když plánují děti | kouzelná zastávka na Rabí

22.5.2019 in Výlety, Za kulturou - 2 Comments

Mám velkou radost, že včerejší článek ze Šumavy se vám moc líbí a soutěž o rodinný pobyt v Apartmány Hartmanice & Cafe 27 je oblíbená. Vím totiž, že se vám tu bude líbit. A abych na soutěž ještě špetku nalanařila i vás, kteří účast zvažujete, přidávám ještě poslední zastávku, kterou jsme stihli před odjezdem domů 🙂 .

Výlety podle mapových značek

Čím dál víc se snažíme, aby se holky zapojovaly do našich plánů. Já většinou vyberu lokalitu, do které pojedeme, ale výlety na místě už promýšlíme společně. Začali jsme je postupně zapojovat do plánování v mapách, takže je pochopitelně zaujaly hlavně značky hřišť 😀 , vodopádů, ale i hradů a zámků, pramene (mají pocit, že se v něm vykoupou 😀 ) nebo třeba významného stromu.

A vůbec první výlet, který nám naplánovaly samy, to byla cesta za tímhle žluto-bílým značením 🙂 . No a protože není víc, než když značku poznáte až návštěvou, nevěděly holky až do poslední chvíle, kam to vlastně jdou.

Bylo to super, protože z nich padaly nejrůznější tipy, co že to vlastně může být a brzy už se nám ukázal. Cesta nás zavedla až na zříceninu hradu Rabí 🙂 . Perfektní je (pokud nejste autem) dojet vlakem do stanice Žichovice a odtud po žluté turistické 2 km na hrad. Nedaleko zastávky je také skvělý zatopený lom, kde se dá výborně koupat a i přespat pod širákem (pokud tu nejste v březnu jako my 😀 ).

Malebnou uličkou, okolo kostela

Už samotná cesta z náměstí k hradu je malebná. Projdete kamennou uličkou, okolo hradního kostela Nejsvětější trojice až k samotné bráně hradu. Pod hradem se nachází útulná hospůdka s dobrou českou kuchyní a příjemným posezením a taky teráska s výbornou českou točenou zmrzlinou, kde se můžete rychle a chutně občerstvit 🙂 .

My tu byli návštěvníci ještě březnoví, takže jsme si mohli omrknout jen okolí hradu, ale pokud si sem uděláte výlet o prázdninách nebo v sezónně, určitě bude stát hrad za omrknutí a delší zastávku 🙂 .

Zřícenina hradu a obec leží 9 km severovýchodně od Sušice na skalnatém vrchu nedaleko řeky Otavy.

Ke zřícenině hradu Rabí

A že holky budou mít rozhodně radši zámky, pač přeci princezny 😀 , to byl asi můj největší omyl z víkendu na Šumavě. Na Rabí se z nich totiž stali dva tátovi synové (i když v reflexních sukýnkách 🙂 ) a najednou byl největším hitem nůž a skála.

Pokud se tudy budete vracet domů, naplánujte si v tomhle místě svačinovou pauzu. Po sezení nebo naopak před sezení v autě nebo v jakémkoli dopravním prostředku, tady dětem protáhnete nejenom hnátky 😀 .

A až nebudou vědět jak dolů? No stress 😀 . Při těchto pokusech neutrpěl zdravotní újmu žádný živoucí tvor. 

První nožíkové školení

V klídku jsme tady Nelince dali Kinedryl a měli tak hodinu na povalování a taky první lekci s nožíky. Ano, tady holky prvně začaly obřezávat vlastní prstíky 😀 . Sice to zatím máme bez úrazů, ale u Julinky tomu nebylo daleko.

Zasednout do kořenových lavic, táta naladit na nekonečnou trpělivost a hurá na první zaškolení 🙂 . Já byla ráda, že tohle převzal on, protože já si mnula v ruce lékárničku.

Jakmile budete děti s nožíkem učit, vždy jim zdůrazňujte, že se nůž drží jen a jen za dřevěnou rukojeť.

Dalším důležitým pravidlem je směr, kterým se s nožem pracuje – a to vždy OD TĚLA. Nikdy je nesmí napadnou, aby větvičky a cokoli ořezávaly od venčí k tělu. To se zdálo být rychle jasné a dnes už mají holky mou důvěru, že si nenarvou nože do pupku.

Co vám budu povídat, opižlávaly tu vetvičku úctyhodnou chvilku, takže už začaly být obě s nožem dost kamarádky. Opinel dětské nože už jsem zmiňovala v TOP 20 jarních nutností, které využíváme, takže jste o nich slyšeli. Dle méhu super dárek ke Dny dětí pro věkovou skupinu 4+. I Julinka už to s ním zvládá moc hezky a v batůžku s ní jde na každý výlet.

Do eshopu Pro malé dobrodruhy platí až do 30.6.2019 sleva 200 Kč při nákupu nad 1500 Kč, kód z pikniku: MKPMD2001500

A taková byla naše návštěva hradu Rabí. Pokud budete mít to štěstí a hradu bude otevřený, můžete se vypravit na některý z prohlídkových okruhů. Tuto sobotu (25.5.2019) tam dokonce od 9 hodin zastihnete Dětský den zvaný Rabijáda 🙂 .

Na prohlídkové okruhy se můžete podívat tady – klik

Nás už ale čekala jen cesta na rychlý oběd, kde jsme vychytali restauraci přímo na náměstí, která měla venku i hřiště, takže se holky po propršeném víkendu mohly trochu vydovádět, zatímco jsme čekali na jídlo 🙂 .

Zastávka na zřícenině hradu Rabí jim navíc doplnila další mapovou značku na seznamu, takže až příště budou plánovat, věřím, že tahle značka bude v kurzu 😀 .

A pak přišlo nutné zlo. Cesta domů a to vybalování, sušení a praní, který my mámy máme taaak moc v oblibě 😀 . Líbí se vám střípky z Šumavy, tak koukněte na včerejší dětskou stezku Hrátky se zvířátky, na konci které je i soutěž. Máme možnost jednu rodinu vyslat na pobyt v apartmánech, kde jsme bydleli i my a moc se nám naše poprvé líbilo 🙂 .

Líbí se vám co děláme a jak to děláme? Chodíte sem rádi a inspirujeme vás? Udělá nám velkou radost, pokud si najdete minutku a pošlete nám hlas v anketě o nejzajímavější mamablogy. Najdete nás v kategorii Lifestyle, a to jako blog MK Life.
 
Děkujeme 🙂 . A pokud to tu máte jó rádi 🙂 , hlas můžete do 1.6.2019 poslat až 1x denně a vyhrát tak i něco milého pro sebe a děti.
Ze srdce děkujeme
 

MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

 • Soňa 22.5.2019 at 20:58

  S tím vybalováním a praním je to docela v pohodě. Když jsme jely z Tater, tak jsem myslela, že do krosny všechno oblečení, které sem brala sebou, domů nedovezu…To špinavé prádlo se snad nafoukne. Už se těším až Amálka bude mít svůj větší batůžek, který pobere ten její základ. Musím se podívat na ty podkolenky a punčocháče, ty mě zaujaly. Myslíš, že ty podkolenky můžou být i pod softshel kalhoty? Vzala bych je i Maxovi…

 • Petra 23.5.2019 at 13:09

  Tady to také bylo super, jen je dobré si uvědomit, že v pondělí jsou hrady a zámky zavřené 🙂 Takže jsme se tam vydali opět další den z dovolené. Já mám hrady a zámky moc ráda, bohužel vím, že s malými dětmi to není ono. (Osobně mi dost rušící děti na prohlídkách vadí), proto na komentované prohlídky chodíme jen do venkovních prostor a tady to bylo moc pěkné.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×