tajemná Knihozem | Kostík s Gerdou v Králíkovi

8.8.2018 in Hraní, Knihovna - 8 Comments

Pamatujete na Rok pro mámu, kdy sem se rozhodla, že každý měsíc udělám něco pro sebe? Myslím, že se mi to daří a každý měsíc mám“to svoje“. Začala jsem s jógou, každý měsíc si vyberu novou knížku, něco nového se učím a jedním z úkolů bylo i mé vylezení z ulity.

Přiznám se, že když mi přijde pozvánka na nějakou tu akci, raději si vyberu možnost být s dětma než vyrazit na cokoli pro blogery a novináře. Všech nabídek si samozřejmě vážím, ale tak nějak jsem spíš na to psaní než setkávání 🙂 , a to jsem se rozhodla pokořit. Skvělou volbou byla účast na merendně knižního vydavatelství Albatros, která byla v Králíkovi v rádiu, a kde se představil nový knižní svět – KNIHOZEM.

Knihozem, země plná dětských knih

Knihozem je místo, kde spolu žijí ledoví obři, drak Franklin, který má vlastní knihovnu, nebezpeční piráti nebo záhadné bytosti, o nichž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Místo, kde se dá čarovat i létat na koštěti. Kde poznáte osamělou velrybu, která putuje oceánem a hledá přátele, nebo zvířecí architekty a mamuty. Takové místo opravdu existuje. Jmenuje se Knihozem, ale v mapách ji nehledejte… 🙂 .

Koncept celého projektu, který je zaměřený na rodiny s dětmi, mě nadchl, a to zejména proto, že knihy, po kterých jsem sáhla se staly velice rychle bestsellerem našich dětí 🙂 . Dvě z knížek vám dnes ukážu a jistě o nich nebudete slyšet poprvé 🙂 .

Tajemný svět dětských příběhů

Pro děti je Knihozem kouzelný a trochu tajemný svět, říše, kde vznikají ty nejkrásnější dětské příběhy. Pro rodiče, prarodiče nebo učitele a další čtenáře, kteří se zajímají o dětské knihy, je platformou celoroční komunikace i vzájemné interakce. Na webu Knihozemě a na sociálních sítích se v průběhu roku můžete seznámit s tipy na kvalitní dětské tituly, náměty na podporu čtenářství nebo s informacemi o akcích spojených s literaturou pro děti.

webové stránky knihozemě najdete tady – https://www.knihozem.cz/

Kostík hledá přátele, kniha co nechceš pustit

První knížkou, která k nám z Knihozemě přiletěla je Julinčina oblíbená knížka Kostík 🙂 . Já ji miluju především proto, že je musím neustále hladit 😀 . Kdo ji máte doma, jistě víte, o čem mluvím 😀 . Má krásný „sametový povrch“ a její zpracování je nádherné.

Kostík je malá, schoulená kostřička, která se cítí být osamělá až do doby, než narazí na stejně osamělou holčičku Rozárku. Každý je z jiného světa, ale brzy zjistí, že to není absolutně žádnou překážkou 🙂 . A co je spojí dohromady? Je to vypadlý mléčný zoubek, který Kostík ztratil a Rozárce zrovna vypadl a chystá se ho „pro štěstí“ zakopat 🙂 .

To hlavní, čeho si v knize všimnete, jsou jednoznačně ilustrace. Textu tady extra nehledejte, kniha je hlavně o krásných kolážích 🙂 . Zatímco svět Kostíka je spíše ponurý a tmavý, Rozárka mu ukáže svůj svět plný barev. Co vidím na pozadí „mezi řádky“ je ukázka toho, že i když máme mezi s sebou kamarády, kteří mají jiný svět než my, i tak se můžeme stát velkými kamarády a odlišnost nemusí být nutně překážkou 🙂 .

Kniha Kostík hledá kamarády je k dostání v knihovně 🙂 a nebo tady – klik

Gerda příběh velryby, nádhernost pro celou rodinu

Nelinka vám z Knihozemě vybrala knížku Gerda, příběh velryby, a ta je i mou srdcovkou 🙂 . Proč? Protože je knihou, kde nedokážete říci, zda ji chcete kvůli příběhu či ilustracím.

Obojí mi hladí duši, obojí má neskutečnou hloubku. Příběh velryby Gerdy už k vám jistě doputoval a já ji řadím v knihovně ke knihám trojice Máme Tě ráda…, kterých se nevzdáme a dětem zůstanou zase pro jejich děti 🙂 .

Gerda je malá, oceánem spokojeně proplouvající, velryba, které nic nechybí. To se bohužel změní v den, kdy jí ze života zmizí milovaní rodiče a ona se ocitá v tom velkém oceánu sama. Že se s tím má popasovat a začít žít nový život? S tím se rozhodně nesmíří a vydává se na dlouhou a nelehkou cestu oceánem, jejímž cílem je rodiče opět najít.

Jak proplouvá oceánem a vy stránkami knihy, setkáváte se společně s mnoha přáteli, se kterými si budete povídat a poznávat jejich svět. Při prvním čtení na mě knížka působila neskutečně smutně. I děti cítí to napětí, prožívají s Gerdou její cestu a je hezké zase číst „mezi řádky“ 🙂 .

Abychom dokázali v životě najít to, co si nejvíc přejeme a co nás učiní šťastnými, musíme projít cestou, která nebude vždy snadná. Vždy na ní ale můžeme potkat plno nových přátel, poznat a naučit se spoustu nového a hlavní je, tu cestu za šťastným cílem nevzdat.

Bát se totiž nemusíte, i Gerdin příběh končí samozřejmě hepíkem 😀 . Rodina je totiž vše co máme a i Gerda tohle moc dobře ví 🙂 . Další kniha, která mě neomrzí ani když ji holky chtějí číst několikrát za sebou 🙂 .

Kniha Gerda, příběh velryby je k dostání v knihovně 🙂 a nebo tady – klik

Tolik ode mě dnes k tipů do knihovničky, protože tyhle dvě knížky jsou naše současné favoritky. A až budete hledat inspiraci „co dětem“, doporučuju nahlédnout do Knihozemě, kde najdete inspiraci a třeba už se vám začnou plnit ty vánoční podjeličkové skříně dárkama, stejně jako nám 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

8 Comments

 • Anna 8.8.2018 at 17:05

  Míšo, Míšo,
  objednány obě dvě 😀 Nádhera, děkujeme! Nevím jestli se více těším já, nebo syn. Milujeme večerní čtení!

 • Janka 8.8.2018 at 20:07

  krásné! Já tu velrybku miluju! Moc děkuji za další krásný odkaz. Jdu se toulat do Knihozemě 🙂

 • Petra 8.8.2018 at 23:57

  Já tedy za sebe musím říct, že jsem z Gerdy byla trochu zklamaná. Ty nádherné ilustrace jsou absolutním pokladem, ale příběh za mě velmi slabý. Myslím, že se z toho tématu dalo vytřískat mnohem víc i ve verzi pro prcky. Jako třeba v případě Justynky a asistenčního jednorožce.. Ta je za mě naprosto unikátní. Chápu pozdvih kolem Gerdy, protože je krásná, ale myslím, že až se jí Andrejka nabaží, s klidným srdcem ji pošlu dál.

  • Míša 9.8.2018 at 0:02

   Hezký večer Peti,
   obě knížky máme a nedají se srovnat. Justynka je především knížkou, která je hodne náročná. Třeba naše Julinka ki dá pp malých kouskach a celek pak po těch x dnech moc neposklada. U Gerdy se nám líbí, že ji precteme před spaním celou naráz a je díky tomu pro menší děti skvělá 😊.

   Rozhodně je ale obrovským lákadlem právě díky kouzelným ilustracim, o tom žádná 😊. Na množství textu, které v ní je, je pro mě hezky zpracovaná 😊.

   Justýnka je ovšem ukaz 😊 to bez pochyby ❤

   Krasny večer
   Míša

 • Jana 9.8.2018 at 7:37

  Dobrý den Míšo, už před nějakým časem jsem narazila na Váš blog a od té doby Vás sleduju a jsem ráda za inspiraci, tipy a recenze, které od Vás čerpáme. Máme s manželem taky dvě holčičky, mladší slavila teď o víkendu rok a starší je o rok a devět měsíců a je to super věkový rozdíl. Všimla jsem si na fotce, že malte i houpačku z utukutu, recenzi na prkno jsem četla a v jedné herně jsme si vyzkoušeli prkno i houpačku spectra a váháme, chceme pro holky pod jedličku jak vy píšete. Co byste dle vašich zkušeností doporučila víc pro ty menší, nám přišla lepší spectra, ale prkno se nám líbí jako skluzavka. Předem díky za odpověď, Jana

 • Jana 10.8.2018 at 12:45

  A ještě se chci zeptat, hromadná sleva na utukutu se náhodou výhledově nechystá? 🙂 Díky Jana

  • Míša 27.8.2018 at 13:30

   Dobrý den Jani,

   ano chtěla bych ji udělat letos na podzim. Tak pokid bude, budu ji zase rozesílat přes email, který se vkládá na titulní straně blogu úúúúplně dole do formuláře nazvaného Hromadné objednávky 🙂 . Tam rozesílám vše, co je přes blog výhodněji.

   Mějte krásné zbylé letní dny
   Míša

 • Jana 27.8.2018 at 15:16

  Tak máme Gerdu doma. Po několika rozumových odmítnutí jsem podlehla krásným ilustracím a koupila ji dcerce 11m .. zatím do šuplíku. Šuplík se začíná pováženě plnit, ale když ty dětské knížky jsou tak boží a co kdyby je za 2 roky neměli že ano 😀 Dost by mě zajímalo, jak odhadnout, které knížky vydají jen 1x a dotisk buďto žádný nebo za desítky let a které jsou na pultech furt .. když jsou doprodané tak do půl roku dotisknou další..

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×