ledovcová jezera | Černé a Čertovo jezero s dětmi

Podařilo se! Třetím rokem jsem pokořila africký internet a alespoň večer jsem online. To úplně stačí, protože pak stíhám nasdílet nějaký ten článek i vám 🙂 . Ten dnešní bude poslední ze Šumavy, a to o našem výletu před neštofkovou eskapádou holek.

Ráno jsme se z Pensionu U Sebastiana vypravili k ledovcovým jezerům, na která asi všichni pamatujeme už ze základních škol 😀 . A já tam byla, nejen s holkama, vůbec prvně v životě.

Slavíme! První výlet po několika měsících!

Abychom se úplně nezdrchali, protože teploměr se šplhal ke 30ce, vydali jsme se k jezerům z velkého parkoviště na Špičáckém sedle. Jezera jsme chtěli vidět obě, takže jsme si poskládali okruh dlouhý 8,5 km, nechali si na něj celý den a…

..zahájili zmrzlinou z parkoviště 😀 . Doteď si pamatuju, jaká to pro mě byla událost, že po tolika týdnech jdeme ven a zase budeme celý den na výletě. Navíc jsem se na jezera moc těšila a měla jsem radost, že jsme si mohli tohle putování nechat na pondělí, kdy nebude u jezera ani noha 🙂 .

Kdo z vás už tady totiž byl, nejspíš mi dá za pravdu, že o víkendech je tu rušno. My tuhle informaci měli od nejedněch kamarádů, takže když vyšel na Šumavě všední den volna, nebylo jiného plánu než „dnešních jezer“ 🙂 .

Cesta byla svým terénem většinou moc fajn, ale bohužel náš okruh už by nebyl sjízdný ani na kole, ani odrážedle ba ani s kočárem bych sem rozhodně nikoho neposlala. První část cesty, k Černému jezeru, nás vedla liduprázdná asfaltka lemovaná informačníma cedulema a cesta utíkala raz dva 🙂 .

Když se budete pozorně dívat, najdete cestou i hezká místa k zastavení. Odpočívadla, studánky nebo jen taková čučmísta s hezkým výhledem 🙂 .

S dětma jsme zvyklí, že chtěj využít každý místečko, takže zastávek jsme měli skutečně nemálo 😀 (každou takovou využívám k omrknutí nohou holek a vyndání prvních přisátých klíštěcích kámošů).

Holky ji zas využívaj k otevření mlsaček 😀 (krabička, ve které mají spousty sušeného ovoce, oříšků a dobrot…). Jenže spousta zastávek si vybíra daň nejkrutější 😀

Juli (4 roky): „Kde mám všechny dobroty?“ 😀

Do mlsaček holkám nekecáme. Nejsou to dobroty na příděl, obě vědí, že si jí mužou dle chuti vytáhnout a mlsat. Patří k tomu ale i tahle osobní zodpovědnost, kdy sežerou vše za prvním stromem a za tím třetím přemýšlí, co budou dalších 200 stromů mlsat 😀 .

Nelinka (6 roků) už se naučila šetřit. Je zas ale zajímavý, že ta první vyjí to, co má nejraději a zbyde jí neatraktivní hromádka 😀 . Julča sice chálí tempem „jsem z šesti dětí“ 😀 , ale to nejlepší si nechává na konec.

První ledovcové, aneb Černé jezero a my

K Černému jezeru to není žádná velká dálka a pro mě osobně asi mělo kouzlo největší. Je krásně ukryté v lese, nebylo tu nic než stánek s kafem a limčou, kačeny, pár ptáků a my. Když se na výlet dívám zpětně, asi bych u Černého jezera pobyla delší čas 🙂 .

K jezeru se nejrychleji dostanete po žluté turistické značce z parkoviště na Špičáckém sedle, které je od jezera vzdálené asi 3,5 kilometru. Navštívit můžete i vodopád, dosahující výšky 14 metrů, ke kterému se dostanete od Jezerní stěny lesem po pěšince poměrně příkře do vrchu.

Tak k dnešku i špetka vzdělání aneb budu v obraze, až budou holky ve škole:

Černé jezero je největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší jezero v České republice.
Leží v nadmořské výšce 1008 metrů a jeho maximální hloubka dosahuje 39,8 metru.
Vzniklo v poslední době ledové.
Černá barva jezera je způsobena odrazem tmavých lesů, které ho obklopují.
Od roku 1933 jsou obě součástí národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero.

Ne vždy si studuju cedule, které na výletech míjíme, protože ne všechny holky zajímají, ale tady to bylo jiné. Na cedulích bylo tolik piktogramů 😀 , že jsem měla čas si v klidu všechno projít. Holky zas do puntíku věděly, jak se kolem jezer chovat…

…a to mi taky dala Julinka jasně najevo, kdykoli jsem se chystala promluvit 😀 . A když už jsem se jí snažla vysvětlit, že cedule nám nezakazuje mluvit, ale má jen mluvit potichu…

TICHOOOO …dostala jsem ještě větší céres 😀 . Tak asi tak. To jen abyste viděli, že se na výletech máme všelijak, ale na tomhle, na tom jsme se měli navíc ještě tiše 😀 . Ne nebojte, přeci jen naší domácnosti děti nevládnou, ale je strašně hezké, jak umí převzít tu důležitost a šířit ji kolem sebe 🙂 .

A až sem si to dáte i na kole. Od Černého jezera za tím Čertovým už ale nikoli. Pokud už ale máte děti větší, doporučuju se na tuhle cestu dát, i když jeden úsek tady není úplně sympaťákem roku 😀 .

Holky protáhly nohy, prolezly každý šutr (pač nevěděly, co nás čeká 😀 ) a hurá směr další ledovcové jezero.

Cestou necestou, rozhodně nesjízdnou 😀

Terén nám zhrubl a krom terénu je tu ještě jedna důležitá informace – jídlo si s sebou neste, protože cestou občerstvení nepotkáte. Možná je to o víkendech jiné, ale my nepotkali krom stánku s kafem u Černého jezera, nic. Nám to ovšem nevadí a s apetitem holek vždy neseme batohy plné snad jen jídla 🙂 .

Hodně mi píšete ohledně batůžků. Na blogu už je článek o všech našich batozích, tak zase přidávám odkaz 🙂 . Holky mají značky Deuter a Boll, s oběma jsme spokojení a fakt si je poctivě nosí každý výlet samy.

Mají v nich vždy lahve s vodou, svojí mlsačku, každá si bere čelovku (kdybychom narazili na jeskyně 😀 ), a pak podle počasí buď jednu vrstvu oblečení navíc, naopak v létě plavky nebo něco v čem se dá vlézt i do potoka.

Recenze všech našich 4 batohů najdete na blogu: Do čeho si balíme na výlety?

Na tenhle výlet už jsme prvně vyrazili všichni. S námi tedy děti tři. Jsem strašně zvedavá jaké to bude, až bude třetí s námi. Doteď je to totiž snadné. Holky mají mezi sebou dva roky, takže často chtěji aktivity nebo tempo, které vyhovuje oběma. A když ne, není těžké se prostě rozdělit a na čas jeden z nás uspokojí jednu, druhý zase druhou 🙂 .

Se třetím už nebude třetí ruka, už jich bude víc než nás 🙂 .

Na druhou stranu jen díky holkám, díky tomu jaké jsou, jsme se nebáli a nikdy nezpochybňovali, zda třetí dítě budeme chtít. Věřím, že k nám zapadne. Často mi píšete gratulace a zmiňujete „držíme palce na toho kluka“ 😀 . Nemusíte. Mám pár kamarádek, které šly do dalšího dítěte, protože jim doma chyběla ta první holka nebo kluk.

U nás to tak není a protože tady v Africe nemá táta připojení 😀 , tak vám můžu bez ostychu prozradit, že já si tajně doufám v třetí holku 😀 . Správný král má tři dcery mít, no ne? Na stranu druhou, já už své dvě mám, takže bych tátovi toho kluka klidně ráda dopřála a pro mě je tedy tohle těhotenství jednoznačná výhra.

Technická: Jen si ani jeden z nás nemyslí, že kluky umí… tak uvidíme😀 . Domluvili jsme se totiž, že pro nás i holky bude lepší, když až do finále nebudeme vědět, jak se příroda rozhodla🙂 .

Další vaše časté dotazy jsou k letnímu botníku. Kdo jste tu dýl, nepřekvapím vás, protože několik let už je to úplně stejné, jen měníme barvy a velikosti. Od jara do podzimu nám výletně nejvíc vyhovují sandálky Keen CNX.

Po pár výletech hodně změknou, nejsou výrazně težké, vejdou se do nich holek široké nohy a už 4 léta máme jen ty. Každoročně pak na konci léta (když je výprodej) kupuju větší na další rok. Vyplatí se ještě je podědí i Julča. Když bych pak nahodou netrefila velikost, moc dobře se prodají dál 🙂 .

Ve městě do nich holky pouštíme i bez ponožek, na kolo též. Do lesa a horšího terénu jim ale vždy dáváme i ponožky a funguje nám to tak už dost dlouho 🙂 .

Až do 15.8. mají v Pro malé dobrodruhy slevu na celý e-shop a sandálky tam mají s mínus 20% – tady klik.

Zhruba po půl kilometru stoupání se ocitnete na širší cestě u rozcestí Na rozvodí. Pro neznalého je místo obyčejným rozcestím, ale právě pro geograficky zainteresované návštěvníky 😀 se jedná o příležitost ocitnout se ve středu místa, kudy prochází hlavní evropské rozvodí Labe – Dunaj. A tady právě stojíme!

Kopec je za námi. Prokecali jsme ho botama, batohama a miminkem, tak děkuju za rozptýlení (já tady do kopce funěla jak při maratonu) a z vrchu už je to po zbytek výletu dost pohodička. Jakmile se totiž dostanete nahoru, nejde jinak než jít dolů 🙂 .

Les se ještě pojíst nedal, ale to holkám nebránilo v osobním potvrzení, že si rodiče nevymýšlí 😀 .

Zkroutily xichtíky nad kyselou borůvkou, my se napojili na další turistickou cestou a hurá směr Čertovo jezero 🙂 .

Terén už je zase super (fakt škoda toho nemilého kopce, který celý okruh zařadí do kategorie „nesjízdný“), takže se nožkám ulevilo. Můstky navíc vzaly obě holky jako herní prvky, takže se tenhle úsek prolézalo, přelézalo, ručkovalo a já si mohla aspoň užít osobního oddychu, který nebyl braný jako zpomalte, miminko se potřebuje nadechnout 😀 .

Čertovo jezero je na dohled!

A jakmile před sebou vidíte prázdnou plochu, která se tváří jako vysekaný kus lesa, blížíte se k cíli. Nejde o vysekaný les, ale vodní plochu, která se před vámi co nevidět ukáže 🙂 .

Čertovo jezero je daleko víc „džungle“ než bylo jezero Černé. Holky tady „dojely mlsačky“, odhodily batohy a zase jsme měli čas si projít cedule. Já si ani nepamatovala, že kvůli pH vody v ní nežijou ani žádné ryby.

Celkově mi přišel tenhle výlet informačně strašně hezký a až budou holky větší a bude je tohle víc zajímat, moc ráda se sem znovu vrátím 🙂 .

Tak k dnešku i špetka vzdělání aneb budu v obraze, až budou holky ve škole:

Čertovo jezero (německy Teufels-See) je pověstmi opředené karové jezero.
Jezero se nachází v nadmořské výšce 1030 metrů, jeho rozloha je 9,71 hektaru a hloubka dosahuje až 36,5 m.
Přísun vody zabezpečují srážky a Jezerní potok náležející do povodí Řezné.
Jako jediné ze šumavských ledovcových jezer tak náleží k povodí Dunaje.

Poslední svačina a jde se k dokončení výletnického okruhu 🙂 . Kousíček se vracíme zpět po lávkách a hurá cestou necestou, přes sjezdovky a hvozd…

Terén už je fajn, stoupání nás čeká už jen malé v úplném závěru a holky se začínají těšit, protože jim došlo, kam se vracíme 😀 . Celé 4 dny totiž bydlíme v rodinném Pensionu U Sebastiana, kde je to pro děti herní ráj a pro rodiče boží samota. Na blogu už je k ubytování článek, protože na Šumavě jej doporučuju neminout.

Dokonce už teď přijímají nezávazné rezervace na rok 2020. Normálně si vyberete termín, rezervujete a v lednu se s vámi paní Lucka spojí a požádá o zálohu na pobyt. Termín si však můžete nezávazně rezervovat i dnes 🙂 .

A jsme doma! V nožkách asi 9 kilometrů, holky příjemně unavené a na doražení teď poslouží hřiště na zahradě a vozový park ve stodole 😀 .

Recenzi na ubytování v Pensionu U Sebastiana najdete na blogu tady – klik. 

A protože rodinných fotek není nikdy dost 😀 , tak tady máme jednu, kde je nás prvně všech 5 pohromadě 🙂 .

Mějte se krásně 🙂 a zase brzy ahoj. Teď nás tady čeká další červencová ubytování a bude to statek, na kterém se holky učily dojit ovce a z mlíčka si pak daly jogurty i sýry. Pobyt, který nás čekal jako první po neštofkovém pekle 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

1 Comment

 • Martina 2.8.2019 at 19:16

  Dekuji za prima clanek…ubytovani i vylet urcite zkusime, vypada to bajecne…a ja bych vam naopak moc prala kluka, kvuli tatovi, kvuli holkam, kdy mit brasku je urcite bajecne ale taky kvuli blogu…trochu mi tady chybi klucici svet hracek atd😉preji vse dobre a moc zdravicka…az budete mit chvilku mrknete na messenger, psala jsem ohledne Nedoklubka …diky

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×