady je bezva příležitost poděkovat za tip na nůž opinel. Velice se nám osvědčil 🙂
  Mimo to jste mě úplně rozněžnila, ačkoli jsme s manželem vždycky říkali, že máme děti dvě a třetí ani omylem, už jsme oba nalomení stát se rodiči po třetí, tak uvidíme, některé omyly člověk nakonec udělat chce.

 • Helena K. 10.6.2020 at 13:06

  Děkuji za krásný článek! Chodím si sem pro inspiraci už dlouho, jen moc nekomentuji. Tentokrát ale musím, chci povzbudit, aby Váš blog neusnul pro zdánlivý nezájem. A navíc moc děkuji za kurz první pomoci, je perfektní! Díky.

 • Katka 10.6.2020 at 14:23

  Krásný článek,děkujeme za inspiraci. My se v době coronaviru stěhovali do zahraniční, kde nás čekala 14denní karantena. Takže jsme podobný dvorecek jako máte vy též hojně využívali. :-).

 • Sylva 10.6.2020 at 16:06

  Krásně napsané a hlavně zorganizované. Takejsme slavili v karanténě, alene tak nápaditě…bohužel pro naše děti, ale snad se pro příště inspiruju 😉

 • Ivka 11.6.2020 at 10:28

  Mávam a ďakujem za ďalší skvelý článok 🙂
  Zaujala ma zmienka o deskovkách, možno by to mohla byť téma na ďalší článok. 🙂

 • Terez 14.6.2020 at 15:45

  Aaaa, my stihli oslavu těsně před karanténou a jsem z toho šťastná jak blecha, neb A. je narozená 29.2. a letos jí byly 4, takže vlastně první „opravdové“ narozeniny, kdy o oslavě mluvila už od podzimu 😀 Jinak tahle bojovka je boží, mě by to vůbec nenapadlo (ani ty úkoly popravdě) a přitom to zní tak jednoduše.. asi se budeme muset hecnout a zapojit závity 🙂

 • Viki 18.6.2020 at 8:56

  Radosť z oslavy v každom riadku a fotke. Ďakujem. Tak rada Vás čitam. Teším sa na piknik. Na ten sychravy v Stromovke dcera spomína doteraz a vybavuje si úlohy, ktoré sme tam riešili. Krásne leto.

 • Radka 24.6.2020 at 22:03

  Zdravím, Míšo,
  jsem tu a děkuji za krásná slova, fotky a nápady. Moc mě bavíte a moc vám fandím ❣️

 • Martina 1.7.2020 at 11:09

  Zdravím z Pardubic,
  také už jsem dceři pořádala oslavu s hledáním pokladu v lese a děti byly nadšené. Úkoly jsme měli např. zazpívat písničku, házení šiškou na cíl, štafetový běh, rozpoznávání stop zvířat a také skákání žabáků. Na konci holky hledaly dřevěnou truhličku s pokladem ve které bylo pár drobností a sladkostí pro každou.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×