šablony ke Guidecraftu | Z her nemusíte „rychle vyrůst“

1.4.2019 in Hračky, Hraní, Recenze - 2 Comments

K dnešnímu článku jsem přišla jak slepá k houslím. Přišla za mnou kamarádku s prosbou, zda bych nenabídla na Facebooku k prodeji hru po její Aničce, protože ta už z ní vyrostla. Aničce jsou tři.

„Vkládačky a navlíkačky máme za sebou a nemá cenu to doma skladovat, tahle je pro děti 2+ a na Aničku už je lehká.“

Balíček mi předala, já ho dovezla dom a jakmile jsem ho začala vybalovat, slétly se na mě obě holky 😀 . Hru si vzaly do parády a já věděla, že budu Lucce její prodej zkoušet alespoň chvíli vymlouvat. Ani pro naše holky, kterým je čerstvě 4 a 6 let, totiž hra nebyla „malá“, jen je občas fajn hru použít i jinak než ukáže návod.

Celé to skončilo mým nápadem, že Lucce vyrobím pár hracích karet, na kterých uvidí, že tříletá Anička bude mít co dělat 😀 . Že není třeba kupovat hračku další, když tahle ještě rozhodně není „vysosaná“. Šablon jsem nakonec vytvořila víc a hra se holkám líbila natolik, že jsme ji vzali po nemoci ven (aby nelítaly jak splašené po hřišti) a já vám jí ukážu a šablony přikládám i vám.

Kdo máte děti 2+, mohla by se vám hodně líbit a dlouho vydržet 🙂 .

Aničce ke druhým narozkám

Přiznávám, že značku Guidecraft jsem viděla tentokrát poprvé. Když jsem o ní hledala víc, překvapilo mě, že ji má KidTown.cz, ve kterém toho hledám dost a tahle značka mě doposud míjela. Přirovnala bych ji jako levnější, ale neméně kvalitní PlanToys záležitost. Takže sympatické hry i stavebnice 🙂 .

V dnešním článku vidíte stavebnici Mix and Match Stacks. V eshopu najdete tady – klik

Mix and Match Stacks je dřevěná stavebnice, která děti vede nejen k rozvoji správného úchopu, jemné motoriky nebo učení základním barvám. Může skvěle sloužit i jako hra trénující soustředění či prostorovou orientaci.

Rovnej, třiď a trénuj prstíky aneb jak se má

Základním úkolem hry je seřadit díly stavebnice na dřevěnou základovou desku, opatřenou kolíčky a barevnými kombinacemi. Každý dílek je jiné barvy a tvaru – půlkruhy, obdélníky, tvar á la trojúhelník 🙂 .

Zpracovaná je opravdu krásně, velice dobře se budou díly držet i malému dítěti a barvy na nich jsou hezky zvolené. Od modré a zelené se ještě naučíte rozpoznat i „světlejší a tmavší“ odstín.

A teď by se mohlo zdát, že to děti párkrát složí a za půl roku musí stavebnice ven, protože „už vše umíme“. Tak co kdybychom z téhle 2+ hry vyrobili během dvou až tří hodin hru, která bude těžká i pro šestileťáka? Je jen na vás, jakou obtížnost si nastavíte. Já malé Aničce udělala karty různě těžké, abych jí ve třech letech neodradila něčím, co si snadno nedává ani moje Nelinka 😀 .

Tak jdeme na to hodit očko 🙂 .

Do domečku trochu jinak

Kdo říká, že na jednotlivé kolíčky je potřeba skládat vše jak poklici na hrnec? Nele jsem ke hře neřekla ani slovo a zatímco čtyřletá Julinka se nadšeně držela pravidel (protože měla hru v ruce poprvé), tak Nela automaticky začala rozjíždět svou vlastní anarchii 🙂 .

Podle ní tam tvořila jakýsi zámek, ale abych řekla pravdu, nepochopila jsem ani to, kde bych našla zámeckou bránu 😀 . Ale o mně její hraní nebylo. Tak pokud hru máte, neděste se, evidentně nebudete jediní, u koho pravidla nefrčí. Přiznám se ale, že pravidel se moc nedržíme nikde, takže na tom možná nesu vinu sama.

V dnešním článku vidíte stavebnici Mix and Match Stacks. V eshopu najdete tady – klik

Stavebnicová anarchie

Kdy ale začíná mít stavebnice obrovský potenciál, o který se chtěla Lucka prodejem hry připravit, to je hraní s hrou v prostoru. Někdy máme pocit, že se toho moc vymyslet nedá, ale děti nám ukáží opak. A protože holky mají mraky fantazie, ale zároveň mají strašně rády různé úkoly, hádanky a kartičky, rozhodla jsem se vzít foťák a během jejich spaní po obědě (ano obě ještě po-O spí 😀 . Neee-e vůbec nechci dráždit hada bosou nohou 😀 ) pár takových karet vyrobit.

slož obrázek na podložce

Pokud nemáte tuhle stavebnici, ale vlastníte podobnou, ke které by to šlo též, nafoťte si šablonky vlastní 🙂 . Stačí vám k tomu bílý stůl, za ním bílá stěna (ale stačí i prostěradlo nebo deska) a máte za hodinu a půl hotovo 🙂 .

Aby měla Anička s čím začít, vytvořil jsem pár karet těch nejjednodušších obrazců, které mě napadly. Ty se skládají ve 2D, tedy leží jen na stole či zemi a můžete se na ní krásně naučit krom barev i orientaci. Není třeba děti zkoušet, ale jen jim při hře nahlas popisovat co vidím.

Ták Aničko, krásně jsi dala světle modrou nalevo. Na pravé straně bude velká tmavě modrá kostka. Najdeš, která to je?

Když Anička zvládne základní obrázky, může se pustit do složitějších. Pro holky bylo vidět, že jsou pro ně hodně snadné ty obrázky, pod kterými si lze něco představit. Panáčci, roboti a cokoli jim něco připomínalo, to se skládalo snadno. No, snažila jsem se z kostek skládat „poznatelné“ obrázky, ale 😀 … na to moc nemám. Včera ani čas ani fantazii.

Zatímco první tři šablony jsou ležící panáčci na stole a složit je lze snadno, poslední dvě šablony byly na složení pro holky těžší.

Postav stavbu do prostoru

Když se zvládnou stavby na zemi, hurá do výšky. Je to zase jinak náročné na orientaci, takže ne úplně hned to půjde tříleťákům, ale výzvy oni mají rády. První jsem zase udělala pár lehčích karet. To jsou takové, kde snadno vyženete „obrázek“ do výšky a nijak zvlášť se to nekynklá 😀 . Postavit si můžete třeba i vlastní dům 🙂 .

Vidíte je třeba tady. Už jsou na první pohled složitější, ale stačí složit a pochopit jak na první a zbytek půjde sám 🙂 . Ten předposlední je ale „vyšší dívčí“, takže ten jsem tam dala jako výzvu právě pro ty starší a zatím ho Nelča nedala. Ale hrála si s hrou zatím jen jednou na hřišti, tak uvidíme.

Obávám se, že holky nebudou úplně s radostí hru Aničce vracet 😀 .

Trénuj prstíky a soustředení s balancem

No a je tu řada kynkláků 😀 . Tohle se vrtí a bortí, je třeba se víc soustředit a zjistit, kdy je třeba co kde držet, aby to všechno dopadlo a nespadlo 🙂 . Až se sem Anička dostane a některé ze staveb si postaví, ráda jí hru vystavím a nabídnu u sebe k prodeji (Lucka je totiž nefejsbůková maminka 🙂 , ale blog čte ráda – zdravím Luci 🙂 ).

Šablonky mám uložené, tak jsem je sem nahrála a ráda nabídnu ke stažení, tak kdo tuhle hru máte, stačí vytisknout 🙂 . Kdo ji nemáte a líbí se vám k narozkám či do pojedličkové skříně na Vánoce, stahujte též 🙂 . A kdo máte hru podobného ražení, vyrobte s dětmi šablony. Však stačí cvaknout i jen mobilem.

A protože to mám kousek do kamenné prodejny KidTown.cz, která je na Korunní ulici v Praze, zajdu se na Guidecraft podívat. Holkám sice hraček moc nepořizujeme, ale rády je zkoušíme, ty chytré a užitečné navíc nosíme na narozeniny kamarádů a případně je vybírám i sem vám. Schválně se podívejte, myslím, že k PlanToys nemají vůbec daleko a mnohé se mi líbí ještě víc 🙂 .

Na další hry značky Guidecraft kuk sem – klik

Dáme výzvu? Ta padla mezi holkama, když se předháněly, která za použití všech kostek vytvoří tu nejvyšší věž 😀 .

Julča sama kulila oči, co za mrakodrap z toho šel vystavět 🙂 . Takže hra je sice od 2 let, ale horní hranice je u každé hry na nás. Pokud mám teda doma puzzle o šesti dílkách, nic světobornýho s nima nevymyslím 😀 , ale tyhle stavebnicové hry jsou všechny naprosto ideál na hrací šablony. Na blogu mám třeba ke stažení i šablony ke hrám s legem 🙂 .

Šablony pro hry s Legem je možné stáhnout tady – klik.

Dřevěné, do ruky příjemné a krásně barevné

A to byl Guidecraft a mé odmítnutí Lucky, která ale šablonky přijala s radostí a už mi píše, že se vidí jak to Anička zvládne postavit dřív než ona 😀 . Noo, i já jednou probudila Julču, když mi tady lítaly kostky ze stolu až na zem 😀 .

Tak holky, je čas jít domů

A nám se začalo smrákat, tak jsem pomalu ohlásila odchod domů, a do té doby sedící děti u stolu, vzaly roha 😀 . K mému štěstí má tohle hřiště asi 20×20 metrů a ještě tam s námi nikdy nikdo cizí nebyl, takže odchyt divoké zvěře byl raz dva.

Mějte se moc krásně, přejeme co nejvíc jarních slunečných dnů a my s holkama plánujeme v tomhle týdnu plnit další zážitkové úkoly z naší hry ZAŽIJ Jaro 🙂 . Na řadu u nás přijdou farmářské trhy.

Holky půjdou samy nakupovat, samy se budou bavit s farmáři, každá si koupí a ochutná něco, co vůbec nezná a očicháme společně všechny bylinky a kytičky 🙂 .

Že ještě nemáte zážitkovou hru Zažij jaro? Tak kuk na ní sem – klik.

Šablonky k dnešní hře k vám posílám přímo tady:

Šablony stahuj zde

MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

 • Mirka Pasalová 1.4.2019 at 23:30

  Milá Miško,
  vždy se těším na každý článek, protože v něm vždy najdu něco, co mně inspiruje. Ten dnešní je dokonalý. Petříkovi budou dva a stavebnice je úžasná. A vaše šablony k tomu úplně trešnička na dortu. Moc dekujeme, hru poschaníme.

  Mirka

  • Míša 2.4.2019 at 1:03

   Dobrý večer Miru,

   moc děkuji za milý komentář 🙂 Vždy mi udělají radost. Jsem ráda, že se hra i šablony hodí. Mně samotné se stavebmice líbí, takže mít holky staré tak, jako je Váš Petřík, také bych do ní šla, protože její cena je adekvátní a bude užitečná hodně dlouho 🙂 .

   Mějte se krásně
   Míša a holky

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×